Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

PC freeze

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
closertotheedge

closertotheedge

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.08.2020
Salutare tuturor!

De ceve vreme (de cand am reinceput sa folosesc pc-ul pentru gaming) pc-ul a inceput sa se blocheze in timpul jocului, alteori nici nu apuc sa deschid bine jocul ca s-a si blocat.
In prima faza am crezut ca *buba* e placa video, dar in urma nenumaratelor teste la care am supus-o, pare ca placa video e in stare buna de functionare.
Apoi am luat componentele pe rand, teste la memoriile RAM, teste la harduri, teste la procesor. Memoriile RAM si hardul par a fi ok, dar problema e la procesor. Cand testez procesorul cu programe precum CineBench sau Prime95, pc-ul se blocheaza de indata ce apas startul testului. Am repetat testul de mii de ori, dar mereu acelasi rezultat, pc-ul se blocheaza instant. Apoi am testat si cu AIDA64 la fel, freeze. Dar cand am testat fiecare componenta in mod individual, Stress CPU a mers ok minute in sir, in schimb, Stress FPU si Stress cache au blocat pc-ul.

Fiindca nu ma pricep prea bine, va intreb pe voi, cum pot rezolva aceasta problema?

#2
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Ai urmarit temepraturile la procesor atunci cand te joci?

#3
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 03.01.2007
Sa scoti OC-ul de la procesor si sa cresti voltajul. Procesorul nu e stabil la frecventele stabilite in BIOS.

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
De unde ai dedus asta?
Nu s-a prezentat nicio configuratie, nicio specificatie!
Io banuieste placa de baza cu ceva probleme. Sau sursa. Sau CEVA.
Atata timp cat trebuie sa ghicim despre ce vorbim, io emit ce ipoteze imi vin la...degete!

#5
closertotheedge

closertotheedge

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.08.2020
Scuze, am omis sa prezint configuratia PC-ului.
Placa de baza ASRock AB350 Pro4
Procesor AMD Ryzen 7 2700x
Placa video  Radeon RX 590 8GB
16 GB RAM DDR4 3000 Mhz
1 HDD 1 TB
1 SSD 128 GB

Temperaturile procesorului sunt in limitele normale, nimic alarmant din acest punct de vedere.
Inca un lucru, care poate merita mentionat, toate jocurile sunt instalate pe HDD. Iar uneori, acel HDD face niste zgomote ciudate, mai ales cand accesez partitia D asociata acelui HDD.

#6
georgstelsib

georgstelsib

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.12.2021
încearcă sa dai reset la placa de baza, scoate bateria de bios si inversează jumperul pe placa de baza.
Sau mai poate fi de la o eroare de memorie Ram (vezi latenta CAS în bios, încearcă sa o setezi mai jos puțin pentru toate placutele de memorie) si vezi dacă se mai blochează pc-ul.

#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Ce teste ai facut la HDD?
Ce spune S.M.A.R.T.-ul HDD-ului?
Foloseste HD Tune, treci prin toate tab-urile si posteaza aici rezultatele(faci prtsc).
Este posibil sa ai HDD pe moarte, dar sunt posibile si alte defecte.
Ce pot sa recomand este un boot cu un Linux Live de pe un stick USB si vazut daca mai ingheata sau nu PC-ul.
O diagnoza corecta se face cu PC-ul in fata, daca la teste nu se gaseste nimic care sa sara in ochi.
Parerea mea. De amator.

#8
closertotheedge

closertotheedge

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.08.2020
Iata cum arata HDD-ul:

Attached Files

  • Attached File  hdd.jpg   195.93K   31 downloads

Edited by closertotheedge, 04 December 2021 - 23:58.


#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Sursa mai duce?

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Teoretic nu arata rau, paractic nu e imposibil sa mearga prost!
Cum am mai spus, daca nu, repet: Diagnoza cu scula in brate, cu schimbare de componente pentru a garanta 100% defectul.
Daca cineva dintre colegi sunt mai smecheri decat mama Omida, sa spuna ei pe "neve" ce este defect.

#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View Postclosertotheedge, on 04 decembrie 2021 - 23:33, said:

Scuze, am omis sa prezint configuratia PC-ului.
Placa de baza ASRock AB350 Pro4
Procesor AMD Ryzen 7 2700x
Placa video  Radeon RX 590 8GB
16 GB RAM DDR4 3000 Mhz
1 HDD 1 TB
1 SSD 128 GB

Temperaturile procesorului sunt in limitele normale, nimic alarmant din acest punct de vedere.
Inca un lucru, care poate merita mentionat, toate jocurile sunt instalate pe HDD. Iar uneori, acel HDD face niste zgomote ciudate, mai ales cand accesez partitia D asociata acelui HDD.

Cumpara un SSD pe care vei instala Windowsul + jocurile si vei avea alt computer. Posted Image

Edited by xmanyacs77, 05 December 2021 - 08:21.


#12
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,748
  • Înscris: 12.09.2015
Problema ta am avut-o de la un update Windows 10.

#13
closertotheedge

closertotheedge

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.08.2020

View Postgeorgstelsib, on 04 decembrie 2021 - 23:34, said:

încearcă sa dai reset la placa de baza, scoate bateria de bios si inversează jumperul pe placa de baza.
Sau mai poate fi de la o eroare de memorie Ram (vezi latenta CAS în bios, încearcă sa o setezi mai jos puțin pentru toate placutele de memorie) si vezi dacă se mai blochează pc-ul.

Nu stiu exact cum sa fac asta, dar o sa caut ceva tutoriale pe net.

View Postxmanyacs77, on 05 decembrie 2021 - 08:21, said:

Cumpara un SSD pe care vei instala Windowsul + jocurile si vei avea alt computer. Posted Image

Am deja un SSD, pe care e instalat windows-ul. Nu vad cu ce m-ar ajuta daca si jocurile ar fi instalate tot pe SSD, Pc-ul se blocheaza si cand rulez acele softuri (cinebench, AIDA64 etc), programe ce sunt instalate pe SSD.

View PostPiticVerde, on 05 decembrie 2021 - 12:56, said:

Problema ta am avut-o de la un update Windows 10.

Si cum ai rezolvat-o?

View Postviceroy56, on 05 decembrie 2021 - 00:19, said:

Teoretic nu arata rau, paractic nu e imposibil sa mearga prost!
Cum am mai spus, daca nu, repet: Diagnoza cu scula in brate, cu schimbare de componente pentru a garanta 100% defectul.
Daca cineva dintre colegi sunt mai smecheri decat mama Omida, sa spuna ei pe "neve" ce este defect.

Am deconectat HDD-ul, am reluat testul, acelasi rezultat, pc-ul se blocheaza.

#14
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Cum am spus: diagnoza prin inlocuire, piesa cu piesa. Incepi cu sursa, continui cu memorii(cel mai bine cu memorii din lista garantata de producatorul MB ca functioneaza), placa video, etc.
Testeaza PC-ul si cu un stick cu Windows PE, Windows Live, ca sa elimini sistemul de operare actual. SI dupa boot din stick, rulezi testele care iti blocheaza acum PC-ul.
Macar elimini o componenenta - Sistemul de operare!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate