Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Durere acuta la acromion / capatul claviculei dupa impins la piept orizontal

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Da, e o idee buna.

View Postthe_lion, on 08 decembrie 2021 - 18:15, said:

Urmareste-ma si pentru alte sfaturi memorabile Posted Image
Un soi de "Nu uita sa dai like, share, subscribe si apasati clopotelul de notificari"

Edited by bursucelu_viesel, 08 December 2021 - 18:20.


#38
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Subscriu la ce a spus The Lion. Poti invata sa faci si pistoale. La inceput le faci langa o usa deschisa pe care o tii in palme.

Edited by vinciun, 08 December 2021 - 19:17.


#39
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postthe_lion, on 08 decembrie 2021 - 18:15, said:

mai bine iei ganterele si faci niste fandari undeva in casa la caldura.


Lasand la o parte faptul ca ai vrut sa ajuti cu sfaturi bune(si poze exacte), nu pot totusi sa nu remarc ca toti aia din poze au niste coapse de "strutz". O fi coincidenta cine stie. Nu zic neaparat ca trebuie sa faci genuflexiuni sau presa cu greutati mari, dar parca prea s-au nimerit toti aia cu picioare tip Dorian Popa.

Edited by sandu222, 09 December 2021 - 19:46.


#40
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Mie-mi par destul de facuti aia din poze dar stiu ca idealul tau e barbatul patrat :)

Edited by vinciun, 09 December 2021 - 21:03.


#41
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Pan' la urma tot n-am inteles ce-o fi patit punctul ala. Tot doare din anumite pozitii cateodata, cateodata parca se "obisnuieste" si ma lasa in pace sa ma misc. Adica uneori nici nu pot sa ridic mana (stanga, ca doar la stanga am problema) inspre sus si dreapta (adica spre celalalt umar), dar acum vad ca pot fara sa ma doara. Dar si acum daca stau drept in picioare si ma aplec usor pe spate simt cum ma corenteaza acolo. Iar daca palpez punctul ala, tot doare ca naiba.
Maine totusi vreau sa fac piept, sa vad ce-o sa fac.. planuiesc mai mult sau exclusiv flotari la paralele intrucat ultima oara n-am simtit nicio durere (cel mai mult in antrenamentul ala am simtit urat tare cand am incercat sa fac extensii la triceps din culcat).
O sa incerc si cu ganterele.. SI cred ca inainte de piept o sa fac ramatul pt trapez si umeri posteriori (adica ramat cu priza pronatie), caci a facut suficienta pauza, si inteleg ca ar fi si beneficiul ca-mi tine omoplatii in pozitia corecta.
Vedem cum o merge.

O sa fac si inregistrarea (la ramat cu 80) cu ocazia asta. Ultima data mi-a fost comod sa stau pe banca inclinat la piept cand am facut ramatul, dar e cam bizara pozitia pt filmare (banuiesc ca vin picioarele ca o broasca in spate lol), si-n plus n-am cum sa respir caci is totusi 80kg care apasa pe cutia toracica, deci ultima data facea vreo 5 repetari apoi o secunda pauza sa respir si iar..deci nu cred ca "asa se face".
Ar trebui cred sa nu ma lenevesc si sa fac varianta doar cu fruntea sprijinita de o masa. (insa nu fac fara sprijn ca nu simt coloana prea vesela in pozitia aia.)

Edited by bursucelu_viesel, 09 December 2021 - 22:50.


#42
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Eu prefer ramatul cu un brat. E mai sigur pentru coloana si in plus iti intareste abdomenul plus toti muschii core-ului fiindca te sprijini cu un brat iar in celalalt ai gantera si trunchiul ar vrea sa se roteasca dar e mentinut drept datorita muschilor core.

#43
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
No.. e sub orice critica vremea.. Am zis ca se termina ploaia dar m-a facut ciciulete si pe mine si discurile. Apucasem sa fac incalzirea si-mi cautam unghiurile sa filmez dar nu se poate. Maine.. Nici nu ma mai uit la meteo ca azi arata norii departe la sute de kilometrii de mine, si totusi n-o mai opreste..
Attached File  WhatsApp Image 2021-12-10 at 15.26.17.jpeg   310.44K   17 downloads

Attached Files


Edited by bursucelu_viesel, 10 December 2021 - 15:31.


#44
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Like pentru Rambo style dar atentie la accidentari. Cand depinzi iarna de exterior te poti grabi sa prinzi vreme buna, e frig si muschii sufera etc
Mai bine te orientezi pe intretinere in interior, un fel de ciclu anual.

#45
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 16.03.2006
Ce reprezinta acel cadru din lemn?

#46
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Rack de lemn dacic.

#47
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postvinciun, on 09 decembrie 2021 - 21:03, said:

Mie-mi par destul de facuti aia din poze dar stiu ca idealul tau e barbatul patrat Posted Image
Doar la coapse ma refeream ca is cam mici, cam putina masa musculara la coapse fata de partea superioara. Nu zic ca nu arata bine baietii, arata fit, cu partea superioara de culturist, probabil si coapsele ar arata ok din alta pozitie, doar ca.... e evident ca nu si-au dezvoltat coapsele la potentialul maxim. Nu stiu motivul pentru care arata aia asa, doar ca era in contextul antrenament pentru coapse cu cu gantere, fandari, aparate etc vs genuflexiuni cu 50kg cat facea Bursucelu.

View Postbursucelu_viesel, on 10 decembrie 2021 - 15:31, said:


Acolo ai si 2 discuri de frana sau mi se pare mie? Te intreb pentru ca daca te duci la un service auto iti da un disc de ala cu 10lei maxim, 4 discuri 40lei, daca prinzi de la o masina mai serioasa de 300-350mm minim deja poate avea si 12kg/ bucata

#48
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View Postsandu222, on 10 decembrie 2021 - 16:52, said:

Acolo ai si 2 discuri de frana sau mi se pare mie? Te intreb pentru ca daca te duci la un service auto iti da un disc de ala cu 10lei maxim,
Am notat.
Nu, bara aia si-o bara Z le-am cumparat cu tot cu 8 discuri (4 discuri de 5.2kg, si 4 de 4.9kg). Impreuna discurile alea au 41kg. Bara avea 17kg plus ce i-am mai sudat eu niste capete caci eu aveam discuri cu gaura mica. Aici am pus "discurile" facute din beton (cu sarme si cuie prin ele). Par mari dar au doar 22kg impreuna.

Eram suparat si mancasem cand s-a oprit ploaia. Asa ca m-am incalzit repede si am inceput. (cand colo ghici ce? a inceput iar). Am facut filmarea desi m-apucase noaptea..
Sper ca se vede ceva..
Doamne ce enervanta muzica Posted Image Dar am vrut sa pun si eu muzica deranjanta pe fundal, ca legenda Bucovinei..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kcS5yhNTDFg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bursucelu_viesel, 10 December 2021 - 18:39.


#49
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 16.03.2006
Interesanta abordare,totusi eu as face in casa.Nota 10 pt efort si adaptare.

#50
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Abia acum am inteles ce spuneai tu, eu credeam ca stai cu "burta" pe un spatar inclinat si tragi de  bara. In  miscarea de care zic eu se elimina coapsele, lombarii, muschi stabilizatori etc, nu te mai poti ajuta, nu mai poti da "un impuls". E fix ca la aparate, coapsele nu te mai ajuta deloc.

In pozitia in care faci tu, inca mai poti implica picioarele, dar nu conteaza asta asa e la ramatul cu bara. Ai demonstrat ca poti sa faci ramat cu 80. Urmeaza 90 Posted Image

Aaa...si inca un detaliu important, vezi ca tocmai pozitia aia foarte joasa din care ridici bara o sa-ti "rupa" spatele, eu de la asta mi-am "rupt" spatele prima si prima oara. Nu aveam decat discuri mici de 10kg cu diametru mic, cred ca ridicam bara de la 15cm maxim fata de sol. Nu m-a dus mintea atunci sa folosesc niste scanduri. Cand am facut pentru prima data indreptari cu discuri olimpice de 20 de alea subtiri, in alta sala.....pfoaiiii.... imi era asa o ciuda, eram "rupt" deci nu mai puteam forta dar totusi ridicam 150-170 de jos asa de lejer incat(in mintea mea) ma gandeam ca as fi reusit sa ajung in cateva luni la 220 poate 230kg, asta daca nu as fi fost scos din uz definitiv.

Edited by sandu222, 10 December 2021 - 19:45.


#51
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Amigos, ala nu e ramat pentru umeri, asa si m-am gandit de la inceput. Pentru umeri trebuie sa ai coatele desfacute nu langa corp, iar priza mai larga.


Normal ca lucreaza un pic si deltoizii posteriori, ca la orice tras, dar nu e un exercitiu dedicat pentru ei, asa cum presupui tu. Priveste si la incheietura pumnului ca nu e mentinuta dreapta, maine pomaine o sa deschizi topic ca te dor incheieturile mainilor.

View Postsandu222, on 10 decembrie 2021 - 19:35, said:

Ai demonstrat ca poti sa faci ramat cu 80. Urmeaza 90 :)

Ramat da, dar el spunea ca e ramat pentru umeri. Cel putin asa am inteles eu.

#52
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Nu-i mai dati atatea like-uri Posted Image ca a fost un rateu de antrenament. N-am simtit nimic lucrand. Si da, de data asta au fost prea grea bara caci de-abia fac 7repetari. Dar am scuza ca am avut un antrenament abandonat inainte.. Ar fi trebuit sa fac 10repetari fara discutie. Totusi nu vreau sa fortez umarul asta.. E greu la indreptare cand ridic bara.

Vroiam sa filmez si cadrul dar n-am avut sansa azi cu ploaia ma-sii..Am facut din lemn tot ca o macheta, ca apoi sa fac din fier daca e bine. Dar am ramas cu macheta, caci pare sigura si merge, si nici modelul nu-i prea grozav incat sa-l finalizez in tevi de fier. Defapt toata reinceperea salii asteia a venit datorita unei superoferte de patratii aia de lemn (lungi de 3m) la doar 6 lei bucata. Am cumparat atunci mai multi.. si daca tot i-aveam am intrat in ei de mi-am facut cadru (ce mi-a permis sa incep sa fac impins la piept, geno cu suporti si siguranta, si scripeti, is 2 sus pe cadru, o sa-i prezint alta data..)

View Postsandu222, on 10 decembrie 2021 - 19:35, said:

Abia acum am inteles ce spuneai tu, eu credeam ca stai cu "burta" pe un spatar inclinat si tragi de  bara.
Pai asa am facut data trecuta si asa intentionam si acum macar o serie. Dar eram cu burta plina acum.

View Postvinciun, on 10 decembrie 2021 - 19:40, said:

Amigos, ala nu e ramat pentru umeri, asa si m-am gandit de la inceput. Pentru umeri trebuie sa ai coatele desfacute nu langa corp, iar priza mai larga.
O sa revin cu un "remix" data viitoare. Cand stateam pe spatar chiar luam priza larga, dar acum nu stiam cum sa fac mai repede sa nu se inopteze si sa ma ude iar, si-n plus nu prea pot lua usor priza larga de jos din indreptare.

#53
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View Postsandu222, on 10 decembrie 2021 - 19:35, said:

Nu aveam decat discuri mici de 10kg cu diametru mic, cred ca ridicam bara de la 15cm maxim fata de sol. Nu m-a dus mintea atunci sa folosesc niste scanduri. Cand am facut pentru prima data indreptari cu discuri olimpice de 20 de alea subtiri, in alta sala.....pfoaiiii....
M-am mai gandit si eu..cand vedeam prin clipuri ca astia la indreptari arunca jos bara la fiecare repetare, mi se pare o magarie si ca-si bruscheaza coloana, DAR, ce fac eu cu Romanian Deadlifts e mult mai taxant pt coloana, pt ca eu cobor jos cu bara, nu ating de nimic si apoi ridic iar, deci acolo e o presiune mare pe coloana banuiesc.
Incerc sa ma las jos foarte lent la indreptari, dar vorba ta.. nu mai bine pun eu lemnul ala eventual cu o guma/carpe ceva ca sa absoarba socul, si le las si apoi le iau din nou de pe suport la fiecare indreptare(?) Si da, la un nivel mai inalt decat marimea discului. Eu m-am obisnuit sa pun lemnul ala sub bara la indreptari ca sa pot sa adaug treptat discuri, but I see your point.

#54
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/14SFt9tnScw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
indreptari.. dar eu le-as numi cvazi-genoflexiuni. Mai multa indreptare fac eu cand fac o genoflexiune lol

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate