Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Orarul magazinelor nu trebuia sa revina la normal?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#19
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007

 toto_riina, on 03 decembrie 2021 - 09:07, said:

@marius2k: da, pentru ca lumea niciodata nu va iesi in strada dezorganizata, adica de buna voie, din proprie initiativa, daca nu e impinsa de cineva de la spate (grupuri de interese, partide politice etc.). Cand ii vei vedea pe mai multi fara pancarde si mesaje fel de fel, abia atunci inseamna ca lumea s-a strans din proprie initiativa, fara sa fie adunati pe facebook sau de nu stiu care activist civic sau partid gen AUR etc. Cata vreme protestele se vor politiza nu va rezulta nimic, vor fi degeaba. Pt. ca grupurile care ii aduna pe oameni isi urmaresc doar interesele lor, punctuale, pe anumite teme si atat. Iar dictatura si fondul problemei va ramane in societate, si starea de agitatie si invrajbire!
Au servit la ceva protestele din aprilie, cand lume aiesise in strada fiindca le interzisese sa intre in magazine dupa o anumita ora? Nu, la nimic!
PSD daca ar fi vrut ar fi putut sa scoata macar sute de mii de aomeni in strada in toate judetele mari, la fel ca in ianuarie 2012, numai ca atunci situatia era diferita, chiar ne ajunsese cutitul la os. Acu' ne-au impachetat restrictiile astea frumos, gen biciul si zaharelul, ne mai "indulcesc" ca sa nu iesim masiv in strada, promit majorari de pensii, salarii etc. De ce ar mai iesi lumea in atare conditii? Nu mai bine se duc sa se inghesuie pe partie la Busteni, la un vin fiert, un mic, un telescaun?
Si chiar daca se va intampla asa cum scrii, tot o sa apara ultrasi, dezorganizatori, destructionisti, care vor deturna protestele cu un scop intr-unele cu un alt scop, in functie de cei care ii angajeaza.

#20
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

 Rav_885, on 03 decembrie 2021 - 00:30, said:



Numai prin ordin de ministru (sau ordinul Partidului, cum dorești).
A zis Rafila azi că vrea să reglementeze măsurile in funcție de rata de incidenta și ele sa devina PERMANENTE, prin lege, sa nu mai comenteze nimeni.
Cum sună goarna, cum punem masca pe mufa și luam codul QR cu noi..!
Așa se va trăi de acum încolo - starea de disperare a samuraiului, nu poți sa mai planifici nimic, niciun concediu.

Asta e problma?concediu? Sau orarul magazinelor?
E gluma sau trolleala?

#21
Numitorul_comun

Numitorul_comun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 21.09.2021
Multe trebuiau sa revina la normal in tara asta.
Pentru sanatatea dumneavoastra fizica si mentala ar trebui sa ajungeti sa ignorati toate nedreptatile din tara asta.

#22
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 aris86, on 03 decembrie 2021 - 02:02, said:

să pună presiune pe ei.
pe ei cei care mor precum câinii în salvare că i-au durut în dos de o înțepătură?

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

 marius2k, on 03 decembrie 2021 - 08:55, said:

Suntem atat de divizati incat guvernantii se pot sterge la cur cu noi.
..//..//..
Lipsa de educatie!
Trebuie sa fim uniti in umanitate, in educatie, in combaterea pandemiei, nu in a ne vaicari ca abuzuri si libertati bla bla-uri de dreapta extrema si discursul urii menit sa intoxice oamenii. Civilizatia si interesul comun (sanatate) trebuie sa primeze.
Iar apropo de subiectul topicului, nu se da ordin cand vrea Vasile... se da la sfarsit de spatamana in functie de datele pe 14 zile. Unele magazine probabil au prelungit sau urmeaza pentru weekend anticipand.

Edited by andreic, 03 December 2021 - 10:28.


#24
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

 andreic, on 03 decembrie 2021 - 10:23, said:

Trebuie sa fim uniti in umanitate, in educatie, in combaterea pandemiei, nu in a ne vaicari ca abuzuri si libertati bla bla-uri de dreapta extrema si discursul urii menit sa intoxice oamenii. Civilizatia si interesul comun (sanatate) trebuie sa primeze.

Trebuie, dar cand ajungi la bâtã si la interdictii, la bagarea pumnului in gura, ala deja numa` interes comun nu mai ramane multa vreme ci intotdeauna degenereaza in "noi si ei".

Edited by Phobos, 03 December 2021 - 10:31.


#25
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
E o "peroada" grea, cum zice chiriasul de la Cotroceni Posted Image

#26
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Macar cu QR dar sa fie shaorma dupa ora 22, nu doar pacanelele.

#27
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Saorma poti manca la orice ora. Eu in locul tau, m-au duce in fata lui maica-ta cu o saorma uriasa si as manca-o in fata ei, razand. Mai rau iti faci, ca o mananci la ora aia il loc sa o mananci dupa amiaza.

Edited by baribalu, 03 December 2021 - 12:12.


#28
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
In alte tari, magazinele se închid în mod normal la 21, ori in weekend, nu mai găsești mare lucru deschis, chiar și mai devreme de atât. Numai românașii se plâng, că nu sunt deschise până la 23-24, să ducă să-și cumpere prostii. Buei, eu cred că și angajații respectivelor magazine apreciază faptul că ajung mai devreme acasă, cât de cât. Scuze, ei nu contează, contează doar matul unora dintre voi. Nu trebuie să mergi zilnic la magazin, de 2-3 ori maxim pe săptămână, e suficient.

 toto_riina, on 03 decembrie 2021 - 09:07, said:

@marius2k: da, pentru ca lumea niciodata nu va iesi in strada dezorganizata, adica de buna voie, din proprie initiativa, daca nu e impinsa de cineva de la spate (grupuri de interese, partide politice etc.). Cand ii vei vedea pe mai multi fara pancarde si mesaje fel de fel, abia atunci inseamna ca lumea s-a strans din proprie initiativa, fara sa fie adunati pe facebook sau de nu stiu care activist civic sau partid gen AUR etc. Cata vreme protestele se vor politiza nu va rezulta nimic, vor fi degeaba. Pt. ca grupurile care ii aduna pe oameni isi urmaresc doar interesele lor, punctuale, pe anumite teme si atat. Iar dictatura si fondul problemei va ramane in societate, si starea de agitatie si invrajbire!
Au servit la ceva protestele din aprilie, cand lume aiesise in strada fiindca le interzisese sa intre in magazine dupa o anumita ora? Nu, la nimic!
PSD daca ar fi vrut ar fi putut sa scoata macar sute de mii de aomeni in strada in toate judetele mari, la fel ca in ianuarie 2012, numai ca atunci situatia era diferita, chiar ne ajunsese cutitul la os. Acu' ne-au impachetat restrictiile astea frumos, gen biciul si zaharelul, ne mai "indulcesc" ca sa nu iesim masiv in strada, promit majorari de pensii, salarii etc. De ce ar mai iesi lumea in atare conditii? Nu mai bine se duc sa se inghesuie pe partie la Busteni, la un vin fiert, un mic, un telescaun?
La chestii mai serioase, n-ați protesta, chestiuni legate de propriul cartier, administrația locală etc. E drama domle că se închid la 21, mă lași.

Edited by Vlad_22, 03 December 2021 - 12:15.


#29
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.09.2021

 aris86, on 03 decembrie 2021 - 02:02, said:

Am boicotat magazinele cu codul qr, același lucru ar fi fost bine să-l facă toți românii ca să pună presiune pe ei.

Degeaba boicotăm magazinele, ele fac ce impune guvernul, crezi că le convine să piardă bani? Guvernul e de porc...

#30
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Nu mai stati toata noaptea prin magazine :)

#31
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004

 Vlad_22, on 03 decembrie 2021 - 12:16, said:

In alte tari, magazinele se închid în mod normal la 21, ori in weekend, nu mai găsești mare lucru deschis, chiar și mai devreme de atât. Numai românașii se plâng, că nu sunt deschise până la 23-24, să ducă să-și cumpere prostii. Buei, eu cred că și angajații respectivelor magazine apreciază faptul că ajung mai devreme acasă, cât de cât. Scuze, ei nu contează, contează doar matul unora dintre voi. Nu trebuie să mergi zilnic la magazin, de 2-3 ori maxim pe săptămână, e suficient.

La chestii mai serioase, n-ați protesta, chestiuni legate de propriul cartier, administrația locală etc. E drama domle că se închid la 21, mă lași.

Pentru mine, magazinele închise devreme sunt stres maxim. Sunt zile în care fac treabă în casă până târziu şi după aia mai trebuie eventual să mă şi spăl. Stau cu stresul că nu mă pot odihni, că poate trebuie să întrerup treaba ca să pot ajunge la magazin. Sau vara ies mai târziu din casă şi când mă întorc de la plimbarea cu bicicleta de ce să nu mă duc pe la magazin, mai ales că nu trebuie să stau la coadă.
Cât despre angajaţi, ăia care nu au chef să se trezească devreme, sunt stresaţi. Dar angajaţii din magazine sunt stresaţi mai degrabă de condiţiile de lucru decât de orele târzii... şi protestează vărsându-şi năduful pe clienţi.
Dacă unii din Vest au fost dresaţi, eh, uite, eu nu am chef. Unul din motivele pentru care îmi place Obor - Iancului: multe magazine. De aia nici nu aş pleca din cartier. Şi repet, nu-mi place să fiu stresat şi să-mi fac programul că aşa vrea unul sau altul... e îndeajuns că la anticariat sau bricolaj nu găsesc deschis noaptea, generalistele lasă-le deschise cât vrei.
Cumpărături de 3 ori pe săptămână... cine poate să ridice cel puţin 10 kile o dată să vină să mă ajute.

#32
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Orice barbat normal, fara afectiuni grave, poate ridica 40-50 kg.

#33
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021

 Vlad_22, on 03 decembrie 2021 - 12:16, said:

Numai românașii se plâng, că nu sunt deschise până la 23-24, să ducă să-și cumpere prostii.
"romanasi" sa le zici celor apropiati si dragi tie.

Sunt majoritare tarile unde magazinele au programe prelungite/de weekend/non-stop. Exista astfel de tari si in Europa(Suedia, Irlanda, Italia, Portugalia, Danemarca, aproape tot estul Europei). Cei cu programe scurte si inchis in weekend - gen Germania - cam sunt in minoritate. SUA, Japonia, UAE, Singapore, Hong Kong si multe altele au deschis fara limitari.

Cei ce nu tolereaza sa stea pana la 10-11-12 seara/noaptea sau poate schimb de noapte la non-stop, sa caute alt job.

#34
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008

 baribalu, on 03 decembrie 2021 - 12:11, said:

Saorma poti manca la orice ora. Eu in locul tau, m-au duce in fata lui maica-ta cu o saorma uriasa si as manca-o in fata ei, razand. Mai rau iti faci, ca o mananci la ora aia il loc sa o mananci dupa amiaza.
Doar in weekend colegule, doar in weekend, cand oricum ma culc la 3-4 dimineata. Nu ma shaormez cand e vorba de munca a doua zi.

Dupa amiaza in weekend si seara la ora 20 dupa munca din cursul saptamanii mananc acasa. Pranzul la birou tot cu mancare gatita. Loc de shaorma e doar in noptile de weekend si inainte de pandemie era program la shaormerie pana la ora 05 in weekend, 02 in cursul saptamanii.

Cartoforii au liber la pacanele, shawarma junkies nu.

#35
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,152
  • Înscris: 29.12.2006

 RangerBoy, on 03 decembrie 2021 - 06:43, said:

Interesul lor este sa-i vaccineze pe toti nu sa respecte legile.

Deja eu aşa percep situaţia: percă nu mai interesează pe nimeni nici de legi nici de virus ci obiectivul principal e ca oamenii să se împungă, că altfel îşi pierd libertăţile.

Vorbeam ieri cu cineva din străinătate, care s-a vaccinat recent, nu pentru boală ci pentru a mai avea libertăţi. Deja e despre libertate. Asta nu e în regulă.

#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

 aris86, on 03 decembrie 2021 - 02:02, said:

Am boicotat magazinele cu codul qr, același lucru ar fi fost bine să-l facă toți românii ca să pună presiune pe ei.
Mama ce efect a avut Posted Image Zici ca ai boicotat o benzinarie... ca mai demult cand era 5 lei benzina...

 Phobos, on 03 decembrie 2021 - 10:30, said:

Trebuie, dar cand ajungi la bâtã si la interdictii, la bagarea pumnului in gura, ala deja
Pai de ce se ajunge ? Ca de vorba buna nu merge intotdeauna... daca oameni ar fi ascultatori la recomandari macar ca suedezii era o chestie, in practica nu sunt si cei mai vocali sunnt fix cei anti sistem, anti lege, anti normalitate samd... si nu doar la noi, si in alte tari sunt fenomene similare, de aia trebuie enforcing si mandate.

Edited by andreic, 03 December 2021 - 15:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate