Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Orarul magazinelor nu trebuia sa revina la normal?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#1
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021
Ma refer la localitatile cu sub 6.5 la mie pe 14 zile(sau cat era), ca de exemplu capitala. Sau au dat astia alta ordonanta?

Edited by Drumroll, 02 December 2021 - 22:43.


#2
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 22.04.2013
eram si eu curios...

#3
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,224
  • Înscris: 29.12.2006
Ne mai împiedicăm de legi ?! Democraţia şi legile au funcţionat, cât de cât, până în 2019, după aia...potopul !

Era vorbă că în România legea cu interdicţia nevaccinaţilor de a intra în supermagazine trebuia să dureze 30 de zile, din 25 Octombrie până cam în 25 Noiembrie. Suntem deja în Decembrie. Mai e valabilă legea ? Nici nu ştiu că de atunci n-am mai frecventat.

#4
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

 Drumroll, on 02 decembrie 2021 - 22:43, said:

Ma refer la localitatile cu sub 6.5 la mie pe 14 zile(sau cat era), ca de exemplu capitala. Sau au dat astia alta ordonanta?

Numai prin ordin de ministru (sau ordinul Partidului, cum dorești).
A zis Rafila azi că vrea să reglementeze măsurile in funcție de rata de incidenta și ele sa devina PERMANENTE, prin lege, sa nu mai comenteze nimeni.
Cum sună goarna, cum punem masca pe mufa și luam codul QR cu noi..!
Așa se va trăi de acum încolo - starea de disperare a samuraiului, nu poți sa mai planifici nimic, niciun concediu.

#5
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,224
  • Înscris: 29.12.2006

 Rav_885, on 03 decembrie 2021 - 00:30, said:

A zis Rafila azi că vrea să reglementeze măsurile in funcție de rata de incidenta și ele sa devina PERMANENTE

Permanente...câtă vreme rezistă actualul Guvern, că dacă vine un alt ministru al sănătăţii, va propune el alte legi...permanente. Posted Image

Edited by lupini, 03 December 2021 - 00:47.


#6
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,810
  • Înscris: 26.02.2010
La noi, oricum nu se mai respectă nimic. Este haiducie si fiecare se descurcă cum poate. Poate horeca, supermarketurile să facă o presiune mai mare pe guvernanți ca să termine cu aceste restricții absurde.

#7
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,224
  • Înscris: 29.12.2006

 aris86, on 03 decembrie 2021 - 00:39, said:

Poate horeca, supermarketurile să facă o presiune mai mare pe guvernanți ca să termine cu aceste restricții absurde.

Şi de ce nu au făcut ?! Puteau încă din 25 Octombrie să spun guvernanţilor că: "suntem cu ochii pe voi ca în 25 Noiembrie să expire legea". Şi totuşi n-au făcut-o.

#8
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,810
  • Înscris: 26.02.2010
Ca au fost cumpărat cine este factorul de decizie.

#9
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,224
  • Înscris: 29.12.2006

 aris86, on 03 decembrie 2021 - 00:59, said:

Ca au fost cumpărat cine este factorul de decizie.

Înseamnă că...vorba chinezului: "we're doomed !" De-acum încolo orice decident va putea cumpăra pe oricare alt decident...pentru a închide ochii la anumite lucruri.

#10
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Suntem futuți cu toții, dar nu vă dați seama...
Hipermarketurile au fost puse în lesă, li s-a arata pisca mov. De acum se va intra la mâncare numai încolonați și scanând codul QR la ușă la intrare.

Edited by Rav_885, 03 December 2021 - 01:34.


#11
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,810
  • Înscris: 26.02.2010
Am boicotat magazinele cu codul qr, același lucru ar fi fost bine să-l facă toți românii ca să pună presiune pe ei.

#12
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,224
  • Înscris: 29.12.2006

 aris86, on 03 decembrie 2021 - 02:02, said:

Am boicotat magazinele cu codul qr

Şi eu le-am boicotat din cauză că...nu m-au lăsat să intru. :nanana:

#13
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Pe unde ma duc eu, dimineata nu verifica nimeni iar la pranz-seara, paznicii mai vechi lasa pe toata lumea iar aia noi, mai fricosi, scaneaza tot. :)

#14
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Interesul lor este sa-i vaccineze pe toti nu sa respecte legile.

#15
westYmate

westYmate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 20.02.2008
Asta cu programul si qr codul in magazinele mari mi s-a parut o stupizenie.
In cartier am 5 magazine ce ma inconjoara , profi si no name . Mici pline cu oameni , aerisite cat lasi usa deschisa, poarta cine vrea masca , chiar si ce-i cu tuse . Respecta cine vrea. Am fost dimineata la 8 , zic ca nu-i lume si am dat de unu in fata mea cu o bere ,fara masca , tusea .... statea la glume cu casierita care si aceasta nu purta masca cum trebuie . Posted Image
Cel putin supermarketurile din malluri sunt aerisite prin ventilatie si incaperile sunt mari .

#16
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Drepturile si libertatile cetatenesti au devenit hartie igienica, iar dictatura s-a prelungit atat de mult, incat ni se pare o normalitate, ne-am obisnuit cu ea, ca si cu gropile pe langa care trecem zilnic. La noi niciodata n-au fost proteste cu adevarat masive, ca-n Italia, Austria, Franta (probabil pt. ca inca nu ne-a ajuns cutitul la os), in afara de grupul lui Pompiliu si Aurelian care protesteaza in fiecare week-end la universitate, cam nu prea am vazut pe nimeni...iar in tara e mucles peste tot in marile municipii. Gata, le-a ostoit foamea cu fasole si carnati de 1 decembrie, cat avem inca mancarica la magazinul din coltul strazii e bine. De ce s aiesim in strada? Nu-i mai comod sa stam in pat si sa ascultam miniciunile si sperieturile lor la tv?

#17
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Suntem atat de divizati incat guvernantii se pot sterge la cur cu noi.
Nu mai suntem puternici pentru ca nu mai suntem uniti, unii sunt PSD-isti, altii PNL-isti, manelisti, rockeri, vaccinati, nevacinati etc...
Pandemia si starile de urgenta au fost testul suprem ca suntem precum oile, luam pozitia ghiocelului si aia e.

Vazusem pe unu, deci UNU singur in centrul orasului cu un carton pe care scria: Stop vaccinarii obligatorii! Si nu era vre-un ciudat.
Avea un carton de la o cutie, scris cu markerul, nimic 'organizat'.
Eu am vazut anuntul lui asa: STOP ABUZURILOR!
Iar ce traim acum este un abuz, sa fii prea prost sa nu vezi asta, fie ca esti vaccinat fie ca nu esti.
Sa te vaccinezi sa mergi la mall, sau la film, sau la concerte asta este maximul de prostie umana! Cred ca aici bat cei care spun: Lipsa de educatie!

Edited by marius2k, 03 December 2021 - 08:56.


#18
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
@marius2k: da, pentru ca lumea niciodata nu va iesi in strada dezorganizata, adica de buna voie, din proprie initiativa, daca nu e impinsa de cineva de la spate (grupuri de interese, partide politice etc.). Cand ii vei vedea pe mai multi fara pancarde si mesaje fel de fel, abia atunci inseamna ca lumea s-a strans din proprie initiativa, fara sa fie adunati pe facebook sau de nu stiu care activist civic sau partid gen AUR etc. Cata vreme protestele se vor politiza nu va rezulta nimic, vor fi degeaba. Pt. ca grupurile care ii aduna pe oameni isi urmaresc doar interesele lor, punctuale, pe anumite teme si atat. Iar dictatura si fondul problemei va ramane in societate, si starea de agitatie si invrajbire!
Au servit la ceva protestele din aprilie, cand lume aiesise in strada fiindca le interzisese sa intre in magazine dupa o anumita ora? Nu, la nimic!
PSD daca ar fi vrut ar fi putut sa scoata macar sute de mii de aomeni in strada in toate judetele mari, la fel ca in ianuarie 2012, numai ca atunci situatia era diferita, chiar ne ajunsese cutitul la os. Acu' ne-au impachetat restrictiile astea frumos, gen biciul si zaharelul, ne mai "indulcesc" ca sa nu iesim masiv in strada, promit majorari de pensii, salarii etc. De ce ar mai iesi lumea in atare conditii? Nu mai bine se duc sa se inghesuie pe partie la Busteni, la un vin fiert, un mic, un telescaun?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate