Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Ajutor informatii lipire fir de cupru

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Carp10

Carp10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.03.2017
Buna ziua,

Am nevoie de cateva sfaturi in legatura cu ce am nevoie sa lipesc. Vreau sa construiesc si testez "tensor rings". In link-ul urmator  https://youtu.be/aO9gNMmVbd4?t=808 pe la minutul 13.28 e parte care ma intereseaza. Eu am mai construit cateva folosindu-ma de un arzator cu butan plus fludor si pasta decapanta de uz general ( adica  probabil ierftina ca numai asta am gasit in piata locala). Am avut destule probleme in a lipi pentru ca nu "prindea" nu se lipea.

Va rog sa ma ajutati cu sfaturi cum sa fac si ce materiale sa cumpar pentru a inbunatati procesul de lipire.

Intrebari:

1. Pentru varianta relativ ieftina cea in care se foloseste un tub de gaz cu arzator la ~1300 grade de pe piata, ce fludor si pasta decapanta sa cumpar si de unde. Se recomanda folosirea unui aliaj de lipire fara plumb cu argint. Am gasit aici ceva sau aici. Binenteles cat mai ieftin dar sa fie ceva bun.
2. Daca imi puteti recomanda alta metoda va rog sa-mi precizati si materiale care imi trebuie.

Va atrag atentia ca sunt cam noob in domeniu asa ca va rog nu sariti peste detalii.

Multumesc din suflet oricui care e dispus sa piarda ceva timp pt a ma ajuta.

Edited by Carp10, 02 December 2021 - 15:39.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
https://ro.leagueoft...a-de-cupru.html

#3
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Probabil ca merge si cu un arzator din ala, insa nu stiu eu cum ca n-am facut asa ceva. Temperatura e prea mare si ai de-aface cu multi oxizi,
Insa sigur merge cu sacaz si cu un ciocan de lipit cu inertie termica mare.

Mai ai varianta sa-ti improvizezi o plita dintr-un fier de calcat, care sa te ajute sa urci temperatura pe undeva pe la 150grade celsius, restul pana cand se topeste fludorul bagi din ciocanul de lipit.
Poti folosi o banda de kapton sau o placa electronica de care nu ai nevoie, pe care sa o pui intre plita si sarma ta.

Sau o suflanta cu aer cald de se foloseste la corojjit vopreaua.

Sau, daca esti din Bucuresti, vii pe la mine si ti-o lipesc eu cum vrei.
La ce-i buna sarma aia? Ezoterisme?
Posted Image

Edited by maccip, 02 December 2021 - 15:51.


#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
flacăra oxidează ciocanul nu.depinde la ce folosești alea.
câte faci?una sau 100/zi?să știm ce recomandăm

#5
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Pai arata in video , omul foloseste pasta flux , lipitura merge mult mai usor , vezi video :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_HdQ-3XLryU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

View PostCarp10, on 02 decembrie 2021 - 15:38, said:

... Se recomanda folosirea unui aliaj de lipire .... cu argint. ....
Pai in cazul asta vorbim de lipitura tare (brazare) si trebuie sa treci pe oxiacetilena.
Asa ca ai 2 variante:
- fie cumperi o trusa de sudura care-i cam scumpa (la Dedeman cu 782 lei Trusa de sudura si lipire, Rothenberger Roxy Kit 3100C), plus clorura de amoniu (tipirig), plus bara (fir-electrod) de Cu-Zn sau Ag-Cu-Zn
- Fie apelezi la un frigotehnist ca astia au tot ce trebuie pentru o astfel de lipire

#7
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008
Subiect deschis pe arie gresita. Trebuia sa fie pe undeva pe aici: https://forum.softpe...-si-paranormal/

#8
Carp10

Carp10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.03.2017
@waterman

Da multumesc, voi studia.

@maccip

Momentan din cauza unor probleme de familie nu prea am timp sa construiesc echipamente (la care trebuie sa pierd timp sa invat cum se fac si ele), de 2 saptamani incerc sa-mi fac timp pt inele dar nu reusesc. Altfel daca as avea timp as fi fost calare pe ele din start. Vo tine minte sugestiile dumneavoastra, multumesc. - TOTUSI cred ca o sa studiez ideea mai bine s-ar putea sa merite.

Inelele pot avea mai multe aplicatii, cele pe care le-am folosit eu pana s-au rupt de la punctul de lipire au dat rezultate bune pentru eliminarea durerilor de cap si oboselii. Unul sau 2 inele combinate cu un aparat de tip "spiridus" al fizicianului Alexandru Musat avea efect foarte bun pentru calmarea durerilor in zona ficatului si pancreasului. Nu am avut timp sa testez mai riguros dar din experienta personala am ajuns la concluzia ca inele + exercitii de respiratie elimina durerea medie (de cap) in decurs de 5-10 minute iar durerea severa o calmeaza cu 30-70% cateodata definitiv cateodata temporar. Fara inel(e) pt mine durata de calmare si efectul exercitiului de respiratie este substantial diminuat. Vreau sa fac experimente mai "obiective" pe plante si apa. Momentat e pentru uz personal terateutic. Asta ca explicatie, pt ca daca ceri cuiva sa-si piarda timpul cu raspunsuri macar sa le satisfaci curiozitatea.

@ EMPP

Initial cred ca vre-o 6-10 bucati de test. Dupa, poate mai multe, daca observ ca merita.

@Alltrack

Da multumesc, nu prea inteleg ce zice dar inteleg ideea. Problema mea e ca am nevoie de o recomandare de produse care le pot comanda la noi pt. ca pot gasi multe dar difera si nu cunosc diferentele subtile dintre ele. De exemplu un magazin are mai multe paste decapante pt lipire cupru cu diferente in ce contin si unde pot fi utilizate optim. Am dat telefoane dar cu toti cu care am vb. nu stiu ce sa-mi recomande, ei doar vand.

@ reborn_21

Din cate am vazut cred ca tot fludor e doar ca are o alta compozitie ( ex. Sn96Ag4; 0,5mm; 250g; fără plumb; Ambalaj: bobină ) link aici - daca  nu ma insel. Cred ca foloseste tot arzator cu butan (daca  nu ma insel)


Varianta cu trusa de sudura si lipire am luat-o in considerare. E pe lista de achizitionare dar daca nu sunt nevoit parca nu as face achizita acum (din motive financiare). Trusa recomandata e buna de cava ?

Varianta 2 cu frigotehnistul e buna dar, sunt greu de gasit in zona mea, inelele aste cer maxima precizie si majoritatea cu care am vorbit ori le fac aiurea ori iti spun ca nu vor sa se complice.

Multumesc tuturor care mi-au oferit idei, le voi lua in calcul.

Mai astept un rand de sugestii si comentarii.

Daca e cineva care se pricepe poate sa imi recomande niste produse, un aliaj de lipire cu argint si fara plumb, pasta decapanta si orice altceva ce ar mai trebui sa incerc din nou cu arzatorul si eventual alt mijloc de incalzire daca ma hotarasc ? au aici lista dar sunt cu Sn si argint, cu SN si cupru sau cu SN argint si cupru nu stiu ce ar fi mai bun. Daca stiti alt site mai convenabil si ieftin nu zic nu :).

{ Scuze din nou pt eventuale gresili de scris, am verificat o data dar sunt prea obosit asa ca sigur mi-au scapat cateva }

@ yetiro

Nu cred. Eu cer sfat privind tehnici si materiale/produse folosite in lipirea cuprului. Asta daca intre timp lipirea cuprului nu a devenit chestie paranormala Posted Image.

#9
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Deci ti-am gasit un filmulet in romana , vezi si aliajul de lipit si arzatorul . Citeste si comentariile . Un lucru important este curatirea initiala cu smirghel :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/orr3jnzzTbU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Succes !

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
cel mai ușor iei un ciocan de lipit de la instalații sanitare iei decapant iar cositor de la electrice.nu recomand flacăra că-i ba prea cald ba prea rece și te chinui dacă nu ești meseriaș

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate