Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Sa inlocuiesc 18-55 is stm de la kit cu 50mm/1.8?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 14.05.2007
Cand m-am apucat de fotografie, cu Nikon D3100, aveam si eu obiectivul kit, 18-55. Dupa ce am tras suficiente cadre cat sa stiu ca devin limitat de obiectiv, nu de indemanarea mea, am trecut pe 35 f1.8 DX de la Nikon, luat cu cateva sute de lei, alta treaba. Dar acuma depinde ce poze vrei sa faci. Am inceput sa merg la evenimente, unde a facut fata cu brio, si abia dupa inca ceva timp am trecut pe full frame si obiective mai profi.

Daca vrei sa faci fotografie de portret, mergi pe 50mm (un prieten care tocmai s-a apucat de foto fix obiectivul de 50, ala ieftin il are, si pentru cat costa e impecabil). Daca incepi sa mergi la evenimente, mai bine ar fi un 35. Da, stiu, mai bine ar fi un 24-70, dar e alt buget (asta asa ca sigur se gasea careva sa zica ceva). Daca crezi cu tarie ca o sa faci portrete si o sa iti placa, poti incerca un 85 direct.

#20
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Colegul marius2k nu ne-a spus nici pana acum ce fel de fotografie abordeaza, nici nu a pus niste poze ca sa vedem unde e problema.

Eu sustin in continuare ca niciun obiectiv fix de 4-500 lei nu-i va aduce un plus - avantajele unui obiectiv fix sunt vizibile doar in anumite conditii/tipuri de fotografie.

Intamplator, chiar 100D am si eu, 18-55 is stm (printre altele) - si este un obiectiv de kit bun, cred ca cel mai bun obiectiv de kit de la Canon. Si o spun cu toata responsabilitatea, am lucrat destui ani, inclusiv cu FF+ L-uri; pot face o comparatie decenta.
In continuare cred ca nemultumirile lui pleaca de la una(sau mai multe) din:
- necunostinta in utilizarea focusului
- editare raw defectuoasa (ca zice ca le da o "zeama" de lightroom)
- improbabil dar posibil, obiectiv defect/necalibrat (back/front focus)

Ca sa ne edificam - ideal ar fi sa ne puna aici o poza, varianta raw si varianta finala jpeg, si sa ne spuna ce il nemultumeste, in ce arie a focusat....etc. Atunci putem forma o opinie corecta.
Sau poate sa cheltuiasca bani aiurea sperand la imagini "pro" cu obiective de 500 lei.

#21
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Ca sa iei ceva mult mai bun, trebuie să cheltui ceva bani mai seriosi si nu cred ca are rost.... Pentru portrete si ceva chestii, merita sa cheltui banii. Nici 50 1.4 nube cu mult mai bun decat asta, cel putin nu la  diafragme deschise.

Altfel spus, ai putea sa il iei...desi 18-55-ul tău  ar trebui să aibă claritate suficientă, daca nu e defect.

Edited by Dizlpower, 07 December 2021 - 08:05.


#22
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 11.03.2014
nu mai am raw-urile, le sterg dupa ce le 'stric'.

Attached Files



#23
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,888
  • Înscris: 28.12.2006
La asta cu purcelusul ce ai sa-i reprosezi?
Celelalte par ca e ceva in neregula cu optica, sau poate nu mai vad eu bine dupa o zi de munca. Banui ca sunt wide open, la 50mm, nu?

Edited by crokodilu, 07 December 2021 - 13:04.


#24
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
Forumu iti modifica pozele la urcare. RAWul (zipuit) ar spune mult mai multe.

#25
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Nu mai are raw-urile. Dar macar arhive cu jpeg-urile prelucrate, sa vedem care e faza. Daca te plangi de claritate, din thumbnailuri nu prea avem ce parere sa ne dam

#26
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,888
  • Înscris: 28.12.2006
Face acum cateva poze, RAW, care e problema?

Edited by crokodilu, 07 December 2021 - 14:51.


#27
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Fa una-doua poze raw, editeaza-le, apoi pune aici jpeg-ul in rezolutie full si raw-ul arhivat. Si spune unde vezi o problema (aria din imagini) ca sa stim ce sa cautam.

In rest....am editat grosier un jpeg, evident ca nu a iesit deosebit  - raw-ul insa permitea o imagine incomparabil mai buna.

Attached Files


Edited by florinel, 07 December 2021 - 15:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate