Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Spital Privat - Negociere tarif. Cat, cum se negociaza ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
snach

snach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 12.06.2017
Salut

Tata trebuie sa faca o operatie si unde as vrea sa il operez a primit o cotatie, in felul urmator :
costul echipei : suma X(cateva mii de euro) . interventie facuta de prof doc conf etc...
costul terapiei, pat , biopsie , anestezie: suma Y .
+
mai tre sa fac si o gramada de analize cu el

La prima strigare au lasat de la costul echipei -13.5%  nimic din Y . Din experienta voastra e suficient , voi cat,cum  ati negociat ? Ce imi recomandati ? Inca mi se pare mult ...

#2
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 25.10.2008
Daca totalul nu e Z, degeaba ai negociat.
Zi si sumele, sa ne dam seama de ce sume este vorba

#3
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Lol, eu n-aș negocia la preț la așa ceva. Bine că ai spirit întreprinzător chiar și în situații de viață și de moarte, admir reziliența.

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
la curve si la medici nu se negociaza. adica sigur, poate sa-ti lase la pret, dar se comporta cu tine dupa aia ca si cum ai fi ultimul om pentru ca ti-ai permis sa negociezi.
intreaba-ma de unde stiu.

Edited by laffin, 03 December 2021 - 14:10.


#5
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008

 laffin, on 03 decembrie 2021 - 14:10, said:

la curve si la medici nu se negociaza. adica sigur, poate sa-ti lase la pret, dar se comporta cu tine dupa aia ca si cum ai fi ultimul om pentru ca ti-ai permis sa negociezi.
intreaba-ma de unde stiu.

esti una din categorii Posted Image

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Daca intr-adevar tii la tac-tu, nu mai negocia nimic
Au lasat din costul echipei dar nu mai vine "marele" profesor - va veni "micul" profesor
Daca mai reduc tariful te vei alege cu un stagiar "competent"
Decizia iti apartine

#7
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Se negociaza ceva la spital !? Eu am primit contractul cu sumele (la fel, mii de eur) + cheltuieli neprevazute si apoi factura cu suma totala...

#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Intereseaza-te cat ar costa operatia la Viena si la Istambul. Considera si costurile de transport, cazare si masa insotitor. Si nu plati in plus. Apropo, conferentiarul ala nu opereaza si la stat? Acolo consumabilele sunt (aproape) gratuite. Sau le aduci tu...

#9
snach

snach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 12.06.2017

 __Dan__, on 03 decembrie 2021 - 15:03, said:

Intereseaza-te cat ar costa operatia la Viena si la Istambul. Considera si costurile de transport, cazare si masa insotitor. Si nu plati in plus. Apropo, conferentiarul ala nu opereaza si la stat? Acolo consumabilele sunt (aproape) gratuite. Sau le aduci tu...
Da opereaza si la stat ...l-am intrebat daca sa vin la stat , mi-a zis "nu iti recomand, nu sunt conditii"

#10
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,295
  • Înscris: 31.07.2017

 snach, on 03 decembrie 2021 - 15:09, said:

Da opereaza si la stat ...l-am intrebat daca sa vin la stat , mi-a zis "nu iti recomand, nu sunt conditii"
normal ca nu ii recomanda. ce e prost, rriscul sa fie prins ca ia spaga exista, mai bine rabda si te trimite la privat. Caracterul absolut infect al romanului se vede cand ajunge medic: 90% sunt pusi pe spaguiala, empatie minima, important e sa fim pe felie cu banutu.

#11
snach

snach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 12.06.2017

 kopac, on 03 decembrie 2021 - 15:16, said:

normal ca nu ii recomanda. ce e prost, rriscul sa fie prins ca ia spaga exista, mai bine rabda si te trimite la privat. Caracterul absolut infect al romanului se vede cand ajunge medic: 90% sunt pusi pe spaguiala, empatie minima, important e sa fim pe felie cu banutu.
tind sa il cred spaga pe care as fi dispus sa o platesc la stat ar fi mai mare decat ce i-ar ramane in urma interventiei la spitalul privat . probabil omu e chiar sincer si vrea ca lucrurile sa mearga bine.

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 ceanu1980, on 03 decembrie 2021 - 14:42, said:

esti una din categorii Posted Image
și dacă-i o curvă de doctor?
nu prea se negociază la privat.eu n-am întâlnit.dar dacă nu spui că operația de apendicită costă 1000 de lei nimeni nu poate să zică dacă-i mult sau puțin.prețurile sunt și la noi ca în occident

nu poți compara condițiile de la privat față de stat.dacă zice ora 2 acolo ești și te-a luat nu stai pe hol de dimineața și te vede seara DAR DACĂ  apar complicați tot la stat vei fi transferat

#13
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
La stat este gratis.

#14
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.02.2014

 snach, on 03 decembrie 2021 - 13:49, said:

Salut

Tata trebuie sa faca o operatie si unde as vrea sa il operez a primit o cotatie, in felul urmator :
costul echipei : suma X(cateva mii de euro) . interventie facuta de prof doc conf etc...
costul terapiei, pat , biopsie , anestezie: suma Y .
+
mai tre sa fac si o gramada de analize cu el

La prima strigare au lasat de la costul echipei -13.5%  nimic din Y . Din experienta voastra e suficient , voi cat,cum  ati negociat ? Ce imi recomandati ? Inca mi se pare mult ...

Ai mare grija cine il opereaza. Daca cumva o sa aiba probleme tot la stat o sa ajunga.

Edited by Epidaurus, 03 December 2021 - 16:14.


#15
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

 britneysbitch, on 03 decembrie 2021 - 14:06, said:

Lol, eu n-aș negocia la preț la așa ceva. Bine că ai spirit întreprinzător chiar și în situații de viață și de moarte, admir reziliența.

Pai cand nu ai bani, negociezi ca cealalta optiune sunt camatarii.

#16
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

 snach, on 03 decembrie 2021 - 15:09, said:

Da opereaza si la stat ...l-am intrebat daca sa vin la stat , mi-a zis "nu iti recomand, nu sunt conditii"

Cea mai mare greseala, stau nosocomialele atarnate de pereti ca vampirii la Bran, daca scapi cu viata din spital esti norocos Posted Image

 Naijax, on 03 decembrie 2021 - 14:54, said:

Daca intr-adevar tii la tac-tu, nu mai negocia nimic
Au lasat din costul echipei dar nu mai vine "marele" profesor - va veni "micul" profesor
Daca mai reduc tariful te vei alege cu un stagiar "competent"
Decizia iti apartine

La stagiar daca ai bafta iti uita inauntru o penseta, 2-3 tampoane si chilotii asistentei Posted Image

#17
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Imitiator, in topicul celalalt ti-am facut citeva recomandari. Cel putin din curiozitate intrai si vedeai ce medici(unii mari somitati) opereaza acolo si fara costuri daca este asigurat. Majoritatea fac parte sau conduc echipe de transplant renal. Am trecut prinir-o operatie asemanatoare acum 1an si jumatate si tot ce ti-am spus,ti-am spus in cunostiinta de cauza. Chiar am lasat mesaj in privat sa ma poti contacta pentru mai multe informatii si asta numai din dorinta de a ajuta! Bafta multa si multa sanatate tatalui.

#18
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,998
  • Înscris: 30.07.2006

 snach, on 03 decembrie 2021 - 15:09, said:

Da opereaza si la stat ...l-am intrebat daca sa vin la stat , mi-a zis "nu iti recomand, nu sunt conditii"

La stat o sa dai cam aceleasi spagi, plus riscul sa iesi cu picioarele inainte de la infectiile nosocomiale de acolo este mare.

Asa a patit cumnatul meu la Bagdasar Arseni.
Printr-o minune a scapat.
Si a avut o operatie relativ banala.

Edited by marius.bunu, 03 December 2021 - 17:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate