Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Blue screen windows 10

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
geutu

geutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.01.2016
Buna ziua, am si eu o problema cu pc-ul facut de aproximativ 3 saptamani  , un i5 11400, 16gb ram , ssd 980 pro de 250 gb si o placa video rx560 ( singura care e mai  veche )toata configuratia este montata pe o placa de baza gigabyte b560m aorus pro ax , problema este in felul urmator  indiferent ca stau sau ma joc din senin apare blue screen si nu ii dau de capat , am schimbat windows-ul ba 10 ba 11  , am facut update la biosul placi de baza si la ssd   am dezactivat si xmp-ul am scanat ssd ul  am curatat de errori , windowsurile sunt facute cu instrumentup de pe site ul microsofit  windows cu licenta si aceiasi problema iar atunci apare cand buteaza si intra in bios nu sta 5 secunde si apare din nou alta erroare , errorile ce apar sunt urmatoarele( uneori apare doar una dar  alteori apar si 3 una dupa alta ) :
-page fault in nonpaged area
-memory management
-system service exception
-cache manager
-kernel security check failure
Am facut teste cu memtest86 si am curatat de registri si nimic ,
Dar intampin o problema la test de ram facut cu programul din windows 10 , mai exact in optiuni din windows memory diagnostic tool  daca dau pe standard  testul decurge normal fara probleme , dar daca il pun pe extended procesul inghiata la 21%  din proces chiar si dupa o ora  procesul nu mai inainteaza dar daca pun tot pe extender dar la optiunea cache  dau pe on atunci procesul decurge normal , dar cu testul  dat pe auto ramane blocat la 21% , vreau si eu sa stiu de unde ar fi problema ca nu ii dau de cap ...

Attached Files



#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Ai cum sa testezi cu alta memorie?
De acolo pare problema.

#3
geutu

geutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.01.2016
din pacate nu ,  am testat memoriile separat si am schimbat si sloturile , ambele fac la fel  indiferent de slot

Edited by geutu, 30 November 2021 - 17:26.


#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Memoriile sa fie instalate pe slotul A2 si B2. Cand ai instalat procesorul presupun ca l-ai instalat cu acel cover pus ca sare el automat cand blochezi acel levier. Chestiile aste le gasesti in manualul placi de baza.

#5
geutu

geutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.01.2016
Corect , au fost montata in a2 si b2 adica al 2 -lea slot si al 4-lea  asa cum scrie in manual ca se monteaza memoriile in dual channel , dar la testare am montat  si doar un modul si in a2 si b2 dar si in a1  creezand ca e ceva de la placa dar acelasi rezultat

Edited by Ravy, 30 November 2021 - 20:00.


#6
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 03.01.2007
1. Memoriile nu sunt compatibile cu procesorul, da cu procesorul. Memoriile au vreo 40 de latente in profilul XMP si cumva o latenta nu se impaca fix cu procesorul tau. Profilul XMP contine latente mari suficient ca sa booteze PC-ul, nu ofera performanta dar e ciudat ca memoriile nu sunt stabile nici fara XMP, adica la 2133mhz.
2. Procesorul are controlerul de memorie busit
3. Pune un voltaj mai mare la memorii. Daca sunt de 1.2v, pune 1.35. Daca sunt de 1.35v, pune 1.4v. Inclusiv pentru DRAM Vboot Voltage.
4. Verifica temperatura la SSD sau eventual instaleaza Windows pe alt ssd/hdd doar ca test sa vezi daca se mai blocheaza.

#7
geutu

geutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.01.2016
Temperatura ssd lui  este acum de 39 de grade , jocurile le am pe alte ssd uri sata , am lasat mesaj si celor de la pcgarage de unde am luat componentele si daca e o sa le trimit in garantie dar  o sa incerc sa maresc voltajele la memori poate reusesc sa rezolv problemele
Adineauri am primit o erroare - kmode _exception_not_handled
Memoriile sunt Corsair Vengeance LPX Black 16GB DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit

Edited by geutu, 30 November 2021 - 19:24.


#8
geutu

geutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.01.2016
da am testat cu memtest si imi da errori , momentan 7 am facut cerere de returnare , intrebarea mea este urmatoarea , e posibil sa nu fie de la ram si sa fie de la procesor sau placa de baza ?

#9
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
Asa este cand "faci" un calculator "pe componente" si sunt aruncate cu furca! Da, aruncate cu furca... ai citit bine!
Lipsa de cunostinte in primul rand, cumparaturi facute ca "aia imi place", "mai cumpar si inca o d'aia"... apoi aruncam la snop pe orice placa de baza ne iese in cale,orice procesor... sa fie acolo, daca s-a potrivit in slot,inseamna ca merge! NU conteaza ce voltaje, ce frecvente sunt cele corecte in raport cu procesorul, nu conteaza ca nu sunt pe lista celor recomandate de producator, noi cumparam si aruncam cu furca..."ne facem calculator"!
Initiator, problema vine din lipsa de cunostinte, nu mi-o lua in nume de rau! Stii si tu sa asamblezi acolo ca la "pazal" dar nu este suficient! Documenteaza-te mai atent ce placa de baza,procesor si memorii sunt compatibile, verifica in asa fel incat orice cumperi sa fie pe lista producatorului placii de baza...
Cam asta este problema, lipsa temeinica de documentare, greseala in a alege "ce ne iese in cale"! Apeleaza la cineva priceput, cere sfatul celor de la PC Garage in alegerea corecta a componentelor, atata tot! Ce ai cumparat acum este "adunat cu furca" si montat! Sunt incompatibilitati grave.Poti corecta, nu este o problema.Returneaza ce nu este compatibil si regandeste sistemul de la zero! Documenteaza-te!!! Asta este cheia!
Bafta!

#10
nicu991

nicu991

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 03.03.2014
Lista cu module RAM compatibile cu placa de baza aici https://download.gig...cbb5e29db3f09d3

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate