Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Aproape 1,5 lei 1Kw

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#181
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
Pai cum ai fost tu afara 6 ani si le-ai aglomerat altora viata si orasul, asa au venit altii  la capitala.
Ca in rest imi seamana a discurs englez sau fracez despre romanii care-i aglomereaza si le iau locurile de munca.
Pai vezi? Dupa 6 ani de strainezia ai ajuns sa gandesti ca ei.

View Postcattavencu, on 08 decembrie 2021 - 16:25, said:

arg - nu e vorba de mine. Io am fost pe afara 6 ani.

E vorba de toti astia veniti la marea tatza plina de lapte a marelui oras

vreau sa-i vand carandu-se inapoi, nu au facut decat sa-mi aglomereze orasul si viata

vreau sa vad cum se goleste Corbeanca

vreau sa scada casele la pret

vreau sa-i vad in dilema, in ananghie

vreau sa vad ca asa cum au venit, asa s-au si dus

Daca nu stai aici, probabil ca nu stii cum e sa fii asaltat de provinciali


#182
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postcattavencu, on 08 decembrie 2021 - 16:25, said:

Daca nu stai aici, probabil ca nu stii cum e sa fii asaltat de provinciali

E dreptul oricui sa locuiasca in orice oras doreste.
Ideea de mai sus e de un primitivism greu de inteles.
Stii vorba aia, nu se poate sa le ai pe toate. Si dezvoltare economica si sa fie si orasul aerisit.
Mai lasati asta cu privitul de sus al "provinciei", ca Bucurestiul e  capitala tarii pana la urma, daca nu ar exista "provincia" nu ar exista nici capitala. Mai lasati egoismul asta, voi ati vrea si sa beneficiati de avantajele capitalei dar fara niciun dezavantaj.
Vorba vine, ca ptr mine de exemplu Bucurestiul nu e deloc atractiv, nu m-as muta acolo.
Si la urma urmei, nu te obliga nimeni sa stai in Bucresti daca nu-ti convine ca te asalteaza "provincialii".
De ce sa se mute ei si sa nu te muti tu?

Edited by axisborn, 08 December 2021 - 16:42.


#183
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Sunt de acord aici.

Dar m-am intors si am gasit strazile pe care traiam - invadate! Nu era asa cand am plecat.

Daca doriti poze cu numerele de masini, facem. Olt, Dambovitza, Gorj...

Oricum, o tai din Bucuresti, le las provincialilor lupta cu orasul, cu poluarea, cu aglomeratia, cu tot.

Au castigat un salariu mai mare, dar si-au dat cu tesla-n coaie la alte capitole de viata. Dar deh, banul e pe moment, dezavantajele se vor arata mai tarziu.

Minim 10 ani estimez eu ca pierde un nou venit din asta din viata doar pe motivul venirii la marele oras, la facerea de bani (si alergarea dupa bani, de fapt)

Bine-ati venit in Bucuresti! Enjoy it! Va las metrii mei patrati la dispozitie.

Nu uitati sa-mi spuneti peste ani daca a meritat!!!

View Postaxisborn, on 08 decembrie 2021 - 16:37, said:

Vorba vine, ca ptr mine de exemplu Bucurestiul nu e deloc atractiv, nu m-as muta acolo.
Si la urma urmei, nu te obliga nimeni sa stai in Bucresti daca nu-ti convine ca te asalteaza "provincialii".
De ce sa se mute ei si sa nu te muti tu?

Pai asta voi face.

Chestia e ca eu eram aici din 1899, asa ca permite-mi sa ma simt invadat. E dreptul meu.

Sa nu mai zic ca au venit tot felul de scarnavii oltenesti si muntenesti, cazaturi morale, numai pusi pe capatuiala. Nu au venit niste lumini, nu. Ci s-a umplut de veleitaristi.

Crede-ma, la toate multinationalele pe unde am lucrat eram eu din Bucuresti si alti 19 din provincie. Asta era raportul. 1 din 20. pe acolo.

Mi s-a luat si mi s-a facut scarba. Vreau si eu un pic de spatiu in viata asta scurta.

Nu uitati sa va puneti 10 randuri de geam la termopane contra sirenelor si motocicletelor de noapte. Ca e si aia oameni, are nevoi si distractii, trebuie sa-i suportati, ca doar va simpatizati intr-un fel, nu?

E si ei veniti la capatuiala, ca si voi.

Edited by cattavencu, 08 December 2021 - 16:50.


#184
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,051
  • Înscris: 30.11.2017
Si alte orase sunt lafel de aglomerate si poluate si pierzi ani din viata daca te pui sa stai in ele. Exemple Iasi Brasov Cluj Timisoara sunt foarte poluate si tocmai ca probabil locuitorii lor vor plati alaturi de bucuresteni pagubele alea cu ingrangementul pe mediu de la UE.

Asta se va traduce prin taxe crescute impozite crescute preturi crescute in acele orase aflate pe lista neagra. Poluatorul plateste de fapt cum e si normal. Iar daca prostii polueaza si nici nu produc nimic, pai ghinion.

#185
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postarg, on 08 decembrie 2021 - 09:17, said:

si mai greu cu salariile.
Si alea, cand se va dubla productivitatea :P

#186
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View Postech, on 04 decembrie 2021 - 21:49, said:

Mie mi-a venit notificare de la Enel ca va fi curentul 0.805 lei/kwh, deci par sa fie diferente mari ...
Mai pune si taxe

View Postfab1an, on 04 decembrie 2021 - 21:52, said:

Am primit si eu notificare, de la 01.01.2022 , tarif de 1,43 lei :( daca fac un nou contract tot cu ei (Electrica) o sa am 1,36 lei/kw.. oricum e aproape dublu fata decat acum, enoooorm!!! :(


nu cred ca asta e pretul final, cu transport, etc.. mai verifica o data
Sa dar dela 1 nov au intrat
-plafonarea la 1 lei
-scaderea pretului pe kw cu 28 de banipana in 300kw intr-o luna

#187
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View PostYthrixium, on 04 decembrie 2021 - 22:28, said:

Stai bine, la mine 1,47 de la 0.77, traiasca catu
0,63 la 1,25.Noi suntem prosti ca nu vedem bunastarea liberala

View Postdan1980_25, on 04 decembrie 2021 - 22:46, said:


In strada se iese doar pentru mwie psd sau pentru a inlocui hotii lor cu hotii nostri aka gubernul meu.
Apoi toata lumea inapoi la beci. Latraii vor iesi din nou cand trebuie sa aruncam cu kkt in pesedeaua.
In rest...nu da nimeni vreun scuipat ca platesti tu 15 lei/kwh.
Inca n-ai inteles cum sta treaba? Pulimea e doar....carnea de tun. Asa a fost intotdeauna.
Astea.sunt efectele desfintarii pietei reglementate

#188
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

View PostNFS01, on 10 decembrie 2021 - 13:34, said:

Astea.sunt efectele desfintarii pietei reglementate
Nu e nimic.
E lacomia.
Si pana sa fie nereglementata piata tot pe jupuire erau firmele.
Asta a fost doar un pretext sa isi tripleze profitul.

#189
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View Postgiv, on 10 decembrie 2021 - 13:53, said:


Nu e nimic.
E lacomia.
Si pana sa fie nereglementata piata tot pe jupuire erau firmele.
Asta a fost doar un pretext sa isi tripleze profitul.
Pana la desfintarea ei,am platit acelasi pret de 2 ani la enel

#190
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Am primit un mail de la eon în care spune ca voi fi compensat pana în martie în limita a 1500 de kw la prețul de 0.99 lei.
Adică trebuie sa consum cam 300 de kw pe luna.
Nu-i greu.
Dar stilul celor de la eon pentru a explica cum se compenseaza, e exact cum explica factura.
Adică fără sens.

#191
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 02.02.2005
Explica aici cu exemple cum se compenseaza https://www.digi24.r...cturile-1714959

#192
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View PostNFS01, on 10 decembrie 2021 - 13:34, said:

Astea.sunt efectele desfintarii pietei reglementate
Adica a subventionarii de catre stat he he... pai e normal sa pice, nu merge la infinit cu smecheria, vine si scadenta. Piata controlata de stat distorsioneaza adevarata valoare.

Edited by andreic, 10 December 2021 - 20:30.


#193
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

View Postredbotos, on 04 decembrie 2021 - 22:43, said:

Nu îl țin în priza tot timpul.
Se încălzește apa cam în 2 ore, ori 1,8 kw înseamnă aproape 4 kw și apoi îl scot din priza și am apa calda 3 zile.
Deci 1, ceva pe zi.
Adica tu incalzesti apa din boiler intr-un rand, scoti boilerul din priza si ai apa aia incalzita timp de 3 zile?? Voi nu va spalati? NU aveti vase de spalat? Ce fel de boiler e ala care tine apa calda in el 3 zile, fara sa il mai bagi in priza dupa ce a incalzit-o??? Posted Image Vreau si eu, frate!!!!

#194
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017
Ok, sa va zic si dotarile/consumul in cazul meu. 2 TV-uri LED HD, playstation 4, computer, sistem audio, imprimanta, laptop, tableta, 2 telefoane smart, 1 telefon cu butoane (sotul), 2 stabilizatoare de tensiune WELL, centrala termica pe gaze, panini maker breville, cuptor microunde, friteuza cu aer cald, momentan - plasa de lumini la fereastra in sufragerie (functioneaza cate 8 ore zilnic in toata luna decembrie, pana la 7 ianuarie), becuri led in toata casa, slow cooker, un congelator DAEWOO, o combina frigorifica ARCTIC, masina de paine tefal, masina de spalat rufe LG, hota, compresor, bormasina (folosite destul de des de sot). Or mai fi si alti consumatori de care chiar nu imi amintesc. In medie, 200 kw/luna, 150 lei/luna. O fi mult, o fi putin?

#195
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View Postbbseptik2017, on 03 ianuarie 2022 - 22:03, said:


Adica tu incalzesti apa din boiler intr-un rand, scoti boilerul din priza si ai apa aia incalzita timp de 3 zile?? Voi nu va spalati? NU aveti vase de spalat? Ce fel de boiler e ala care tine apa calda in el 3 zile, fara sa il mai bagi in priza dupa ce a incalzit-o??? Posted Image Vreau si eu, frate!!!!
E un boiler de 80 litri la 1,8kw.
Si îl folosim doar la baie.
Si e lângă o sursa de căldură.


.

#196
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Dragilor dar ce rau s-a ajuns. Altii prin alte tari totalitare  inca mineaza bitcoin si ether pe curent moca de la stat iar noi europenii nici curent de iluminat locuintele nu ne permite.

Pe piata crypto se roaga astia sa revina la putere aia in kazashtan ca odata cu demisiile alea si protestele de acolo s-a prabusit bitcoinul cu 10% si stai sa vezi ca nu doar atat, nu a mai ajuns nici de 10 ori mai sus fata de acum 4 ani. deceptie maxima sa aibe astia cu asa ghinioane.

Edited by pisoiu_22, 06 January 2022 - 11:51.


#197
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Postpisoiu_22, on 06 ianuarie 2022 - 11:50, said:

Dragilor dar ce rau s-a ajuns. Altii prin alte tari totalitare  inca mineaza bitcoin si ether pe curent moca de la stat iar noi europenii nici curent de iluminat locuintele nu ne permite.

Pe piata crypto se roaga astia sa revina la putere aia in kazashtan ca odata cu demisiile alea si protestele de acolo s-a prabusit bitcoinul cu 10% si stai sa vezi ca nu doar atat, nu a mai ajuns nici de 10 ori mai sus fata de acum 4 ani. deceptie maxima sa aibe astia cu asa ghinioane.
Extraordinar...

#198
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postpisoiu_22, on 06 ianuarie 2022 - 11:50, said:



Pe piata crypto se roaga astia sa revina la putere aia in kazashtan ca odata cu demisiile alea si protestele de acolo s-a prabusit bitcoinul cu 10%
Sa pice complet. Măcar atât sa facă această criza forțată a energiei.
Apropo, am căutat niste cifre și cică nu-i chiar așa rău nivelul de trai in Kazahstan , au salariul minim echivalent a 900 RON,Salariul mediu 2500 RON la prețuri și cost al vieții cred că la jumătate față de ale noastre, daca nu și mai puțin.
Păi dacă era litrul de GPL 0,14 dolari,  adică 0,6 RON, la noi e 3-4 RON.

O duc mai bine ca românul de rând cei din Kazahstan .

Edited by axisborn, 06 January 2022 - 12:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate