Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

La ce ssd wear trebuie sa mi fac griji?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Xazikors

Xazikors

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.09.2021
Salut!
Am un ssd, de 2 ani, fara 2 saptamani.
Are ssd Wear Indicator la 75%.
El se misca perfect, nu am nici o problema cu el. Nu dispar date, nu sta in 100% .

Ar trebuii sa mi fac griji??

Attached Files



#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Mai are 75% viata, n-ai de ce sa-ti faci griji.
Deruleaza in fereastra aia si spune-ne de pe coloana Raw ce valoare ai la linia 233:Lifetime NAND Writes. Valoarea de aici inseamna cati GB a scris. Iar producatorul spune ca iti garanteaza 80TB. Dar socoteala aia in procente e dincolo de garanita asta.

Edited by neagu_laurentiu, 02 December 2021 - 06:34.


#3
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 25.01.2002
din imaginea aia, nu cumva verde 100% inseamna 100% ssd life?
adica acum sa fie de fapt la 25%? (si nu la 75)?

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Cifrele din SMART vorbesc clar. Pe graficul ala sunt doua valori, una cat a consumat din viata si alta cat a ramas.

#5
nicu991

nicu991

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 03.03.2014
Am acelasi model de ssd cu power on 101 days, 4 TB scrisi, temperatura maxima atinsa 41 grade C cu health 95% intr-un an de folosire ca stocare OS Win10.
Vezi ca tu ai 68 grade... sunt 100% convins ca ai de-alungul timpului o medie a temperaturilor foarte mari si de aceea overall health-ul a scazut asa mult.

#6
Xazikors

Xazikors

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.09.2021

View Postnicu991, on 02 decembrie 2021 - 14:48, said:

Am acelasi model de ssd cu power on 101 days, 4 TB scrisi, temperatura maxima atinsa 41 grade C cu health 95% intr-un an de folosire ca stocare OS Win10.
Vezi ca tu ai 68 grade... sunt 100% convins ca ai de-alungul timpului o medie a temperaturilor foarte mari si de aceea overall health-ul a scazut asa mult.
A fost intr un pc cu airflow scazut.

Si de aprox 6 luni l am mutat. in astea 6 luni a scazut doar 1%.                      Ar trebuii sa mi fac griji daca e la 75?

#7
nicu991

nicu991

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 03.03.2014

View PostXazikors, on 02 decembrie 2021 - 19:04, said:

A fost intr un pc cu airflow scazut.

Si de aprox 6 luni l am mutat. in astea 6 luni a scazut doar 1%.   Ar trebuii sa mi fac griji daca e la 75?
Daca tot ce scrie in SMART e marcat ca fiind OK, n-ai de ce sa-ti faci griji. Totusi, zici ca l-ai mutat in alt pc dar temperatura aia de 68 grade de unde e ? Pentru ca ssd-ul meu n-a trecut de 41 grade vreodata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate