Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Probe din dosar civil obtinute prin sustragerea documentelor/ilegal

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Florin94321

Florin94321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2017
Buna ziua. Dupa cum spune titlul ma aflul intr-un dosar civil insa sunt aduse probe de catre partea acuzatoare in baza documentelor care au fost depuse de mine la birou notarial si care au fost sustrase fara acordul meu ( sunt acte apartinand companiei mele). Din cate stiam nu pot fi luate in considerare documentele sustrase in mod ilegal care apartin altcuiva. Ma poate clarifica cineva cum pot proceda ? Multumesc

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tu vrei sa invalidezi o proba motivand ca nu a fost obtinuta cu acordul tau? Posted Image

Daca eu am furat, iar asta se poate dovedi prin niste acte ce le am in laptop, tu vrei sa spui ca daca acele acte ajung la procuror/judecator prin mijloace necunoscute, acestea sunt invalidate deoarece eu nu le-am oferit benevol? Te inseli.

Daca cineva a intrat fraudulos in calculatorul tau si a sustras acte doveditoare ca ai comis nu stiu ce, e strict problema ta. Dovezile sunt probe la dosar, nu conteaza cum au ajuns in mana partii acuzatoare.

Edited by MembruAnonim, 05 December 2021 - 03:27.


#3
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008

View PostMembruAnonim, on 05 decembrie 2021 - 03:26, said:

Tu vrei sa invalidezi o proba motivand ca nu a fost obtinuta cu acordul tau? Posted Image
nu conteaza cum au ajuns in mana partii acuzatoare.
DA, daca ai un avocat cu coa..ie patrate si mari! (Bun!) POATE!  Nu ar fi prima data cand un avocat bun, poate face asta...! Legistii de pe forumul SP  i-ti pot comfirma asta...Posted Image ( si nu numai ei)

Edited by arisel, 05 December 2021 - 04:27.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postarisel, on 05 decembrie 2021 - 04:14, said:

Ba da, daca ai un avocat cu coa..ie patrate si mari! (Bun!)Posted Image

Daca in spatiul public apar dovezi ca X  a furat, dovezile alea sunt asimilate de procurori, judecatori etc. Cum au aparut in presa, nimeni nu stie. Deci hai sa nu aberam. Alea vor reprezenta probe la dosar.

Edited by MembruAnonim, 05 December 2021 - 04:19.


#5
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008
Aici ai dreptate, vor fi doar probe la dosar... Dar conteaza coa..iele avocatului  sa-l scoata "basma curata" despre asta vorbim...Posted Image

Edited by arisel, 05 December 2021 - 04:39.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Daca eram in US si politia/procuratura obtineau niste probe pe cai ilegale, atunci alea erau nule.
Dar suntem in Romania si inteleg ca e un dosar civil. Poti evntual sa faci plangere la politie ca ti-au fost sustrase documente. In cativa ani o sa primesti si rezultatul anchetei.
Posibil sa fie in timp util ca si procesele la noi dureaza ani de zile...

#7
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019
Florin94321, e ciudat procesul ăla al tău pentru că din ce scrii, pare că ești în căutarea unei soluții de a împiedica partea adversă de a-și realiza un drept. Legalitatea obținerii probelor există dar în materie de drept penal, unde trebuie ca procurorul să tovedească vinovăția. În materie civilă ai art. 293 care spune că la cererea părții adverse ești obligat să depui documentele relevante în cauză chiar dacă doar tu deții acel document.

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,488
  • Înscris: 30.08.2017

View PostMembruAnonim, on 05 decembrie 2021 - 03:26, said:

[/img]

Daca eu am furat, iar asta se poate dovedi prin niste acte ce le am in laptop, tu vrei sa spui ca daca acele acte ajung la procuror/judecator prin mijloace necunoscute, acestea sunt invalidate deoarece eu nu le-am oferit benevol? Te inseli.

E dosar civil...

Edited by george_alexandru, 05 December 2021 - 08:49.


#9
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019
Oameni buni, lăsați filmele cu James Bond.
Actele acelea au ajuns la notar ca să ... ceva.... între cele 2 părți. Dosarul de la notar nu e secret pentru niciuna din părți așa că cealaltă parte a putut să ceară o copie cu care să dovedească în instanță că are un drept ce nu este recunoscut de Florin94321 sau că există mai multe variante ale aceluiași act.

#10
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostMembruAnonim, on 05 decembrie 2021 - 04:18, said:

Cum au aparut in presa, nimeni nu stie.

Ca doar nu le-o fi scurs SRI-ul in mod intentionat Posted Image

#11
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Daca inregistrezi toate convorbirile cu telefonul fara sa anunti interlocutorul, si se intampla ca una sa probeze o infractiune, poate fi asta proba in instanta?
Conform legii trebuie sa stii dinainte sa inregistrezi ca urmeaza infractiune.

(4) Nu constituie infracţiune fapta săvârşită:
a) de către cel care a participat la întâlnirea cu persoana vătămată în cadrul căreia au fost surprinse sunetele, convorbirile sau imaginile, dacă justifică un interes legitim;
c) dacă făptuitorul surprinde săvârşirea unei infracţiuni sau contribuie la dovedirea săvârşirii unei infracţiuni;

Deci daca eu inregistrez toate convorbirile si intamplator una dintre ele dovedeste o infractiune, este ilegal pentru ca atunci cand am inceput inregistrarea nu stiam ca va urma o infractiune. Trebuie sa il anunti dinainte ca il inregistrezi, dar daca il anunti dinainte, evident ca nu va spune la telefon ceva ce sa il incrimineze.

Edited by PlatonX, 05 December 2021 - 13:55.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPlatonX, on 05 decembrie 2021 - 13:54, said:

Deci daca eu inregistrez toate convorbirile si intamplator una dintre ele dovedeste o infractiune, este ilegal [...]

Daca vorbeai la telefon cu Dinca si il inregistrai spunandu-ti ca a ucis-o pe x si a ingropat-o in locul y.. crezi ca vreun procuror nu lua in seama convorbirea deoarece a fost inregistrata in mod ilegal?!

Edited by MembruAnonim, 06 December 2021 - 15:28.


#13
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Ar fi bine dacă ar lua în seamă înregistrarea, s-ar crea un precedent.
Problema este că dacă mergi la poliție cu o înregistrare să nu fii tu acuzat că l-ai inregistrat fără acord.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPlatonX, on 06 decembrie 2021 - 19:39, said:

să nu fii tu acuzat că l-ai inregistrat fără acord.

"Nu constituie infracţiune fapta săvârşită etc".

#15
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Asta inseamna ca tu trebuie sa stii dinainte ca urmeaza sa inregistrezi o infractiune.

#16
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Daca sti ca urmeaza sa se savarseasca o infractiune trebuie sa anunti politia.

#17
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Asta înseamnă că este legal să înregistrez toate convorbirile fără să anunț interlocutorul?

#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,488
  • Înscris: 30.08.2017
Din câte știu este sancționată folosirea înregistrării, nu înregistrarea propriu-zisă. Însă, dacă este folosită pentru a proba o infracțiune, atunci este acceptată.

Cel mai bun exemplu în acest sens sunt camerele video. Le poți folosi doar în scopul protejării bunurilor. Nu poți urca imaginile pe youtube dacă surprind persoane în spațiul public. În schimb le poți preda politiei dacă te-au călcat hoții.

Edited by george_alexandru, 07 December 2021 - 19:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate