Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Plata scolarizarii catre firma in caz de demisie

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Alex__--__Alex

Alex__--__Alex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.12.2018
Salut, firma la care lucrez a mentionat in contract ca in cazul in care fac vreun curs platit de catre firma sa stau cel putin 3 ani in firma dupa terminarea cursului, in caz contrar, daca vreau sa plec mai repede trebuie sa platesc cheltuielile, am fost la 3 scolarizari platite de firma si acum, dupa un an as dori sa plec pentru ca am gasit o oferta mai buna la o alta companie.

E legal sa imi ceara bani pentru plata scolarizarilor daca vreau sa plec mai repede de 3 ani?

Tin sa mentionez ca nu am semnat vreun contract de confidentialitate.

Multumesc!

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
daca vor iti pot cere acei bani.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca ai semnat un contract cu acele clauze, cred ca e legal sa il respecti.

Edited by pasilla, 04 December 2021 - 21:10.


#4
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 03.11.2006
Clauza abuziva!
Vorbeste cu un avocat!

#5
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Nu e nimic abuziv. Abuz este ce face el.
Stiu caz din compania in care am lucrat acum cativa ani care a facut aceeasi manevra si a fost data in judecata de firma pe tema asta; avea de plata undeva la 3000EUR.
Contractul de confidentialitate este cu totul altceva. Daca ai asa ceva mentionat in contract, fii sigur ca-i vei plati.

Deja pare cu premeditare ce spui tu; ti s-a parut o mega sansa sa faci cursuri degeaba; pentru ca probabil ti s-a prezentat la interviu ca un avantaj, treaba asta. Daca de la momentul semnarii nu ti s-a parut ok clauza si aveai de gand sa pleci nu trebuia sa participi la niciun curs; pai tu my friend ai participat la 3 cursuri intr-un singur an. Eu in locul angajatorului te-as plimba prin tribunale pana la ultimul cent.

Asta e caz tipic romanesc ce nu-si asuma responsabilitati si se crede deasupra legii.

Edited by mannyx92, 04 December 2021 - 21:35.


#6
Arader

Arader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 16.01.2011
Aveti un sistem si o scara de valori ceva de speriat, a fost bine cand firma respectiva a investit in voi iar acum cand le vine randul sa se foloseasca de cunostintele si experienta dobandita, o taiati in alta parte si aveti pretentia sa nu onorati clauzele pe care v-ati obligat sa le respectati prin contract.
Sunt ferm convins ca nu v-a pus nimeni pistolul la tampla cand ati facut acele cursuri.

Daca ai semnat contract esti bun de plata indiferent ce braveaza unul sau altul pe aici facand apel la avocat. Orice avocat cu capul pe umeri iti va spune acelasi lucru.
De ce nu ii pretinzi noii firme sa-ti plateasca acea scolarizare sau a fost ok numai cand ai trecut-o in CV?

#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postbani002, on 04 decembrie 2021 - 21:13, said:

Clauza abuziva!
Vorbeste cu un avocat!
Sunt sigur că poți indica și o lege în acest sens. Sau măcar o hotărâre a unei instanțe.

Nu?

#8
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

View Postdexterash, on 04 decembrie 2021 - 21:37, said:

Sunt sigur că poți indica și o lege în acest sens. Sau măcar o hotărâre a unei instanțe.

Nu?

No pai in Romanica orice clauza care te obliga la ceva, e abuziva :)) by default. Asa se poarta.

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007
Depinde de ce cursuri ai facut. Una e sa faci cursuri de o zi pentru a te familiariza cu un soft pe care il foloseste firma. Alta e sa faci cursuri de 1 an in urma caruia obtii un atestat pe persoana fizica.
Si apoi mai e si codul muncii care prevede niste obligativitati din partea firmei cand iti schimba domeniul de activitate. La un moment dat angajatul avea dreptul la un curs de 2 saptamani in 3 ani, pentru o firma cu mai mult de 20 de angajati. Parca, nu stiu exact.
Pe de alta parte, cunosc persoane trimise la cursuri de 50 de mii de coco, prin Taiwan, timp de 6 luni, in urma caruia obtine un atestat bun pentru persoana respectiva. E normal ca lucrul asta sa poata fi acoperit de un contract. Firma a platit bani seriosi pentru asa ceva.

In concluzie, in principiu e legal, dar poate fi si un abuz.

#10
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Daca vor sa te dea in judecata, vor castiga si vei plati. Dar depinde de valoarea cursurilor si a jobului, ca daca ai facut cursuri de casier la kaifland, nu se deranjeaza nimeni.

Pe de alta parte, nu este o practica corecta. Vrei angajati buni, ii pregatesti. Vrei sa ii pastrezi, ii si platesti corespunzator. Altfel, el daca nu poate pleca fara sa plateasca, va fi un angajat nefericit care iti poate afecta business.ul in mod negativ si va face probleme pana va fi dat afara si atunci nu se mai aplica nici o clauza.

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
codul muncii este foarte clar:

Quote

Art. 198 . [obligatiile beneficiarilor formarii profesionale]
(1) Salariatii care au beneficiat de un curs sau un stagiu de formare profesionala, in conditiile art. 197 alin. (1), nu pot avea initiativa incetarii contractului individual de munca pentru o perioada stabilita prin act aditional.
(3) Nerespectarea de catre salariat a dispozitiei prevazute la alin. (1) determina obligarea acestuia la suportarea tuturor cheltuielilor ocazionate de pregatirea sa profesionala, proportional cu perioada nelucrata din perioada stabilita conform actului aditional la contractul individual de munca.
platesti 2/3 din costul cursurilor (daca spui ca a trecut 1 an din cei 3) si apoi poti face ce vrei.

#12
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014
În ce domeniu activezi ?

#13
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013
te mai angajau aia pe bani mai multi daca nu aveai alea 3 cursuri platite de altii?!

Daca esti atat de "valoros" pune-i pe aia de te angajeaza sa-ti plateasca despagubirea la angajatorul actual...asta ca sa poti sa-ti pastrezi eventuala demnitate...

Edited by Adm, 05 December 2021 - 10:45.


#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
normal mi se pare sa fie ceva mentionat in contract, dar pt fiecare curs se face act aditional (alea pt care se vor cere banii inapoi).

#15
Alex_-_Alex

Alex_-_Alex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.07.2017

View Postcristobob, on 04 decembrie 2021 - 22:24, said:

În ce domeniu activezi ?

Agricultura, sunt inginer mecanic pentru o companie producatoare de utilaje agricole.

View Posteugendragnea2412, on 04 decembrie 2021 - 22:32, said:

Nesimtitule...te mai angajau aia pe bani mai multi daca nu aveai alea 3 cursuri platite de altii?!

Daca esti atat de "valoros" pune-i pe aia de te angajeaza sa-ti plateasca despagubirea la angajatorul actual...asta ca sa poti sa-ti pastrezi eventuala demnitate...

Da, ma angajau pentru ca este un domeniu total diferit, la stat :)

View Postarg, on 04 decembrie 2021 - 22:35, said:

normal mi se pare sa fie ceva mentionat in contract, dar pt fiecare curs se face act aditional (alea pt care se vor cere banii inapoi).

Singurul act pe care il faceam era o hartie pe care o semnam ca am primit diurna (350 de lei pe saptamana * 4 saptamani)

View Post_Smiley_, on 04 decembrie 2021 - 22:18, said:

codul muncii este foarte clar:

platesti 2/3 din costul cursurilor (daca spui ca a trecut 1 an din cei 3) si apoi poti face ce vrei.

Care act aditional? Chestia cu platitul scolarizarii este scrisa doar in contractul de munca.

#16
Arader

Arader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 16.01.2011

View PostNamidee, on 04 decembrie 2021 - 22:00, said:

Pe de alta parte, nu este o practica corecta. Vrei angajati buni, ii pregatesti. Vrei sa ii pastrezi, ii si platesti corespunzator.

Logica ta e doar partial corecta, da, angajatii buni trebuie platiti la certa lor valoare insa un angajat valoros nu il aduci in firma ta pentru a-l forma profesional, ala trebuie sa fie deja format pentru a te putea folosi de el si pentru a-si justifica salariul pe care i-l dai.

Pe de alta parte este o practica normala ca firma sa investeasca in tine daca nu esti la nivelul dorit de ea insa atunci fii si tu rezonabil, dand dovada de asumare, daca se ajunge la o despartire solicitata de tine.

Edited by Arader, 04 December 2021 - 22:53.


#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostAlex__--__Alex, on 04 decembrie 2021 - 21:01, said:

Salut, firma la care lucrez a mentionat in contract ca in cazul in care fac vreun curs platit de catre firma sa stau cel putin 3 ani in firma dupa terminarea cursului, in caz contrar, daca vreau sa plec mai repede trebuie sa platesc cheltuielile, am fost la 3 scolarizari platite de firma si acum, dupa un an as dori sa plec pentru ca am gasit o oferta mai buna la o alta companie.

E legal sa imi ceara bani pentru plata scolarizarilor daca vreau sa plec mai repede de 3 ani?

Tin sa mentionez ca nu am semnat vreun contract de confidentialitate.

Multumesc!

E chiar asa greu sa ii faci sa se lipseasca de tine?

View PostArader, on 04 decembrie 2021 - 22:52, said:



Logica ta e doar partial corecta, da, angajatii buni trebuie platiti la certa lor valoare insa un angajat valoros nu il aduci in firma ta pentru a-l forma profesional, ala trebuie sa fie deja format pentru a te putea folosi de el si pentru a-si justifica salariul pe care i-l dai.

Pe de alta parte este o practica normala ca firma sa investeasca in tine daca nu esti la nivelul dorit de ea insa atunci fii si tu rezonabil, dand dovada de asumare, daca se ajunge la o despartire solicitata de tine.

Povestea e veche. Si e doar o manevra facuta cu buna stiinta mai mult la intimidare.

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlex__--__Alex, on 04 decembrie 2021 - 21:01, said:

E legal sa imi ceara bani pentru plata scolarizarilor daca vreau sa plec mai repede de 3 ani?

Tin sa mentionez ca nu am semnat vreun contract de confidentialitate.

La cat se ridica suma pe care ar trebui s-o platesti?
Ce treaba are contractul de confidentialitate cu pregatirea profesionala?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate