Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop CS 2

AirGPU (cloud gaming)

KAZA Univisa

Reciclare hard disk-uri defecte v...
 Vacanta 7-10 zile auto

Procedura inmatriculare auto din UE

Pot pune faianta noua peste adezi...

Probleme martorii de bord Opel Me...
 Opel Astra K sau Skoda Octavia 3?...

Completare formular Detalii Tehni...

Investitie intro firma

Buget de vis: ce caravana sa aleg...
 Caut un VPN gratuit si un Antivir...

ajutor VPN

Sfaturi montaj folie antivapori l...

Sistem audio recomandat

Problema cu tastatura multimedia

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

mikiduta

mikiduta

Member

• Grup: Members
Am o tastatura multimedia Dell SK 8135, poate fi vazuta pe Ebay.
Cand am cumparat-o am istalat-o pur si simple prin conectare(USB) la PC, fara driver pe discheta, cd...
La multimedia are 6 7 butoane - Start multimedia, Stop all multimedia, si butoanele de control pt player: stop, previos, next, play/pause si volum.
La inceput apasam butonul de start multimedia si deschidea winampul, apasam play, pause, next, stop, orice....mergea.
Zilele trecute am reinstalat Win, si au inceput o serie de probleme:
1. la instalarea Win nu mergea, puteam doar sa apas Del, sa intru in BIos, navigam prin Bios, setam, F10, si atat, nu mai vroia sa booteze de pe cd.....pana la un final m-am prins ca tastatura era de vina, am pus vechea tastatura pe PCI si totul a decurs perfect.
2. dupa instalare apas butonul de start multimedia, deschide winampul si atat....nu mai merge start, stop, next, previous, doar stop/start multimedia, volumul. Am incercat sa reinstalez tastatura, am reinstalat si tot nimic. Dar am incercat in win media player si acolo functioneaza perfect, toate butoanele....

Ma instereseaza de ce nu pot instala windowsul cu tastuta asta? Sa fie din cauza ca e pe usb?
Si daca pot sa-i fac ceva in winamp? Folosesc Winamp 5.21

merci
SA NA TA TE

313

313

Junior Member

View Postmikiduta, on Apr 3 2006, 08:36, said:

Am o tastatura multimedia Dell SK 8135, poate fi vazuta pe Ebay.
Cand am cumparat-o am istalat-o pur si simple prin conectare(USB) la PC, fara driver pe discheta, cd...
La multimedia are 6 7 butoane - Start multimedia, Stop all multimedia, si butoanele de control pt player: stop, previos, next, play/pause si volum.
La inceput apasam butonul de start multimedia si deschidea winampul, apasam play, pause, next, stop, orice....mergea.
Zilele trecute am reinstalat Win, si au inceput o serie de probleme:
1. la instalarea Win nu mergea, puteam doar sa apas Del, sa intru in BIos, navigam prin Bios, setam, F10, si atat, nu mai vroia sa booteze de pe cd.....pana la un final m-am prins ca tastatura era de vina, am pus vechea tastatura pe PCI si totul a decurs perfect.
2. dupa instalare apas butonul de start multimedia, deschide winampul si atat....nu mai merge start, stop, next, previous, doar stop/start multimedia, volumul. Am incercat sa reinstalez tastatura, am reinstalat si tot nimic. Dar am incercat in win media player si acolo functioneaza perfect, toate butoanele....

Ma instereseaza de ce nu pot instala windowsul cu tastuta asta? Sa fie din cauza ca e pe usb?
Si daca pot sa-i fac ceva in winamp? Folosesc Winamp 5.21

merci
SA NA TA TE

Tastaturi pe PCI? Unde ai gasit asa ceva?  :w00t:

mikiduta

mikiduta

Member

PS/2 ma scuzati.... :confuzzled:

voodooeye_69

voodooeye_69

Member

vezi daca gasesti un adaptor USB/PS2 cum sunt cei de la mouse si pune tastatura pe PS2. Eu asa patesc cu un mouse A4tech pe USB. Daca il conectez pe USB mi se blocheaza calculatorul apoi i-a o serie succesiva de restarturi etc. cu toate ca i-am dat din BIOS sa imi vada mouse-ul pe USB. Am instalat si driverul si tot asa face deci i-am dat pace si il folosesc pe PS2 fara probleme.

ianus

ianus

Active Member

daca pui un adaptor USB/PS2 s-ar putea sa-ti functioneze doar ca o tastatura obisnuita, adica fara butoanele de multimedia. verifica inainte aceasta varianta.
Am si eu o tastatura multimedia (Benq) pe USB si am avut probleme la instalarea Win. Pur si simplu nu vroia sa mearga. Dupa cercetari intense am descoperit ce era de facut: trebuia activata o optiune in BIOS prin care se aloca un IRQ pentru portul USB. Abia atunci am putut folosi tastatura si pana in prezent nu au mai fost probleme.
Sigur nu este nevoie si de niste drivere speciale? stiu ca Win instaleaza automat asa ceva, dar poate nu are ceva adecvat pentru toate modelele.
nu stiu daca ce ti-am spus te ajuta cu ceva, am relatat doar cu ce problema m-am confruntat si eu.

mikiduta

mikiduta

Member

:coolspeak:  am rezolvat problema
trebuia sa dau enable la hotkeys in setarile de la Winamp. acum totul e perfect
cat despre faza cu instalarea windows, o sa cumpar un adaptor usb-ps/2 si o sa-l folosesc doar pt instalare.
mersi la toti pt ajutor

AOnline

AOnline

Junior Member

mikidutza, misto treaba cu hotkeys, si eu acum m-am prins...

inainte de asta aveam ceva driver de la o alta tastatura, tot multimedia, a4tech parca, si imi mergea cu alea... acum totul e ok cu traba cu hotkeys.

foarte util topicu smile.gif

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate