Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Echo Tineretului, str. Gladitei

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
CARNATUL

CARNATUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 25.08.2021

 Baltaci, on 11 februarie 2022 - 15:00, said:

Scrie in contract ca terenul ala ramane pt locuri de parcare, sau e doar "la mica intelegere"? Parcarile subterane sunt de tip klaus? Scrie in contract ca nu le dati inapoi dupa receptie la aia de la care le inchiriati?

Tot pe aceeasi directie: dupa ce luati receptia locurile de parcare din subteran le transformati in apartamente la demisol?Posted Image

#56
echo-tineretului

echo-tineretului

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.01.2022

 Baltaci, on 11 februarie 2022 - 15:00, said:

Scrie in contract ca terenul ala ramane pt locuri de parcare, sau e doar "la mica intelegere"? Parcarile subterane sunt de tip klaus? Scrie in contract ca nu le dati inapoi dupa receptie la aia de la care le inchiriati?

Salut,

Nu, acel teren nu face parte din proiect, este un teren separat ce va contine aproximativ 68 locuri de parcare ce vor fi vandute persoanelor ce doresc mai multe locuri de parcare.

Parcarile subterane nu sunt de tip klaus, sunt locuri de parcare pentru o singura masina, parcarile cu sistem klaus sunt la parterul blocului.

Daca inteleg bine intrebarea legata de sistemele klaus, raspunsul este ca acele sisteme nu le inchiriem, acele sisteme le achizitionam, iar in antecontract si in contractul de vanzare-cumparare se va specifica faptul ca se vinde locul de parcare impreuna cu sistemul klaus, ambele obiecte (locul de parcare si sistemul klaus) fiind in proprietatea noastra in momentul vanzarii.

Sper ca v-am putut raspunde la toate intrebarile:)

#57
echo-tineretului

echo-tineretului

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.01.2022

 CARNATUL, on 11 februarie 2022 - 17:13, said:

Tot pe aceeasi directie: dupa ce luati receptia locurile de parcare din subteran le transformati in apartamente la demisol?Posted Image

Salut,

Continuand intr-o tema de amuzament, presupunand ca tot intr-o astfel de tema a fost pusa intrebarea, daca doriti un apartament la subsol vom incerca sa obtinem o autorizatie in acest sens, desi din punct de vedere al conditiilor de locuit v-as recomanda un imobil la suprateran:)

#58
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015

 echo-tineretului, on 11 februarie 2022 - 17:42, said:

Salut,

Continuand intr-o tema de amuzament, presupunand ca tot intr-o astfel de tema a fost pusa intrebarea, daca doriti un apartament la subsol vom incerca sa obtinem o autorizatie in acest sens, desi din punct de vedere al conditiilor de locuit v-as recomanda un imobil la suprateran:)
Apreciez umorul dvs...
"Decat" o intrebare am si eu, sper ca va veti amuza la fel de mult...
Cum ati rezolvat schimbarea compartimentarilor din BCA in blocuri ceramice Porotherm, fara interventii semnificative asupra structurii si a pilotilor forati?
Eu stiu urmatoarele, BCA-ul are densitatea de maxim 500 kg/mc iar Porothermul minim 800 kg/mc...Deci asa, la o prima estimare, creste masa totala a constructiei cu vreo 25-30%, cu toate consecintele acestei cresteri, dintre care enumar presiunea pe capul pilotilor, forta seismica (n.r. forta seismica este forta inertiala ce depinde de masa), deplasari etc.etc... A spus proiectantul printr-o pagina A4 ca e ok schimbarea sau ne puteti detalia?
Sper ca raspunsul va fi la fel de amuzant...hihi

PS: Sunt curios de reteta, ca toti proiectantii sanatosi la cap de pe la 9 etaje au probleme ca nu mai stapanesc Porothermul asta minunat...

Edited by Joakin, 11 February 2022 - 19:55.


#59
echo-tineretului

echo-tineretului

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.01.2022

 Joakin, on 11 februarie 2022 - 19:54, said:

Apreciez umorul dvs...
"Decat" o intrebare am si eu, sper ca va veti amuza la fel de mult...
Cum ati rezolvat schimbarea compartimentarilor din BCA in blocuri ceramice Porotherm, fara interventii semnificative asupra structurii si a pilotilor forati?
Eu stiu urmatoarele, BCA-ul are densitatea de maxim 500 kg/mc iar Porothermul minim 800 kg/mc...Deci asa, la o prima estimare, creste masa totala a constructiei cu vreo 25-30%, cu toate consecintele acestei cresteri, dintre care enumar presiunea pe capul pilotilor, forta seismica (n.r. forta seismica este forta inertiala ce depinde de masa), deplasari etc.etc... A spus proiectantul printr-o pagina A4 ca e ok schimbarea sau ne puteti detalia?
Sper ca raspunsul va fi la fel de amuzant...hihi

PS: Sunt curios de reteta, ca toti proiectantii sanatosi la cap de pe la 9 etaje au probleme ca nu mai stapanesc Porothermul asta minunat...

Legat de acest aspect, exista un normativ ce permite zidirea peretilor in orice forma si cantitate atunci cand se foloseste structura de beton pe cadre. Mai exact, la structura pe cadre este calculata o incarcatura de 300kg/mp util. Daca facem un calcul, conform normativului, putem umple cu caramida de jos pana sus toata suprafata etajelor cladirii, fara sa ramana niciun spatiu liber, si nu am ajuns nici la jumatate din greutatea pe care structura o suporta.

Daca doriti mai multe informatii legate de partea constructiva sau orice alt aspect legat de imobilul nostru, va pot raspunde cu cea mai mare placere la orice intrebare ce are scop informativ si care poate ajuta si alti participanti la acest forum. Motivul pentru care am considerat intrebarea precedenta una cu tema amuzanta a fost acela ca nu contine un scop informativ, ci doar a fost pusa in gluma (sau cel putin asa a parut).

Daca mai exista orice fel de intrebari legate de proiect, puteti oricand suna la numarul de telefon de pe site si vi se va raspunde cat mai clarificator posibil:)

#60
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015

 echo-tineretului, on 11 februarie 2022 - 20:27, said:

Legat de acest aspect, exista un normativ ce permite zidirea peretilor in orice forma si cantitate atunci cand se foloseste structura de beton pe cadre. Mai exact, la structura pe cadre este calculata o incarcatura de 300kg/mp util. Daca facem un calcul, conform normativului, putem umple cu caramida de jos pana sus toata suprafata etajelor cladirii, fara sa ramana niciun spatiu liber, si nu am ajuns nici la jumatate din greutatea pe care structura o suporta.

Daca doriti mai multe informatii legate de partea constructiva sau orice alt aspect legat de imobilul nostru, va pot raspunde cu cea mai mare placere la orice intrebare ce are scop informativ si care poate ajuta si alti participanti la acest forum. Motivul pentru care am considerat intrebarea precedenta una cu tema amuzanta a fost acela ca nu contine un scop informativ, ci doar a fost pusa in gluma (sau cel putin asa a parut).

Daca mai exista orice fel de intrebari legate de proiect, puteti oricand suna la numarul de telefon de pe site si vi se va raspunde cat mai clarificator posibil:)
Hai sa facem forumul un pic educativ si sa nu credem tot ce zboara...
1. Clasificarea actiunilor
-permanente (P) (greutate structura, greutate pereti perimetrali, sape si in general tot ce nu isi schimba pozitia in constructie)
-cvasipemanente (CvP) (in cazul dvs compartimentari interioare ce isi pot schimba pozitia care la BCA este undeva la 75 kg/mp si la Porotherm este undeva la 150kg/mp)
-variabile (Q) cu doua subcategorii - exploatare (sau numita utila in normele vechi si aici avem greutatea mobilierului, utilizatori, electrocasnice etc.) - la locuinte conf. Eurocod 1 este 150 kg/mp pentru spatii de locuit si 300 kg/mp pt holuri, case de scara si balcoane;aici intra si masinile in cazul parcajelor. si - climatice (zapada, vant etc)
-seismul (A)
-exceptionale (E)(actiuni termice, impact)
2. Gruparile actiunilor (adica verificarile la stari limita ultima pe care le faci pe o structura) si va explic pt c-tia dvs:
- Gruparea Fundamentala GF=1.35xP+1.35xCvP+1.5xQ (dominant-exploatare)+1.05 Q(nedominant-zapada) - din experienta la BCA ajungem in aceasta grupare la GF=14.5-16 kN/mp si la Porotherm la GF=17-20 kN/mp
- Gruparea seismica (dupa diverse unghiuri de atac al cutremurului dir X, dir Y, 45 grade combinat) GS=1xP+1xCvP+0.3xQ(exploatare)+0.4xQ(zapada)+A - din experienta la BCA ajungem in aceasta grupare la GF=10.5-11 kN/mp si la Porotherm la GF=14-14.5 kN/mp

Concluzii:
1. Cei 300 de kg utili pe care ii invocati dvs sunt si la BCA si la Porotherm, sunt din exploatare (utila) si se pun pe langa greutatile proprii...ei nu dispar daca punem Porotherm, trebuie sa ii punem indiferent de compartimentare. In logica dvs daca punem Porotherm, nu mai putem pune nimic in casa si nici noi nu avem voie sa locuim in ea...
2. Structura dvs e cu pereti din beton armat cu factor de comportare q=4.6 nu in cadre cu factor q=6.75, cadrele au rol secundar, verificarile fiind mai severe (mai ales la starea limita de serviciu - gradul de fisurare al peretilor). De aceea marea majoritate a constructiilor inalte se fac cu BCA, pentru ca se reduce semnificativ masa, iar forta seismica se reduce...cu cat urcam mai sus, cu atat inginerul de structura forteaza in a utiliza materiale usoare (cel mai simplu e sa va uitati vis-a-vis la Asmita - ei au rigips in principal din motivul acesta)...Si teoria e verificata prin imobilele cazute in 1940 si 1977 care marea majoritate erau din caramida plina cu mase foarte mari...

Cam atat, ca dupa trebuie sa va facturez consultanta...

PS:
1.Nu o sa sun pt ca ma mai cauta cativa dezvoltatori sa imi schimbe parerea...nu risc.
2. Din experienta mea, si cred ca e suficient de mare si verificata in timp, la regimul acesta de inaltime schimbarea compartimentarilor ar fi trebuit sa implice modificari structurale destul de consistente la fundatii si la peretii structurali din zona A (demisol, parter si etaj 1).
3. Normativele de referinta sunt Eurocod 1, CR0-2012, P100-1/2013 - ultimele doua sunt la liber pe mlpda.ro
PS la PS sa nu raman dator:
Daca umplem toata structura cu caramida ies minim 3m inaltime x 800kg/mc = 2400 kg/mp...departe rau de cei 300 ai dvs.

Edited by Joakin, 11 February 2022 - 22:04.


#61
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015

 echo-tineretului, on 04 ianuarie 2022 - 16:30, said:


Salut:)

Ne cerem scuze pentru omiterea acestui aspect in mail, la intalnirea fizica insa ar trebui sa fie spuse aceste informatii, vom analiza de ce s-a omis acest lucru:)

Cat despre modificarile legate de proiect, acestea se fac prin dispozitie de santier, proiectul a fost achizitionat direct cu autorizatie, asa ca abia ulterior putem face modificarile respective. Pentru lamuriri clare, la exterior si interior va fi caramida porotherm (nu va exista nici BCA nici gips-carton). Ca plata a finisajelor, aceasta se face separat cu Delta Studio (unde sunt negociate preturi 2300 euro + TVA pentru 2 camere si 4300 euro + TVA pentru 3 camere) sau cu orice alta firma de finisaje interioare.
Surpriza, a ramas BCA...se pare ca proiectantul e sanatos la cap si nu accepta orice "dispozitie de santier".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate