Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Carlig detasabil + remorca

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostAlexD2, on 03 decembrie 2021 - 17:15, said:

Trebuie sa te uiti ce scrie in cartea masinii pt ca doar cu masini puternice poti tracta o remorca de 750 kg fara sistem de franare.
Corect. Asa e.

View PostBaXXXon, on 03 decembrie 2021 - 17:39, said:

Nu mai scrie prostii ca te faci de ras.
Cred ca tu te faci de ras. De pilda logan-ul meu nu trage mai mult de 525 kg fără frâne. Când am cumpărat remorca, ca să nu am probleme, am detarat-o la 500 kg.
Dacă la masina scrie în acte masa maxima remorcabila fără frâne 525 kg, si tu ii pui remorca cu mma de 750 kg, ai probleme cu politia. Plus ca iti uzezi masina. Crezi ca fabricantul a scris el degeaba acolo 525 kg?

Edited by XL700VA, 03 December 2021 - 19:05.


#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Baxone să știi ca are dreptate:))),m a uitai de curiozitate pe carte la fosta dacie..la 975 masa proprie vehicul doar 450 kg fara dispozitiv de franare :)))
Dar da ,totul tine de masa nu de putere.
Si e logic
Eu am tractat cu Dacia remorca de 750 kg ani de zile dar era cu dispozitiv de franare, binenteles ca nu a funcționat niciodată si puneam pe ea si 1300 kg   :))))))

View PostXL700VA, on 03 decembrie 2021 - 19:01, said:


Corect. Asa e.

Cred ca tu te faci de ras. De pilda logan- ul meu nu tage mai mult de 525 kg fără frâne. Când am cumpărat remorca, ca să nu am probleme, am detarat-o la 500 kg.
Dacă la masina scrie în acte masa maxima remorcabila fără frâne 525 kg, si tu ii pui remorca de 750 kg, ai probleme cu politia. Plus ca iti uzezi masina. Crezi ca fabricantul a scris el degeaba acolo 525 kg?
Bree nu e deloc vb de puterea masinii ci de masa ei , pentru că in caz de franare bruscă sa nu te împingă în fața.

#21
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Nu conteaza ce scrie in cartea masinii ci ce scrie in lege pt ca pe talon nu-ti scrie cat poti remorca Politaiu iti cere talonul nu cartea  . Habar n-aveti , uitati-va in clipul de mai sus si veti intelege . Apoi astept scuzele voastre ca ati postat tampenii pe forum.

View PostXL700VA, on 03 decembrie 2021 - 19:01, said:

. Plus ca iti uzezi masina.
Te obliga cineva ? Posted Image , asta-i cea mai tare duma pe ziua de azi

Edited by BaXXXon, 03 December 2021 - 19:11.


#22
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostBaXXXon, on 03 decembrie 2021 - 19:10, said:

Nu conteaza ce scrie in cartea masinii ci ce scrie in lege pt ca pe talon nu-ti scrie cat poti remorca Politaiu iti cere talonul nu cartea  . Habar n-aveti , uitati-va in clipul de mai sus si veti intelege . Apoi astept scuzele voastre ca ati postat tampenii pe forum.


Te obliga cineva ? Posted Image , asta-i cea mai tare duma pe ziua de azi
Iar vorbești prostii. În talon e trecuta masa maxima remorcabila cu frâne și fără frâne!
Attached File  IMG_20211203_191255.jpg   375.87K   6 downloads
Deci la un control, Garcea te poate întreba de sănătate dacă tu tragi 750 kg după tine.

Edited by XL700VA, 03 December 2021 - 19:16.


#23
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Te-i uitat la clipul ala ? Iti explica militianu legea daca tu nu esti capabil.
Va las ca e grele pt voi .

#24
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostBaXXXon, on 03 decembrie 2021 - 19:17, said:

Te-i uitat la clipul ala ? Iti explica militianu legea daca tu nu esti capabil.
Va las ca e grele pt voi .
Iar eu ti-am pus poza cu talonul meu. De ce au trecut aia acolo masele remorcabile? Tu nu pricepi. Si induci și pe alții în eroare!

#25
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Scuza-ma dar ala habarnist esti tu, ori nu stii sa citesti ori nu intelegi legea , de aia am pus clipul de mai sus ca sa inteleaga tot analfabetu ca numa trebuie sa asculte nu sa citeasca ....

View PostXL700VA, on 03 decembrie 2021 - 19:19, said:

Si induci și pe alții în eroare!
Asta o faci tu ca nu intelegi legea . Cred ca ti-ai luat permisu pe spaga ca altfel nu-mi explic .

#26
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019

View PostBaXXXon, on 03 decembrie 2021 - 19:22, said:

Scuza-ma dar ala habarnist esti tu, ori nu stii sa citesti ori nu intelegi legea , de aia am pus clipul de mai sus ca sa inteleaga tot analfabetu ca numa trebuie sa asculte nu sa citeasca ....


Asta o faci tu ca nu intelegi legea . Cred ca ti-ai luat permisu pe spaga ca altfel nu-mi explic .
Omule nu intelegi ce vorbeste politistul ala, clipul este despre alceva, dar daca esti adept al lui Tavi Pertea (eu nu sunt) vezi ce spune aici la minutul 5.12 ca poate daca-ti spune el te lamuresti mai bine.
Si ca sa intelegi mai bine, legea se refera la categorii mari de masini in cazul din clip la masini sub 3,5 to dar nu face distictie intre masini sub acesta greutate, in timp ce in actele masinii este particularizat pt masina respectiva cat ai voie sa remorchezi si in ce conditii. Este ca si cum ai spune ca in lege nu scrie ce dimensiuni de cauciucuri poti sa pui la masina si atunci tu, dupa parerea ta poti pune orice dimensiuni ca doar nu scrie in lege, in lege nu dar in talon da si politia te poate amenda pt asta, la ITP nu treci si daca doamne fereste faci un accident grav fi sigur ca te purica de nu te vezi. Incearca sa intelegi lucrurile astea si  vezi cum vorbesti si ce vorbesti ca mai ai inca de invatat

Edited by AlexD2, 03 December 2021 - 21:06.


#27
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostBaXXXon, on 03 decembrie 2021 - 19:22, said:

Scuza-ma dar ala habarnist esti tu, ori nu stii sa citesti ori nu intelegi legea , de aia am pus clipul de mai sus ca sa inteleaga tot analfabetu ca numa trebuie sa asculte nu sa citeasca ....


Asta o faci tu ca nu intelegi legea . Cred ca ti-ai luat permisu pe spaga ca altfel nu-mi explic .
Ia mai uita-te și la clipul asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/72ixTpfcKDM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Care din noi e habarnist?

View PostAlexD2, on 03 decembrie 2021 - 20:56, said:

Omule nu intelegi ce vorbeste politistul ala, clipul este despre alceva, dar daca esti adept al lui Tavi Pertea (eu nu sunt) vezi ce spune aici la minutul 5.12 ca poate daca-ti spune el te lamuresti mai bine.
Si ca sa intelegi mai bine, legea se refera la categorii mari de masini in cazul din clip la masini sub 3,5 to dar nu face distictie intre masini sub acesta greutate, in timp ce in actele masinii este particularizat pt masina respectiva cat ai voie sa remorchezi si in ce conditii. Este ca si cum ai spune ca in lege nu scrie ce dimensiuni de cauciucuri poti sa pui la masina si atunci tu, dupa parerea ta poti pune orice dimensiuni ca doar nu scrie in lege, in lege nu dar in talon da si politia te poate amenda pt asta, la ITP nu treci si daca doamne fereste faci un accident grav fi sigur ca te purica de nu te vezi. Incearca sa intelegi lucrurile astea si  vezi cum vorbesti si ce vorbesti ca mai ai inca de invatat
Asta încerc și eu sa ii explic, dar el nu si nu, batman batman! După el, cu un Tico ai voie sa tragi o remorca de 750 kg fara frâne!

#28
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005

View PostBaXXXon, on 03 decembrie 2021 - 19:17, said:

Te-i uitat la clipul ala ? Iti explica militianu legea daca tu nu esti capabil.
Va las ca e grele pt voi .


Cu B poti tracta o remorca mai grea de 750kg cu anumite autoturisme, nu toate, ci doar cele care au capacitatea tehnica de a o face. Asta nu inseamna ca orice vehicul e capabil de a atinge masa maxima tractabila pe caare ti-o permite categoria de permis. Ce poate un anume vehicul iti zice omologarea sa, si aia e inscris in certificatul de inmatriculare.

Edited by calinkgb, 04 December 2021 - 12:07.
limbaj


#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce înseamnă capacitate a tehnică de a tracta?

Apropo vezi ca era vorba despre remorcile cu mma de 750 kg..ca dacă vorbim despre alea cu mma mai mare de 750 kg cum afirmi tu mai sus ,cu B ..nu prea poți să le tractezi 😏😏

#30
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005

View Postsilesax2, on 03 decembrie 2021 - 22:38, said:

Ce înseamnă capacitate a tehnică de a tracta?

Apropo vezi ca era vorba despre remorcile cu mma de 750 kg..ca dacă vorbim despre alea cu mma mai mare de 750 kg cum afirmi tu mai sus ,cu B ..nu prea poți să le tractezi ����

Cum s-a zis mai sus, un Tico sau decapotabila mea nu pot tracta nici macar alea 750kg pentru ca nu-s construite sa preia in caroserie solicitarile generate.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ete fleoșc marițo..pot foarte bine tracta problema este ca nu prea le pot opri 😏😏, tocmai daia la carte este trecută mma a remorcii în 2 variante,fara dispozitiv de franare si cu dispozitiv de franare..
Daca studiezi nițel la mai multe feluri de autoturisme,in general remorca tractata fara dispozitiv de franare este cam cat jumătate din greutatea autoturismului.

#32
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
Argumente de zidar. Nu pot tracta pentru ca producatorul nu a omologat aspectul astea. Motivele variaza. Ferrari California are 1.8 tone si tractabil zero, de exemplu. Uneori e vorba de puterea de franare, uneori de mase si geometrii, uneori de tehnica de constructie a caroseriei.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fie ca tine fiule 👌
:)))

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate