Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Votul de la 16 ani

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
212 replies to this topic

Poll: Votul de la 16 ani (90 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu votul de la 16 ani?

  1. Da (26 votes [28.89%] - View)

    Percentage of vote: 28.89%

  2. Nu (64 votes [71.11%] - View)

    Percentage of vote: 71.11%

Vote Guests cannot vote

#73
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,497
  • Înscris: 30.10.2003
Tinerii de azi nu mai sunt tinerii de ieri. Multi au acces la informatie de mici. Sunteti aici useri care ziceti ca acesti tineri nu stiu, pot fi manipulati de profesori. Dar aia care-s indrumati de preoti sa voteze un anumit partid cum e? Pot fi o gramada de tineri interesati de vot si care sa discearna informatiile mult mai bine decat multi adulti.

Exista un singur neajuns. Tinerii sa voteze pentru idealuri marete.
Un exemplu imaginar: ar putea sa voteze pentru taxe mai mari, ca sa-i creasca alocatia, iar cand va ajunge in campul muncii, va vedea ca si-a dat singur cu tesla in oo.

#74
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,119
  • Înscris: 03.12.2005

View PostBursul, on 07 decembrie 2021 - 14:37, said:

Tinerii de azi nu mai sunt tinerii de ieri. Multi au acces la informatie de mici. Sunteti aici useri care ziceti ca acesti tineri nu stiu, pot fi manipulati de profesori. Dar aia care-s indrumati de preoti sa voteze un anumit partid cum e? Pot fi o gramada de tineri interesati de vot si care sa discearna informatiile mult mai bine decat multi adulti.

Exista un singur neajuns. Tinerii sa voteze pentru idealuri marete.
Un exemplu imaginar: ar putea sa voteze pentru taxe mai mari, ca sa-i creasca alocatia, iar cand va ajunge in campul muncii, va vedea ca si-a dat singur cu tesla in oo.
irelevant, si adultii fac acelasi rahaturi.

#75
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,237
  • Înscris: 29.12.2006

View PostEpdm, on 07 decembrie 2021 - 14:15, said:

Vrem calitate, hai sa punem examen inaintea votului. Nu ceva inginerie spatiala, cateva intrebari din constitutie, ceva despre ce anume se voteaza, capitala tarii, si alte intrebari la fel de “complicate” sunt absolut sigur ca dragnea nu ar mai ajunde in parlament, nici catu, nici ionaul presedinte, nici tristul ala de barna presedinte de partid…

Pentru calitate trebuie să apelăm la un învăţământ bun, ceea ce nu e cazul în România. Iar legat de un examen de dinaintea votului, ar fi ca şi promovabilitatea de 80-90 % la bacalaureat, în anii de dinainte de a se monta camere de supraveghere. După ce s-au montat, au fost şcoli cu 0 % promovabilitate.

Acela ar fi un moment în a da de gândit asupra nivelului vârstei de vot.

#76
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostBursul, on 07 decembrie 2021 - 14:37, said:

Multi au acces la informatie de mici.

Nu au acces la informatie, au acces la surse care bombardeaza informational, ceea ce este cu totul altceva.

#77
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,237
  • Înscris: 29.12.2006

View PostBursul, on 07 decembrie 2021 - 14:37, said:

Pot fi o gramada de tineri interesati de vot si care sa discearna informatiile mult mai bine decat multi adulti.

Eu unul nu i-am oprit pe tinerii de 18-19-20 de ani să voteze în ultimii 20 de ani. Cred că nici tu.

#78
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
O idee bună.18 ani e exagerat de mult

#79
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 17.01.2012
„Votul de la 16 ani”

nu.
ideal ar fi: 25...65
restul e can-can Posted Image

Edited by gushpi, 07 December 2021 - 14:59.


#80
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012
eu la 16 ani eram pe combinatii Posted Image

Ontopic : ce cunosti pe plan politic la 16 ani ? Am in puii mei colegi la facultate care habar nu au care e diferenta intre venitul brut si net . In plus, Daca e sa tragem linie, o familie din clasa de jos, care tot timpul a votat cu un anume partid, acuma ca au 4-5-6 copii , e clara treaba Posted Image . Combo
La varsta aia nici nu au bacul luat, si probabil 25%-30% nu il vor lua niciodata insa voteaza. Hai ca e de bine Posted Image

View Postgushpi, on 07 decembrie 2021 - 14:47, said:

ideal ar fi: 25...65

Daca ar fi dupa mine, nu as pune varsta ca fiind o limita ci as pune anumite conditii... daca nu contribui cu nimic in societate si iti dai doar cu parerea , nu ai ce sa votezi. Daca nu ai bacalaureatul luat, la revedere... adica un efort minim poti face,dar na, pana la urma asta inseamna democratie, sa isi dea si prostul cu parerea iar daca sunt suficienti , tinem cont de ea Posted Image

Edited by Andreysc7, 07 December 2021 - 14:52.


#81
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPololica, on 07 decembrie 2021 - 12:33, said:

Nu le mai ajung pensionarii de vor si tineret necopt?
Pai astia nu voteaza ca pensionarii, ii rup :)

#82
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 17.01.2012

View PostAndreysc7, on 07 decembrie 2021 - 14:50, said:

... daca nu contribui cu nimic in societate

contributivitatea este relativă
(ce-i important pt mine, poate fi irelevant pt tine...)

eu, în mintea mea sucită și paranoică, consider că înainte de 25 ai numai fluturi în minte (ceea ce-i de bine, dar nu pt vot), iar după 65 (relativ, +/- 2...3 ani) ești destul de conservator pt a mai achiesa la idei strălucite (mulți la vârsta aia deja au copârceagu'-n pod, pt orice eventualitate :P )

#83
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Eu nu am votat niciodata, si nici nu o voi face. Daca as vota, nu s-ar rezolva nimic.

#84
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 17.01.2012
PS: mie îmi pare rău că părintele, după împlinirea a 25 de ani ai copiilor săi, nu votează cum dictează copilul (că tot se laudă la toate rudele că „ce copil bun am educat io!”)

#85
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,618
  • Înscris: 15.01.2017

View Posttakillya, on 07 decembrie 2021 - 14:36, said:

toate drepturile sunt acordate de "cineva", lucrul asta e irelevant.

argumentul meu e ca dreptul de vot ar trebui sa vina la pachet si cu celelalte drepturi si obligatii.
daca vrei drept de vot la 16 ani atunci sa scada si varsta majoratului la 16 ani (ceea ce nu se va intampla)
De fapt este fix invers, drepturile,sunt luate nu date. Dar asta este o alta discutie.

#86
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

View Postlupini, on 07 decembrie 2021 - 14:36, said:

Şi cine i-a împiedicat pe tinerii de 18, 19, 20 de ani, să fie responsabili atunci când erau alegeri ?!

baga-i si pe cei de 16 si 17 ani si aduna sa vezi cati sunt de toti, ce procent din populatie.  de ce conteaza? vor fi mai multi si cred ca se vor inghesui (in special) politicieni tineri, probabil aflati si ei la inceput de drum politic, sa reprezinte un electorat tanar, care acum se formeaza si poate fi o baza solida pentru multe cicluri electorale.

realitatea e ca nu s-a facut inca o schimbare de generatie in politica, stafeta nu a fost predata si nu cred ca fosilele au de gand sa se retraga prea curand iar tinerii au fost ignorati total pana acum. trebuie sa-i impingem spre tusa.
majoritatea politicilor s-au invartit in jurul pensiilor, a privatizarilor si a mentinerii status quo. pe tineri nu i-a bagat nimeni in seama, in consecinta acum e cel mai bun moment pentru a schimba linia directoare.  pana la urma reforma se face incepand de la baza, de la tineri, nu acordand cea mai mare importanta pensionarilor.
cu siguranta acest drept acordat celor de 16 ani va include si modificari in sistemul de educatie si asta se va reflecta in societate in cel mai scurt timp.
daca in tarile dezvoltate 50 its the new 30, in Romania cei de 16 ani sunt mult pregatiti pentru lume decat au fost cei din trecut, mai pregatiti decat multi dintre adultii de azi care se definesc prin expresii uzuale: atat am stiut; atat s-a putut; asa am fost crescuti.

#87
3U3U

3U3U

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.12.2020

View Posttakillya, on 07 decembrie 2021 - 13:46, said:

ce inseamna "etnie romana" ?
Adica aia care sunt doar romani, nu cetateni, ci de etnie.
Cum scrie in buletin cetatenie roman, de etnie roma, maghiara etc,
Adica in Romania dreptul la vot trebuie sa-l aibe doar etnicii romani, nu cetatenii romani.

Edited by 3U3U, 07 December 2021 - 15:13.


#88
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,119
  • Înscris: 03.12.2005

View PostEpdm, on 07 decembrie 2021 - 15:07, said:

De fapt este fix invers, drepturile,sunt luate nu date. Dar asta este o alta discutie.

consider ca e aceeasi discutie.

mai devreme ai argumentat ca tu ai oferi drept de vot doar celor ce platesc taxe si impozite.
citez:

View PostEpdm, on 07 decembrie 2021 - 13:47, said:

De fapt singurul criteriu pentru dreptul de vot ar trebui sa fie plata taxelor si neincasarea oricarui ban de la stat indiferent de varsta.
ia zi-mi si mie, cate taxe si impozite plateste un copil de 16 ani ?

View Post3U3U, on 07 decembrie 2021 - 15:12, said:

Adica aia care sunt doar romani, nu cetateni, ci de etnie.
Cum scrie in buletin cetatenie roman, de etnie roma, maghiara etc,
Adica in Romania dreptul la vot trebuie sa-l aibe doar etnicii romani, nu cetatenii romani.

nu vrei sa mergi tu fuguta cu etnostatismu' &shit  pe sectiunea "nazism"  si sa ne lasi si pe noi sa discutam serios ?

Edited by takillya, 07 December 2021 - 15:15.


#89
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020

View Posttakillya, on 07 decembrie 2021 - 15:14, said:

nu vrei sa mergi tu fuguta cu etnostatismu' &shit  pe sectiunea "nazism"  si sa ne lasi si pe noi sa discutam serios ?
Dar tu cine esti sa spui ce este nazism si ce nu, si de ce il trimiti tu de aici, in calitate de ce ?
De ongist ?
De progresist ?
Cat de serios vorbesti tu ?

#90
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,119
  • Înscris: 03.12.2005

View PostSOIMMALTEZ, on 07 decembrie 2021 - 15:16, said:

Dar tu cine esti sa spui ce este nazism si ce nu, si de ce il trimiti tu de aici, in calitate de ce ?
De ongist ?
De progresist ?
Cat de serios vorbesti tu ?

doar nazistii apara alti nazisti, si cu asta am terminat discutia cu voi

Edited by takillya, 07 December 2021 - 15:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate