Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mini Job in Germania

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
robertbv1414

robertbv1414

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 27.08.2021
Va salut, in momentul de fata ma aflu si lucrez in Germania. Sunt angajat cu norma intreaga, inca nu am contract pe perioadata nedeterminata ci mai exact sunt in "probe" la actualul loc de munca. Asta spune contractul, dupa ce implinesc 6 luni aici o sa mi faca un contract nedeterminat. Am aflat de curand de posibilitatea de a avea si un mini job in paralel unde as putea castiga pana la 450€ neimpozitabili. Am citit ceva pe internet unde spunea ca mini job ul nu poate depasi 50 ore de munca pe luna, adica cam 2.5 ore pe zi de luni pana vineri.
As avea 2 intrebari, si anume:
1.Este adevarata treaba cu 50 de ore pe luna sau sa ma astept la 4-5 ore pe zi cum stiu ca se mai practica?
2.Niste site uri de job uri unde as putea gasi ceva?
Mentionez ca germana o cunosc la un nivel foarte slab, in schimb vorbesc engleza fluent. (daca ajuta la ceva)
Va multumesc!!

#2
Romi_

Romi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 01.05.2020
Pai nu mai bine gasesti un loc de munca pe perioada indeterminata unde sa te plateasca cu 4-500 euro in plus? Si ai scapat de complicatii.
La 1) nu cred asa ceva
  2) nu stiu

#3
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2005
google spune : https://www.google.c...job kondizionen

Der gesetzliche Mindestlohn betrug seit dem 1. Januar 2021 9,50 Euro und steigt ab 1. Juli 2021 auf 9,60.
Das heißt, dass Minijobber/innen von Januar bis Juni pro Monat höchstens 47,368 Stunden (9,50 Euro x 47,368 = 450,00 Euro) arbeiten mussten.
Ab Juli sind es dann nur noch 46,875 Stunden pro Monat.
stand 09.09.2021

vezi si aici :
https://www.monster..../q-minijob-jobs

#4
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020
deci ai voie 2,2 ore pe zi lucratoare ca sa fie minijob

#5
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
Corect se spune "dupa ce implinesc 6 luni aici POATE o sa mi faca un contract nedeterminat "

#6
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012
vezi la McDonald's.

#7
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015

View Postrobertbv1414, on 04 decembrie 2021 - 02:43, said:

Am citit ceva pe internet unde spunea ca mini job ul nu poate depasi 50 ore de munca pe luna, adica cam 2.5 ore pe zi de luni pana vineri.
As avea 2 intrebari, si anume:
1.Este adevarata treaba cu 50 de ore pe luna sau sa ma astept la 4-5 ore pe zi cum stiu ca se mai practica?
Depinde...
Daca iei numai Minijobul izolat, atunci orele sunt limitate prin Mindestlohn: 450 Eur / 9,60 ora = max 46,875 ore/luna.

Dar, in cazul tau, nu ai voie sa depasesti 48 ore pe saptamana, § 3 ArbZG. Deci tu trebuie sa scazi orale de la Hauptjob, probabil vreo 40/saptamana, apoi vezi cate ore mai raman. Mai departe, atentie sa nu depasesti max 8 (10) ore/zi. Ideal ar fi sa-ti gasasti ceva Sambata sau Duminica, respecti max 48 ore/saptamana si esti absolut sigur.

Nu uita sa anunti Minijobul firmei unde ai Hauptjob.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate