Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Servicii Livrare mancare - Vreme rea

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu aș zice să-i oblige să dea gratis mâncările la oameni. Și transportu tot gratis.
Păi nu ?

#20
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Mai.. nu e mult doi lei in plus pentru unul care cara mancarea in frig cu bicicleta.  Boieria se plateste...

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostRav_885, on 06 decembrie 2021 - 15:27, said:

Mai.. nu e mult doi lei in plus pentru unul care cara mancarea in frig cu bicicleta.  Boieria se plateste...

Aia doi lei ajung la firma. Ca este posibil sa aiba si livratorul un bonus pe vreme rea, nu stii sigur. Insa daca vrei sa ii multumesti livratorului, ii dai bacsis.

Edited by MembruAnonim, 06 December 2021 - 15:30.


#22
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
E normal sa pedaleze omu juma' de oras sa iti aduca tie un crevete?
Normal ca au un minim de comanda. Daca ar comanda 20 ca si tine zilnic ar pedala saracii de ar rupe pentru un crevete, ce faci? il si mananci in fata lui si zici mersi?
Da la omu ala ca pedaleaza indiferent de vreme nu te gandesti? Sau sa zicem ca e cu masina, consuma mai mult pana ajunge la tine...
Esti prea obisnuit cu livrare gratuita si comenzi de 5 lei presupun, domnia se plateste, gandeste-te ca trebuie sa traiasca si ei, dar na, omu' cu burta plina altfel vede lucrurile.

#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
In conditii optime de temeperatura, presiune, umiditate probabil va fi transportul moka.
Mananci mai mult vara si  mai putin pe vreme rea.

View PostGaBogdan, on 06 decembrie 2021 - 15:32, said:

E normal sa pedaleze omu juma' de oras sa iti aduca tie un crevete?


Zici ca l-am pus eu pe ala sa se bage sclav la Tazz.
Din partea mea poate sa se tarasca pe burta.
Nu am comandat si nu voi comanda de la Tazz, Glovo si alte servicii care folosesc sclavi prin ploaie sa imi aduca mie o pizza sau o shaorma in cutiile alea jegoase, transpirati si asteptand bacsis.

#24
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Am asa o presimtire.... ca te stiu toti curierii din oras....tu esti ala care cere rest de la 50 de bani.....ce sa mai zicem de bacsis...tu sa fii sanatos!

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMembruAnonim, on 06 decembrie 2021 - 14:53, said:

Nu ar fi bine sa reglementeze cineva (Horeca)  taxele, tarifele?
Nu.

#26
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

View PostMembruAnonim, on 06 decembrie 2021 - 14:53, said:

Fiti atenti, ce costuri are Tazz !
cica taxa Vreme rea 2 ron.
Ati mai vazut  ceva similar ?
Nu ar fi bine sa reglementeze cineva (Horeca)  taxele, tarifele?

Si in alte tari e fix la fel. Nu mi se pare nimic in neregula si piata e libera. De reglementat ar trebui sa se reglementeze doar serviciile esentiale, de stricta necesitate.

#27
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012

View Postoverseas, on 06 decembrie 2021 - 15:35, said:

Zici ca l-am pus eu pe ala sa se bage sclav la Tazz.

Pai nici el nu te pune sa comanzi de la Tazz, sau de la altii care au aceleasi tarife Posted Image
Pana la urma exista si varianta "Cancel" Posted Image, asta in cazul in care stii ca iti va ramane mancarea in gat , stiind ca ai dat 2 ron in plus

Edited by Andreysc7, 06 December 2021 - 15:50.


#28
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

View Postoverseas, on 06 decembrie 2021 - 15:35, said:

Zici ca l-am pus eu pe ala sa se bage sclav la Tazz.
Din partea mea poate sa se tarasca pe burta.
Nu am comandat si nu voi comanda de la Tazz, Glovo si alte servicii care folosesc sclavi prin ploaie sa imi aduca mie o pizza sau o shaorma in cutiile alea jegoase, transpirati si asteptand bacsis.
Nu e sclav, omu lucreaza... de cand e asta o chestie rea?....a semnat un contract, e asigurat, etc
Poate nu-si permite sa-si cumpere o masina, livreaza cu ce poate, munceste, pune bani pe masa... + e face si miscare.
Nu-ti inteleg comentariul sincer.
Nu comanzi, foarte bine, dar nu-i condamna!

#29
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
daca nu vrei sa-ti misti kuru sa-ti cumperi singur, platesti, si sincer inca mi se pare putin 2 lei pentru vreme proasta, as fi zis un minim 5 ron. Pe ploaie, zapada nu e fun sa te dai cu bicicleta, nu e fun nici sa conduci. Nu-ti convine, nu dai comanda.

Nu sunt livrator, dar sa te vad pe tine cum ti-e dupa 2 ore de pedalat in frig. Dar n-ai de unde sa stii, ca stai acasa si astepti sa ti se aduca la usa. Gratis, daca se poate.

Edited by bluesnake, 06 December 2021 - 15:56.


#30
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Ba e foarte bine ca au introdus taxele astea. Fudulia se plateste. Nu-ti convine, nu mai comanzi si gata.
Eu nu comand foarte des dar atunci cand o fac oricum las un mic bacsis in special daca nu costa livrarea. Esti genul care se plictiseste in casa si a gasit motiv de barfa pe Softpedia.
ORiunde pe lumea asta exista comanda minima si taxe de livrare. Daca nu's afisate extra inseamna ca's incluse in pret.

View Postoverseas, on 06 decembrie 2021 - 15:35, said:

Zici ca l-am pus eu pe ala sa se bage sclav la Tazz.
Din partea mea poate sa se tarasca pe burta.
Stai bre potol. De unde atata hate? E un job ca oricare altul.

#31
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View PostGaBogdan, on 06 decembrie 2021 - 15:52, said:

Nu e sclav, omu lucreaza
cultul muncii.românul merge în străinătate să șteargă curu străinului să nu-l vadă vecinul cum se înjosește lucrând la el în țară

#32
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006

View Postoverseas, on 06 decembrie 2021 - 15:35, said:

Zici ca l-am pus eu pe ala sa se bage sclav la Tazz.
Din partea mea poate sa se tarasca pe burta.
Nu am comandat si nu voi comanda de la Tazz, Glovo si alte servicii care folosesc sclavi prin ploaie sa imi aduca mie o pizza sau o shaorma in cutiile alea jegoase, transpirati si asteptand bacsis.
Ce comentariu retardat. E un om care munceste cinstit, si din greu, platind impozite si prestand un serviciu public pana la urma. Orice om care munceste cinstit merita respectat. Indiferent de munca lui.

View PostEMPP, on 06 decembrie 2021 - 15:58, said:

cultul muncii.românul merge în străinătate să șteargă curu străinului să nu-l vadă vecinul cum se înjosește lucrând la el în țară

Da bro, pentru ca tara in care a crescut nu i-a oferit sansa unui job decent. Ca sunt multi patronaki, care la salariul minim au pretentii de 24/7 lucru, la negru. Acum se vede ca nu mai merge treaba asa.

#33
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

View Postrouterboard70, on 06 decembrie 2021 - 15:05, said:

Da, am mai vazut - platit asa ceva la jigodiile de la GLOVO cand era pandemie in 2020 luna aprilie, cam totul inchis, noi mergeam la serviciu pe schimburi si restul stateam inchisi in case. Au avut scris ca taxe: taxa ca am comandat sub minimul impus (mi-am asumat dar nu credeam ca ma "belesc" in asa hal), taxa de deplasare pe bicicleta (fiindca comandasem sub minimul propus de ei), taxa asta de vreme rea... 1,5 lei a fost la mine! M-au "belit" de vreo 9 lei "penalizare"... N-o sa reglementeze nimeni... daca ploua, "trage la somn" si trebuie taxa ca stau treji si te servesc!

Pai bai, barosanilor, ca sa comanzi mancarea la gura, trebuie sa nu plangi dupa 2 lei, eu asa vad lucrurile. Te duci la supermarket o data pe saptamana si iti iei ce-ti trebuie, cu costuri minime. Daca vrei sa te simti boier, asta e...

Sunt multi barosani in tara asta care traiesc de la salariu la salariu. Prea multi... Sa ii vezi cum lasa bacsis in toate partile si mereu sunt comozi, apoi asteapta ziua cu salariul. Ii vezi ca iau taxi-ul ptr 1km de mers, comanda mancarea la gura, ca nu pot sa-si faca singuri...

Edited by Municipalwaste, 06 December 2021 - 16:09.


#34
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

View Postbluesnake, on 06 decembrie 2021 - 16:01, said:

Da bro, pentru ca tara in care a crescut nu i-a oferit sansa unui job decent. Ca sunt multi patronaki, care la salariul minim au pretentii de 24/7 lucru, la negru. Acum se vede ca nu mai merge treaba asa.
Din pacate sunt si multi care se multumesc cu putin sau vor cu 12 clase fara BAC sa castige 1000 EUR/luna. Sunt multe variabile aici...Nici tineri pregatiti nu mai ies din scoli. Viseaza toti la job-uri de jos in strainatate care's platite bine comparativ cu RO sau videochat sau cine stie ce.

#35
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMembruAnonim, on 06 decembrie 2021 - 14:53, said:

Nu ar fi bine sa reglementeze cineva (Horeca)  taxele, tarifele?

Taxele alea sunt reglementate de maria sa,clientul.
Daca clientul o cere,atunci asa se livreaza.

#36
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.05.2018
da-i frate doi lei daca vine for fucks sake pe ploaie in trafic jumatate orasu

unii oameni- tara lui doamne fereste.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate