Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Întrebări despre un radio vechi - "Ingelen"

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,229
  • Înscris: 13.06.2004
Am dat pe un grup de fesibuc peste acest radio vechi (nu am să sun proprietarul aiurea, deoarece nu intenționez să-l cumpăr). Am niște nedumerir în legătură cu el:
1) Posturile alea fixe erau preselectate din fabrică sau le puteai regla și tu?;
2) Pare a avea un motor sau ceva;
3) De ce pentru pick-up (interesant că au scris P.U., nu TA) aveai nevoie de 3 conectori.

Attached File  Ingelen W 261707162_4580128215434566_4382062627560765317_n.jpg   103.52K   131 downloadsAttached File  Ingelen W 260988906_4580128195434568_1378555721003852861_n.jpg   124.59K   130 downloads

#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
Ingelen 640

- 10 programmable stations and quick tuning up and down by electric motor.

https://www.radiomus..._640w_var1.html

#3
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 10.05.2013
Pentru pick-up, unul este împământarea. Este prezent și pe amplificatoarele noi :)

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,229
  • Înscris: 13.06.2004
Nu eram sigur dacă acel motor era pentru preselectarea posturilor sau pentru căutare. Acordarea pentru posturile preselectate se făcea mecanic - sistemul era simplu: tija metalică avea o X distanţă de parcurs în funcţie de postul pe care era acordată,
dar cum trecutul întotdeauana te poate suprinde la partea tehnică, exista posibilitatea ca acordul posturilor mecanice să se facă şi motorizat.
Căutarea motorizată a posturilor era însă simplă - ţineai apăsat un buton sau mişcai un comutator şi doar se învârtea motorul iar tu trebuia să te opreşti când ajungeai la un post/lăsai motorul în funcţiune cât doreai pentru a ajunge la o anumită poziţie pe scală sau era mai avansat, adică se putea opri automat când dădea de un post? Că a existat şi sistemul ăsta cu oprit automat la următorul post detectat ("S.A.B.A." Automatic făceau de exemplu aşa ceva) - cred că sistemul funcţiona pe baza modificării intensităţii curentului.
La radio ăsta cred se aprindea sus un bec în dreptul benzii selectate.
Avea 4 lămpi pe partea de radiorecepţie... într-o vreme când majoritatea aparatelor aveau 2, maxim 3 pe radiorecepţie. Cred că au fost şi unele cu 5. Deci destul de selectiv.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate