Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

sarcini licitatie bunuri imobile

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Catalin2o14

Catalin2o14

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.02.2016
buna ziua, vin cu cateva intrebare care presupun ca sunt foarte simple pentru unii din voi

Am adjudecat un imobil la o licitatie publica, cartea funciara a imobilului arata in felul asta la capitolul sarcini:
https://prnt.sc/21tsckl





aici apar mai multe sarcini, dupa intabularea mea, terenul va fi liber de toate sarcinile? sau doar de cea in care s-a facut execurea silita?

va multumesc frumos...am un mare dubiu

Edited by Catalin2o14, 05 December 2021 - 11:29.


#2
Catalin2o14

Catalin2o14

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.02.2016
problema este ca tot gasesc peste tot, inclusiv executorul mi-a spus ca se sterg din oficiu sarcinile, dar avem art 857 alin 1, in care scrie "Prin adjudecarea imobilului adjudecatarul devine proprietar. De la această dată, adjudecatarul are dreptul la fructe şi venituri, datorează dobânzile până la plata integrală a preţului şi suportă toate sarcinile imobilului."
iar in actul de adjudecare apare "imobilul este grevat de urmatoarele sarcini....cele care apar si in cartea funciara"
De exemplu acest imobil pe care eu l-am adjudecat are datorii in valoare de peste 200.000ron, mult sub suma cu care eu am adjudecat acest imobil...ce se intampla cu celelalte datorii? kruk,enel iese in pierdere?

#3
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020
Ce cuvant nu intelegi din propozitia "Suporti tot" ?

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostCatalin2o14, on 05 decembrie 2021 - 11:48, said:

art 857 alin 1, in care scrie "Prin adjudecarea imobilului adjudecatarul devine proprietar. De la această dată, adjudecatarul are dreptul la fructe şi venituri, datorează dobânzile până la plata integrală a preţului şi suportă toate sarcinile imobilului."

Ai subliniat greșit.
Subliniază așa:

Art. 857. -
(1) Prin adjudecarea imobilului adjudecatarul devine proprietar. De la această dată, adjudecatarul are dreptul la fructe şi venituri, datorează dobânzile până la plata integrală a preţului şi suportă toate sarcinile imobilului.

(2) Prin intabulare, adjudecatarul dobândeşte dreptul de a dispune de imobilul cumpărat, potrivit regulilor de carte funciară.

(3) De la data intabulării, imobilul rămâne liber de orice ipoteci sau alte sarcini privind garantarea drepturilor de creanţă, creditorii putându-şi realiza aceste drepturi numai din preţul obţinut. Dacă preţul de adjudecare se plăteşte în rate, sarcinile se sting la plata ultimei rate.

(4) Ipotecile şi celelalte sarcini reale, precum şi drepturile reale intabulate după notarea urmăririi în cartea funciară se vor radia din oficiu, cu excepţia celor pentru care adjudecatarul ar conveni să fie menţinute; de asemenea, vor fi radiate din oficiu drepturile reale intabulate ulterior înscrierii vreunei ipoteci, dacă vânzarea s-a făcut în condiţiile prevăzute la art. 846 alin. (7), toate notările făcute cu urmărirea silită, cu excepţia notării contestaţiei împotriva procesului-verbal de licitaţie, dacă aceasta nu a fost soluţionată prin hotărârea rămasă definitivă, interdicţia de înstrăinare sau de grevare, dacă există, cu excepţia celei prevăzute la art. 856 alin. (3), precum şi promisiunea de a încheia un contract viitor, dacă până la data adjudecării beneficiarul promisiunii nu şi-a înscris în cartea funciară dreptul dobândit în temeiul contractului care a făcut obiectul acesteia.

Ai actul de adjudecare? Dacă da, urmează întabularea:

Art. 856. -
(1) Odată cu predarea către adjudecatar a unui exemplar al actului de adjudecare, executorul judecătoresc va solicita de îndată, din oficiu, intabularea în cartea funciară a dreptului de proprietate al adjudecatarului, pe cheltuiala acestuia, chiar şi în cazul în care adjudecatar este însuşi terţul dobânditor care avea deja dreptul înscris în cartea funciară. În cazul în care dreptul dobândit de adjudecatar era înscris în mod provizoriu, nu se va dispune decât înscrierea provizorie.

Deci nu ai preluat datoriile fostului proprietar dacă nu ai semnat nimic în sensul ăsta.

#5
Catalin2o14

Catalin2o14

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.02.2016

View Postalthea, on 05 decembrie 2021 - 12:12, said:

Ai subliniat greșit.
Subliniază așa:

Art. 857. -
(1) Prin adjudecarea imobilului adjudecatarul devine proprietar. De la această dată, adjudecatarul are dreptul la fructe şi venituri, datorează dobânzile până la plata integrală a preţului şi suportă toate sarcinile imobilului.

(2) Prin intabulare, adjudecatarul dobândeşte dreptul de a dispune de imobilul cumpărat, potrivit regulilor de carte funciară.

(3) De la data intabulării, imobilul rămâne liber de orice ipoteci sau alte sarcini privind garantarea drepturilor de creanţă, creditorii putându-şi realiza aceste drepturi numai din preţul obţinut. Dacă preţul de adjudecare se plăteşte în rate, sarcinile se sting la plata ultimei rate.

(4) Ipotecile şi celelalte sarcini reale, precum şi drepturile reale intabulate după notarea urmăririi în cartea funciară se vor radia din oficiu, cu excepţia celor pentru care adjudecatarul ar conveni să fie menţinute; de asemenea, vor fi radiate din oficiu drepturile reale intabulate ulterior înscrierii vreunei ipoteci, dacă vânzarea s-a făcut în condiţiile prevăzute la art. 846 alin. (7), toate notările făcute cu urmărirea silită, cu excepţia notării contestaţiei împotriva procesului-verbal de licitaţie, dacă aceasta nu a fost soluţionată prin hotărârea rămasă definitivă, interdicţia de înstrăinare sau de grevare, dacă există, cu excepţia celei prevăzute la art. 856 alin. (3), precum şi promisiunea de a încheia un contract viitor, dacă până la data adjudecării beneficiarul promisiunii nu şi-a înscris în cartea funciară dreptul dobândit în temeiul contractului care a făcut obiectul acesteia.

Ai actul de adjudecare? Dacă da, urmează întabularea:

Art. 856. -
(1) Odată cu predarea către adjudecatar a unui exemplar al actului de adjudecare, executorul judecătoresc va solicita de îndată, din oficiu, intabularea în cartea funciară a dreptului de proprietate al adjudecatarului, pe cheltuiala acestuia, chiar şi în cazul în care adjudecatar este însuşi terţul dobânditor care avea deja dreptul înscris în cartea funciară. În cazul în care dreptul dobândit de adjudecatar era înscris în mod provizoriu, nu se va dispune decât înscrierea provizorie.

Deci nu ai preluat datoriile fostului proprietar dacă nu ai semnat nimic în sensul ăsta.
iti multumesc pentru acest raspuns pertinent.
Acel paragraf existent in actul de adujecare, in care scrie:
"imobilul este grevat de urmatoarele sarcini conform cf ....si sunt cele 3 datorii trecute"
nu se considera ca am fost de acord cu preluarea tuturor sarcinilor?

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
Tu trebuia sa-l cumperi liber de sarcini.am intalnit ca vindeau imobil care avea ipoteci penale care nu se ridicau deci atentie c-o ma si poti lua

Unii specifica exact ca dupa adjudecare imobilul este liber de sarcini altii uita sa specifice cu voie sau fara voie nu stiu

#7
Catalin2o14

Catalin2o14

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.02.2016

View PostEMPP, on 05 decembrie 2021 - 12:19, said:

Tu trebuia sa-l cumperi liber de sarcini.am intalnit ca vindeau imobil care avea ipoteci penale care nu se ridicau deci atentie c-o ma si poti lua
nu cred ca este cazul...totusi, de curiozitate, ce se intampla cu celelalte datorii?

View PostEMPP, on 05 decembrie 2021 - 12:20, said:

Unii specifica exact ca dupa adjudecare imobilul este liber de sarcini altii uita sa specifice cu voie sau fara voie nu stiu
Ce sens mai are "suportă toate sarcinile imobilului." nu pot sa inteleg..

iti multumesc pentru raspus.

Edited by Catalin2o14, 05 December 2021 - 12:23.


#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
ti-a subliniat althea mai sus - suportă toate sarcinile imobilului de la aceasta data. sau daca e mai clar, incepand de la aceasta data. deci suporti sarcinile care apar dupa adjudecare. in sensul ca esti proprietarul unic si total al imobilului, nu stiu cum sa formulez altfel.

Edited by born2lose, 05 December 2021 - 12:51.


#9
Catalin2o14

Catalin2o14

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.02.2016

View Postborn2lose, on 05 decembrie 2021 - 12:49, said:

ti-a subliniat althea mai sus - suportă toate sarcinile imobilului de la aceasta data. sau daca e mai clar, incepand de la aceasta data. deci suporti sarcinile care apar dupa adjudecare. in sensul ca esti proprietarul unic si total al imobilului, nu stiu cum sa formulez altfel.
ohh..ok, am inteles acum.
Multumesc frumos

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate