Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Orgoliul si cunostintele profesionale

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
unudinmultime

unudinmultime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.03.2021
Voi ati observat ca de multe ori orgoliul la oameni este invers proportional cunostintelor profesionale ?
De ce stau lucrurile asa cand ar fi normal sa fie invers ?

#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Pentru ca prostie. Un om.cu cât știe mai multe cu atât realizează cât de puține știe, așadar se temperează.  
Prostul în schimb nu are noțiunea asta.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
E legea compensarii.

#4
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
A trebuit de vreo 2-3 ori sa fac pe prostul ca sa pot lua semnaturile, documentele sau ce aveam nevoie de la nebuni care habar nu aveau pe ce lume sunt, dar se simteau ofensati la orice intrebare sau sugestie.

#5
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
nu e chiar asa, sunt profesori universitari sa zicem de matematica care stiu foarte bine matematica dar in rest nu se poate zice ca au o cultura ,dar au un orgoliu imens

Edited by cristirg, 05 December 2021 - 14:35.


#6
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Daca unul din multime emite o ineptie si multimea aplauda ineptia respectiva, inseamna ca acel unul din multime e liderul cirezii.

#7
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 29.07.2017
E vorba de prostie in stare pura. Uite avem astfel de specimene si pe forum. Putine dar sunt. Considera ca au dreptatea absoluta iar daca cineva ii combate cu argumente incep sa jigneasca.
Totusi in apararea lor sa tinem cont de  faptul ca ei nu stiu ca sunt prosti.

#8
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Am si eu un "ingineras" de genul asta care abia ce a aplicat pentru licenta tip B1.1 si desi nu are raspuns de la AACR el are senzatia ca fara el nu mai misca nimic la avioane. Genul asta de oameni sunt cei mai predispusi sa si-o fure singuri, tocmai pe increderea in sine.

#9
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 29.07.2017

 connectorxp, on 05 decembrie 2021 - 15:17, said:

Genul asta de oameni sunt cei mai predispusi sa si-o fure singuri, tocmai pe increderea in sine.
Eu inca am perceptia ca la Cernobal unu a apasat pe butoane cu prea multa incredere.

#10
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Poti sa citesti despre efectul Dunning-Kruger, sunt destule studii, exemple de-a dreptul ridicole, etc..
Si ar fi bine daca s-ar intalni doar pe domeniile profesionale, dar foarte multi (inclusiv eu, nu ma exclud) au pareri despre orice, si despre lucruri cu care nu au nicio treaba. De cativa ani tot incerc sa ma conving ca nu trebuie neaparat sa am o parere despre tot ce se intampla in jurul meu, si ca ar fi bine sa imi vad de ale mele, dar de multe ori nu-mi iese. :)

#11
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008

 greenlife, on 05 decembrie 2021 - 15:05, said:

E vorba de prostie in stare pura. Uite avem astfel de specimene si pe forum. Putine dar sunt. Considera ca au dreptatea absoluta iar daca cineva ii combate cu argumente incep sa jigneasca.
Totusi in apararea lor sa tinem cont de  faptul ca ei nu stiu ca sunt prosti.

Initiatorul topicului intreaba cu totul alceva, nu spune nimic despre prostie.

Ce inseamna, pentru voi, prostia?
La origine, "prastie celavek" se traduce din rusa "om simplu, neinstruit" (analfabet sau, in cazul cel mai bun, cu scoala putina), deci nu este un termen peiorativ.

De regula, un om orgolios nu este prost (in sensul de tampit), ci orgoliul lui se poate baza pe calitati reale, pe achizitii in domeniul in care activeaza si se pricepe. Priceperea are, si ea, nivele de  performanta.

Orgoliul este un defect, o mandrie denaturata spre egoism. Omul orgolios sufera de lipsa de afirmare, nu ca nu ar avea calitati. Este un raspuns la desconsiderarea si invidia celor cu care interactioneaza zilnic. Orgoliul il ajuta psihic sa continue viata, asigura o proprie validare a ceea ce este achizitie proprie in meserie.

#12
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Anca, eu cred ca tu nu ai inteles ce intreaba initiatorul.

Hai sa te ajut, de ce este orgoliul invers proportional cunostintelor.

Si da, am vazut prosti orgoliosi, care nu isi cunosteau domeniul, in anumite aspecte nici macar la nivelul cuiva paralel cu acel domeniu. Daca ii trageai de maneca, luau foc. Aia care chiar stiau ce fac si nu erau prosti, explicau daca aveau argumente, fara frustrari.

Edited by Municipalwaste, 05 December 2021 - 16:07.


#13
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007

 unudinmultime, on 05 decembrie 2021 - 14:01, said:

Voi ati observat ca de multe ori orgoliul la oameni este invers proportional cunostintelor profesionale ?
De ce stau lucrurile asa cand ar fi normal sa fie invers ?
si este direct proportional cu prostia lui!
probabil cel mai important lucru invatat de la viata, a fost ca e posibil si chiar probabil ca uneori sa mai si gresesc!
dar asta nu este un esec, e doar o cale de inaintare/progres/cunoastere! ;)

#14
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Ba am inteles si  recunosc, sunt o pesoana orgolioasa.

In acelasi timp, sunt o persoana buna la suflet cu cei criticati, de aceea am afirmat ca priceperea intr-un domeniu are diverse niveluri din cauze obiective, una dintre acestea fiind varsta, putinii ani in meserie. Un tanar care este mandru nu poate fi acuzat ca este orgolios, el nestiind (inca) prea mult in meserie.  Are prea putine achizitii profesionale, nu ca este prost, ci pur si simplu este un tanar promitator. Tanar si orgolios - nu suna bine? Cu vremea, va arata ce hram poarta.

Iniutiatorul considera "normal" ca cel avansat in profesie sa nu fie orgolios. Nici macar in sensul bun al termenului?

#15
Numitorul_comun

Numitorul_comun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 21.09.2021
Asta se intampla pentru ca in Romania conteaza sa dai impresia ca stii, nu sa stii cu adevarat ceva.
Trebuie sa le zici bine, nu sa fii capabil de ceva.
Tara formelor fara fond, dupa cum a spus vineva in urma cu ceva vreme.

 Municipalwaste, on 05 decembrie 2021 - 14:11, said:

A trebuit de vreo 2-3 ori sa fac pe prostul ca sa pot lua semnaturile, documentele sau ce aveam nevoie de la nebuni care habar nu aveau pe ce lume sunt, dar se simteau ofensati la orice intrebare sau sugestie.

Asta e reteta succesului in Romania, din pacate.
Ce e mai grav este ca se ajunge la denaturarea adevarului, adevarul devine minciuna si minciuna adevar, cam ca in filmuletul urmator:
https://m.facebook.c...100000065263442

 Anca12, on 05 decembrie 2021 - 16:20, said:

Ba am inteles si  recunosc, sunt o pesoana orgolioasa.

In acelasi timp, sunt o persoana buna la suflet cu cei criticati, de aceea am afirmat ca priceperea intr-un domeniu are diverse niveluri din cauze obiective, una dintre acestea fiind varsta, putinii ani in meserie. Un tanar care este mandru nu poate fi acuzat ca este orgolios, el nestiind (inca) prea mult in meserie.  Are prea putine achizitii profesionale, nu ca este prost, ci pur si simplu este un tanar promitator. Tanar si orgolios - nu suna bine? Cu vremea, va arata ce hram poarta.

Iniutiatorul considera "normal" ca cel avansat in profesie sa nu fie orgolios. Nici macar in sensul bun al termenului?

Ceea ce cunosti tu e posibil sa fie total depasit si sa nu se mai foloseasca. Si uite asa se ajunge in scoala romaneasca sa se invete lucruri ce nici macar nu se mai foloseec in practica, mai ales ca deschiderea la invatarea de lucruri noi a romanului e deficitara.

Mai e o chestie, de obicei cei mai buni oameni dintr-o companie nu ii cunosti, pentru ca nu vor sa iasa in evidenta, nu au de demonstrat nimanui nimic, caci isi cunosc deja valoarea, nu simt nevoia sa fie validati de nimeni.
De obicei ii vei cunoaste pe cei mai slabi pregatiti, ce vor neaparat sa iasa in evidenta, compensand astfel lipsa de cunostinte.

 TehCube, on 05 decembrie 2021 - 15:47, said:

Poti sa citesti despre efectul Dunning-Kruger, sunt destule studii, exemple de-a dreptul ridicole, etc..
Si ar fi bine daca s-ar intalni doar pe domeniile profesionale, dar foarte multi (inclusiv eu, nu ma exclud) au pareri despre orice, si despre lucruri cu care nu au nicio treaba. De cativa ani tot incerc sa ma conving ca nu trebuie neaparat sa am o parere despre tot ce se intampla in jurul meu, si ca ar fi bine sa imi vad de ale mele, dar de multe ori nu-mi iese. :)

Parerea poate veni cred si din instinct, din "common sense" cum zzuce englezul.

Cei mai enervanti sunt aia care incearca ei sa te invete ce alegeri sa faci in viata, desi viata lor e un haos plin de alegeri gresite. Te invata despre bani unul sarac lipit, te invata despre relatii unul care are o viatq personala esuata, te invata cum e viata in Germania unul care nu a fost niciodata in Germania, dar stie el ca a auzit de la un cumatru...

Edited by Numitorul_comun, 05 December 2021 - 16:44.


#16
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Nu cred ca exista vreo relatie universala intre defectul si calitatea mentionate. Exista prosti fuduli si prosti modesti. Cineva care se pricepe e mandru de asta, dar nu intotdeauna se infoaie ca paunul. Doar ca intotdeauna vor fi retinuti cei care ies in fata, cu motiv sau nu.

Edited by __Dan__, 05 December 2021 - 18:01.


#17
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
"Prostul daca nu-i fudul parca nu e prost destul"

#18
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

 greenlife, on 05 decembrie 2021 - 15:34, said:

Eu inca am perceptia ca la Cernobal unu a apasat pe butoane cu prea multa incredere.

N-ar fi rau sa citesti sau macar sa vezi miniseria Cernobal, de fapt a fost vorba de trei incompetenti (cel putin in ce priveste experimentul ratat care s-a transformat in dezastru)  care au initiat catastrofa.
Dar clar, Diatlov a fost prinipalul vinovat - ailalti i-au executat ordinele de frica, desi nu era rau sa- f*** unul din ei una in bot si sa anunte KGB-ul...

Edited by FatCat33, 05 December 2021 - 19:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate