Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

schimb buletin - schimb numar masina

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
crs_tzep

crs_tzep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 10.03.2011
Salut,

Mi-am schimbat buletinul catre un alt judet, am inteles ca in 30 de zile trebuie sa schimb numarul de inmatriculare la masina.

Pe net gasesc numai articole f vechi ... ma puteti  ajuta va rog cu ce trebuie sa fac?


multumesc@

#2
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Trebuie mers la primaria cu adresa noua si inregistrata masina acolo. Apoi o scoateti din evidentele primariei vechi. Nu e mare lucru, si daca nu o faceti in 30 de zile nu se intampla nimic

#3
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011
Trebuie sa soliciti la primaria de unde ai avut domiciliul anterior transferul dosarului fiscal al autoturismului catre primaria unde ai acum domiciliul.
Trebuie sa depui o cerere de transfer auto, sa dai dovata platii impozitului pe anul in curs, si o copie dupa cartea de identitate noua.
Dupa ce ai reusit sa transferi masina la noul domicilui, trebuie sa te adresezi la serviciul public de permise auto pentru emiterea unui nou certificat de inmatriculare, si sa iti schimbi numerele de la masina ...
Circa 30 de zile va dura procedura intre primarii.

#4
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Eu am ținut o masina doi ani de zile după ce am schimbat buletinul. Apoi am vandut-o. Fără sa ii mai schimb numerele. Act de vânzare, si scos fiscal de la vechea primărie. Am fost oprit de politie, dar nu s-au legat de chestia asta. Chiar exista vreo lege care sa te oblige?

#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

 XL700VA, on 04 decembrie 2021 - 18:48, said:

Eu am ținut o masina doi ani de zile după ce am schimbat buletinul. Apoi am vandut-o. Fără sa ii mai schimb numerele. Act de vânzare, si scos fiscal de la vechea primărie. Am fost oprit de politie, dar nu s-au legat de chestia asta. Chiar exista vreo lege care sa te oblige?
Si eu am circulat un an de zile fara carte de identitate si fara permis, dupa ce le-am pierdut. Am avut noroc si nu m-a oprit politia. Eram pregatit sa platesc cele doua contraventii fara comentarii.
Potrivit art. 101 din OUG 195/2002 (Codul Rutier), „constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni (6 – 8 puncte de amendă) neîndeplinirea obligaţiilor de preschimbare a certificatului de înmatriculare sau de înregistrare a autovehiculului în cazurile prevăzute de lege”. Ceea ce înseamnă o amendă între 480 şi 640 de lei. - https://aktualnews.r...alon-si-permis/

Edited by __Dan__, 04 December 2021 - 19:52.


#6
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,329
  • Înscris: 29.01.2008
Cine are domiciliul în autorulotă, cum face? La schimbarea buletinului cum face? Sau nu e voie, că nu știe nenea milițianul unde să-l caute?

#7
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Am trecut prin asta.

1. Schimbi domiciliul.
2. Mergi la DRPCIV pe site si faci programare pt inmatriculare masina inmatriculata deja in Romania.
3. Vorbesti cu emitatorul RCA sa iti modifice RCA cu noul domicilu (nu e obligatoriu, dar nu te costa nimic)
4. Mergi la taxe locale d ela vechiul domeiciliu si o radiezi + la noul domiciliu si o inscrii acolo. Iti vor da o hartie, ceva.
5. Faci dosarul ca pentru inmatriculare, cu completarea in CIV (sunt la orice directia afara tanti cu masina de scris) a noului domiciliu. Nu completezi nr de inmatriculare!
6. Te prezinti cu dosarul la DRPCIV la data ora/programata. Optezi pt nr aleatoriu sau preferential.
Platesti taxele acolo.

Edited by Courage, 05 December 2021 - 23:54.


#8
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021

 crs_tzep, on 04 decembrie 2021 - 15:56, said:

Salut,

Mi-am schimbat buletinul catre un alt judet, am inteles ca in 30 de zile trebuie sa schimb numarul de inmatriculare la masina.

Pe net gasesc numai articole f vechi ... ma puteti  ajuta va rog cu ce trebuie sa fac?


multumesc@


Stimate coleg.
Dacă vreți să respectați întru-totul prevederile legale atunci urmați procedura descrisă de colegul RCmake în postarea #3.
Practic, puteți păstra documentele actuale ale mașinii, fără ca cineva - po li ți st să vă reproșeze ceva la un eventual control în trafic (doar să nu aibă „boală” pe dvs.). În această situație va trebui să achitați impozitul anual și eventualele amenzi pentru mașină (NU pentru șofer) la Direcția de Impozite și Taxe Locale unde este înregistrată mașina (adică la cea de care aparținea fosta adresă de domiciliu). Plata o puteți face și prin internet dacă vă creați un cont pe ghiseul.ro. Și puteți lăsa lucrurile în această stare până vindeți (fără absolut nicio problemă) sau casați mașina respectivă.
De ce ? Pentru că statul este mult mai interesat să plătiți sumele datorate (indiferent unde) decât să o declarați la noua adresă și eventual să nu plătiți nimic.
Cred că am fost suficient de explicit.
Sper să vă fie de folos aceste informații.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate