Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Marantz SR 6015 sau Denon AVC-X4700H

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
397 replies to this topic

#55
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Influenta strict a amplificarii asupra sunetului boxor e cu siguranta mult mai mica decat a DAC-ului.
Cred ca Roksan e recomandat cu Aria, oricum tocmai ziceam depinde mai mult de DAC-ul care va intra in schema.

#56
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Eu am vazut ce le face Marantz-ul si chiar in combinația cu HEGEL h95 la un vol din marantz de 75db si Hegel fix la 80db.
Acuma, nu ma pricep eu prea bine la boxe dar mi se pare foarte mare excursia conului si ma gandesc ca o amplificare si mai puternica le face praf cu toți 120W scriși pe ele.
Repet.. nu ma pricep. E o presupunere.

Attached File  VID-20220105-WA0013.mp4   2.58MB   18 downloads

#57
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 16.11.2021

View Postoverseas, on 18 ianuarie 2022 - 09:55, said:

Influenta strict a amplificarii asupra sunetului boxor e cu siguranta mult mai mica decat a DAC-ului.
Cred ca Roksan e recomandat cu Aria, oricum tocmai ziceam depinde mai mult de DAC-ul care va intra in schema.
Exista influenta chiar foarte mare. Nu vrei sa pui amplificator relaxat cu boxe relaxate si nici invers. Vor accentua calitatile slabe si mai mult. Adica in cazul dat de exemplu vor fi si mai putin dinamice decat sunt ele by default. Si Dac urile influenteaza sunetul pe chestiuni legate de implementarea lor fiind pe acelasi chip   destul de diferite unii vor aprecia subtilitati, altii vor zice ca sunt distantieri destul de mari intre ele. De aceea trebuie ascultat. Grosier vorbind Burr Brown da un sunet relaxat si mai putin dinamic, Ess sabre mai ascutit si metalic dar rapid si dinamic, Ak este mai echilibrat intre cele doua. Pana la urma sunetul pleaca din sursa, iar boxa reda analog, deci cum ai sursa asa va suna si boxa, ea nu ti face diferentierea daca sursa e buna sau proasta si nici upscale la sunet.

#58
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014
Ce sunt acelea „sunet relaxat”, „amplificator relaxat”, „boxe relaxate”?

Edited by Jean-Luc_Picard, 18 January 2022 - 12:33.


#59
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View PostSasenoua, on 18 ianuarie 2022 - 10:21, said:

Pana la urma sunetul pleaca din sursa, iar boxa reda analog, deci cum ai sursa asa va suna si boxa, ea nu ti face diferentierea daca sursa e buna sau proasta si nici upscale la sunet.

Pui semnul egal  intre DAC si sursa ?

#60
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostJean-Luc_Picard, on 18 ianuarie 2022 - 12:33, said:

Ce sunt acelea „sunet relaxat”, „amplificator relaxat”, „boxe relaxate”?

Eu ,cand aud notiunea de ,,boxe relaxate'',  ma gandesc la Wharfedale Diamond :)

#61
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 06.12.2021

View PostSasenoua, on 18 ianuarie 2022 - 08:45, said:

Atentie la Roksan, a fost cumparat de Monitor Audio, deci amplifurile lor recente sunt gandite sa se potriveasca cu boxe mai stralucitoare. Pe partea de integrat integreaza o versiune mai avansata de dac Texas Instruments/ Burr Brown pentru decodare ce da un sunet mai relaxat si rafinat insa  ele sunt gandite pentru altfel de boxe. Pe partea de power amp, cred ca te poti gandi si la Emotiva.


Intr-adevar lucruri frunoase se zic despre Emotiva BasX-300...din ce am citit pare ca s-ar integra...
https://emotiva.com/products/a-300

#62
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 16.11.2021

View Postoverseas, on 18 ianuarie 2022 - 12:36, said:



Pui semnul egal  intre DAC si sursa ?
Pai sursa de obicei are si dac. Daca nu are atunci preia ori amplificatorul integrat ori cum ai tu receiverul daca bagi pe analog in el ramai cu dacul din sursa. Daca pui pe optic folosesti dacul din receiver.
@Jlp Sunetul britanic este cel cald in general. Da wharfedale e un exemplu.

#63
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 06.12.2021
Dar cu Marantz-MM7025 nu s-ar comleta bine ..?
https://www.avstore....marantz-mm7025/

#64
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Putere ca la Roksan in banii aia nu prea gasesti, eu de aia am recomandat.

#65
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014

View PostSasenoua, on 18 ianuarie 2022 - 13:08, said:

@Jlp Sunetul britanic este cel cald in general. Da wharfedale e un exemplu.
Deci relaxat e cald? Nu sunt la curent cu toate variațiunile de clasificare a sunetului.

#66
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 06.12.2021

View Postoverseas, on 18 ianuarie 2022 - 13:13, said:

Putere ca la Roksan in banii aia nu prea gasesti, eu de aia am recomandat.

L-am gasit in UK....si Da...e ok la pret .....ar trebui sa se pupe cu KEF R5...ca vorba aia " e din aceiasi tara, Queen Country" /..Posted Image
https://www.av.com/H...-Power-Amp/4CIO

#67
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 16.11.2021

View PostJean-Luc_Picard, on 18 ianuarie 2022 - 13:19, said:


Deci relaxat e cald? Nu sunt la curent cu toate variațiunile de clasificare a sunetului.
Da cumva desi pe forumuri audiofile se zice a sunetul britanic este cel rezervat(relaxat cum spui tu si rafinat aici depinde de lantul audio cat de rafinat este).
In genere, este o clasificare grosiera dar sunetul asta e intalnit la cambridge audio, kef seriile de jos, tannoy, monitor audio e cu inovatiile la britanici(sunet mai ascutit si metalic) si parerea mea ca actualmente qacoustics is cele mai faine pret calitate. Relaxate sunt si missionurile in general. Evident si warfedale face gamele de sus mai intepate vezi seria evo cu amtul ribbon dar, de la entry in sus cam asa e sunetul mai calm.

#68
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Unul pe comentarii casti Emag zice 'cald = plat, sa nu-l deranjeze inaltele dar nici sa nu ii bubuie basul' ...

#69
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostSasenoua, on 18 ianuarie 2022 - 13:08, said:

@Jlp Sunetul britanic este cel cald in general. Da wharfedale e un exemplu.

Nu exista ,,sunet britanic" sau ,,sunet german".

Kef-urile numai calde si relaxante nu sunt...

Edited by razor01, 18 January 2022 - 14:29.


#70
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 16.11.2021

View Postrazor01, on 18 ianuarie 2022 - 14:29, said:



Nu exista ,,sunet britanic" sau ,,sunet german".

Kef-urile numai calde si relaxante nu sunt...
Sunetul britanic clasic este cel al BBC ifi audio gen dac. Keful nu ti se pare cald din cauza de coaxialul ala care e directional rau. De asta desi sunt inovativi pe treaba asta, e greu de imperecheat, mie q150 mi a placut, erau rodate. Q350 sunt nerecomandate de domnii de pe asr. Modelele vechi de kef sunt calme si relaxate cele cu tweeter separat de difuzorul de medii basi.(da stiu si tweeterul din coaxialul ala e separat dar na directional)

#71
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 06.12.2021
Ce sistem de racire recomandati pentru Receiverul Marantz  ?..Este necesar acest lucru avand un vedere ca ramane in priza non-stop (am si TV-ul pe ARC) .??
Cautand asa ceva am gasit o unitate de racire  AC Inifinity de la ARICOM care se potriveste foarte bine cu Marantz (am vazut untr-un video pe youtube.

AC-ACT10 AIRCOM T10, RECEIVER AND AV COMPONENT COOLING FAN SYSTEM, FRONT EXHAUST 17

https://www.acinfini...ont-exhaust-17/

Este bun ? ..ar trebuii sa ma chinui sa il achizitionez de afara , caci in Romania nu este pe nicaieri..?....sau stiti si alte modele ?

#72
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014
Am avut trei modele diferite de Marantz, nu i-am adăugat niciunuia vreun sistem suplimentar de răcire, nici nu mi s-au părut vreodată excesiv de fierbinți. Nici măcar nu au avut spațiu din belșug de jur împrejuri, etajera pe care stă receiverul nu e suficient de înaltă și deasupra rămâne cam puțin spațiu, cel puțin pentru modelul actual, care este ceva mai înalt.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate