Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Recomandare bocanci munte

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Asta da dar tot 3-5 minute stai cu ei in picioare.

#38
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
De ce doar 3-5 minute? Ma duc cu 5 minute inainte sa inchida magazinul? Ma fugareste cineva de acolo? E cu rezervare la proba?
In opinia mea bocancul e cam cea mai importanta piesa din echipamentul pentru drumetie. Ma grabesc sa il cumpar s-ar putea sa "vars sange" dupa (bataturi, unghii cazute, entorse).

#39
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Cat te plimbi cu ei? Pana le faci urme pe talpa? Serios acum.

#40
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 22.05.2011
Care dreaq  de magazin are zona de testat bocanci cu bolovani ?  :)   ca eu n-am vazut asa ceva pina acum ...

#41
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Eu scriu din experianta: dupa un drum de 6 ore pana la magazin, am stat 1,5 ore in el la probat si testat, din care aproape o ora cu perechea cu care am plecat acasa. Restul de zi am mers si prin alte magazine de profil la testat si probat. Poate parea mult, dar i-am luat pentru o tura in care timp de 3 saptamani nu prea aveam alternativa sa imi cumpar altceva. Si dupa 2 perechi "consumate/uzate", a treia la purtat, tot acelasi model l-as cumpara, avantajul e ca pentru acestea am putut risca sa comand online.

@jakota eu am vazut prin Decathlon, dar si alte magazine de prin Chamonix, Innsbruck, Cortina d'Ampezzo, Zermat, dar si prin Londra si alte orase mai de la campie, depinde pe unde intrii.

#42
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 AlexEn, on 06 decembrie 2021 - 09:13, said:

Incearc-o pe asta. I se da jos motul si te asigura ca e suficient de larga, asta daca nu cumva ai un cap supradimensionat.
Merci ! E mult de atunci . M-am reorientat pe firme , a caror clienti au capul marePosted Image ! Mountain Hard Wear si Fjallraven .

#43
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003

 AlexEn, on 03 decembrie 2021 - 16:12, said:

The North face- comozi ,talpa flexibila si comoda , usorio, ok la umezeala, dar foarte fragili, i am rupt dupa aprox 7-8 luni de forjat la greu. In general cam tot ce am avut de la North Face , nu am fost multumit, gecile  , cusatoti foarte proaste la ce bani dai pe ele, mai toate la aveam desirate, foarte prost izolatoare termic...destul de scumpe iar calitate nu e pe masura. Deci nu, nu sunt peste Salomon la capitolul incaltaminte
Ca sa vezi!!!!! Nu te contrazic in legatura cu experienta ta cu firmele respective. Dar cu produsele North Face se urca muntii adevarati. Nu prea am vazut la alpinisti Salomon.
exemplu
[ https://s3.amazonaws.com/www.explorersweb.com/wp-content/uploads/2021/05/23232946/KilianDavid.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 jakota, on 06 decembrie 2021 - 13:43, said:

Care dreaq  de magazin are zona de testat bocanci cu bolovani ?  Posted Image   ca eu n-am vazut asa ceva pina acum ...
Toate magazinele cu incaltaminte de munte au asa ceva. Acum ca vanzatorii din Romania ii doare la banana de clienti e altceva.

arata asa ... bine asta e destul de mare

[ https://schnitzel-und-schminke.de/wp-content/uploads/2018/09/Wanderschuhe-17.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Bursul, 09 December 2021 - 09:55.


#44
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 jakota, on 06 decembrie 2021 - 13:43, said:

Care dreaq  de magazin are zona de testat bocanci cu bolovani ?  Posted Image   ca eu n-am vazut asa ceva pina acum ...
Am vazut/testat eu la un magazin in Germania dintr-un orasel cam de marimea Buzaului - probabil sunt astfel de magazine si in alte parti. Avea amenajat o rampa de urcare/coborare, mers pe bolovani, parca si mers pe lemn umed.....

 Bursul, on 09 decembrie 2021 - 09:54, said:

Nu prea am vazut la alpinisti Salomon.
[ https://s3.amazonaws.com/www.explorersweb.com/wp-content/uploads/2021/05/23232946/KilianDavid.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Pai tocmai in poza de tine, tipul in albastru are bocanci Salomon si rucsac tot SalomonPosted Image

Adevarul e ca de vreo 5-6 ani Salomon (de cand a fost cumparat de americani) a scazut la calitatea materialelor. Eu am fost un mare fan (nu de chestii profesionale, de chestii day-by-day:geci, echip tracking, manusi, tricouri) dar incet incet ma orientez catre alte marci....

Edited by bogwol, 09 December 2021 - 15:27.


#45
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003
Tu tii cu ursul, e clar :D

#46
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007

 bogwol, on 09 decembrie 2021 - 15:32, said:

Pai tocmai in poza de tine, tipul in albastru are bocanci Salomon si rucsac tot SalomonPosted Image

Fix aia vroiam si eu sa zic :lol:

#47
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Cu tot respectul , nu cred ca e un exemplu elocvent , in poza nu prea pare cine stie ce dificultate si nici nu au echipament de top . ''Rucsacul'' Salomon de fapt e o banala geanta de voiaj :
https://www.salomon....ack-eb-gri.html
Iar bocancii sunt de fapt un proiect , un prototip facuti special pentru incercari , nu sunt produse de serie , e ca Renault masina de F1 vs Megane 2Posted Image :
https://www.salomon....ootwear-everest

Sa imi spuneti prin toate aceste filme , am vazut majoritatea , pe unde mai vedeti incaltaminte sau haine Salomon :
https://www.youtube....everest summit
Majoritatea echipamentelor sunt Mountain Hardwear , TNF , Arcteryx , RAB , Millet , La Sportiva !

#48
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003
Eu am ajuns cu bocanci Salomon la 4600 m. Bine, am fost inconstient la vremea aia, era sa si mor, dar nah, am scapat. Am mai facut cu ei Grossglockner (Austria) si Marmolada (Italia). Bocanci total nepotriviti pentru 3500 - 4000 m, insa uite ca am reusit.

Cand am coborat de pe Grossglockner (trezit la 04:00 de la cabana si intors la cort pe la 18:00) aveam picioarele ca ale lui Frodo :lol:

#49
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Ei...Posted Image , pe la inceputuri am fost inconstienti toti ! In tinerete ''bocancii'' de vara erau baschetii chinezesti iar aia de iarna...din aia buniPosted Image , de armata . Pot scrie romane .
Dupa cum s-a vazut deja , nu intentionez absolut deloc sa descalific deloc firma Salomon . Sunt buni pe incaltari de trekking si hiking , dar nici sa exageram .
Iar la imbracaminte , nu imi dau cu parerea ca nu am avut niciodata si daca nu se schimba nimic , nici de acum incolo .
La Grossglockner am ajuns de mai multe ori , mai ciudatele o data cu masina pe la 2400 m si o data cu cabina...nu mai stiu ce inaltime...peste 3000 m , erau zapezi de 3-4 m iar eu eram in ''adidasi'' de vara Posted Image !

Edited by Alltrack, 09 December 2021 - 21:18.


#50
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Cele mai mari probleme , le-am avut la restaurantul de dinainte de ultima cabina . Un pui de labrador auriu mi-a furat manusile si nu puteam sa-l prindemPosted Image !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate