Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cum decurge scoala pt newcomers copii de 7 si 10 ani?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
aalinalex

aalinalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.05.2009
Buna ziua si La multi ani Romania!

Dorim sa revenim in Ontario dupa ce primim pasapoartele canadiene pt cei doi copii ai nostri (long story - irelevant pt topic).

Copiii inteleg cat de cat engleza, presupun ca initial le va fi foarte dificil la scoala.

Cum decurge scoala pentru copiii newcomers? Conteaza perioada anului cand ne-am muta acolo?

As avea de unde cumpara manualele de pe care se studiaza acolo pentru a ne familiariza cu vocabularul specific?

Va multumim cu drag, orice informatie din experienta voastra este binevenita!

#2
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008
Nu stiu in Ontario, cand am ajuns in Quebec acum 10 ani, fiica mea care avea 7 ani a intrat intr-o clasa de accueil(acomodare). Ea nu incepuse scoala in Romania. Am ajuns la sfarsitul lui octombrie, a petrecut primul an de scoala in acea clasa apoi la clasa normala.

#3
aalinalex

aalinalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.05.2009
Multumesc pentru raspuns.

Din experienta celor cu copii care incepusera scoala in Romania?

#4
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Limba bine stiuta este un lucru esential. Cea vorbita mai ales.

Copii vor da un test de limba, unul din cele cateva necesare evaluarii, in scopul alegerii nivelului in care vor fi inscrisi la cursurile de limba ESL (English as a Second Language).
In functie de acel nivel vor putea continua scoala corespunzator varstei si eventual cunostintelor (care de obicei ar trebui sa fie semnificativ mai multe ca si cunostinte generale.decat cele canadiene, mai putin cele specifice cerute acolo).
Daca cunostintele de limba nu sunt destul de bune, va fi accent mai mare pe insusirea limbii, in dauna activitatii scolare normale, sunt de fapt clase mai speciale. Oricum, cei mai mici se vor descurca rapid, nu va faceti griji.
Cu toate astea sistemul de invatamante diferit si va trebui sa va ocupati ceva mai mult de copii la inceput, altfel lasati in sistemul foarte lejer de acolo vor deveni si ei "lejeri" cu invatatul.

Preferabil, daca mai este timp, copii ar trebui sa ia niste meditatii, intensiv. Limba vorbita este usor diferita de engleza facuta in scoala romaneasca, unele expresii uzuale trebuie invatate inainte.
Nu cred ca va ajuta mult manualele, poate o idee in general, mai ales ca nu sunt chiar standard, exista variante diferite la scoli diferite. Nivelul e mai scazut decat cel din Ro in ceea ce priveste cunostintele generale, distanta se reduce catre clasele mari, abia ultima de liceu e "scoala" mai ca lumea dar pentru multi copii care au pierdut startul (majoritatea...) e cam tarziu.

Atentie ca daca e vorba de Canada, Quebecul din multe puncte de vedere e destul de deosebit, nu e vorba doar de limba.
Tratati-l mai degraba ca pe o tara separata, cu unele lucruri comune cu Canada in general, e bine de citit regulile de acolo.

#5
Gr8Motz

Gr8Motz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.01.2022
Rosebud09 are perfect dreptate cand e vorba de invatamant: pana ce copii ajung la liceu  e cam slabut si doar in ultimii an de liceu devine mai serios. Din experienta mea cu doi copii prin scoala din Toronto, eu zic sa te tii de ei incontinuu sa deprinda modalitati de studiu si invatare stil vechi romanesc, fara a fi prea rigid, intelege ca sunt copii si au nevoie de copilarie. Cea mai mare lupta a fost cu presiunea celor din jurul lor, peer pressure, care de  multe ori ii impinge sa fie mult prea relaxati si mai putin structurati in a deprinde ce trebuie. Cultura generala e axata catre Nord America, noi am folosit toata viata parte din conversatiile de la masa si oriunde am putut idea de ai expune la cultura si istoria mondiala. Vacantele prin Europa si alte parti ale lumii au ajutat si ele. Viata poate fi intensa in Canada, depinde de multe lucruri dar si de stilul general de viata de aici, mai putin lejer ca si in EU. Incearca sa fi incontinuu conectat cu copii tai, intr-un fel ai si tu o influenta destul de mare in ce fac si cum cresc si chiar daca uneori o sa fi in contradictie cu libertatea de expresie si alte mentalitati pe care o sa le deprinda traind aici, daca te simt de partea lor si prietenul lor, o sa gasiti calea de mijloc in cazul ca sunteti in contradictie. Mult succes! Si nervi!Posted Image

#6
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Nu sunt sigur informatia asta este corecta si general valabila: este adevarat ca elevii trebuie sa cante imnul national in fiecare zi, inainte de inceperea orelor? Mi se pare propaganada ieftina, cum am avut noi parte in comunism. Va trebui sa ma lupt constant cu spalarea creierului copilului de idei gen Canada e cea mai buna tare din lume, etc.

#7
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008
De cantat imnul in fiecare zi, nu e cazul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate