Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Studii de master in Romania, diploma de recunoastere de la Ministerul Muncii

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Salut,
Rog un moderator sa mute topicul daca nu este locul lui aici.
Treaba este urmatoarea, asa cum zice si titlul.
Deja exista o diploma de master in Formarea Formatorilor, de la Universitatea Bucuresti - Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei. In suplimentul diplomei de absolvire a masterului scrie clar competentele dobandite.
Cu uimire constati ca daca vrei sa sustii niste cursuri de formare a formatorilor ai nevoie de o diploma emisa de Ministerul Muncii, la randul ei emisã in baza diplomei de la facultate. In caz contrar, nu ai dreptul de a tine cursuri in cadrul CCD-urilor (si nu numai) sau daca le tii, esti considerat formator debutant.
Intrebarea mea este, dupa ce am luat la puricat siteul Ministerului Muncii, unde anume trebuie sa merg cu diploma de la UB-FPSE ca sa primesc acea diploma? Peste tot am gasit echivalare diplome obtinute in spatiul UE sau din afara UE, in niciun fel diplome obtinute in RO. Daca aveti cunostinte de asa ceva, va rog un link sau o indrumare.
Multumesc!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
OK
Este vorba de niste cursuri care bineinteles ca se platesc
Te inscrii, bagi banu', urmezi cursurile, primesti diploma acreditata de Ministerul Muncii- gata
Stai ca o intreb pe vecina ca ea a facut asa ceva
Revin

#3
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Ce cursuri mai sofisticate poate organiza Ministerul Muncii decat o facultate specializata timp de 2 ani in domeniul unde au predat profi universitari si doctori recunoscuti international in stiintele educatiei?

Edited by liviu_np, 03 December 2021 - 17:28.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Gata - asta e
https://cursuri-prem...mator-autorizat

#5
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 20.05.2013

View Postliviu_np, on 03 decembrie 2021 - 17:23, said:

Ce cursuri mai sofisticate poate organiza Ministerul Muncii decat o facultate specializata timp de 2 ani in domeniul unde au predat profi universitari si doctori recunoscuti international in stiintele educatiei?

Nu e vorba de calitatea cursurilor ci de faptul ca trebuie sa le platesti. Practic tu platesti de 2 ori pt aceeasi hartie, pt ca legislatia din Romania e asa cum e. Trebuie angajati oameni la stat, justificata angajarea lor, restul nu mai conteaza.

Edited by unknown_35, 03 December 2021 - 17:41.


#6
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Mai sunt si la oferta. 500 lei sunt maruntis fata de un master.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postliviu_np, on 03 decembrie 2021 - 17:23, said:

Ministerul Muncii
Ministerul Educatiei atesta niste studii pe filiera lor. Dar cel al Muncii autorizeaza diferite profesii reglementate (cum la Sanatate pe cele din subordine). Asa-i birocratia la noi.

#8
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006

View PostNaijax, on 03 decembrie 2021 - 17:33, said:


Saru-mana!

View Postnicu131, on 03 decembrie 2021 - 17:49, said:

Mai sunt si la oferta. 500 lei sunt maruntis fata de un master.

Cam asa este. Sunt unii care platesc 500 de lei pentru un curs de 60 de ore si altii care fac 2 ani de master in domeniu, au diplome care sunt recunoscute in spatiul UE, dar la noi trebuie sa mai faci un curs la care sa fie recunocut in tara. Si sa nu te miri ca cel care face un master de 2 ani da clasa la trainerul ala care tine cursurile de 40-60 de ore.

View Postneagu_laurentiu, on 03 decembrie 2021 - 18:12, said:

Ministerul Educatiei atesta niste studii pe filiera lor.
Studiile se master sunt organizate de facultate in baza avizarii de la Munisterul Muncii. Acum am aflat treavba asta.

#9
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,993
  • Înscris: 30.11.2017
Problema e daca exista angajator care sa recunoasca utilitatea acelui master sau il considera doar continuarea alfabetizarii de la gimnaziu.

Uneori se intampla sa fie un master sau specialitate recunoscuta dar nr de locuri ptr ea pe piata muncii sa fie infim sau sub nr de absolventi.

Toata lumea face mastere si apoi da cu sapa la sparanghel pune parizere in rafturi la lidl sau vinde pe olx telefoane vechi si piese auto.

Acum fiind vorba de "Formarea formatorilor", asta e ceva de genul bugetaria la rangul maxim cum era si academia stefan gheorghiu.
Pregateste-te din timp sa pupi multe funduri in sistem si sa prestezi acolo la CCD-uri diverse porcarii de spalat banii inutile. Altfel intradevar nu prea ai ce face cu aia.

Edited by cipri2bau, 03 December 2021 - 19:14.


#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postliviu_np, on 03 decembrie 2021 - 18:52, said:

Cam asa este. Sunt unii care platesc 500 de lei pentru un curs de 60 de ore si altii care fac 2 ani de master in domeniu, au diplome care sunt recunoscute in spatiul UE, dar la noi trebuie sa mai faci un curs la care sa fie recunocut in tara. Si sa nu te miri ca cel care face un master de 2 ani da clasa la trainerul ala care tine cursurile de 40-60 de ore.




tu te miri dar eu am facut un master pentru o autorizatie.dupa ce l-am facut nu au vrut sa-mi dea autorizatia si implicit sa-mi recunoasca masterul fiindca nu am terminat liceul in domeniul respectiv.Romania cu noaptea mintii

Edited by EMPP, 03 December 2021 - 20:01.


#11
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Formarea Formatorilor. Nu stiu cat de interesanta/ utila e materia, dar titlul... Wow.

#12
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006

View Postcipri2bau, on 03 decembrie 2021 - 19:11, said:

Problema e daca exista angajator care sa recunoasca utilitatea acelui master sau il considera doar continuarea alfabetizarii de la gimnaziu.

Uneori se intampla sa fie un master sau specialitate recunoscuta dar nr de locuri ptr ea pe piata muncii sa fie infim sau sub nr de absolventi.

Toata lumea face mastere si apoi da cu sapa la sparanghel pune parizere in rafturi la lidl sau vinde pe olx telefoane vechi si piese auto.

Acum fiind vorba de "Formarea formatorilor", asta e ceva de genul bugetaria la rangul maxim cum era si academia stefan gheorghiu.
Pregateste-te din timp sa pupi multe funduri in sistem si sa prestezi acolo la CCD-uri diverse porcarii de spalat banii inutile. Altfel intradevar nu prea ai ce face cu aia.
Deja se castiga destul de bine din treaba asta. Nu trebuie sa apelezi la un angajator. Este de ajuns sa-ti deschizi o firma. Daca esti un trainer cu experienta si devotat muncii tale, iti faci constiincios structura pentru fiecare curs, recomandarile merg ca unse.

View Post__Dan__, on 03 decembrie 2021 - 20:11, said:

Formarea Formatorilor. Nu stiu cat de interesanta/ utila e materia, dar titlul... Wow.
Poti considera ca fiind formator chiar profesorul care preda la clasa coplilului tau. El este cel ce iti formeaza copilul. Chiar si in jobul tau oricand ai nevoie sa inveti ceva nou. Asta ti-o arata formatorul de formatori, pe scurt, trainerul. Bine! Depinde si de specializarea trainerului. Un trainer format pe Stiintele Educatiei nu poate forma un inginer, arhitect sau un strungar, dar poate forma un profesor/educator prin cursurile pe care le ofera.
Poate, de asemenea, sa faca niste cursuri, dau un exemplu, de managementul timpului in care iti arata, demonstreaza si explica cum te poti trezi cu jumatate de ora mai tarziu si sa nu intarzii la munca, cum sa-ti organizezi fluxul in timpul celor 8 ore de munca si altele...
Rolul unui trainer este de a aduce o persoana la capacitatea maxima prin dezvoltarea/constientizarea calitatilor personale.
Nu cred ca nu ai participat niciodata la vreun curs de dezvoltare personala/profesionala ca sa nu intelegi ce spun.
Posted Image

#13
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,993
  • Înscris: 30.11.2017
Daca e asa bun si merge firma si clientii vin ca unsi ce mai te plangi ca nu prea e recunoscuta sau ca e.

Formator de profesori, adica bugetareala aia cum ziceam CCD, dracu lacu blablauri unele pe bani europeni.

Fa un curs de formatori in asamblarea testelor covid 19 ptr profesori. Altceva stiu ca e in zadar, mai rugati-va de profesori prin scoli sa vina la cursurile voastre basinoase, mai amenintati-i cu credite, ca -i dati afara sau ca nu-i lasati sa mai predea la liceu. Apoi tot voi va plangeti ca nu aveti cadre si vin camionagii vanzatoarele din piata si dulgherii sa predea la clasa temporar.

#14
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Cu tot respectul , vad ca esti Gigi Contra.
Firma merge, nu-ti face griji! S-au facut si traininguri online GRATUITE de 8 ore (4 ore/zi) in timpul pandemiei timp de 3 luni pentru profesori ca sa se poata adapta la programele on-line (zoom, teams, classroom etc). Au fost si alte traininguri de 60 de ore pe diferite teme si da, au fost profesori care si-au platit din buzunar cursul. Ma rog, cine e interesat vine, altii care gandesc ca tine, nu.
CCD-urile au bani alocati de minister pentru tot felul de traininguri, dar nu au capacitatea si timpul de a face asa ceva. Dupa cum vad ca te ratoiesti la mine, cred ca este peste puterea ta de intelegere in ceea ce consta un training la o CCD.
Un training pentru asamblarea testelor COVID 19 nu cred ca ar fi nevoie pentru profesori. Pentru alte persoane cu handicap mintal, sosoci si cei care nu au habar cu ce se mananca scoala, este sigur nevoie.
A... si sunt profesori si profesori. Unii sunt deschisi si vor sa afle lucruri noi, noi metode de predare/evaluare, altii nu. Imi pare rau ca nu ai fost implicat intr-un curs de dezvoltare personala. Ai ramas la un nivel inferior din care stii sa arunci cu pietre.

Edited by liviu_np, 03 December 2021 - 21:58.


#15
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007

View Postliviu_np, on 03 decembrie 2021 - 18:52, said:

Sunt unii care platesc 500 de lei pentru un curs de 60 de ore si altii care fac 2 ani de master in domeniu, au diplome care sunt recunoscute in spatiul UE, dar la noi trebuie sa mai faci un curs la care sa fie recunocut in tara. Si sa nu te miri ca cel care face un master de 2 ani da clasa la trainerul ala care tine cursurile de 40-60 de ore.
pentru formarea formatorilor e suficient cursul acreditat de Ministerul Muncii.
acum, daca tu ai avut timp de pierdut si bani de f***tut, e problema ta.

#16
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006

View Poststrongsss, on 04 decembrie 2021 - 13:29, said:

Chiar ma intreb de ce unii mai au nevoie de studii superioare daca au invatat in gimnaziu sa scrie, sa citesca si sa faca o adunare a preturilor produselor dintr-un cos la magazin.
Vrei sa inveti ceva si sa faci ceva util societatii? Faci un master specializat pe asa ceva.
Vrei doar sa iei o diploma ca sa ai o patalama in buzunar? Mergi la cursuri de 2 saptamani.
PS. Persoana respectiva a luat bani ca sa invete, nu a dat. Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate