Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

ZVON: NEGOCIERE FUZIUNE ORANGE-VODAFONE !

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
serpiko33

serpiko33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 16.05.2005
Ieri presa din Spania si Franta a vuit ca in ultimul an de zile au avut loc mai multe runde de negocieri intre Orange si Vodafone pentru o fuziune dar nu s-au inteles pana in acest moment, mai ales ca statul francez care detine 23% din Orange (fostul France Telecom) nu ar fi fost de acord cu mutarea sediului la Londra.

Surse stiri:

https://www.bfmtv.co...2112060016.html

https://www.capital....-orange-1422058

https://www.business...ios-2021-976235

https://cincodias.el...389_860037.html

https://satcesc.com/...ria-telefonica/

MI s-ar parea o crima sadica la adresa pietei telecom din Uniunea Europeana aceasta fuziune daca cumva o sa reuseasca vreodata, ar fi infranta orice idee de competitie, s-ar forma un balaur cu 1001 de capete...

#2
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,887
  • Înscris: 03.12.2001
zvonurile astea apar anual.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
Presa lor este ca a noastra?
Gaina a nascut pui vii.asta-i nucleara nu-i bomba simpla

#4
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Cand am inceput sa citesc titlul am crezit ca incepe al treilea razboi mondial, nu ca e o mizerie de stire care nu ma intereseaza.

#5
serpiko33

serpiko33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 16.05.2005
BFM TV este un post serios. Este canalul de business numarul 1 din Franta si site-ul lor este site-ul de business numarul 1 din Franta. El Pais este ziarul numarul 1 din Spania, cel mai important cotidian din Spania si nu este tabloid.

Credeti-ma ca ar fi un lucru extrem de grav daca s-ar intampla aceasta fuziune.

Edited by serpiko33, 07 December 2021 - 07:36.


#6
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
vaaaaiiii, cit de retrograzi sunteti, nu intelegeti ca totul se face pentru mai binele utilizatorului? nu va mai exista "taxa de interconectare", cheltuieli suplimentare de intretinere si intercomunicare, clientul va fi mai fericit, va opuneti dezvoltarii normale si firesti a telecomunicatiilor ..

haideti mai tovarasi, "un singur gind, o singura vointza" ;) chiar nu se vede de la un an lumina? :D :D

#7
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013
Sunt mult prea mari amandoua ca sa le permita asa ceva legal.
Mai nou la radio sant le spunem zvonuri ca sa dea mai bine? Si presa acolo e la fel de decazuta ca si la noi.

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Terminati cu prostille, nu va fuziona Orange cu Vodafone.

#9
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postserpiko33, on 07 decembrie 2021 - 07:36, said:

Credeti-ma ca ar fi un lucru extrem de grav daca s-ar intampla aceasta fuziune.

De ce ar fi grav pentru români ?

Atâta timp cât e și Digi nu au cum să mărească prețurile.

View Postserpiko33, on 07 decembrie 2021 - 02:30, said:

MI s-ar parea o crima sadica la adresa pietei telecom din Uniunea Europeana aceasta fuziune daca cumva o sa reuseasca vreodata, ar fi infranta orice idee de competitie, s-ar forma un balaur cu 1001 de capete...

Balaur care în România nu ar putea mări prețurile.

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017
Presupunând că există această intenție, mă îndoiesc că va fi aprobată de UE. Aceste două companii dețin prea mult din piață pentru ca o fuziune să fie acceptată.

Edited by george_alexandru, 07 December 2021 - 08:44.


#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Orange ramane in Franta, Vodafone in Regat. Unul dintre motivele pentru care Orange a schimbat nationalitatea (britanica in franceza) era sa nu concureze unul contra celuilalt acasa (si subliniez sa nu concureze pe piata celuilalt).

In UE, nu va fi aprobat o astfel de operatiune, doar daca una din cele doua va intra in faliment (real) si activele impartite intre mai multi operatori locali.

#12
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013
Exista o lege anti-monopol, si lasand la o parte negocierile dintre firme, Comisia Europeana va trebuie sa aprobe fuziunea. In Franta Vodafone se numeste SFR, iar urmatorul competitor e Buygues. Nu stiu daca restul jucatorilor pe piata de telefoane mobile au puterea sa se bata cu Orange/Vodafone singuri.

#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Orange si Digi pe piata romaneasca? Nu da voie CC-ul. Posted Image

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Local, intr-o tara in care cele doua nu detin impreuna 50% din piata poate ar fi posibila o achizitie a unuia de catre celelalt - pur si simplu isi vinde unul actiunile si iese de pe piata respectiva.
Ca fuziune la nivel de EU exclus.

Edited by eiffel, 07 December 2021 - 10:29.


#15
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postemeral, on 07 decembrie 2021 - 08:27, said:


De ce ar fi grav pentru români ?

Atâta timp cât e și Digi nu au cum să mărească prețurile.



Balaur care în România nu ar putea mări prețurile.

Asa e.

Daca nu ar fi existat Digi, probabil astazi am fi platit cel putin 200 de lei pe o conexiune de net fix de 300 MB
La fel si la telefonia mobila, probabil 10 euro ar fi costat cea mai ieftina cartela prepaid, cu mai nimic inclus, doar acces la retea.

Edited by cattavencu, 07 December 2021 - 12:39.


#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
De cate ori apar zvonuri despre fuziuni ale unor companii care sunt listate la bursa , acestea au la baza dorinta speculativa a detinatorilor de pachete majoritatre de actiuni la respectivele companii . Au loc periodic si urmaresc umplerea peste noapte a unor goluri din contabilitate .

#17
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007

View Postcattavencu, on 07 decembrie 2021 - 12:39, said:

Asa e.

Daca nu ar fi existat Digi, probabil astazi am fi platit cel putin 200 de lei pe o conexiune de net fix de 300 MB
La fel si la telefonia mobila, probabil 10 euro ar fi costat cea mai ieftina cartela prepaid, cu mai nimic inclus, doar acces la retea.
am fi platit 300 de lei pentru netul de rahat de la Vdf/UPC

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate