Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Recepție canale HD cu macroblocuri - abonament digital - fibră ONT

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#37
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,260
  • Înscris: 01.12.2001
Is  sau nu simultan macroblocurile pe ambele TV?
Pune de proba la treilea TV. Cauta unul mic la vreun vecin.

View Postdorin_2k, on 06 decembrie 2021 - 15:59, said:

Dacă nu apar simultan macroblocurile pe ambele TV, is ele de vina.
Verifica totusi

Edited by dorin_2k, 07 December 2021 - 13:12.


#38
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Degeaba legi STB-ul de la DIGI, sunt sanse mari ca ala sa mearga perfect. Depinde de la tuner la tuner si mai ales de la producator la producator. Ce parametrii minimi de receptie a ales, sensibilitate, etc. Am intalnit cazuri in care pe STB nu mergea deloc, iar direct pe televizor nu avea probleme. Totusi, daca ar fi semnalul varza acolo(nu cred, din moment ce s-a verificat tot si instalatia e facuta cu lucruri de calitate) si pe STB vor aparea macroblocuri.

GeoTac, ai verificat si frecventele care sunt pe 64QAM? In general cele cu programe SD, alea cum merg?

#39
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 10.12.2018
Asta era și ideea, sa nu folosești tunerul tv-ului. Dacă cu mediaboxul nu aveai macroblocuri rețeaua e ok și de vina e tuberul, dacă ai macroblocuri rețeaua nu e ok.

#40
geotac

geotac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 14.10.2015

View PostRares95, on 07 decembrie 2021 - 13:13, said:

Degeaba legi STB-ul de la DIGI, sunt sanse mari ca ala sa mearga perfect. Depinde de la tuner la tuner si mai ales de la producator la producator. Ce parametrii minimi de receptie a ales, sensibilitate, etc. Am intalnit cazuri in care pe STB nu mergea deloc, iar direct pe televizor nu avea probleme. Totusi, daca ar fi semnalul varza acolo(nu cred, din moment ce s-a verificat tot si instalatia e facuta cu lucruri de calitate) si pe STB vor aparea macroblocuri.

GeoTac, ai verificat si frecventele care sunt pe 64QAM? In general cele cu programe SD, alea cum merg?
Cam pe toate canale HD , nu contează modulația 64QAM sau 256QAM ....pe SD nu am văzut vreo problemă .
Totuși tind să cred că există o sensibilitate mai ridicata la nivel de Tuner pe unul din tv-uri deoarece nu ambele fac în același timp macroblocuri ....
Efectiv m-am plictisit să mai fac ceva în sensul ăsta....aștept intervenția celor de la Samsung...să îmi spună ceva ...de ce ,de la ce și cum se poate rezolva ...ppfffff ...

#41
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
DIGI 24 HD e pe multiplex in 64QAM, ala cum merge?

#42
geotac

geotac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 14.10.2015

View PostRares95, on 07 decembrie 2021 - 13:25, said:

DIGI 24 HD e pe multiplex in 64QAM, ala cum merge?
În primele 15 minute nu am văzut macroblocuri...de regulă cel puțin o dată în primele minute apăreau....
Urmăresc în continuare dacă apare ceva ....

#43
geotac

geotac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 14.10.2015
Abia acum după aproape o oră au apărut macroblocuri cu întreruperi de sunet pe Digi24HD , deci pe toate canalele HD apar macroblocuri mai des sau mai rar din ce observ mult mai des pe canalele uzuale gen Pro TV HD,Antena 1 HD, KanalD HD ,Discovery HD,Digisport 1,2,3,4 HD,Eurosport 1,2 HD...etc...

#44
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Digi 24 HD, UTV HD, Hora TV HD și CGTN HD sunt singurele programe HD care sunt pe TP-uri cu 64QAM.
In unele zone, mai sunt și DIGI SPORT 1 HD, Nat Geo HD și TVR 1 HD pe 64qam, la mine sunt pe 256. Din cate am înțeles, frecventele acelea(64 qam) nu sunt așa de afectate. Probabil sensibilitatea tunerului este foarte mare pe 256.

#45
geotac

geotac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 14.10.2015

View PostRares95, on 07 decembrie 2021 - 14:30, said:

Digi 24 HD, UTV HD, Hora TV HD și CGTN HD sunt singurele programe HD care sunt pe TP-uri cu 64QAM.
In unele zone, mai sunt și DIGI SPORT 1 HD, Nat Geo HD și TVR 1 HD pe 64qam, la mine sunt pe 256. Din cate am înțeles, frecventele acelea(64 qam) nu sunt așa de afectate. Probabil sensibilitatea tunerului este foarte mare pe 256.
Asta cred și eu , o sensibilitate ridicată pe 256 .


#46
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 26.09.2010
Nu știu dacă ai precizat sau nu, n-am mai stat să citesc tot, dar cumva ai card CI în ele sau le folosești fara, pe grila FTA? Daca ai card, încearcă să îl scoți și să urmărești daca mai rupe imaginea.

#47
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,260
  • Înscris: 01.12.2001

View Postgeotac, on 07 decembrie 2021 - 13:09, said:

.am luat prin eliminare, singurul care trebuie verificat la nivel de Tuner este tv-ul ....
Posibil un tv să introducă semnal invers.
Scoate un tv și foloseste-l pe cel rămas.
Apoi inversezi.
Că e imposibil sa ai tu 2 TV și ambele defecte.

Unul e cu "buba".


#48
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 03.04.2007
Cu siguranta au o alta sensibilitate.
Retea nou nouta
foto 1 Samsung non-smart
foto 2 Samsung smart 4k

Attached Files



#49
geotac

geotac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 14.10.2015

View Postinnesat, on 07 decembrie 2021 - 18:14, said:

Nu știu dacă ai precizat sau nu, n-am mai stat să citesc tot, dar cumva ai card CI în ele sau le folosești fara, pe grila FTA? Daca ai card, încearcă să îl scoți și să urmărești daca mai rupe imaginea.
Ambele au CI+ ,am încercat și fără CI+ -uri ...
Cel puțin doar astăzi nu am mai văzut atât de multe macroblocuri pe ambele tv-uri iar mâine voi schimba splitter-ul ...mai încerc încă ceva ...încă aștept intervenție de la Departamentul Central Samsung după cum am fost programat ieri seară de către Service Samsung România...

#50
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Poti pune o poza cu splitterul pe care il ai acum?

#51
geotac

geotac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 14.10.2015

View Postdorin_2k, on 07 decembrie 2021 - 18:24, said:


Posibil un tv să introducă semnal invers.
Scoate un tv și foloseste-l pe cel rămas.
Apoi inversezi.
Că e imposibil sa ai tu 2 TV și ambele defecte.

Unul e cu "buba".
Chiar ieri seară am scris aici că am făcut și testul ăsta ...

#52
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,260
  • Înscris: 01.12.2001
Ori ai curat ghinion și ambele TV cu probleme
Ori e problema cu rețeaua acolo.

Determină unde e problema. La tv sau la rețea.
Cum? Vii cu TV 3 sau duci un tv al tau in alta parte.

#53
geotac

geotac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 14.10.2015
Salutări , după intervenția celor de la Service Samsung România macroblocurile au cam dispărut  !
Deși nu mi-au spus dacă au modificat ceva la tuner se pare că ceva se întâmplă în bine.
Clar problema nu era de la operator (Digi) prin testele făcute .
Interesant și totodată de punctat pe viitor dacă cineva va întâmpina astfel de probleme pe tv-urile Samsung în principiu unde am avut "onoarea" ....
*Încă sunt sub observație cele 2 tv-uri...

De menționat....încă aștept intervenția celor de la Departamentul Tehnic Central Samsung...nu știu pe când  !
Există posibilitatea să fiu sub observația celor de la Service Samsung având în vedere evoluția în bine !?
Gestionarea la distanță și contactul prin intermediul tv-urilor către Samsung fiind dezactivată  !...

Edited by geotac, 10 December 2021 - 12:58.


#54
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 03.04.2007
Nu ! Poate doar telefonic, sa te intrebe daca mai ai probleme .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate