Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Marantz SR 6015 sau Denon AVC-X4700H

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
397 replies to this topic

#19
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,724
  • Înscris: 04.10.2014
Vă puteam eu ajuta, dar nu puteți accesa mesageria forumului să vă dau câteva detalii. Sursa e de unde l-am luat și eu pe al meu.

#20
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
poate e de ajutor pagina de mai jos. un comparator.
https://www.zkelectr...ntz-sr6015/usa/

#21
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Sunt doua diferenta majore intre 6015 si 4700.

Prima este legata de suportul pentru Auro 3D oferit de Denon. Din pacate Marantz 6015 nu are Auro.

A doua diferenta majora este data de posibilitatile ulterioare de a utiliza aparatul. Marantz-ul vine si cu intrari preamplificate, nu doar cu iesiri. Asta inseamna ca il poti utiliza strict ca amplificator de putere pentru 7 canale. Treaba asta o poti face pe viitor, daca vrei sa faci un upgrade la un model mai nou si nu-ti convine pretul obtinut la revanzare. Poti ajuta amplificarea viitorului receiver, prin adaugarea acestui Marantz, marind astfel rezerva de putere a sistemului.

Diferentele de putere dintre 6015 și 4700 sunt nesemnificative. Daca facem un calcul bazat pe teoria conform careia eficienta aplificarii in calsa AB este cam de 70% , cu toate cele 9 canale utilizate, Denon-ul livreaza cam 55 w/ch si Marantz-ul cam 52.

Pare putin dar pentru o camera obisnuita este suficenta rezerva de putere. Condiția este sa nu folosești boxe puturoase, altfel trebuie sa investești serios în amplificatoare de putere și unele bune costa mult.

Edited by razor01, 08 December 2021 - 16:30.


#22
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 06.12.2021

 Calinuus, on 08 decembrie 2021 - 07:23, said:

poate e de ajutor pagina de mai jos. un comparator.
https://www.zkelectr...ntz-sr6015/usa/

 Calinuus, on 08 decembrie 2021 - 07:23, said:

poate e de ajutor pagina de mai jos. un comparator.
https://www.zkelectr...ntz-sr6015/usa/



Da..multumesc ..m-am edeficat..interesanta comparatia.

 razor01, on 08 decembrie 2021 - 16:23, said:

Sunt doua diferenta majore intre 6015 si 4700.

Prima este legata de suportul pentru Auro 3D oferit de Denon. Din pacate Marantz 6015 nu are Auro.

A doua diferenta majora este data de posibilitatile ulterioare de a utiliza aparatul. Marantz-ul vine si cu intrari preamplificate, nu doar cu iesiri. Asta inseamna ca il poti utiliza strict ca amplificator de putere pentru 7 canale. Treaba asta o poti face pe viitor, daca vrei sa faci un upgrade la un model mai nou si nu-ti convine pretul obtinut la revanzare. Poti ajuta amplificarea viitorului receiver, prin adaugarea acestui Marantz, marind astfel rezerva de putere a sistemului.

Diferentele de putere dintre 6015 și 4700 sunt nesemnificative. Daca facem un calcul bazat pe teoria conform careia eficienta aplificarii in calsa AB este cam de 70% , cu toate cele 9 canale utilizate, Denon-ul livreaza cam 55 w/ch si Marantz-ul cam 52.

Pare putin dar pentru o camera obisnuita este suficenta rezerva de putere. Condiția este sa nu folosești boxe puturoase, altfel trebuie sa investești serios în amplificatoare de putere și unele bune costa mult.



Da..asa este..dar se pare ca trebuie sa ma reorintez...Din pacate in Romaia nu mai exista, nici Marantz 6015 si nici Denon x4700..si din ce ma vorbit cu toti din domeniul vanzarilor de receivere nu este pe nici unde in Europa..Romania se aproviziona pentru Marantz si Denon din Polonia..iar acolo sunt stocuri Zero..ba mai mult cu toti care am vorbit pentru a face comanda mi-au dat un termen de 5-6 Luni, dar si ale nesigure...si totul de la Productia de cipuri.

#23
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005
Cu Jean-Luc_Picard ai luat legatura?

In cazul in care alegi marantz 6015 am vazut pe olx niste oferte: https://www.olx.ro/o...loat_price:desc

Edited by Mr. Incredible, 09 December 2021 - 15:09.


#24
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 06.12.2021

 Mr. Incredible, on 09 decembrie 2021 - 15:06, said:

Cu Jean-Luc_Picard ai luat legatura?

In cazul in care alegi marantz 6015 am vazut pe olx niste oferte: https://www.olx.ro/o...loat_price:desc



De olx mie frica tare ..ca nu stii ce iei si ce iei...am incercat zilele trecute dar unul era prin Baia Mare(eu fiind din Bucuresti), si era desigilat...mie cam teama ca nu stii ce are , si desi zice are garantie.... iar  problema tampita este ca in Romania nu mai se mai fac garantii si nici nu mai exista service pentru garantii...acestea se fac doar in Polonia...la noi mai fac doar post garantii...deci cam aici este riscul..

#25
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,724
  • Înscris: 04.10.2014
Nu este vorba despre OLX, ci despre magazin online cu relație directă cu distribuitorul pe Europa. A fost disponibil un 6015 (singurul pe stoc din România), dar a fost vândut azi. Pot întreba ce șanse sunt pentru încă un 7015 (e unul comandat mai demult care ar trebui să vină pe sfârșit de an).

#26
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
E timpul sa apara niste fabrici de chip-uri prin Europa si SUA.

In ultimii doi ani s-a vazut foarte limpede ca modelul de economie bazat pe externalizarea totala a productiei prezinta riscuri strategice uriase.

Ca nu mai ascultam muzica si nu ne mai uitam la filme , e o treaba dar sunt in criza alte lucruri mult mai importante, cum ar fi industria auto . Daca nenicii aia din Asia nu ne mai vand lucrurile astea, ce facem, ne intoarcem in secolul 20?

Edited by razor01, 09 December 2021 - 19:55.


#27
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 06.12.2021
“Sunt FERICI și mă simt  Bine” ….Jean-Luc_Picard , multumesc mult ..dacă vorbim de aceiași persoana, înseamnă ca Eu sunt acela . In seara aceasta l-am arvunit și mâine m-a întâlnesc să-l iau…și culmea , aceea persoana este cu mine in branșa reactiv Cinema si Teatru …și  deasemenea special pentru Mr. Incredible, multumesc mult căci la recomandarea lui am găsit pe olx și aceea persoana din Bucuresti cu ultima bucata 6015…Și nu in ultimul rând vă multumesc tuturor celor care ați postat și m-ați ajutat sa iau o decizie.
Am optat PINA la urma pentru acest Marantz SR 6015.

#28
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,724
  • Înscris: 04.10.2014

 razor01, on 09 decembrie 2021 - 19:51, said:

E timpul sa apara niste fabrici de chip-uri prin Europa si SUA.
Durează să construiești una, costă o grămadă și îți trebuie și specialiști să lucreze în ea.

 memo7gy, on 10 decembrie 2021 - 00:08, said:

dacă vorbim de aceiași persoana
Asociatul meu, Bogdan.

#29
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 06.12.2021

 Jean-Luc_Picard, on 10 decembrie 2021 - 00:56, said:

Durează să construiești una, costă o grămadă și îți trebuie și specialiști să lucreze în ea.


Asociatul meu, Bogdan.



Da…O my God…Nu pot sa cred .!! …..ce mica e lumea uneori...Azi ne întâlnim la mine la sala …La CinemaPRO ..Foarte interesat si El  sa vadă din “culise “ cum arată un Cinematograf clasic ( nu o sala de Mall )..si foarte misto Omul din discuțiile discuțiile telefonice, ca sa nu mai zic de prețul bun obținut.

#30
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005

 memo7gy, on 10 decembrie 2021 - 00:08, said:

“Sunt FERICI și mă simt  Bine” ….Jean-Luc_Picard , multumesc mult ..dacă vorbim de aceiași persoana, înseamnă ca Eu sunt acela . In seara aceasta l-am arvunit și mâine m-a întâlnesc să-l iau…și culmea , aceea persoana este cu mine in branșa reactiv Cinema si Teatru …și  deasemenea special pentru Mr. Incredible, multumesc mult căci la recomandarea lui am găsit pe olx și aceea persoana din Bucuresti cu ultima bucata 6015…Și nu in ultimul rând vă multumesc tuturor celor care ați postat și m-ați ajutat sa iau o decizie.
Am optat PINA la urma pentru acest Marantz SR 6015.

Este un aparat foarte bun! Sa te bucuri de el! Asteptam impresii dupa ce il pui la treaba.

#31
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 06.12.2021
Va multumesc tuturor, inca odata ...am apucat putin si M-am desfatat, Ieri,  cu Marantz-ul 6015 si cu:

Frontale KEF - R5 Piano White Gloss
Central  KEF - R2c Piano White Gloss
Subwoofer SVS - SB-2000 PRO White Gloss
Surround SVS Prime Satellite

..SENZATIONAL pe Filmem,  multa claritate in sunet, subwoofer-ul , de vis, iar Dolby Suurround si senzatia de cinema absolut geniala... destul bun si pe muzica...dar cred, ca parca ceva ii mai lipseste ceva...poate un amplificator in viitor!!!?   ..dar sa vedem dupa un rodaj al boxelor.

Altfel , per total,  iti trezeste toate simturile si iti bucura urechile la maxim.

#32
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,025
  • Înscris: 09.01.2007
Eu ma bucur dar da-mi detalii sa ma oftic cu subwooferul, cum lucreaza, daca il inchizi ce diferenta se simte cu el/ fara el, daca te-ai chinuit cu calibrarea/ setarile sw.
Concret 'de vis' = ?!

Edited by overseas, 13 December 2021 - 15:16.


#33
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,025
  • Înscris: 09.01.2007
M-am jucat si eu cu un sw SVS, o bucata de 40 kg, in 10 pozitii, am scris saga pe forum, cu Yamaha cu management de bass, spatiul meu atipic nu ma ajuta. Pana la urma am perceput un efect foarte subtil, trebuia sa fii concentrat ca sa il percepi, caz care nu justifica bugetul respectiv. Eu sper sa se auda fantastic la tine, dar am rezerve cu privire la masele largi de cumparatori care (la fel ca mine) nu stiu mai nimic despre audio, au eventual amplificatoare fara management de bas, iau sw-ul, il baga in priza si beneficiaza de o auditie de exceptie.

Cum l-ai setat deci ? Care e diferenta cu si fara ?

#34
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005
Daca la muzica poti sau nu sa consideri ca merita un subwoofer la filme contribuie decisiv la atmosfera.

#35
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005
Care mai sunt impresiile, te-ai acomodat cu el?

#36
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 06.12.2021
Marantz-ul 6015 imi place tare de tot..bestial pe filme pentru un apartament, impreuna cu KEF-urile 5 si SVS-urile...destul de buna si  ajutatoare functia de calibrare Audyssey si foarte bun faptul ca are 2 presetari ...la preset 1 folosesc cu setarile Audyssey, care mie unul mi se par ok.. iar le preset 2 ,  imi fac de cap...mai ma  "joc" si testez, manual,  eu.. crossoverele, inaltele si basii, etc. si toate setarile asa cum vreau... si incerc sa scot ce imi doresc si mai mult.....bun , foarte bun...nu regret ca ma-m grabit ( in decembrie era singurul Marantz disponibil pe piata din Romanai)  si l-am luat , desi doream 7015....si nu cred ca ar fi mare diferenta intre ele cu exceptia lui "Auro" de pe 7015, zic si eu...

La muzica KEF-urile 5 se comporta bine in auditia si urechile mele..dar parca acolo mai trebuiesc putine inalte (ascult Faithless si parca ceva lipseste) , sau poate nu impnge suficient Marantz-ul.....repet , parca ...asa mi se pare mie , astazi...dar poate dupa un pic de rodaj si mai multa auditie,  va fi mai bine.
De asemenea, ma ajuta foarte mult pe anumite genuri de muzica si Sub-ul SVS-2000Pro (clubbing, /Hip Hop, )  ..si tare imi place sub-ul completre pe Stereo...

Pe muzica anilor 70-80 le dau aproape blana , dar fara sa subwoofer si chiar,  e tare de tot cum suna pe Pure Direct....un Jethro Tull, Pink Floyd un Fleetwood MAc , Beatles sau Dire Straits...pentru urechile mele...
Per total; se prezinta foarte bine pentru ce am reusit in bugetul permis la momomentul acela, si sunt foarte multumit.
Eu inca sunt uimit ce pot face boxele astea la cat de mici,  si  fragil arata.

Sub-ul SVS pe filme e demential...nu se huuruie, nu baraie, nu am vibratii de mobiler prin casa ...e efectiv un bass curat...si Desi cand calibrez prin aplicatia Audyssey care il seteaza la un volum -22 db si level -4 eu il duc in voulm -5db si un lvel 0....iar pe explozii , caderi , tamponari, si alte efecte simt o senzatia de bass in aer ....e absolut fantastic...se pe muica la fel.

Bune pe atoms si cele 2 SVS Prime Elevation (luna viitoare mai comand 2 buc pentru 5.1.4)...le aud si ajuta foarte mult fondul sonor al filmului ...inca nu am le-am ascultat atmos pe muzica dar ma pregatesc (am comandat un Blueray) sa ascult  Hans Zimmer concertul Live de la Praga la care am si fost in 2016 la Praga si a care a fost absolut fenomenal, senzational (si curios sa aud si diferentele)....

Pe de alta parte am mai tot citit, ca pentru o protectie in timp a Marantzului este bine sa-i aplic si un Amplif stereo, separat..

La Avstore mi-au recomndat ca pentru KEF R5 , s-ar imperechea bine cu un Hegel H95..dar cam parca, prea  sus la 8.600 ron....

Cam cum ati vedea voi si altceva decat Hagel si la un buget mai rezonalbil, 4-6000...????

Atfel ....auditii placute

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate