Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Achizitie telefon Samsung!

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
bogdan723yo

bogdan723yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 12.12.2009
Salutare, mi se termina perioada contractuala si pot innoi contractul ori sa ma portez si sa primesc ceva oferte bune.
In acest moment folosesc un Samsuns A70 de care sunt multumit in mare parte, sunt ceva minusuri la camera foto si la touchscreen care nu reactioneaza mereu la standarde ridicate.
Folosesc telefonul doar pentru aplicatii simple, fara gaming.

In teorie m-as orienta catre A53s sau A72. Intrebarea intrebatoare, care dintre cele 2 este mai bun? (in cazul in care ati testat) ori daca aveti in vizor alte variante in aproximativ 2000 lei buget, pot lua in calcul.

Multumesc!

#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
A52S, procesor mai nou si mai bun. A72 are doar ecranul un pic mai mare si bateria 500.mah mai mare, + camera in plus pentru zoom, 3x parca. Care nu e asa importanta.

Edited by bobitad, 30 November 2021 - 18:54.


#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
De ce e musai sa fie Samsung si de ce vrei sa-l iei musai de la operatorul de telefonie ?

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

 modoran, on 30 noiembrie 2021 - 18:51, said:

De ce e musai sa fie Samsung si de ce vrei sa-l iei musai de la operatorul de telefonie ?
Simplu: îl vrea codat, mai scump (fiind Samsung) și mai scump (fiind cumpărat de la operator). Triple X.

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
A52s , e ceva mai compact, are procesor mai eficient.

#6
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017

 YOUR_GOD, on 30 noiembrie 2021 - 19:05, said:


Simplu: îl vrea codat, mai scump (fiind Samsung) și mai scump (fiind cumpãrat de la operator). Triple X.

Acum am dat pe orange. Shoc si groaza, 2254. Hahaha. Daca stiam luam mai multe de la altex de bf si le incarcam eu cartela.  Initiator de bf la altex a fost 1500 de ron si iti dadeau casti galaxy buds 2 gratis. Adica faceau telefonul sa fie 1000 de ron. Orange isi bate joc de oameni.

Edited by bobitad, 30 November 2021 - 19:21.


#7
bogdan723yo

bogdan723yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 12.12.2009
1) pai e simpla treaba cu operatorul, voi primi o oferta gen cea dintr-un magazin online sau chiar mai buna. apoi il platesti in rate + un abonament ok. Nu-s dispus sa platesc 1500-2000 lei cash pentru ceva ce oricum nu am nevoie neaparata. Asa 80-100 lei pe luna, nu ma deranjeaza.
2) de ce samsung? pt ca n-ai erori de soft, nu mai sunt la 15-20 de ani sa-mi permit sa pierd vremea sa stau sa vad cum se pot rezolva anumite erori. Am avut ZTE, Xiaomi, Asus... toate luate fix pt caracteristicile tehnice superioare, dar pe partea de soft te luai cu mainile de par. Colega de munca are OPO si isi da cu el in cap uneori. Prietena un Xiaomi Note 10 pro si la fel, ma tot intreaba de ce nu poate face lucrul X si Y. Sunt erori mici, dar deranjante. Chiar nu mai am chef de chestii si restricii de niciun fel. Samsung da, e pt retardati sau batrani care nu mai au chef sa stea pe xda sau alte forumuri pt niste mici chestii.
3) vor fi ofere incepana cu 20 decembrie si atunci preturi vor scadea si la operatori.

Edited by bogdan723yo, 30 November 2021 - 19:34.


#8
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 30.10.2017
Presupun ca vrei un telefon cu suport local la noi, cu magazin, accesorii si tot. In cazul acela recomand Galaxy A52s, mi se pare ca vine si cu Buds2 in pachet.

Dar eu sincer ti-as recomanda sa-ti iei mai degraba un Realme GT Neo2. Ca e de firma sau nefirma, cu greu poti sa bati un Snapdragon 870 si toate functiile pe care le ofera. Plus baterie mare si rezistenta la socuri.

Nu exista absolut nici un telefon care sa nu aiba erori de soft. Nici Samsung, iPhone sau Pixel nu sunt ferite de erori. Din proprie experienta (nu am date/statistici) am avut cele mai putine gafe de sistem de operare cu produsele Huawei. Poti sa iei si Huawei Nova 9 in discutie deci, desi mie nu imi place ecranul ala curbat.

Edited by TrafalgarLaw, 30 November 2021 - 19:52.


#9
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017

 TrafalgarLaw, on 30 noiembrie 2021 - 19:50, said:

Presupun ca vrei un telefon cu suport local la noi, cu magazin, accesorii si tot. In cazul acela recomand Galaxy A52s, mi se pare ca vine si cu Buds2 in pachet.

Dar eu sincer ti-as recomanda sa-ti iei mai degraba un Realme GT Neo2. Ca e de firma sau nefirma, cu greu poti sa bati un Snapdragon 870 si toate functiile pe care le ofera. Plus baterie mare si rezistenta la socuri.

Nu exista absolut nici un telefon care sa nu aiba erori de soft. Nici Samsung, iPhone sau Pixel nu sunt ferite de erori. Din proprie experienta (nu am date/statistici) am avut cele mai putine gafe de sistem de operare cu produsele Huawei. Poti sa iei si Huawei Nova 9 in discutie deci, desi mie nu imi place ecranul ala curbat.
omu a zis ca foloseste telefonul pentru lucruri ”basic”. de ce sa-si ia un 870 care are cu 25% mai buna performanta cand omu nu are nevoie. ca poate e ”nice to have” si telefonul o sa tina mai bine in viitor, poate. sau poate nu, mai depinde si de software, cum a zis si el.

la 750 care e pe a72 vs 778 care e pe a52s e diferenta destul de mare de perfomanta 40%, ca sa intelegi de ce iti recomandam A52S. plus ca ar trebui sa fie suficient pentru un utilizator obisnuit multi ani de acum in colo.

Edited by bobitad, 30 November 2021 - 20:06.


#10
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 30.10.2017

 bobitad, on 30 noiembrie 2021 - 20:03, said:

omu a zis ca foloseste telefonul pentru lucruri ”basic”. de ce sa-si ia un 870 care are cu 25% mai buna performanta cand omu nu are nevoie. ca poate e ”nice to have” si telefonul o sa tina mai bine in viitor, poate. sau poate nu, mai depinde si de software, cum a zis si el.

la 750 care e pe a72 vs 778 care e pe a52s e diferenta destul de mare de perfomanta 40% cpu si 60% gpu, ca sa intelegi de ce iti recomandam A52S. plus ca ar trebui sa fie suficient pentru un utilizator obisnuit multi ani de acum in colo.

SD870 ala nu e doar pentru performanta.

E si pentru filmare, plus ca din ce am vazut, bateria tine mai mult pe Realme. Pentru majoritatea oamenilor, eu zic ca 870 este procesorul ideal pentru un buget de maxim 2000 de lei.

Nu ma intelege gresit, A52s isi are avantajele lui, dar Realme-ul pare a fi un pachet mai complet. Incarcare pe 65W, rezistenta la socuri, ecran ce se vede in soare. A52-ul vine cu headphone jack si camera mai buna pe selfie (la prima vedere), dar nu mi se par suficiente avantajele pentru a-l considera peste realme.

P.s. Ai sa fii surprins cata lume face doar lucruri "basic" pe telefon, dar e gata sa se intinda la rate pentru un iphone de 5000 de lei.

Edited by TrafalgarLaw, 30 November 2021 - 20:13.


#11
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017

 TrafalgarLaw, on 30 noiembrie 2021 - 20:12, said:

SD870 ala nu e doar pentru performanta.

E si pentru filmare, plus ca din ce am vazut, bateria tine mai mult pe Realme. Pentru majoritatea oamenilor, eu zic ca 870 este procesorul ideal pentru un buget de maxim 2000 de lei.

Nu ma intelege gresit, A52s isi are avantajele lui, dar Realme-ul pare a fi un pachet mai complet. Incarcare pe 65W, rezistenta la socuri, ecran ce se vede in soare. A52-ul vine cu headphone jack si camera mai buna pe selfie (la prima vedere), dar nu mi se par suficiente avantajele pentru a-l considera peste realme.

P.s. Ai sa fii surprins cata lume face doar lucruri "basic" pe telefon, dar e gata sa se intinda la rate pentru un iphone de 5000 de lei.
1.incarcarea pe 65W, personal nu ma incanta
2.rezistenta la socuri. nu stiu de unde ai dedus asta. eu vad ca au amandoua cgg 5 si sunt facute din plastic
3.maximul de brightness la A52S e 800 de nits pe auto vs 659 Realme (via gsmarena). deci e invers. 1300 are doar cand ai content hdr, in nu stiu ce scena dintr-un video.
5.A52S are clar camere mai bune pe spate. si camera principala cu OIS.
6.3 ani de OS update si 4 de securitate la samsung
7.e certificat IP67- SAMSUNG

cat despre cei cu iphone, unii il iau pentru logo si sa se dea mari, dar sunt si destui care-l iau si pentru ”it just works”. e treaba lor ce fac cu banii dar ce fac pe iphone-ul ala ar putea sa faca si pe a52s, cu 10% mai prost. la video e probabil diferenta mare si desigur calitatea telefonului si IOS.

Edited by bobitad, 30 November 2021 - 20:46.


#12
nicu27vls

nicu27vls

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 27.03.2010
De curiozitate, scuze, ma bag ca musca-n...., dar ce oppo are colega? Am si eu un fel de Reno5 caruia ii caut motive sa-l returnez si nu prea gasesc! Poate doar faptul ca arata a chinezarie ieftina, si camera cam slabuta in rest ok telefonul! Ca idee de cand tot testez telefoane de la eMAG, mi-am dat seama ca ma invart printre 3-4 aplicatii maxim, si eram dispus sa platesc 2000 de lei pe un dispozitiv pt. niste lucruri ce pot fi facute pe telefon mult mai ieftin!

#13
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 30.12.2007
Telefon ieftin luat de la operator, e ok A52S 5G. Daca il iei in rate poti urca mai sus si vei gasi camere mai bune, ecran mai bun, poate baterie mai buna. Cash din orice magazin ai mai multe variante.

Eu iau iPhone pentru constructia mai buna, pentru ecran, pentru camere, pentru iOS. Nu ma intereseaza cum arata pe strada, cum se vede marul muscat de pe spate ca il tin in husa ca orice alt telefon pe care l-am detinut pina acum.

#14
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 30.10.2017

 bobitad, on 30 noiembrie 2021 - 20:38, said:

1.incarcarea pe 65W, personal nu ma incanta
2.rezistenta la socuri. nu stiu de unde ai dedus asta. eu vad ca au amandoua cgg 5 si sunt facute din plastic
3.maximul de brightness la A52S e 800 de nits pe auto vs 659 Realme (via gsmarena). deci e invers. 1300 are doar cand ai content hdr, in nu stiu ce scena dintr-un video.
5.A52S are clar camere mai bune pe spate. si camera principala cu OIS.
6.3 ani de OS update si 4 de securitate la samsung
7.e certificat IP67- SAMSUNG

cat despre cei cu iphone, unii il iau pentru logo si sa se dea mari, dar sunt si destui care-l iau si pentru ”it just works”. e treaba lor ce fac cu banii dar ce fac pe iphone-ul ala ar putea sa faca si pe a52s, cu 10% mai prost. la video e probabil diferenta mare si desigur calitatea telefonului si IOS.

Da, vad ca si a52s e din plastic, am gresit eu.

Eu as lua oricand camera din spate de pe realme. Filmarea este excelenta din ce am vazut, chiar si fara OIS, cel putin pe timpul zilei. Nu am vazut o comparatie de poze directa intre cele 2, dar cred ca si aici tot pe mana Realme as merge. Galaxy A52s din cate stiu nu vine cu telephoto, ceea ce altfel i-ar fi dat o nisa destul de importanta.

Realme ar trebui sa aiba si el 3 ani de actualizare, alea de acum 2 ani care costau maxim 1000 de lei primesc si acum update-uri de soft, desi nu stiu daca vor vedea si android 12.

#15
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010

 bogdan723yo, on 30 noiembrie 2021 - 18:32, said:

In teorie m-as orienta catre A53s sau A72. Intrebarea intrebatoare, care dintre cele 2 este mai bun? (in cazul in care ati testat) ori daca aveti in vizor alte variante in aproximativ 2000 lei buget, pot lua in calcul.

Multumesc!

A52s mai corect. Dintre cele doua eu l-as alege pe A52s. A72 are camera mai buna pe partea de zoom, restul sunt identice, ecran putin mai mare si o baterie mai mare dar A52s are procesor mult mai performant si mai eficient care conteaza avand in vedere ca vorbim de telefoane mid-range.

 bogdan723yo, on 30 noiembrie 2021 - 19:31, said:

2) de ce samsung? pt ca n-ai erori de soft, nu mai sunt la 15-20 de ani sa-mi permit sa pierd vremea sa stau sa vad cum se pot rezolva anumite erori. Am avut ZTE, Xiaomi, Asus... toate luate fix pt caracteristicile tehnice superioare, dar pe partea de soft te luai cu mainile de par. Colega de munca are OPO si isi da cu el in cap uneori. Prietena un Xiaomi Note 10 pro si la fel, ma tot intreaba de ce nu poate face lucrul X si Y. Sunt erori mici, dar deranjante. Chiar nu mai am chef de chestii si restricii de niciun fel. Samsung da, e pt retardati sau batrani care nu mai au chef sa stea pe xda sau alte forumuri pt niste mici chestii.

Au si Samsungurile probleme de soft, toate telefoanele au, nu exista sistemul de operare perfect fara nici un bug.

#16
bogdan723yo

bogdan723yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 12.12.2009

 nicu27vls, on 30 noiembrie 2021 - 20:56, said:

De curiozitate, scuze, ma bag ca musca-n...., dar ce oppo are colega? Am si eu un fel de Reno5 caruia ii caut motive sa-l returnez si nu prea gasesc! Poate doar faptul ca arata a chinezarie ieftina, si camera cam slabuta in rest ok telefonul! Ca idee de cand tot testez telefoane de la eMAG, mi-am dat seama ca ma invart printre 3-4 aplicatii maxim, si eram dispus sa platesc 2000 de lei pe un dispozitiv pt. niste lucruri ce pot fi facute pe telefon mult mai ieftin!

OPPO Reno 5

#17
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 30.10.2017
Sau Moto G200:

https://www.emag.ro/...BM/?cmpid=87053

Snapdragon 888+.

#18
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 07.01.2010
Asta e doar la precomandã, vine la anu’.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate