Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Recomandare bocanci munte

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Daca maresti putin bugetul ia Salomon Quest 4 Gore-Tex sau Arc'teryx Acrux TR GTX si s-a terminat cu smecheria ! O sa ai '''cu de toate'' !

#20
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Depinde de munte. Daca faci creasta si mergi numai pe piatra , o talpa simpla Vibram cedeaza . Tapla vibram nu este potrivita pentru un munte  de genul Piatra Craiului , in trei - patru ture  crapa . Bocancii speciali de munte , aia pentru extrem , nu sunt asa flexibili la talpa , insa rezista mult la pietre ascutite . Au un sistem de rigidizare si talpa este facuta dintr-un cauciuc mai dur . Talpa Vibram este folosita in special pentru drumetie montana , mers mult in conditii decente , carare , pajiste , macadam . Acolo este comoda si durabila. Daca o treci pe piatra ascutita de creasta cedeaza repede. am si eu incaltari de la Grisport. Nu sunt de creasta . Pielea , in general nu este potrivita pentru bocanci de munte . Se zgarie repede in conditii severe si bocancii incep sa traga apa . Bocancul de munte trebuie sa fie din materiale tehnice moderne , respirabile , impermeabile , cu rezistenta mare la abraziune . Pielea nu are aceste caracteristici . Sfatul meu , mai adauga ceva la buget si asteapta reduceri de sezon la bocanci de firma . Cateodata sunt remarcabile .

#21
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Colegu' @Jurasik , Vibram are talpi de toate felurile ! Eu ii am pe astia :

https://www.lasporti...ellow-21m100100

Ii am si pe astia :

https://www.lasporti...n-yellow-11jybn

Ia vezi ce talpa au !

Si daca nici astia nu sunt bocanci adevarati , apoi nu stiu care ar fi !

Edited by Alltrack, 02 December 2021 - 21:07.


#22
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Din punctul meu de vedere, ca si bocanci de munte, traseu accidentat si Km multi...Salomon si/sau Salewa ....restul sunt trompete

View PostAlltrack, on 02 decembrie 2021 - 19:57, said:

Daca maresti putin bugetul ia Salomon Quest 4 Gore-Tex sau Arc'teryx Acrux TR GTX si s-a terminat cu smecheria ! O sa ai '''cu de toate'' !
Da...am Salomon Quest 4...exceptionali pe munte, facut zeci de Km cu ei pe teren accidentat, absolut perfecti din toate punctele de vedere...comoditate, siguranta, protectie la apa

View PostArpi28, on 02 decembrie 2021 - 00:07, said:

Inteleg ca o talpa mai rigida ofera o aderenta mai buna?
O talpa rigida la drum lung si pe teren accidentat...iti rupe picioarele, nu o sa poti sa mergi prea mult in conditii optime, la un moment dat o sa iti oboseasca gleznele si tot ce o sa ai in cap e sa ii dai jos. Deci nu...talpa rigida , nicidecum. E buna pentru cu totul alt tip de traseu, depinde ce faci. La catarari, e ok

Edited by cuculea, 02 December 2021 - 21:35.


#23
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
@cuculea , treburile sunt mult mai complicate , fiecare tip de incaltaminte se preteaza la tipuri diferite de ture si in conditii atmosferice diferite . Salomon sunt buni doar in categoria Hiking , foarte multa lume e multumita de ei , eu am probat dar nu sunt pe stilul meu . Salewa per total e o firma care produce multe chestii de raport calitate-pret  foarte bun , Salomon exceleaza la Hiking dar ambele firme , per total nu sunt topul firmelor de incaltaminte de munte .
Ultima data in loc de Quest 4 am ales Lowa Renegade si nu regret 1 secunda .
Desigur eu respect preferintele tuturor si nu imi permit sa fac trompete incaltamintea nimanui , chiar daca ar costa 1 leu .

Edited by Alltrack, 02 December 2021 - 21:51.


#24
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
@Alltrack…am specificat de la inceput…din punctul meu de vedere..deci, strict opinia mea bazata pe experienta mea…nu cred ca cineva trebuie sa se simta atacat ca am facut restul firmelor de incaltaminte, trompete. Poate in opinia altuia, Salomon su t niste trompete. Su t niste bocanic pana la urma. Hai sa nu fim copii de gradinita.

Si da, ai dreptate, sunt diferite tipuri de ture. Eu personal, merg mult, de multe ori ma abat de la poteca, teren accidentat dar si iarba sau frunze umede. In general, imi place orietarea cu busola,trasee noi descoperite, de multe ori merg km intregi prin ploaia sau umezeala excesiva…. mai putin catarari.
Si da, pentru mine , salomon au fost si sunt perfecti pentru ceea ce fac pe munte. Am incercat destul de multe firme de bocanci ,de la 17 ani de cand tot bat muntii, dar am ramas la Salomon pentru ca imi confera compromisul perfect, daca pot spune asa…comozi, talpa rezistenta dar in acelasi timp flexibila de nu iti oboseste piciorul, destul de caldurosi dar nu sa iti transpire piciorul, protectie la umezeala , bine echilibrati ca si greutate, nici prea usori dar nici pre grei. Mai mult de ata nu am ce zice.

Si inca odata , e opinia mea , nu trebuie sa fie cea mai buna sau cea mai proasta, discutam

#25
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
E in regula , de multe ori devenim prea apropiati de ''dotarile'' noastre , eu fiind unul dintre acestia . Cu Salomon nu ma impac eu dar am prieteni care ii lauda si un site in care am incredere 100% de foarte multi ani de zile . Deci desi nu ii am , i-am recomandat , desigur pe incercate si probate , nu pe cuvantul meu de pionier Posted Image .
Totusi fiind un forum si schimbam experiente , eu as fi interesat ce marci de bocanci ai mai avut si cu cine faci comparatia , cel putin pentru mine ar fi important .
Ai incercat LA SPORTIVA , LOWA , HANWAG , THE NORTH FACE , MILLET , MEINDL , SCARPA , ARCTERYX , ASOLO , MAMMUT ?

#26
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostPiticVerde, on 02 decembrie 2021 - 12:03, said:

Toti bocancii Grisport si ghetele cumparate de mine cat si de colegii mei de serviciu   ,dupa un anumit timp s-au ales cu talpa taiata.Eu nu recomand asa ceva.Intradevar erau comozi,ofereau o buna protectie termica in conditii de ger,dar cam atat.In teren muntos  nu pot sa spun ca ofereau o aderenta buna,cel mult medie,adica dezamagitori din nou. Eu recomand din experiente proprii ghete si bocanci de la Decathlon.Au cel mai bun raport pret/calitate.Au si o garantie de 2 ani.Eu am revenit cu bocancii Grisport cu talpa taiata inapoi la dealer dar ei nu ofera decat o garantie foarte mica.Intr-un final nu am rezolvat nimic.Personal evit acest brand Grisport ,cu o proasta garantie,teoretic italian,dar  care de fapt nu sunt fabricati in Italia absolut deloc,nici macar materialele compozite.

Grisport sunt fabricati in Bucuresti :)

#27
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View PostAlltrack, on 02 decembrie 2021 - 21:02, said:

Colegu' @Jurasik , Vibram are talpi de toate felurile ! Eu ii am pe astia :

Eu ma refeream la bocancii prezentati in poza de la Grisport , care sunt din piele si au talpa vibram . sunt incaltari OK , dar nu pentru ture de munte pe creste unde este multa piatra ascutita. Am asa ceva si stiu la ce sunt buni dar stiu si la ce nu sunt potriviti . La genul acesta de incaltaminte , materialul folosit ca " Vibram " este mai mult o spuma poliuretanica de densitate mare decat un cauciuc cu calitati speciale .

#28
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003

View Postcuculea, on 02 decembrie 2021 - 21:31, said:

Din punctul meu de vedere, ca si bocanci de munte, traseu accidentat si Km multi...Salomon si/sau Salewa ....restul sunt trompete
Noi stim care e treaba.
Dar poate citesc si altii aici, mai incepatori. Din fraza ta se intelege ca celelalte marci sunt trompete.

#29
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007

View Postcuculea, on 02 decembrie 2021 - 21:31, said:

Din punctul meu de vedere, ca si bocanci de munte, traseu accidentat si Km multi...Salomon si/sau Salewa ....restul sunt trompete

Si eu sunt fan Salomon, am Quest 4 GTX, dar sa nu exageram. Exista Northface, Jack Wolfskin, Millet (care sunt specializati pe incaltaminte pentru munte, inclusiv pentru temperaturi extrem de scazute).

Revenind on topic: ati tinut cont si de bugetul initiatorului? Nu se incadreaza in recomandarile de 'firma'.

#30
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
In postul 18# initiatorul intreaba daca sunt ok astia , deci ar fi impacat cu pretul :
https://www.epantofi...lue-orange.html
De la 864 de lei pana la 881 lei , chiar nu se simte diferenta .
https://www.salomon....-gtx-negru.html

#31
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007
De acord.

#32
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostAlltrack, on 03 decembrie 2021 - 16:35, said:

In postul 18# initiatorul intreaba daca sunt ok astia , deci ar fi impacat cu pretul :
https://www.epantofi...lue-orange.html

Nu, parere mea e ca nu sunt ok, nu i am probat, nu i am avut, nu am auzit de aceasta firma dar....ma uit la poza de pe epantofi cu produsul, talpa e prea subtire. pe teren acidentat vei simtit si ultim apietricica ce amai mica, direct in creier o vei simti, dupa vreo 5-6 Km de mers . Dupa parera mea, e prea subtire talpa, chiar daca ar di de buna calitate si poate mai rigida .

E doar o parere personala . Poate alticineva care i a folosit sa ne zica o opinie concreta.

View PostAlltrack, on 03 decembrie 2021 - 14:23, said:

E in regula , de multe ori devenim prea apropiati de ''dotarile'' noastre , eu fiind unul dintre acestia . Cu Salomon nu ma impac eu dar am prieteni care ii lauda si un site in care am incredere 100% de foarte multi ani de zile . Deci desi nu ii am , i-am recomandat , desigur pe incercate si probate , nu pe cuvantul meu de pionier Posted Image .
Totusi fiind un forum si schimbam experiente , eu as fi interesat ce marci de bocanci ai mai avut si cu cine faci comparatia , cel putin pentru mine ar fi important .
Ai incercat LA SPORTIVA , LOWA , HANWAG , THE NORTH FACE , MILLET , MEINDL , SCARPA , ARCTERYX , ASOLO , MAMMUT ?
Am avut si folosit intens pe traseu lung de munte , teren accidentat, traseu creasta, nu catarari

LOWA - mi s au parut rezistenti dar talpa foarte dura, obositori la drum lung, protectie buna la umezeala, nu foarte siguri la coborare, glezna aveam senzatia ca nu e tinuta tocmai ok
SCARPA- idem ca mai sus, foarte duri si grei
Mamut - am avut o varianta cu un toc , adica calcaiul era un pic mai sus ca si talpa, nu m am inpacat cu ei, talpa destul de dura ,  nu mi au palctu la umezeala, aveam in permanenta pciourul transpirat, destul de grei
The North face- comozi ,talpa flexibila si comoda , usorio, ok la umezeala, dar foarte fragili, i am rupt dupa aprox 7-8 luni de forjat la greu. In general cam tot ce am avut de la North Face , nu am fost multumit, gecile  , cusatoti foarte proaste la ce bani dai pe ele, mai toate la aveam desirate, foarte prost izolatoare termic...destul de scumpe iar calitate nu e pe masura. Deci nu, nu sunt peste Salomon la capitolul incaltaminte

Am mai avut incaltamite Jack Wolfskin , similar cu Nort Face la incaltaminte, adica nu foarte multumit, mediocrii, ......, ceva mai calitativa la imbracaminte, acolo nu am ce le comenta, sunt ok., inca si acum port o geaca de iarna care o am de vreo 6 ani si e ca noua, nu se vede ca e purtata, super calitativa , usoara, subtire si calduroasa.

Asta e cea am folsoit din lista data de tine...repet, sunt opiniile si parerile mele bazate pe experienta mea. Raman la opinia ca Salomon (am 3 perechi printre care una o folosesc si la salturi cu parasuta si mi se pare super safe) sunt de departe cei mai ok din toate punctele de vedere.

Edited by cuculea, 04 December 2021 - 14:44.


#33
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Bocancii se probeaza si nu doar repede 3-5minute de mers pe plat in magazin. Unele adus si la noi sa aduca zone speciale cu bolovani/pietre  pentru astfel de teste. Calapodul difera chiar si la acelasi producator, unii au picioarele mai late.

Unii lauda pentru partea de aderenta a talpilor ContraGrip folosite de cei de la Solomon, dar cu dezavantajul ca se uzeaza mai repede.

@cuculea ai scris producatori acolo, nu si modele. Fiecare producator are modele diferite pentru activitati diferite si cu talpi cu rigiditate diferita.
Spre exemplu Lowa Renegade are o talpa foarte flexibila si comoda si bineinteles ca in zonele accidentate se simt muchiile pe care trebuie sa calci, dar intre bocanc si talpa mai este si talpicul plus soseta. Si eu spre exemplu folosesc talpici de silicon, foarte comozi si utili, mai ales cand rucsacul din spate e pentru mai multe zile.

#34
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postcuculea, on 04 decembrie 2021 - 14:39, said:

LOWA - mi s au parut rezistenti dar talpa foarte dura, obositori la drum lung, protectie buna la umezeala, nu foarte siguri la coborare, glezna aveam senzatia ca nu e tinuta tocmai ok
Am trecut si eu prin astfel de experiente , pe la inceputuri , cand am avut bani de bocanci buni si am scapat de ''bocancii aia cei mai buni de armataPosted Image '' .
M-am dus la un magazin si am cerut cei mai buni bocanci pentru ''de toate'' ! Deh...tinerete...minte...Posted Image ! Omul de acolo m-a intrebat de vreo 3 ori daca sunt sigur de alegere , am spus...BINEINTELESPosted Image . Am ales si pentru mine si pentru sotie , pentru ture medii de 4 sezoane Posted Image , nu mai stiu clar modelul dar Garmont de genul  Garmont PinnaclePosted Image  . Nu mai intru in amanunte dar nu cred ca am urat mai mult vreo pereche de incaltari , pana mi-am dat seama ca eu am ales gresit...bocancii nu aveau nici o vina . Si nu pot uita cate hohote de ras am ''receptionat'' de la grupurile care treceau pe langa noi incaltati in pantofi Trail running .

In alta ordine de idei Lowa mi se par cam cei mai confortabili bocanci de pe piata , la categorii asemanatoare . Nu degeaba cred ca sunt printre cei mai tari furnizori de incaltaminte pentru armata , politie , trupe speciale , etc. . Acum daca tu ai ales Expert , sau Tibet , e alta treaba . La coborare de obicei problema e sa legi strans bocancii pana sus fara sa poti misca deloc glezna . Cel putin pentru mine .
Singurii care se plang de Lowa sunt in general cei cu picioarele inguste , Lowa sunt mai roomy , atunci devin fani Scarpa si invers Posted Image .
Sunt la a doua pereche de Lowa Renegade si cred ca va urma si a treia . Sunt cei mai confortabili bocanci de 3 sezoane de piele pe care i-am purtat chiar si cu brantul original . Daca mai folosesc si branturi cu Gel Activ de la Scholl , asa cum folosesc pe majoritatea , se simt ca ''adidasii'' .
Una dintre cele mai bune perechi all around din colectia mea , sunt Lowa Combat GTX , absolut fantastici cu brant Scholl , poate nu atat de usori .



View Postcuculea, on 04 decembrie 2021 - 14:39, said:

SCARPA- idem ca mai sus, foarte duri si grei
Din nou cred ca ai ales ceva de genul Mont Blanc , dedicat incepand de pe la 2000 de metri in sus . Cu KAILASH PRO GTX sigur nu aveai astfel de probleme , singura problema pentru mine a fost ca mi s-au parut ingusti in laterale...am mai spus mai sus de ce prefer Lowa .


View Postcuculea, on 04 decembrie 2021 - 14:39, said:

Mamut - am avut o varianta cu un toc , adica calcaiul era un pic mai sus ca si talpa, nu m am inpacat cu ei, talpa destul de dura ,  nu mi au palctu la umezeala, aveam in permanenta pciourul transpirat, destul de grei
Din nou cred ca nu ai ales foarte bine , acum nu mai gasesc modelele dar cred ca te referi la modele similare cu Norvand sau Kento . Am avut o gramada de ghete...nu bocanci Mammut , de genul celor de la Adidas Terrex , exceptionale , foarte confortabile dar la care se duc talpile destul de rapid , ma refer la cele de genul foam , chiar daca scrie Vibram pe ele .
Si acum una dintre preferatele mele pentru plimbari usoare sunt niste ghete mai inalte , cel mai bun mix intre caldura...impermeabilitate...confort regal si aderenta  MAMMUT WHITEHORN GTX MEN . Sunt atat de usoare incat pot sa conduc masina cu ele si pe distante lungi iar eu sunt pretentios . Sotia idem !



View Postcuculea, on 04 decembrie 2021 - 14:39, said:

The North face- comozi ,talpa flexibila si comoda , usorio, ok la umezeala, dar foarte fragili, i am rupt dupa aprox 7-8 luni de forjat la greu. In general cam tot ce am avut de la North Face , nu am fost multumit, gecile  , cusatoti foarte proaste la ce bani dai pe ele, mai toate la aveam desirate, foarte prost izolatoare termic...destul de scumpe iar calitate nu e pe masura. Deci nu, nu sunt peste Salomon la capitolul incaltaminte
Mare atentie la produsele TNF , cred ca sunt cele mai contrafacute de pe piata . Exista produse originale , scumpe si de mare calitate , unele de calitate medie pe care le fac turcii...am luat teapa si in cel mai tare Mall din Salonic la asa-zisa reprezentanta , unele de calitate medie pe care le fac chinezii si de care e plina Romania si Europa si unele facute prin Nepal...cei care au fost pe acolo stiu la ce ma refer . Cu exceptia celor ''nepaleze'' am turcesti/chinezesti si originale cu diferenta imensa de calitate .


View Postcuculea, on 04 decembrie 2021 - 14:39, said:

Am mai avut incaltamite Jack Wolfskin , similar cu Nort Face la incaltaminte, adica nu foarte multumit, mediocrii, ......, ceva mai calitativa la imbracaminte, acolo nu am ce le comenta, sunt ok., inca si acum port o geaca de iarna care o am de vreo 6 ani si e ca noua, nu se vede ca e purtata, super calitativa , usoara, subtire si calduroasa.
Nu am avut incaltaminte de la ei , acolo nu exceleaza dar in rest la imbracaminte au produse de mare calitate . Imi plac in general caciulile si fesurile , au numere mai mari si reusesc si eu sa imi bag tot capulPosted Image !

Mai pot scrie o gramada , dar mi se incalzeste berea Posted Image ! Succes !

Edited by Alltrack, 04 December 2021 - 21:42.


#35
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007

View PostAlltrack, on 04 decembrie 2021 - 21:34, said:

Imi plac in general caciulile si fesurile , au numere mai mari si reusesc si eu sa imi bag tot capulPosted Image !

Incearc-o pe asta. I se da jos motul si te asigura ca e suficient de larga, asta daca nu cumva ai un cap supradimensionat.

View Postvestale, on 04 decembrie 2021 - 15:02, said:

Bocancii se probeaza si nu doar repede 3-5minute de mers pe plat in magazin. Unele adus si la noi sa aduca zone speciale cu bolovani/pietre  pentru astfel de teste.

Si, in practica, cum faci asta?
Ii iei, te plimbi cu ei pe teren de care vrei, daca nu iti place ii duci inapoi si ceri banii?

#36
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
@AlexEn Probezi in magazin, dar cauta magazine care au zona de "proba" cu bolovani. Daca ai facut creasta Fagarasului cu ei, nu cred ca ii mai accepta la retur.
Probezi 3 numere, daca sunt disponibile, pana il gasesti pe cel potrivit: nici fix si nici prea mare. Calci pe o parte, te ridici pe varfuri sa vezi cum si cat se flexeaza talpa, calci pe un prag/muchie cu partea din fata a bocancului sa vezi cum se simte si bineinteles folosesti si sosetele de munte in aceste teste si ai grija sa fi mers un pic pe jos inainte, pentru ca picioarele se mai umfla dupa o zi de mers cu rucsacul in spate. Si bineinteles dupa ce ai facut achizitia, ii porti in oras sau intr-o tura scurta, in functie de conditii/opurtunitati, inainte de a plecat 3-4z zile cu ei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate