Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Echo Tineretului, str. Gladitei

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
Theine

Theine

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.11.2018
Buna, stie cineva ceva despre ansamblul Echo Tineretului? https://www.theconce...cho-tineretului
Cum este sa stai in zona, vad ca este fix langa Asmita.

#2
Prowler

Prowler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.10.2006
Este in dreptul podului peste dambovita - la baza pantei - deci cand sunt inundatii pe vacaresti - nu e chiar intr-un loc ideal. Teren mai moale - necesita fundatie mai adanca.
Apropierea de delta inseamna multi tantari. Aproape de o artera f intens circulata.
Relativ aproape e un parc - era mai fain daca era pe partea cu parcul.
Magazin Lidl - aproape iar gura de metrou Mihai Bravu - este destul de aproape.
Mall Sun Plaza e la 2 statii de tramvai distanta.

#3
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Au uitat sa spuna mirosul specific de la Glina si depozitul Protan, care vara te omoara, pe langa gazele de la masini.

#4
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Mai fac niste blocuri acolo? Daca prinzi orientare spre sud macar ai priveliste misto. Dar si miros.
Anyway, acolo e tineretului cum sunt eu Johanis. Klaus.

#5
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019
"Printre facilitățile ansamblului se numără spațiile verzi, parcările subterane și supraterane"

Un petic de iarba si 3 locuri de parcare = spatii verzi, parcari subterane și supraterane.

La ~100 si ceva de apartamente dezvoltatorul trebuie sa asigure minim 130 de locuri de parcare prin lege, unde vor fi acestea oare. Nici macar nu ar trebui sa aiba autorizatie de construire cu un proiect asa jenant

Attached Files



#6
popalexandrudan

popalexandrudan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.11.2020

 connectorxp, on 05 decembrie 2021 - 20:21, said:

Au uitat sa spuna mirosul specific de la Glina si depozitul Protan, care vara te omoara, pe langa gazele de la masini.
desi nu sunt fan echo tineretului, locuiesc la 300m de acest nou bloc de 2 ani, iar mirosul despre care tu vorbesti este inexistent.

#7
loutre24

loutre24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.07.2021
Buna ziua,

A luat cineva legatura cu dezvoltatorul pentru mai multe detalii/preturi/schite si le poate impartasi aici? Am incercat sa sun dar nu au raspuns. O sa mai insist, poate, poate. Intre timp poate apuc sa fac o plimbare prin zona.

Multumesc!

#8
Theine

Theine

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.11.2018

 loutre24, on 08 decembrie 2021 - 15:39, said:

Buna ziua,

A luat cineva legatura cu dezvoltatorul pentru mai multe detalii/preturi/schite si le poate impartasi aici? Am incercat sa sun dar nu au raspuns. O sa mai insist, poate, poate. Intre timp poate apuc sa fac o plimbare prin zona.

Multumesc!


Da, chiar eu - atasez ce mi-au trimis, nu cred ca e secret si am inteles ca urmeaza sa lanseze si un site oficial in curand. Legat de preturi, intrebasem de 3 camere si erau pe la 130k+TVA 5% (evident, urgentau rezervarile ca urmeaza sa mareasca preturile for some reason), parcarile 9k, 13k (exterioare/interioare)... Nu mai tin minte exact si alte detalii deoarece nu a fost potrivit pentru mine si nu am continuat discutia. Ca mentiune, sistemul constructiv are peretii exteriori din BCA iar interiori din gips-carton+vata minerala, doar cei intre apartamente sunt din caramida. Cu mult zoom in pdf-ul atasat, si se pot observa.
Sper ca ajuta pe cineva, atasez plansele.

Attached Files



#9
loutre24

loutre24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.07.2021

 Theine, on 08 decembrie 2021 - 17:41, said:

Da, chiar eu - atasez ce mi-au trimis, nu cred ca e secret si am inteles ca urmeaza sa lanseze si un site oficial in curand. Legat de preturi, intrebasem de 3 camere si erau pe la 130k+TVA 5% (evident, urgentau rezervarile ca urmeaza sa mareasca preturile for some reason), parcarile 9k, 13k (exterioare/interioare)... Nu mai tin minte exact si alte detalii deoarece nu a fost potrivit pentru mine si nu am continuat discutia. Ca mentiune, sistemul constructiv are peretii exteriori din BCA iar interiori din gips-carton+vata minerala, doar cei intre apartamente sunt din caramida. Cu mult zoom in pdf-ul atasat, si se pot observa.
Sper ca ajuta pe cineva, atasez plansele.

Daca vrei sa impartasesti, ce nu a fost in regula? Pare ceva dubios la dezvoltator? Constructia nu se "arata" in planuri a fi durabila?
Par stupide intrebarile, dar eu sunt la prima experienta de cumparare a unui imobil si nu stiu la ce sa ma uit atent. O parere mi-ar fi de mare ajutor.

Multumesc!

#10
Theine

Theine

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.11.2018
Ah, nu am intrat in mai multe detalii deoarece apartamentul era prea mic ca suprafața pentru ce căutam noi. Nu as putea sa îți zic dacă era ceva dubios sau in neregula, nu era ce căutam si nu am continuat discuția cu ei. După ce am primit plasele, am văzut suprafețele, le-am mulțumit si atât a fost :)

#11
Prowler

Prowler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.10.2006
Pe plansa etaj - in multe locuri scrie RISC MIJLOCIU... la ce se refera...?

Distantele dintre peretii camerelor - sunt f mici...

#12
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
@Prowler: risc de incendii, mai mare in bucatarii decat altundeva.

Ce mizerii de apartamente. Sunt unele care seamana cu al meu, doar ca deschiderile bucatariei, livingului si dormitorului sunt cu mult mai mici, ceea ce le face mult mai inghesuite.

Edited by mnezo, 09 December 2021 - 01:30.


#13
Theine

Theine

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.11.2018

 mnezo, on 09 decembrie 2021 - 01:28, said:

@Prowler: risc de incendii, mai mare in bucatarii decat altundeva.

Ce mizerii de apartamente. Sunt unele care seamana cu al meu, doar ca deschiderile bucatariei, livingului si dormitorului sunt cu mult mai mici, ceea ce le face mult mai inghesuite.

Da, asta a fost si problema noastra, ca tot ma intreba cineva ce am gasit in neregula. Dormitorul "mic" era extrem de mic, daca doreai sa lucrezi de acasa si sa iti aranjezi un colt de lucru deja nu mai aveai spatiu cum trebuie, nici sansa sa ai o depozitarea normala. Bucataria este de asemenea ingusta. Si ca atare n-am continuat discutia cu ei, nu mi se pare ok pentru un apartament nou sa gasesc aceleasi camere mici si inghesuite dintr-un bloc vechi. Nu comentez - sunt sigura ca este potrivit pentru altii, insa pentru noi nu a fost.

#14
Irina299

Irina299

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.12.2021
Buna ziua,

Are cineva informatii/parere despre dezvoltator/constructor? Am inteles ca dezvoltatorul este Danescu Imobiliare iar constructorul TIM Case Ideal consult, dar nu am gasit nicio informatie despre acestia sau proiecte anterioare.

De asemenea, ce parere aveti despre structura de rezistenta: radier, piloni si diafragme din betoni? Este oare ok pentru zona avand in vedere ca acolo a fost un lac si este in apropiere de Dambovita?

#15
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 Seteh, on 05 decembrie 2021 - 22:33, said:

Mai fac niste blocuri acolo? Daca prinzi orientare spre sud macar ai priveliste misto.

Partea pozitivă este că între acest complex și Asmita Gardens (adică spre est) nu prea se mai poate construi ceva de dimensiuni similare, deoarece pe sub acele terenuri trece o conductă magistrală de canalizare cu diametrul de 150 cm, cu vărsare în caseta de sub Dâmbovița.
Există o zonă de protecție a conductei care face imposibilă construirea unui bloc la fel de lung. Ar putea însă fi inserat un bloc turn, dar cu o retragere destul de mare față de stradă.

Spre vest este plauzibil că vor fi construite în viitorul mediu sau îndepărtat clădiri cu o înălțime similară...


Aspectele posibil problematice observate la o primă vedere sunt următoarele:

1. Pare că terenul pe care se face accesul spre parcarea subterană nu este parte a aceleiași parcele. Să sperăm că este tot al lor și nu al altcuiva care s-ar putea să interzică accesul. Poate lămurește cineva acest aspect cu dezvoltatorul...

2. Necesarul legal de locuri de parcare pare că este asigurat cam la limită: pentru cele 110 apartamente ar trebui minim 110 locuri + o suplimentare de 20% pentru vizitatori, deci 132 de locuri, la care s-ar adăuga și cele câteva aferente spațiului comercial de la parter...

Numai că suprafața nivelurilor subterane (1540 m2) + suprafața parcării interioare de la parter (mai mică decât amprenta la sol a clădirii, de 881 m2, dar folosim această valoare), având în vedere că un loc standard de parcare ocupă 11,5 m2, iar circulațiile/rampele care îl deservesc însumează de obicei tot cam atât pentru fiecare loc de parcare, nu prea ar putea asigura mai mult de 105 locuri de parcare interioare + cele 16 exterioare, cu excepția situației în care ori sunt folosite parcări de tip Klaus, ori sunt s-au achitat primăriei penalitățile pentru lipsa locurilor de parcare (10.000 euro pentru fiecare loc nerealizat, în limita a 20% din norma de locuri calculată)...

Pe Glădiței se parchează deja de la Asmita până în intersecție și în zonă alte locuri rapid accesibile nu prea mai sunt, deci atenție dacă aveți două mașini, nu vă bazați pe parcarea în stradă.

3. Nu îmi dau seama unde va fi poziționată platforma de depozitare a gunoiului menajer și cum vor avea acces la tomberoane cei de la salubritate...

Attached Files

  • Attached File  2.png   2.12MB   63 downloads
  • Attached File  1.png   553.99K   59 downloads

Edited by subss, 09 December 2021 - 21:45.


#16
zimskiz

zimskiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.04.2008
Stai sa va dau si eu niste informatii bomba.

Imobilele se predau la alb FARA usi interioare, gresie, faianta si parchet. Cica se apeleaza la o firma terta pt ele contra cost desigur.


#17
loutre24

loutre24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.07.2021
Am discutata si eu cu ei, se pare ca au uitat de acest "detaliu" Posted Image). Totusi mi s-a spus ca peretii exteriori sunt din caramida si nu bca cum e in plan, iar proiectul a fost cumparat cu tot cu plan. Nu stiu ce sa zic de asta...

Edited by Dany_Darke, 13 December 2021 - 16:14.


#18
Theine

Theine

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.11.2018

 loutre24, on 13 decembrie 2021 - 15:36, said:

Am discutata si eu cu ei, se pare ca au uitat de acest "detaliu" Posted Image). Totusi mi s-a spus ca peretii exteriori sunt din caramida si nu bca cum e in plan, iar proiectul a fost cumparat cu tot cu plan. Nu stiu ce sa zic de asta...

Salut, da si mie mi-au zis acelasi lucru legat de peretii de caramida (copy paste din mailul de la ei):

Regimul de inaltime S+P+11
Termenul de predare Dec 2022
Imobilul are structura  de rezistenta (radier, piloni si diafragme din beton)
Hidroizolatia subsolului Hyseal
Inchiderea exterioara din caramida Porotherm 25 cm si 12,5 m pereti interiori
Izolatie exterioara din polistiren 10 cm
Incalzire in pardoseala
Suprafete vitrate mari
Finisaje Delta Studio
Blocul va fi deservit de 2 lifturi electrice



-> nu au mentionat peretii interiori de gips-carton care apar in planse, si nici plata separata a finisajelor. Insa nu poti lua autorizatie pe un proiect cu zidarie BCA/gips-carton si sa il executi din caramida. Daca cineva este interesat sa cumpere, ar trebui sa clarifice acest lucru si sa afle cum este in proiectul final care a stat la baza autorizatiei de construire. Aceleasi materiale/detalii/suprafete trebuie sa se regaseasca si in realitate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate