Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Votul de la 16 ani

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
212 replies to this topic

Poll: Votul de la 16 ani (90 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu votul de la 16 ani?

  1. Da (26 votes [28.89%] - View)

    Percentage of vote: 28.89%

  2. Nu (64 votes [71.11%] - View)

    Percentage of vote: 71.11%

Vote Guests cannot vote

#55
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,598
  • Înscris: 15.01.2017

View PostFatCat33, on 07 decembrie 2021 - 14:08, said:

Da, faina cu alt fel de praf.
Daca-i marfa buna, voteaza cu toate mainile.
Dca-i dai si un aifoan cu 6 camere, l-ai facut votant pe viata.
Si care e diferenta fata de ala care voteaza pe 3 mici si o bere?

#56
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View PostEpdm, on 07 decembrie 2021 - 13:58, said:

Depinde de ce parinti au copiii aia. Cum sunt parintii si ce caracter au asa si acei copii.

Vorba lu' Lapusneanu (pardon, Negruzzi): "Prosti, da' multi!"

Stai ca apare Cernea si cere votul pentru pesoanele non-umane.
Sa vedem cum infiintati sectii de votare pentru delfini si guvizi.

#57
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,598
  • Înscris: 15.01.2017

View PostFatCat33, on 07 decembrie 2021 - 14:13, said:

Vorba lu' Lapusneanu (pardon, Negruzzi): "Prosti, da' multi!"

Bongo. Nu vasta e problema ci calitatea. Vrem calitate, hai sa punem examen inaintea votului. Nu ceva inginerie spatiala, cateva intrebari din constitutie, ceva despre ce anume se voteaza, capitala tarii, si alte intrebari la fel de “complicate” sunt absolut sigur ca dragnea nu ar mai ajunde in parlament, nici catu, nici ionaul presedinte, nici tristul ala de barna presedinte de partid…

#58
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,235
  • Înscris: 29.12.2006

View PostEpdm, on 07 decembrie 2021 - 14:06, said:

fata mea (16ani) si chiar nici baiatul (11ani ) nu ar vota nimic din ce pretindeti voi ca ar vota cei sub 18 ani.

Cine se uita la sondajul de dinainte de alegerile parlamentare din Decembrie anul trecut, ar fi tras concluzia că USR va câştiga alegerile deoarece....majoritatea celor de pe acest forum e mai elevată decât media.


Însă rezultatul alegerilor a arătat situaţia dezbracată de toate preconcepţiile: electoratul nu e format doar din cei de pe forum, ci din toată populaţia ţării.

Tot aşa, adolescenţii nu sunt doar cei din familii bune, ci şi cei din familii dezorganizate. Eu spun că puţine familii sunt de bună calitate. Dacă ar fi mai multe, naţia română ar fi într-o altă postură în raport cu celelalte, conform proverbului că..."puterea unei naţiuni începe în casa fiecărei familii".

Edited by lupini, 07 December 2021 - 14:21.


#59
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Vedeti ca s-ar putea sa fie o capcana ca sa bage si alte modificari in Constitutie.

Parlamentul propune o lege:

Legea 314 / 2022:

Art. 1.   Articolul XX din Constitutia Romaniei se modifica si va avea urmatorul continut: "pot vota toti cetatenii care au implinit varsta de 16 ani"
Art. 2.   Articolul YY din Constitutia Romaniei se modifica si va avea urmatorul continut: "Presedintele Romaniei este ales de catre Parlament"

Iar apoi la Referendumul pentru Modificarea Constitutiei, intrebarea se pune in felul urmator:

"Sunteti de acord cu modificarea Constitutiei Romaniei conform Legii 314 / 2022"?
DA   / NU.

Edited by kolfleading, 07 December 2021 - 14:21.


#60
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,847
  • Înscris: 20.10.2015

View Postiuliean50, on 07 decembrie 2021 - 13:14, said:

Dragilor, asta nu este penal(parca in USA) ?

Cred ca vorbesti prostii

View PostSTARTREK1, on 07 decembrie 2021 - 13:35, said:

pe mine ma lasa rece votu de la 16 ani
problema pt. mine este ca vor ca presedintele tari sa fie ales de parlament!
atunci sa vezi cum alde Dragnea & Nastase ajung presedinti Romaniei!

Asa ar fi normal

#61
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View PostEpdm, on 07 decembrie 2021 - 14:12, said:

Si care e diferenta fata de ala care voteaza pe 3 mici si o bere?

De rafinament.
Problema consta in faptul c-o sa inmultim numarul alora care voteaza contra a ceva.
Ajung cati sunt acum.
Eu insumi sunt mandru ca, o data, dintre 2 catindati, am votat cu ala care m-a oprit pe strada si mi-a dat un pix si o sapca. Posted Image

#62
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,847
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFatCat33, on 07 decembrie 2021 - 14:20, said:

De rafinament.
Problema consta in faptul c-o sa inmultim numarul alora care voteaza contra a ceva.
Ajung cati sunt acum.
Eu insumi sunt mandru ca, o data, dintre 2 catindati, am votat cu ala care m-a oprit pe strada si mi-a dat un pix si o sapca. Posted Image

Pixul ni-l da la toti
De sapca sa te bucuri

#63
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Interesant ca aproape in unanimitate toti considerati ca se vota aiurea.Bine,la 16 ani este inca nimeni in drum,de cele mai multe ori.
Dar de ce sa nu consideram ca prezenta la vot nu va fi deaosebita in noul segment de 16-18 ani.La varianta asta v-ati gandit?
Din punctul meu de vedere,dreptul la vot ar trebui sa inceapa de pe la 21 de ani.teoretic.Dar cum prezenta la urne este scazuta in general peste tot,nu doar in Romania si cum foamea de putere este tot mai mare,in curand se va vota de la 14 ani.

#64
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postkolfleading, on 07 decembrie 2021 - 14:19, said:

Vedeti ca s-ar putea sa fie o capcana ca sa bage si alte modificari in Constitutie.

Așa a fost și data trecută, folosind momeala renunțării la serviciului militar obligatoriu :)

#65
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

View Postradumiki, on 07 decembrie 2021 - 14:01, said:

Eu sunt de acord cu votul de la 16 ani.

In sfarsit, e mai indreptatit sa voteze un tanar de 16 ani avand viitorul in fata decat un senior de 80 de ani care e cu un picior in locul cu multa verdeata.... Posted Image

si eu sunt de acord.
consider ca in randul tinerilor votul responsabilizeaza. le da sansa sa poiecteze un viitor si sa-si aleaga lideri care sa il construiasca.
maturii, deja formati de un trecut plin de dezamagiri, vad votul ca pe o tranzactie sau o sansa de a le face in ciuda dusmanilor. majoritatea voteaza impotriva trecutului.

#66
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,598
  • Înscris: 15.01.2017

View Postadisz, on 07 decembrie 2021 - 14:22, said:

Romania si cum foamea de putere este tot mai mare,in curand se va vota de la 14 ani.
Nu vad legatura. Alegerile sunt valide indiferent cati se prezinta la vot.

#67
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,235
  • Înscris: 29.12.2006

View Postadisz, on 07 decembrie 2021 - 14:22, said:

Dar cum prezenta la urne este scazuta in general peste tot,nu doar in Romania si cum foamea de putere este tot mai mare,in curand se va vota de la 14 ani.

Asta ca asta, dar stai să vezi când se va ajunge la momentul în care votul va fi asigurat de...Inteligenţa Artificială, ca la unele jocuri loto, unde câştigătorul e ales de maşina de calcul ! Posted Image

Edited by lupini, 07 December 2021 - 14:26.


#68
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005

View PostEpdm, on 07 decembrie 2021 - 14:15, said:

Bongo. Nu vasta e problema ci calitatea. Vrem calitate, hai sa punem examen inaintea votului. Nu ceva inginerie spatiala, cateva intrebari din constitutie, ceva despre ce anume se voteaza, capitala tarii, si alte intrebari la fel de “complicate” sunt absolut sigur ca dragnea nu ar mai ajunde in parlament, nici catu, nici ionaul presedinte, nici tristul ala de barna presedinte de partid…

"calitatea" este un lucru subiectiv insa pentru a determina daca un individ ar trebui sa aiba drept de vot trebuie sa corelam si cu ce alte drepturi si libertati are individul respectiv.
are dreptul de a semna contracte legale ?
se poate reprezenta pe sine sau are nevoie de tutor?
poate plati taxe si impozite?
poate detine proprietate?
etc

daca raspunsul la intrebarile de mai sus e "NU", mi se pare putin ciudat sa ii acorzi drept de vot.
adica ii acorzi puterea de a influenta societatea insa nu il faci si responsabil pentru alegerile sale.
daca considerati ca ar trebui acordat drept de vot minorilor atunci poate ar trebui regandite si celelalte drepturi care in ziua de azi le sunt ingradite.

Edited by takillya, 07 December 2021 - 14:33.


#69
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,598
  • Înscris: 15.01.2017

View Posttakillya, on 07 decembrie 2021 - 14:30, said:


"calitatea" este un lucru subiectiv insa pentru a determina daca un individ ar trebui sa aiba drept de vot trebuie sa corelam si cu ce alte drepturi si libertati are individul respectiv.
are dreptul de a semna contracte legale ?
se poate reprezentat pe sine sau are nevoie de acordul tutorelui?
poate plati taxe si impozite?
poate detine proprietate?
etc

daca raspunsul la intrebarile de mai sus e "NU", mi se pare putin ciudat sa ii acorzi drept de vot.
adica ii acorzi puterea de a influenta societatea insa nu il faci si responsabil pentru alegerile sale.
daca considerati ca ar trebui acordat drept de vot minorilor atunci poate ar trebui regandite si celelalte drepturi care in ziua de azi le sunt ingradite.
Toate drepturile alea sunt “acordate” de babalaci, deci e cam aiurea sa-i conditionezi dreptul de vot de alte drepturi pe care tot aia batrani i le ingradesc.
si ca sa o luam altfel:
-ai dreptul sa hotarasti viitorul tarii dar nu stii ce face presedintele, ce face parlamentul, unde este capitala samd.
-nu ai dreptul sa votezi pentru ca u ai dreptul sa intocmesti contracte….

#70
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postradumiki, on 07 decembrie 2021 - 14:01, said:

fiica-mea care in curand va face 16 ani si care este suficient de matura in gandire inclusiv pe subiecte politice

Sa tot fie 2-3% dintre copii in situatia asta Posted Image

#71
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,235
  • Înscris: 29.12.2006

View Postmorenno, on 07 decembrie 2021 - 14:24, said:

consider ca in randul tinerilor votul responsabilizeaza. le da sansa sa poiecteze un viitor si sa-si aleaga lideri care sa il construiasca.

Şi cine i-a împiedicat pe tinerii de 18, 19, 20 de ani, să fie responsabili atunci când erau alegeri ?! Între 16 şi aceste vârste enumerate, e diferenţă de 3 ani. De 30 de ani România e pe primele locuri în Europa la lucruri rele şi pe ultimele la lucruri bune. Mă gândesc că "responsabilitatea" celor cu vârste de 18-20 de ani, ar fi trebuit să schimbe această situaţie.

Edited by lupini, 07 December 2021 - 14:37.


#72
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005

View PostEpdm, on 07 decembrie 2021 - 14:34, said:

Toate drepturile alea sunt “acordate” de babalaci, deci e cam aiurea sa-i conditionezi dreptul de vot de alte drepturi pe care tot aia batrani i le ingradesc.
si ca sa o luam altfel:
-ai dreptul sa hotarasti viitorul tarii dar nu stii ce face presedintele, ce face parlamentul, unde este capitala samd.
-nu ai dreptul sa votezi pentru ca u ai dreptul sa intocmesti contracte….

toate drepturile sunt acordate de "cineva", lucrul asta e irelevant.

argumentul meu e ca dreptul de vot ar trebui sa vina la pachet si cu celelalte drepturi si obligatii.
daca vrei drept de vot la 16 ani atunci sa scada si varsta majoratului la 16 ani (ceea ce nu se va intampla)

Edited by takillya, 07 December 2021 - 14:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate