Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Accesorii necesare pentru panou solar 120W

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 07.04.2021
Buna,

am intrat in posesia unui panou solar micut de doar 120 W si as dori sa stiu ce ar trebui sa achizitionez pentru a il putea folosi in mod optim.
Din cate am inteles, as avea nevoie de:
- panou de control
- inverter 12 volti
- acumulator
Ce nu imi este clar este care ar trebui sa fie specificatiile acestor dispozitve, de exemplu ce capacitate ar trebui sa aiba acumulatorul sau ce putere ar trebui sa aiba invertorul.
Multumesc

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
N-am cunostinte prea avansate privind panourile solare. Doar de electrotehnica/ fizica. Asadar:
- poti pune acumulator de ce capacitate vrei tu. Cu cat e mai mare, cu atat incarcarea/ descarcarea lui vor dura mai mult; oricum 120W (teoretici) e o putere mica
- invertorul 12V/220V il alegi in functie de curentul/ puterea maxim(a) ale consumatorilor simultan conectati la iesire; atentie, curentul maxim la intrare corespunzator nu trebuie sa depaseasca curentul nominal maxim al acumulatorului (care-i in principal functie de capacitate)
Cu detalii/ recomandari mai precise sper sa te ajute cei care (si-)au montat deja asa ceva. Va trebui sa faci un compromis intre puterea / energia maxim disponibile (+ capacitate de extindere) si banii pe care vrei sa-i cheltuiesti.

#3
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Ai nevoie si de un regulator care sa oprească incarcarea acumulatorului când ful.
Ca idee poți folosi un acumulator de 12v 100Ah ,
regulator poți să-l iei pe cel mai ieftin. De invertor nu stiu dacă ai nevoie. Găsești becuri incarcatoare de telefon si alți consumatori direct la 12v.
Totul depinde la ce vrei să-l folosești.

#4
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016

View Postkrtyna, on 05 decembrie 2021 - 11:39, said:

Buna,

am intrat in posesia unui panou solar micut de doar 120 W si as dori sa stiu ce ar trebui sa achizitionez pentru a il putea folosi in mod optim.
Din cate am inteles, as avea nevoie de:
- panou de control
- inverter 12 volti
- acumulator
Ce nu imi este clar este care ar trebui sa fie specificatiile acestor dispozitve, de exemplu ce capacitate ar trebui sa aiba acumulatorul sau ce putere ar trebui sa aiba invertorul.
Multumesc

Arunca un ochi pe topicul dimensionare. Componentele se aleg si in functie de modul de folosire. Ca idee un panou de 120w asigura un iluminat decent afara, pe o terasa, magazie, gradina, etc. Invertor nu prea merita la marimea panoului.

Edited by RaulPV, 23 December 2021 - 13:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate