Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Ce este "Form 1042-S"

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
TheBrigand

TheBrigand

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.04.2019
Context:
Sunt investitor la bursa USA printr-un broker numit "DriveWealth" si am gasit acest document pe site la broker și nu știu ce înseamnă.
Eu pentru anul 2020 am calculat manual profitul cu media ponderata bazat pe toate tranzacțiile făcute, crezand ca nu voi primi un document care imi zice exact profitul.
Acum ca am dat peste acest document e important sa știu ce înseamnă.
(Am căutat pe google dar nu am înțeles, rog seriozitate)

Dacă poate să-mi spună cineva ce este acest document și dacă e folosit pentru a-mi face taxele din România.

Multumesc mult.

Am uitat sa atasez document, și nu pot edit topicul așa ca îl pun aici.

Attached Files



#2
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
E formularul de declarare a veniturilor din bursa in SUA. Intrucat (probabil) ai rezidenta fiscala in Romania vei completa doar declaratia unica, pe baza unui document primit la sfarsitul anului de la broker.  Daca ai si rezidenta americana (carte verde) trebuie completat si acel formular pentru fiscul din America, chiar daca ai stat sub 183 de zile pe an pe teritoriul american.  Se aplica conventia de evitare a dublei impuneri.

Daca depui doar declaratia unica in Romania - conversia castigurilor din USD in RON pentru stabilirea bazei impozabile in Romania:

"Veniturile din străinătate, precum şi impozitul aferent, a cărui plată în străinătate este atestată cu document justificativ eliberat de autoritatea competentă a statului străin cu care
România are încheiată convenţie de evitare a dublei impuneri, exprimate în unităţile monetare proprii fiecărui stat, se vor transforma în lei la cursul de schimb mediu anual comunicat de Banca
Naţională a României din anul de realizare a venitului respectiv"


Sursa:

https://static.anaf....21_01022021.pdf

#3
TheBrigand

TheBrigand

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.04.2019

View PostRav_885, on 06 decembrie 2021 - 09:34, said:

E formularul de declarare a veniturilor din bursa in SUA. Intrucat (probabil) ai rezidenta fiscala in Romania vei completa doar declaratia unica, pe baza unui document primit la sfarsitul anului de la broker.  Daca ai si rezidenta americana (carte verde) trebuie completat si acel formular pentru fiscul din America, chiar daca ai stat sub 183 de zile pe an pe teritoriul american.  Se aplica conventia de evitare a dublei impuneri.

Daca depui doar declaratia unica in Romania - conversia castigurilor din USD in RON pentru stabilirea bazei impozabile in Romania:

"Veniturile din străinătate, precum şi impozitul aferent, a cărui plată în străinătate este atestată cu document justificativ eliberat de autoritatea competentă a statului străin cu care
România are încheiată convenţie de evitare a dublei impuneri, exprimate în unităţile monetare proprii fiecărui stat, se vor transforma în lei la cursul de schimb mediu anual comunicat de Banca
Naţională a României din anul de realizare a venitului respectiv"


Sursa:

https://static.anaf....21_01022021.pdf

Întrebarea mea ar fi dacă acest document mă ajuta sa stiu cat voi declara la declarația unică în România.
De exemplu in document scrie "Gross income = 2$" atunci va trebui sa declar 2$ = ~8 lei in declaratia unica ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate