Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Ați avut radio și tv portabil?

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,545
  • Înscris: 13.06.2004
Ştiu că e unul cu walk-manuri deja, dar un coleg de forum m-a rugat: https://forum.softpe...8#entry28538900
Înainte de walk-man a fost radioul portabil. Radiouri portabile existau cel puţin încă de prin anii '30, dar păpau repede bateriile (astea aveau nevoie de 2 tipuri de baterii: cea pentru tensiunea de filament şi cea pentru tensiunea anodică... mai existau şi unele baterii pentru tensiunea de grilă, dar nu toate au avut aşa ceva; bateriile astea puteau să fie şi 2 în una); "Zenith" Transoceanic a existat şi în varianta lampizată;
au existat şi radiouri pe lămpi portabile cu patefon sau pick-up (uneori patefonul era semielectric, adică motorul era acţionat mecanic, nu de un motor electric, pentru a se putea economisii bateria).
Radiouri portabile pe lămpi au fost produse probabil până în jurul anului 1960. Mi-aş dori unul care să aibă toată banda F.M. (M.F.) (U.S.W.) (U.K.W.) (U.U.S) Vest (C.C.I.R.), adică 88-108 M.Hz. (M.c.), nu doar 88-100, dar trebuie o variantă de export S.U.A. ... Dar revoluţia portabilităţii a venit o dată cu introducerea tranzistorilor. "Regency" T.R.-1 a fost primul aparat de genul (denumirea a fost luată de la o marcă de ţigări), în 1954. Tocmai bun pentru tinerii care doreau să se bucure de muzica neagreată de ăia mari. Pe lângă că erau mult mai mici, cele pe tranzistoare consumau şi mai puţin, deci ţineau bateriile mai mult. Şi foloseau baterii obişnuite, care nu mai erau aşa de scumpe. Unele mergeau cu doar o baterie sau 2 - "Regency" T.R.-1 folosea una de 22,5 Volţi - am în colecţie 2 de tensiunea asta, varianta cât o baterie de 9 Volţi, însă "Regency"-ul folosea una mai mare probabil... ; colecţionez şi bateriuţe vechi, că-s drăguţe  Posted Image   - ,  sau 2 de 4,5 Volţi - de exemplu 'Turist' făcut la noi (Americanii nu au avut vreodată baterii stil 3R12).
La un an după 'Regency' au apărut şi primele "Sony" tranzistorizate.
Alea portabile mai mari foloseau baterii mai mari, alea de buzunar (cum era la noi 'Zefir', scump... cam cât un salariu sau juma de salariu prin 1966) mai puţine. Alea de buzunar, chiar dacă la început aveau doar A.M., aveau avantajul că erau foarte portabile şi te puteai duce la şcoală/liceu pe ascuns cu unul, să pui muzică în pauză... cum era oare să asculţi la noi în liceu în anii '60-'70 Rock/Beat, de tipul ăla care enerva generaţiile mai mari - aviz celor care cred că Rock-ul este doar pentru conformişti... în anii '70 a început să devină aşa.
Pe urmă au apărut şi radiocasetofoanele. Astea cu siguranţă nu încăpeau în buzunar (astea fiind walk-menurile), dar aveai 2 x ori muzică la purtător. Şi au existat şi şmecheria maximă: radio + casetă + pick-up (da, mergea să asculţi şi vinil la unele); în anii '90 au apărut cu C.D.; în S.U.A. au avut şi radiocasetofoane cu casete 8 track (şi combinaţia radiocasetofon + casetă clasică + casetă cu 8 piste).
Unele radiocasetofoane portabile aveau şi boxele detaşabile sau puteai pune şi boxe externe, deci făceai petrecere!
Au existat şi casetofoane portabile fără radio. Casetofon pe lămpi nu am văzut vreodată. Magnetofoane portabile pe lămpi probabil au existat, dar nu de nivel audiţie bună. Portabil nu este egal cu transportabil, că la portabil trebuie să poţi avea baterii sau acumulatori ori vreun convertizor făcut de fabrică care să permită off-gridul.
Pick-up separat cu alimentare pe lămpi au existat, dar foarte puţine. Şi aici tranzistorizarea a făcut revoluţia.

Încă de pe vremea televizoarele pe lămpi au existat şi televizoare portabile. Inclusiv vecinii Maghiari au făcut unul, 'Minivizor'. În scumpa noastră patrie nu au fost produse vreodată, dar când încă produceam televizoare hibrid (lămpi + semiconducatoare) la noi apăruseră celebrele televizoare 'Sport', total tranzistorizate, bune de luat la iarbă verde, mai ales unde puteai avea semnal din străinătăţuri. Mergeau luate cred că în ataşa de motocicletă, deci nu aveai neapărat nevoie de autoturism. Sau dacă aveai forţă fizică, îţi făceai un triciclu, luai un acumulator auto (că şi la noi s-au găsit la liber la un moment dat) şi plecai cu el...
În unele ţări comuniste au fost produse inclusiv coloare portabile.
La centrul de reciclare de la mine din cartier am văzut o imagine tristă: 2 portabile duse la casat... nu le-a adoptat nimeni probabil, aşa cum ar fi fost într-un film frumos, unde ar fi venit o familie retro sau o familie şi un cuplu retro...   Posted Image
Următoarea mişcare au fost mini-televizoarele. În S.U.A. anilor '60 existau deja, dar primele au fost scumpe rău de tot (cam 1-2 salarii). La noi au fost celebrele "Universum" (marcă a firmei de livrări Vest-Germane "Quelle"; habar nu am ce naţie erau înăuntru) şi unele Sovietice, "Elektronika" (a nu se confunda cu "Electronica" Bucureşti), în general modelele astea: http://rw6ase.narod....nika_wl100.html
http://rw6ase.narod....tronika409.html
'50'-ul seamănă bine cu acel 'Universum': http://rw6ase.narod....ktronika50.html
Au existat şi cele color ulterior.
Pe urmă au ajuns foarte mini, precum cele de la "Sony" ('Watchman), care aveau o oglindă pentru afişarea imaginii, că tubul cinscop (C.R.T.-ul) era pus vertical: https://www.experime...rt-tv-teardown/
Să-l mai faci şi color, asta înseamnă să fii firmă tare.
Într-un episiod din "Beverly Hills 90.210" am văzut unul mai mărişor (deci probabil mai vechi decât "Sony" Watchman) şi mi s-a părut uau!
Au apărut şi cele cu L.C.D. în anii '80 - "Casio" făceau. Ba chiar am văzut televizor L.C.D. stil ceas (trebuie să fie pe pocketcalculatorshow). L.C.D.-urile nu aveau cine ştie ce imagine pe vremea aia, dar la un ecran mic erau bune.
Ziceam mai sus de radiocasetofoanele cu mai multe în ele. Eh, au existat radio + casetă + televizor. Mini-combo. De ce să nu existe şi videocasetofoane portabile... cu mini-ecran încadrat. Au făcut-o şi pe asta.
Camera video (nu Betamax) putea să fie videocasetofon portabil... conectai la televizor, dădeai play şi gata. Fireşte că existau şi videocasetofoane portabile.
Ultimele chestii video integrate au fost cele de format laptop, care rulau o casetă video de format mic (de exemplu Hi.-8) sau D.V.D. Dar primele erau scumpe, ultimele nu au prea prins (cel puţin în România).
A venit enervantul telefon inteligent şi le-a terminat...   Posted Image

Deci voi aţi avut ceva din astea?   Posted Image

Edited by djl, 03 December 2021 - 14:10.


#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Am avut. Marea majoritate a avut asa ceva.

#3
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021
Iti cam reiei subiectele. Si acesta si cel cu mp3 ul au mai fost.
On topic, am avut tv pe lampi marca modern aparat de radio milcov v, mai tarziu tv ul l am schimbat cu sirius.

#4
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Cum naiba sa nu fi avut . Cu tv sport care mergea pe 12V si cu vw broasca mergeam pe Feleac ( cluj ) sa urmarim meciurile , prindeam posturi de ungaria( cu pureci normal )
Radio/ casetofon pe baterii R20 ( 6 buc ) stereo era la ordinea zilei la iesiri la iarba verde la " Somes " .....

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,498
  • Înscris: 30.10.2003
La sarac nici boii nu trag, nici TV-ul portabil nu era. Iar Diamantul era al naibii de greu.

[ https://i.imgur.com/5m8EvyY.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Am avut TV rusesc tip "fier de călcat" cu diagonala de 10cm, la capătul patului.
Radio pe baterii mi-am făcut eu unul, prindea medii şi lungi, cu antenă de ferită din comerţ şi tranzistoare japoneze 2SA103 primite de la cineva.

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,781
  • Înscris: 14.10.2008
Nu, niciodata TV portabil. Radio in special cel de pe masina, pana in 2007 cand am avut mp3 player pentru radio pe trenul de naveta la facultate.

La Spineni am crescut de la 9 luni la 7 ani, doar TVR 1 si Romania Actualitati ascultat la radioficare pana in 1995, radio cu ceas din 1995, curentul se lua des, fara curent nema niciun fel de audiovizual.

Masina era la Slatina, acolo nu aveam radio auto.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Da.

#9
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
TV Sport, iar radio era banal.

#10
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Daca prin TV Portabil te referi la clasicul Sport pe care-l legai la masina atunci da, il mai am si acum la ai mei in boxa, nefunctional, urmand sa fie dat mai departe, ca ocupa spatiu. Radio portabil am avut din copilarie, un "tranzistor" cu baterii, ceva negru si jigarit de la anii de uzura.

#11
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Am detinut vreo 10 asa zise walkman-uri (denumirea este detinuta de Sony) de la firme ca, Sony, Panasonic, Aiwa, Orion, Sansui, etc. Discman de la Sony si CD portabil de la Technics, care initial nu aveau protectie la socuri si cand le scuturai sarea Cd-ul. Un Minidisc de la Sony, pe care inca il mai am. Dar piesa de rezistenta este un Ceas cu TV si selector de canale de marimea unui Walkman atasat, de la Seiko. Cel mai mic realizat vreoadata. Am inteles ca acum valoreaza cam 1000 de dolari. Eu l-am achizitionat dintr-o consignatie din Londra in urma cu vreo 15 ani cu pretul de 180 lire sterline, functional fara castile originale. Inca  mai am un boombox de la Fisher si unul de la Sharp(twintape).

Edited by costin001, 03 December 2021 - 15:52.


#12
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am avut, sovietic, cumparat intr-o excursie ONT in URSS pe la mijlocul anilor '80.
Diagonala de 8cm, tub catodic, selector(zgomotos) cu rotactor, 12 canale, se alimenta la priza de retea (prin alimentator) sau la 12V. Evident ca era alb/negru.
O sa radeti dar era televizorul din bucatarie, statea pe congelatorul Arctic. Imi facusem o cutie in care puneam 8 baterii R20, aveam acces la TVR sau la televiziunea bulgara chiar cand se oprea reteaua electrica, cei mai copti stiu cum era atunci...
Cum am stat in Moscova cam o saptamana, aveam reperele fixate, pe langa celelalte era si minitelevizorul de care auzisem. Costa 100 ruble, se gasea sub forma de kit pentru montat la un mare magazin de jucarii (nu-mi mai amintesc numele). Intr-o cutie mare erau toate piesele: carcasa din tabla, tub catodic, multiplicator de tensiune, selector, placa cu componentele deja lipite si reglaje facute, suruburi, etc. Pana si fludor, cablu de conectare intre componente, o cartulie cu desene foarte detaliate in proiectie axonometrica. Era ceva facut pentru copiii/pionierii pasionati de elecronica. Sovieticii oricat i-am injura noi, aveau mare grija de educatia tehnica a copiilor, asta mi-a spus si un tip mai batran care a lucrat din partea romana la Krivoirog, isi facuse prieteni printre rusi. Ii povestise un rus ca atunci cand era student la politehnica, se putea duce la magazia facultatii unde daca solicita piese pentru un proiect, primea gratis o caciula de componente, nici nu trebuia sa le justifice, proiectul sa fie de succes sau nu.
La vama sovietica nu m-au intrebat decat de aur, nu cumparasem dar am fost prevazator, stiam de "laserele" celor de la vama Otopeni, am scos toate piesele din cutie si le-am imprastiat prin buzunarele hainelor din valiza, tubul cinescop intr-un pantof si selectorul de canale in altul, erau mai voluminoase.
Acasa, a doua zi, stiam ceva rusa, facusem in scoala, am recitit cartulia si am montat cu mare emotie televizorul. A functionat imediat, totul era facut de ei ca la carte, reglaje, etc.
A functionat vreo 10 ani, a picat multiplicatorul de tensiune, ma gandisem sa fac altul, am pastrat televizorul in cutia cu maimute inca vreo 10 ani, eram legat emotional de el. Pana la urma l-am daruit unui coleg care spunea ca vrea sa-i foloseasca componentele pentru repararea unuia identic. Nu mai stiu daca a reusit sau nu.

#13
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 01.02.2007
da

#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Mi-am adus aminte de un coleg
Avea un  TV FUNAY 2 in 1 / Combo TV VCR care se folosea in rulote sau autorulote
Avea ecranul mic dar nu conta
Ne inghesuiam sa ne uitam la video Posted Image

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Am avut un International in 10 benzi. Prindea foarte bine si nu manca rapid acumulatorii. Il luam noaptea la balta, eram multi tineri. Coceam porumb si ne scaldam...auscultând Kiss FM Braila. Dadeau dedicatii si difuzau manele. Ce vremuri...anii '96-'00. L-am cautat pe net, dar nu l-am gasit exact pe acela.

Avea LED pentru semnal. Am regretat ca era mono.

#16
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 10.05.2013
„Sport” aveau doar bogații la mine-n sat. De fapt nu știu pe nimeni în copilărie din vecinii mei care să fi avut două televizoare în casă. Pe la 14 ani am primit un Ric 2. La 16 ani, în vacanța de vară, am mers la muncă la fermă, pentru prima dată în viață. Munceam și la părinți, aveam îndatoririle obișnuite la țară, curat în curte, la animale și păsări, săpat la vie și porumb, furat trifoi de la CAP, dar neretribuit Posted Image . Am strâns 300 de lei pe care i-am dat pe un radio micuț, de buzunar, românesc, nu mai știu marca.

Edited by marianvasile, 03 December 2021 - 17:56.


#17
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,538
  • Înscris: 15.06.2007
Imi amintesc ca ma jucam cu ceva plastic negru care iesea din carcasa televizorului.. era acel tv sport. Cred ca toti aveau, pentru ca era mai ieftin decat o bomba d'aia mare.
Cat despre "portabilitate".. pe bune, sa cari un tv dupa tine sa ce?  Nici televiziune nu era decat 2 ore si alea degeaba.  
Ca sa nu mai zic de baterii care pe langa faptul ca erau proaste, nici nu se gaseau.

#18
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Voi nu ați auzit de Domotec-urile chinezești?  Încă am unul pe la tara. Mergea cu 8 baterii R14 sau R20, nu mai țin minte. Era portabil, avea diagonala (cred) de vreo 10-12 cm. Imaginea era clara, mai clara decât la tv-urile clasice de atunci (sirius, diamant).
Avea și funcția de radio.

Edited by XL700VA, 03 December 2021 - 18:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate