Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

rovigneta inainte de inmatriculare

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
euronapti

euronapti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.02.2018
Am achizitionat o autoutilitara zilele acestea si pana s-o inmatriculez vor mai trece vreo 3 saptamani, deci inca circul cu numerele fostului proprietar. Problema e ca doresc sa platesc rovigneta pentru 1 an de zile (e vreo 500 ron) ca sa pot circula linistit, dar ce ma fac dupa ce ii schimb numerele? Sa iau pentru 7 zile nu e convenabil, as prefera sa iau direct pe 1 an si sa fie trecuta seria de sasiu a masinii.

A mai procedat cineva in felul asta?

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Se transferă fără probleme.

#3
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Teoretic o transferi pentru ca inregistrezi si seria de sasiu la rovinieta. In practica: chiar asa stai in cai cativa lei diferenta sa cumperi o rovinieta pe 30 de zile si apoi, dupa inmatriculare, una pe 1 an?!?

#4
euronapti

euronapti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.02.2018
Pai da, de ce as pierde 40 de lei? E rau in asta sa cauti solutii sa economisesti niste bani? :))
Zilele trecute am economisit o data 700 de lei la un schimb valutar, alti 700 de lei cumparand acelasi produs dar de la o alta firma, si lista poate continua. Daca mergeam pe premiza asta "ca stau in cativa lei", eram in paguba pana acum cu zeci de milioane

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Teoretic.. practic dacă schimbi numerele îți vine amendă

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
1. Rovinieta e pe seria de sasiu, nu pe nr de inmatriculare.
Stiu sigur ca am sunat la ei acum cativa ani.
2. Daca ai nr rosii, nu platesti rovinieta (daca nue deja platita de fostul proprietar)

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Camerele te iau după nr.

#8
euronapti

euronapti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.02.2018
te iau dupa numar, dar nu verifica oare si numarul de sasiu pe care a fost incheiata vigneta? cred ca cel mai bine voi suna maine la ei sa ma lamuresc

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 euronapti, on 02 decembrie 2021 - 22:58, said:

te iau dupa numar, dar nu verifica oare si numarul de sasiu pe care a fost incheiata vigneta? cred ca cel mai bine voi suna maine la ei sa ma lamuresc
Nu, nu verifică seria de șasiu.
Nu e obligația lor.

Dar, în ziua în care schimbi numerele, treci pe la sediul CNAIR și ceri transferarea vignetei pe noile numere.
Totul durează vreo 5 minute și chiar dacă te-a pozat vreo cameră de-a lor, vor anula amenda din oficiu.

#10
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

 Adm, on 02 decembrie 2021 - 22:49, said:

1. Rovinieta e pe seria de sasiu, nu pe nr de inmatriculare.
Stiu sigur ca am sunat la ei acum cativa ani.

Confunzi rovigneta cu Rca.
Camerele iti fotografiaza numarul.

Edited by dan1980_25, 02 December 2021 - 23:16.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 dan1980_25, on 02 decembrie 2021 - 23:13, said:


Confunzi rovigneta cu Rca.
Nu confunda deloc ,asa este.

#12
euronapti

euronapti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.02.2018

 ericmario, on 02 decembrie 2021 - 23:04, said:

Nu, nu verifică seria de șasiu.
Nu e obligația lor.

Dar, în ziua în care schimbi numerele, treci pe la sediul CNAIR și ceri transferarea vignetei pe noile numere.
Totul durează vreo 5 minute și chiar dacă te-a pozat vreo cameră de-a lor, vor anula amenda din oficiu.

BIne ca singura lor obligatie e sa dea amenzi, noi sa le platim, platim si rovignetele, si mai platim si bucsi, brate si antebrate uzate dupa :)

#13
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Da, dar combinatia numar-serie de sasiu trebuie sa fie ok.
Daca numarul nu bate, incasezi amenda.
Daca schimbi numarul trebuie sa-i informezi pe cei de la Cnair sa modifice ei in baza de date altfel iei amenda.

#14
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Exista o adresa de mail unde faci cerere de transfer. Dureaza cateva zile. Gasesti pe net detalii.

#15
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 08.01.2009

 euronapti, on 02 decembrie 2021 - 22:30, said:

Am achizitionat o autoutilitara zilele acestea si pana s-o inmatriculez vor mai trece vreo 3 saptamani, deci inca circul cu numerele fostului proprietar. Problema e ca doresc sa platesc rovigneta pentru 1 an de zile (e vreo 500 ron) ca sa pot circula linistit, dar ce ma fac dupa ce ii schimb numerele? Sa iau pentru 7 zile nu e convenabil, as prefera sa iau direct pe 1 an si sa fie trecuta seria de sasiu a masinii.

A mai procedat cineva in felul asta?

Cel putin pt. masina deja inmatriculata in Ro nu am avut nici o problema in transferul automat al valabilitatii vignetei de pe nr. inmatriculare cu care am cumparat masina pe cel nou pe care l-am primit la inmatriculare .
Fa-ti cont pe erovineta.ro (site-ul oficial al CNAIR) si de acolo iti achizitionezi/gestionezi vigneta si taxele treceri pod in caz ca ai nevoie de asa ceva .Poti configura si alerte sa-ti reaminteasca pe mail la anul cand se apropie data expirarii validitatii .
Tot pe site verifici/confirmi transferul automat al vignetei pe noul numar inmatriculare ; cand o cumperi completezi si VIN-ul masinii si la cateva zile dupa inmatriculare se face sincronizarea cu baza de date de la inmatriculari .

Aici la sectiunea Intrebari/raspunsuri ai confirmarea ca daca ai completat corect VIN-ul la achizitionarea vignetei aceasta isi pastreaza valabilitatea si in cazul schimbarii numarului de inmatriculare

Edited by me_iauras, 02 December 2021 - 23:41.


#16
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

 euronapti, on 02 decembrie 2021 - 22:44, said:

Pai da, de ce as pierde 40 de lei? E rau in asta sa cauti solutii sa economisesti niste bani? Posted Image)
Nu e nimic rau, dar depinde cat efort trebuie sa depui pentru aia 40 de lei. Apoi tu decizi daca ai nervi/chef sa dai mail la CNADNR, sa atasezi acte, sa astepti, etc pana modifica ei in baza de date.

#17
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Rovinieta ramane valabila pe seria de sasiu pana expira ea. Schimbi numarul la masina, sasiul ramane acelasi.

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
Lumea a rămas cu informația de acum 10 ani, când se anunță schimbarea numărului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate