Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Solutii vin/must anti-oțetire - Vinul a facut floare in damingene, ce sa fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019

 me_suzy, on 17 decembrie 2021 - 13:54, said:

TINETI CONT DE ACESTI 3 PASI: (ca sa nu faca floare)

1. Dupa ce s-a tras de pe drojdie, fiecare damingeana trebuie sa fie plina, pana la gura in care puneti dopul pentru fierbere. Deci gamingeana nu trebuie sa fie pe trei-sferturi, sau pe jumatate plina. Aerul acela este va contamina totul.

2. Se pune in fiecare damingeana o jumatate de pastila de sulf (Tannisol). Se gasesc la pachet, cate 10 rondele (pastile). Fiecare pastila se pune la 100 Litri, deci la damingeana de 50 Litri o jumatate de pastila.

3. Se adauga un capacel de alcool in fiecare damingeana. (Alternativ, se poate pune un capacel de palinca, numai ca palinca e posibil sa lase un miros)
Cred ca n-ai inteles ca vinul se poate oteti inainte de al trage de pe drojdie si atunci tratamentele ulterioare nu mai remediaza decat partial vinul. Vinul nu se poate oteti daca nu este contaminat cu baterii acetice si contaminarea asta se produce de cele mai multe ori din cauza strugurilor stricati sau/si a echipamentelor si vaselor insuficient curatate si sterilizate. Asa ca primul pas in a evita otetirea vinului este sulfitarea mustului inainte de fermentare si igiena vinificatiei.

#20
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

 me_suzy, on 05 decembrie 2021 - 13:14, said:


Pot sa fac ceva sa-l salvez?

Da, să-l tragi la sticle pline ochi și să-l bei cat mai curând.

Ca idee, daca mai faceți vin, băgați zahar 25grame la litru pentru creșterea concentrației alcoolice potențiale la 11 grade și vinul va rezista ceva mai bine la oțetire.

În faza in care oțetirea a început deja soluții miraculoase nu prea sunt dar, daca nu e foarte degradat se poate cat decât drege vinul prin adăugare de alcool (rachiu de casa) 1 litru la o damigeana de 50 litri. Acest alcool va opri într-o oarecare măsură procesul de degradare.

Tannisol sau sulf lichid se pune după tragerea de pe drojdie și adăugarea la loc în vasul curat. Nu se bea 30 zile

Edited by Rav_885, 17 December 2021 - 17:11.


#21
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
deci, ca sa inteleg. Sulful trebuie adaugat imediat dupa ce-am tras prima oara vinul de pe drojdie (deci dupa ce s-a oprit din fierbere)?

#22
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019

 me_suzy, on 20 decembrie 2021 - 11:41, said:

deci, ca sa inteleg. Sulful trebuie adaugat imediat dupa ce-am tras prima oara vinul de pe drojdie (deci dupa ce s-a oprit din fierbere)?
Cum am spus nu prima data, dar sigur si atunci trebuie adaugat. Pe langa ca va opri complet activitatea derojdiilor bioxidul de sulf va contribui si la o mai buna si rapida limpezire a vinului.

Edited by AlexD2, 20 December 2021 - 12:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate