Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Certificat COVID facut in Spania nu este valabil in Romania

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Datele persoanei, CNP si ce se mai cere pe site-ul nostru. Am crezut ca daca sunt recunoscute in toata UE, va aparea si pe site-ul nostru pentru ca avem o optiune la selectarea judetului, apare si "in strainatate". Nu ma pricep, nu ma certa. Posted Image Pur si simplu cu orice as incerca sa scanez, indiferent de tara, apare ca fiind invalid.

Datele persoanei, CNP si ce se mai cere pe site-ul nostru. Am crezut ca daca sunt recunoscute in toata UE, va aparea si pe site-ul nostru pentru ca avem o optiune la selectarea judetului, apare si "in strainatate". Nu ma pricep, nu ma certa. :D Pur si simplu cu orice as incerca sa scanez, indiferent de tara, apare ca fiind invalid.

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nu poti scate certificat decat in tara unde a fost facuta vaccinarea.
Codurile QR sunt recunoscute international, dar bazele de date nu sunt la comun.

Deci nu mai incerca la noi - ai linkurile ptr Spania pe pagina anterioara - ti-am dat si site-ul mae ce zice chit ca a fost scris pe genunchi si au bagat punctulete in linkul de generare dar e pus corectat pe urma.

EU cred ca mama ta nu are certificat EU - posibil doar o adeverinta de vaccinare clocala care are un cod QR - si la noi adeverinta de la prima doza are un cod QR de uz intern pe ea - nerecunsocut de aplciatii.

Acolo unde in aplciatia noastra iti apare " in strainatate" e ptr domiciliu. Multi romani cu domiciliul afara au venit in tara si s-au vaccinat aici.

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAleXXander00, on 05 decembrie 2021 - 04:09, said:

Datele persoanei, CNP si ce se mai cere pe site-ul nostru. Am crezut ca daca sunt recunoscute in toata UE, va aparea si pe site-ul nostru pentru ca avem o optiune la selectarea judetului, apare si "in strainatate". Nu ma pricep, nu ma certa. Posted Image Pur si simplu cu orice as incerca sa scanez, indiferent de tara, apare ca fiind invalid.

Daca nu e recunoscut certificatul in Spania, atunci NU E VALABIL.
Acolo trebuie sa rezolve treaba, sau poate nu a facut vaccinul

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Apare la scanare numele și data nașterii?

#23
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009

View PostTsunnnami, on 05 decembrie 2021 - 10:08, said:

Daca nu e recunoscut certificatul in Spania, atunci NU E VALABIL.
Acolo trebuie sa rezolve treaba, sau poate nu a facut vaccinul
Chiar crezi ca daca nu il avea, ma apucam sa postez pe softpedia si sa pierd si din timpul meu si din al vostru? Posted Image

Cea mai simpla cale de rezolvare cred ca este administrarea unei a doua doze de Johnson in Romania, chiar daca va dura 10 zile pana cand va primi certificatul verde. Oricum au trecut 6 luni de la prima doza, deci se incadreaza pentru o a doua doza.

Multumesc pentru raspunsuri. Se pare ca varianta cea mai aproape de adevar este cea a lui eiffel.

Am atasat si certificatul ei de vaccinare mai jos. Poate se pricepe cineva mai bine sa desluseasca misterul.

Attached Files


Edited by AleXXander00, 05 December 2021 - 15:59.


#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Da. Nici măcar numele și data nașterii nu e afișat. Codul QR de vaccinare e mult mai complex.
Asta afișează așa
AR304586425A|53|1|XD975|6369

E un cod QR de la altceva

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
E adeverinta de vaccinare - egala cu zero.

Trebuie descarcat Certificatul European ptr libera trecere. Ai linkurile - da-i cuiva care stie spaniola sa descarce.

Din cate inteleg al lor arata asa - https://www.barcelon...ertificate.html

( vezi al doilea - primul e ptr test antigen dar tot cam la fel arata )

View PostAleXXander00, on 05 decembrie 2021 - 15:55, said:

Cea mai simpla cale de rezolvare cred ca este administrarea unei a doua doze de Johnson in Romania, chiar daca va dura 10 zile pana cand va primi certificatul verde. Oricum au trecut 6 luni de la prima doza, deci se incadreaza pentru o a doua doza.
Problema e ca daca vine fara certificat trebuie sa stea intai 14 zile in carantina aici...

#26
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
@eiffel
Data trecuta cand a venit in tara, in octombrie, a trecut fara probleme cu acea hartie. De asta sunt si contrariat. Si era vorba de aeroport atunci. Acum e vorba de vama.

View Postdorin_2k, on 05 decembrie 2021 - 16:26, said:

Da. Nici măcar numele și data nașterii nu e afișat. Codul QR de vaccinare e mult mai complex.
Asta afișează așa
AR304586425A|53|1|XD975|6369

E un cod QR de la altceva
E trecut si numele si prenumele si data nasterii. Toate pe dreapta. Numele si prenumele sunt acoperite de mine, data nasterii e putin mai jos, 26/10/73.

#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Să descarce Certificatul EU Covid.
Nu adeverința de vaccinare.


Nu ai înțeles.
Tu ai descărcat doar Adeverința de vaccinare.
Nu Certificatul EU

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
A trecut in octombrie la plesneala - nu au controlat probabil sau Spania era pe lista verde  - in cazul asta nu se cere.

Hartia aia seamana destul de mult cu ce am primit eu dupa prima doza - codul QR e aproape identic - adeverinta de vaccinare - primita acolo unde am facut vaccinul.

Ti-am dat link sa vezi cum arata alea emise de Spania - in Catalunia - se pare ca difera un pic pe fiecare regiune in parte.

#29
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Și mai și scrie pe ea că are doar caracter informativ. Dar, na, cine sa se încurce cu cititul?!

#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Nu vad de ce e asa greu sa intrii pe site-ul lor si sa generezi un certificat EU...

#31
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Imi cerea un cod si o tarjeta, asigurare medicala, de asta nu am reusit sa trec initial de acei pasi. Mai incerc inca o data pe linkurile respective, multumesc.

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Vad ca de azi au bagat si ai nostri PLF ptr intarea in tara - iar de completat online - https://www.digi24.r...pleteze-1760023

View PostAleXXander00, on 05 decembrie 2021 - 18:07, said:

Imi cerea un cod si o tarjeta, asigurare medicala, de asta nu am reusit sa trec initial de acei pasi. Mai incerc inca o data pe linkurile respective, multumesc.
Pai le ceri mamei tale daca ea nu poate sa il scoata ea de acolo.

#33
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Nu are asa ceva. I le-am cerut deja.

Ce a bagat Arafat e valabil dupa 20 decembrie. Ea ajunge pe 19 in Romania.

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Daca nu are e cam nasol...
Inseamna ca nu lucreaza cu forme legale. Altfel ar avea asigurare medicala acolo.
Nu stiu daca merge cu CNP-ul nostru.

#35
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Au o asigurare medicala, insa fara acea tarjeta, e cumva part-time, nu stiu sa iti explic exact.

#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Cod probabil ptr logare - poate trimit ceva pe telefonul dat cand s-a vaccinat.

Poate n-ar strica sa vorbeasca cu angajatorul sa-i scoata el - poate stie mai bine ce cer aia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate