Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Sfat achizitie masina noua

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
georgemarin100

georgemarin100

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.12.2021
Buna ziua, as dori sa il ajut pe socrul meu sa achiztioneze o masina noua. Mentionez ca nu conduce foarte mult sau la drum lung (sub 10.000km, 3-4 ore condus maxim). Nu are nevoie de masina puternica (momentan conduce un Renault symbol 2006, benzina Posted Image )

1. Buget de achizitie : 20.000 - 25.000 euro
2. Noua sau SH: Noua
3. Nevoi (familie, spatiu necesar, nr km lunar / anual) : 10.000 km anuali; familie (posibil copil mic in urmatorii ani)
4. Preferinte pentru Diesel / Benzina / hibride / electrice : benzina
5. Cutie Manuala / Automata: Automata
6. Modele si dotari preferate: Ma gandeam la masinile nemtesti
7. Caroserie: SUV / mini suv

Eu unul m-as orienta spre un Volkswagen Taigo. Cu ceva dotari mai faine (cutie automata, faruri led matrix, scaune incalzite, display mare, cruise control, etc.) vad ca duce spre 25.000 (pret de inceput 19.000). Ce parere aveti? Multumesc frumos de ajutor!

#2
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019
M-as uita la Ssang Yong(Tivoli,Korando) , m-as uita la noul Opel Mokka, Renault Arkana,noul Suzuki S-Cross,sau Vitara...nu te grabi sa arunci cu banutii,uita-te la mai multi dealeri,oferte sunt multe....VW imi place cum arata,dar e scump,si concurenta nu are masini rele.
In alta ordine de idei,la cat de mult s-a lungit termenul de asteptare,pentru masinile noi,as lua ceva SH pana in 20.000(sau mai putin) si macar 5000 de euro sa-i pun deoparte,ca se anunta vremuri grele.

Edited by Excelsior01, 06 December 2021 - 19:49.


#3
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
parerea mea este ca la acel numar de km si la bugetul alocat mai castigat iese cu taxi toata ziua si cu rent a car pt deplasare

#4
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 25.07.2008
Ia-ti Toyota! VW a dat teapa cu noxele, si nu se va sfii sa dea si alte tepe. Plus ca VW la garantie, daca ai nevoie de ea, face niste talente nedemne de brandul pe care il promoveaza. VW e doar pomul laudat la care nu te duci cu sacul. Cauta alta marca, oricare, dar nu VW, Mercedes sau alte balarii de nemtalareala! Au fost candva varful calitatii! Numai sunt.

#5
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
C-HR sau Yaris Cross care este comparabil cu Taigo. Nu te lua dupa preturile de pe site, nu sunt batute in cuie, dar daca nu au masina in stoc va trebui sa stai ceva la coada pana iti vine. Fa test cu ele. C-HR este incapatoare in cabina, portbagajul este micut. La Yaris Cross asteapta-te la spatiu de Polo.

Puma? Daca nu inghiti galusca ca este hibrida ai o masina mica decenta. Masina aia este orice numai hibrida nu.
Vezi Kia Stonic, tocmai si-a luat un amic una si este faina, dar 6 luni a durat livrarea ei, configurata la cerere.

Edited by connectorxp, 06 December 2021 - 19:57.


#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De ce nu Logan nou automat ? Renault Clio automat ? Captur ? Renault are motorizari pe benzina reusite, iar automata pe logan e acum CVT parca, peste acel easy-R ce era pe modelele vechi. Dotari are suficiente, inclusiv faruri led parca Posted Image  si e sub bugetul de achizitie + o sa fie peste renault symbol pe care il are acum. Si e masina noua.

#7
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Suzuki S-Cross cu 6AT si allgrip
https://suzuki.ro/masini/s-cross/

arkana zen tce 140
https://vanzari.rena...02uc838636.html

arkana intens tce 160
https://vanzari.rena...09uc301892.html

#8
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Asa poate lua Duster TCe150 EDC, mai ales ca nu a specificat sa vrea tractiune integrala. Cu Duster full te opresti sub 22K fara oferte.

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Fara mini-suv nemtesc . Se poate orienta spre un suv de clasa medie din Koreea ....sau spre un Kodiaq SH , sub 100.000 km  de 2.0 TDI de la Skoda . DAr numai daca vrea masina 4x4. DAca nu vrea tractiune integrala , sa cumpere un  SUV este o idee proasta . Mai bine merge spre un break .  
Ideal ar fi un break pe benzina de capacitate medie , intre 1.5 si 1.8 , de preferinta aspirat , dar merge si un turbo daca este un motor trecut dehibele primei tinereti .

Edited by JurasikMan, 06 December 2021 - 20:34.


#10
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 22.03.2007
Nu știu de ce, dar am impresia că mașina nu e pentru tata socru, e pentru tine. Un om care a condus 15 ani un Symbol de 1.4 benzină, manuală, trecut probabil de 60 de anișori, nici în ruptul capului nu și-ar dori o automată, SUV, de 25.000 de euro, care e scumpă la întreținere, consumă mult și asta pentru 10.000 de km pe an? Ia gândește-te, o revizie simplă în ziua de azi e 800-1000 de RON, CASCO 1000 de euro, mașina în 3 ani pierde 50% din valoare și asta pentru un concediu la Amara... asta dacă nu cumva tataie a câștigat la Loto, sau are pensie specială, dar chiar și așa, un Sandero Stepway eventual cu CVT cred că e suficient. No offence.

#11
georgemarin100

georgemarin100

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.12.2021
@takis, nu am o problema sa zic daca este pentru mine. Eu am un BMW X5 2018 xdrive40e, hibrid, nu imi trebuie �� El ar vrea pe la 15.000 - 20.000. Am mai pune noi din diferenta sa isi ia ceva mai dotat.

P.S: are 52 de ani, nu este chiar atat de batran sa fie tataie

#12
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Cum spun si cei de mai sus, poti scapa ieftin cu un combi benzinar sau hibrid, iar aici ai mai mult spatiu decat in unele crossovere.

Poti incepe cu Kia Ceed si opri la modele mai scumpe precum Corolla, Octavia, Leon.

#13
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,074
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://cdn.group.renault.com/dac/ro/gama-dacia/dacia-sandero-stepway-bji-ph1-hero-zone-001-masina-anului-2.jpg.ximg.mediumx2.webp/6a1fde74e3.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sandero Stepway Comfort Full Option pe benzina TCe 90 CVT la pret bun: 16040 euro

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
hai, dă o fugă și comandă o Mazda cx30!

#15
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,865
  • Înscris: 30.07.2006

 georgemarin100, on 06 decembrie 2021 - 19:07, said:

Buna ziua, as dori sa il ajut pe socrul meu sa achiztioneze o masina noua. Mentionez ca nu conduce foarte mult sau la drum lung (sub 10.000km, 3-4 ore condus maxim). Nu are nevoie de masina puternica (momentan conduce un Renault symbol 2006, benzina Posted Image )

1. Buget de achizitie : 20.000 - 25.000 euro
2. Noua sau SH: Noua
3. Nevoi (familie, spatiu necesar, nr km lunar / anual) : 10.000 km anuali; familie (posibil copil mic in urmatorii ani)
4. Preferinte pentru Diesel / Benzina / hibride / electrice : benzina
5. Cutie Manuala / Automata: Automata
6. Modele si dotari preferate: Ma gandeam la masinile nemtesti
7. Caroserie: SUV / mini suv

Eu unul m-as orienta spre un Volkswagen Taigo. Cu ceva dotari mai faine (cutie automata, faruri led matrix, scaune incalzite, display mare, cruise control, etc.) vad ca duce spre 25.000 (pret de inceput 19.000). Ce parere aveti? Multumesc frumos de ajutor!

Korando.
Cutie automata Aisin.

#16
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 22.03.2007
Eu ți-aș recomanda Hyundai Elantra 1.6 MPi, CVT, dar: nu am încredere în cutia automată de niciun fel, nici în fiabilitate, cu atât mai puțin în performanța de melc anemic, iar despre garanția lor de 5 ani pot să zic atât: țeapă.

Ar mai fi un Peugeot 2008 cu convertizor de cuplu, nu știu cum se va înțelege cu bordul ăla ciudat, dar la nivel de rafinament, confort și ținută de drum, mașina e reușită.
Mulți înainte lui tata socru!

#17
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
16k sa dai pe un sandero?Doamne iarta-ma...nici chiar asa!
Nu am vazut Taigo in showroom....ma refer la finisaje.T roc e de toata jena, plastice ieftine....Anul trecut lua Tiguan cu banii aia, bine dotat.Acum....

Edited by raducut123, 06 December 2021 - 21:23.


#18
Freaka-the-Disk

Freaka-the-Disk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.10.2021
Subaru XV 1.6 benzina/aspirat/115CP/Lineartronic/AWD/24.400 Eur, in Romania.
iar daca domnul respectiv nu are frustrari vis-à-vis de acceleratii oarecum lente atunci masina ar putea fi ok…

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate