Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Remorca tractor

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
verzet

verzet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.01.2007
Salut,

As avea nevoie de niste sfaturi. Doresc sa imi fac o remorca de tractor cu o singura axa dimensiuni aproximative 2,5*1.5m cu o sarcina aproximativa de 2.5 T.
M-am gandit sa folosesc profile UNP,dar nu stiu ce dimensiune sa folosesc (h de 10,12, 14...). Ce calcul imi recomandati sa fac ca sa imi dau seama ce tip de profil ar fi potrivit pt aceasta remorca, atat la sasiu cat si la bena.

Multumesc anticipat.

#2
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
O vei folosi pe drumurile publice? Trebuie omologata la RAR, apoi înmatriculată. De RAR va fi foarte greu de trecut...

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ete na , îi ia nr galben si nu i mai trebuie omologare si rar si etc..


#4
verzet

verzet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.01.2007

 XL700VA, on 04 decembrie 2021 - 22:12, said:

O vei folosi pe drumurile publice? Trebuie omologata la RAR, apoi înmatriculată. De RAR va fi foarte greu de trecut...

Multumesc de info, cunosc acest aspect, intrebarea era alta.

O zi buna.

#5
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,827
  • Înscris: 17.03.2008
Daca o faci doar de 2,5x1,5 este suficient UNP de 100 mm. Bine. Depinde ce inaltime vrei la obloane, ce roti ii pui (ca avem tendinta de a pune cat mai mult), ce tractor ai. Eu am avut una 4,3Ś1,35 si roti 10.00x20. Avea profil I de 120. Si au hamalit-o toti prietenii. Eu puneam cam 6- 7 metri cubi de lemn. O idiotenie din partea mea....
Acum o am pe cea verde, basculabila. Are progil din U ambutisat, tabla de 4 mm, latimea profilului de 20 de cm. Din calcule ar iesi peste profilul UNP de 140.

Attached Files


Edited by sacos, 05 December 2021 - 13:14.


#6
verzet

verzet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.01.2007

 sacos, on 05 decembrie 2021 - 13:09, said:

Daca o faci doar de 2,5x1,5 este suficient UNP de 100 mm. Bine. Depinde ce inaltime vrei la obloane, ce roti ii pui (ca avem tendinta de a pune cat mai mult), ce tractor ai. Eu am avut una 4,3×1,35 si roti 10.00x20. Avea profil I de 120. Si au hamalit-o toti prietenii. Eu puneam cam 6- 7 metri cubi de lemn. O idiotenie din partea mea....
Acum o am pe cea verde, basculabila. Are progil din U ambutisat, tabla de 4 mm, latimea profilului de 20 de cm. Din calcule ar iesi peste profilul UNP de 140.

Mersi de feedback. Inaltime obloane cam de 450, roti cat mai mici nu vreau remorca sa fie inalta, probabil de 15. Ce dim ai la cea verde si ce roti?

#7
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,827
  • Înscris: 17.03.2008
Depinde ce roti r15 ai in vedere. Si ce butuci. Una este sa pui butuci de ARO si anvelope 205C r15, alta este sa pui punte si butuci de remorca auto de 5 tone si anvelope 8.25 R15 cu 18 panze (astea parca tin in jur de 3500 de kg pe roata).
Eu la remorca am 10/75 r15 cu 14 pliuri, iar dimensiunea interioara a benei este 3x1,8x0,4 m.
Dar cel mai important, dupa ce am vazut diferenta, imi pare sistemul de franare. Nu as mai folosi remorca fara sistem de franare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate