Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Alternativa telefon android la iPhone 13 Pro Max

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007
Am precomanda la un iPhone 13 Pro Max la Orange si m-am cam plictisit sa tot astept si sa nu mai vina. Pentru mine nu e probblema, folosesc orice android/iOs, vreau sa iau totusi un telefon mai repede, momentan folosesc (de vreo saptamina) un Samsung A52S 5G. Telefonul va fi folosit pentru poze, fb, wa, mess, web, fara jocuri, teste, bench-uri, etc. Daca era ok pentru Huawei si aveau GMS nu era problema ca ramineam cu P40 Pro, daca aveau soft mai ok Xiaomi luam ceva de la ei, dar am returnat un Note 9T si un Poco X3 NFC ca faceau figuri, erau buguri ale OS-ului. Ma intereseaza ca telefonul pe care il voi lua sa fie cumparat din magazin din tara pentru garantie in caz de nevoie, sa aiba cit mai bune ecran, camere si baterie. incarcarea rapida ar fi bonus.
Ma uitam la 1+ dar vad ca sunt probleme cu OS-ul, cu volte/vowifi, cu 5G, cu aplicatiile bancare (ing). La Oppo/Realme sunt telefoane relativ ok cu ecrane bune, baterie mai mica dar incarcare rapida in schimb au camere slabute. La Pixel 6/6 Pro nu-mi place cum arata chestia aia din spate de la camera si desigul patratos in genul Samsung Note 9/10/20. La Sony nu-mi place formatul ala de telefon lung si ingust. Ar ramine in joc doar Samsung cu s21+ eventual Ultra, desi nu prea imi place ca si astia au destul bloatware dar macar asigura update-uri perioada mai lunga. Ar exista o alternativa mai ok cu ecran bun, camere bune, baterie buna si implementare a androidului cit mai bun fara bug-uri (ma rog cit mai putine, imi e dor de perioada cind OxygenOs rula cursiv si nu erau probleme) in maxim 5500 lei?

Edited by xew, 06 December 2021 - 15:58.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pai cel mai mare competitor este Samsung Galaxy S21 Ultra
Ar mai fi Huawei P40 Pro Plus si OPPO X

#3
choratiu

choratiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 21.02.2006
Google Pixel 6 (Pro). "Chestia" aia din spate e "feature"  ca sa nu se balangane telefonul cand il pui pe masa.

Edited by choratiu, 06 December 2021 - 16:21.


#4
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007
Am avut Huawei P40 Pro, initial am zis ca e ok, apoi l-am vindut sa iau ceva cu GMS oficial. Forma aia pe toata latimea telefonului la Pixel 6/6 Pro nu imi place, parca e un pantof cu tocul scurt. La un alt model nu ma deranjeaza ca se balangane pe masa din cauza unei umfaturi pe spate intr-o parte. Acea chestie e pur si simplu inestetica dpmdv.

Edited by xew, 06 December 2021 - 16:31.


#5
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 01.05.2006
La cate probleme ai tu cu telefoanele cel mai bun ti-ar fi un Nokia
https://upload.wikim...okia_3210_3.jpg

#6
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 03.08.2010
Uita te pe topicul cu iphone 13, e un user care primeste maine un PM si nu-l mai vrea.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pai nu-ti mai ramane decat sa trimiti vreo 3 mailuri
- La Apple
- La Samsung
- La Huawei
Le explici in detaliu ce vrei si ce nu vrei de la un telefon si, cine stie (?), poate unul din ei reuseste sa te faca fericit - in sfarsit

#8
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
La Huawei nu i-ai pus GMS ??
Odata pus, eu n-am mai avut batai de cap cu el, de cand l-am luat ...
I l-am dat lui fi-miu, eu am luat Mate40 pro.
Pentru ce ai nevoie de GMS nativ ?? Din ce ai scris, nu vad sa fie musai pentru plati cu telef9nuk, Android Auto sau alte aplicatii ce necestita GMS.

#9
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007

View Postunderrated, on 06 decembrie 2021 - 16:38, said:

Uita te pe topicul cu iphone 13, e un user care primeste maine un PM si nu-l mai vrea.
Am vazut postarea e vorba de 256GB auriu iar eu vreau versiune 128GB, orice alta culoare inafara de auriu.

View Postshymano, on 06 decembrie 2021 - 16:46, said:

La Huawei nu i-ai pus GMS ??
Odata pus, eu n-am mai avut batai de cap cu el, de cand l-am luat ...
I l-am dat lui fi-miu, eu am luat Mate40 pro.
Pentru ce ai nevoie de GMS nativ ?? Din ce ai scris, nu vad sa fie musai pentru plati cu telef9nuk, Android Auto sau alte aplicatii ce necestita GMS.
Nu i-am pus GMS, nu mi-am mai batut capul cu el ca facusem upgrade .208 parca si trebuia sa fac downgrade. Cit a stat la mine puteam face plati cu Curve, cel caruia i l-am vindut m-a sunat sa ma intrebe de plati ca el nu mai poate face, posibil sa fi instalat versiune de aplicatie mai noua, nu am idee. Deci pentru AA si mai nou pentru plati prin NFC trec cu regret peste Huawei.

Edited by xew, 06 December 2021 - 16:52.


#10
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Din pacate, in afara de S21 Ultra, cu tot bloatware-ul aferent, n-ai ce sa alegi.

#11
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

View Postchoratiu, on 06 decembrie 2021 - 16:19, said:

"Chestia" aia din spate e "feature"  ca sa nu se balangane telefonul cand il pui pe masa.

Niciunul dintre telefoanele mele nu a avut/ nu are "feature"-ul asta. Niciunul nu se balangane cand il pun pe masa. Poate ca-i invers Posted Image

#12
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Ce zici de ROG Phone 5? Sa aiba minim 256GB, o sa iti placa.



#13
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007
Rog Phone 5 e cam mare, cam greu, cam gros, uitindu-ma la un versus pe gsmarena vad ca la cerintele mele e cam la fel cu Realme GT 5G care e la ~ 2000 lei. Ii pun o husa e si mai mare. Ecranul e ok dar mai mare, camerele sunt cam la fel, bateria e mai mare. La camera as prefera sa aiba OIS si Laser AF, nu are niciunul dintre cele 2.

#14
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Salut! Poți să arunci o privire și la un Motorola Edge 20 Pro. Cea mai bună alternativă cu Android OS la iPhone 13 Pro Max este Samsung Galaxy S21 Ultra. Poate gasesti la preț bun iPhone 12 Pro Max sau Samsung Galaxy Note 20 Ultra.

#15
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 31.07.2015
Lumea s-a schimbat, nu mai e nimic ce a fost. Dacă tot vrei să dai atâția bani pe un telefon, uită-te la singurul brand care mai oferă un suport software cât de cât.

#16
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007
De Motorola nu mai stiu nimic cam de pe vremea cind luam de la Dialog un MicroTAC. Posted Image  Nu mai retin exact modelul, intra tot sim-ul cu totul in telefon si se punea la incarcat intr-un dock in unghi la 45 grade, cind scoteam antena ma autointitulam D'Artagnan. Ce vremuri. Posted Image   Designul Samsung Note nu-mi place, patratos, colturos, pen nu am folosit niciodata si nici nu i-am dus lipsa. Comandasem ieri de la emag un S21 Ultra la 5190 lei si cu ceva oferta -100 lei, am anulat comanda ca poate totusi imi ajunge marfa de contrabanda. Acum am vazut ca a iesit din acea oferta si s-a scumpit S21 Ultra (e de la 6233 lei). Trag totusi sperante ca poate apare 13 Pro Max-ul asteptat, m-a sunat azi de la Orange sa-mi spuna ca a sosit versiunea de 256GB la 1160 euro dar imi e inutila stocarea asta in telefon (descarc pe hdd sau folosesc cloud), eu il astept pe cel de 128GB la 1052 euro.

#17
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Din ce ai scris, e pare ca tie nu iti place niciun telefon, in afara de iphone. Ia iphone 13 simplu daca nu esti super pasionat de domeniul foto, ar trebui sa fie o experienta foarte buna.
Altfel, bloatwareul samsunf a ajuns un mit. In afara de de Pixel, toate telefoanele cu android au aplicatii proprii ale producatorului, aplicatii dublate, fie ca vorbim de oneplus, xiaomi, sony, etc.
Oricum, perfectiunea intruchipata in materie de telefoane nu exista si iti pierzi timpul stresandu-te ca fiecare are ceva rau, unul e colturos, unul are bloatware, alt are modulul camerelor de o anumita forma. E un telefon...

#18
__-__

__-__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 30.11.2021
Ai cateva preferinte contradictorii, vrei iphone insa nu iti place "designul patratos de la Note"
Spui ca nu ai nevoie de stocare si vrei ProMax , model a carui PRINCIPALA caracteristica este faptul ca filmeaza intr-un mare fel avand nevoie pentru asta de, ghici ce, memorie !
Esti dispus sa platesti 1000 de euro si te zgarcesti la 100...
Eu cred ca nu ai nevoie de un telefon momentan !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate