Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RPL2021: Instructiuni auto-recenzare

Info Coronavirus/Vaccin vs. Fake News

Ajutor pentru refugiatii ucraineni

bicicleta cu Motor 2T
 Monitorizarea plaților cash ...

Problema Canale Decodor Digi

rana purulenta-recomandare chirurg

Termoizolatie celulozica - experi...
 Bulbi bujori

iPhone care mi-a fost furat

Edge pe xbox seria x

Sfat achizitie amplificator
 Montare aplica tavan fier planseu

O parere din punct de vedere prof...

plata eronata

Accident poarta batanta 3000 euro?

Studiu de insorire pe Archicad

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
No replies to this topic

ionut_p71

ionut_p71

Junior Member

• Grup: Members
In ArchiCad v23 vreau sa fac un studiu de insorire. In mare parte mi-a iesit (materialele video), insa vreau sa fac o diagrama a formei umbrelor lasate pe una dintre fatadele unei constructii existente de catre o constructie propusa, la anumite si mai multe momente ale zilei. Pentru acest lucru imi trebuiesc mai multe imagini ale fatadei respective, corespunzatoare lanumitor momente consecutive ale zilei, fiecare imagine avand forma si dimensiunile umbrei corespunzator momentului respectiv. Ceea ce nu pot obtine sunt aceste imagini 2D (fatade) pe care sa se vada si umbra lasata de catre constructia propusa, deoarece, daca inserez  instrumentul grafic pentru obtinerea fatadelor intre cele 2 constructii si "privesc" fatada respectiva, in planul care rezulta fatada nu imi apare umbra lasata de constructia propusa. Insa daca instrumentul pentru obtinerea fatadei il rotesc si il pun oblic, astfel incat acel instrument sa nu fie amplasat intre cele 2 constructii, se obtine acea umbra pe fatada, insa este o imagine deformata (nu este "privita" la unghi de 90 de grade), nu este reala. Intrebarea este cum pot obtine acele fatade (privite perpendicular, la 90 de grade), cu umbrele corespunzatoare unor momente consecutive ale zilei (din 5 in 5 minute de exemplu) ? Ca sa ma fac inteles, voi atasa cateva imagini.

Attached Files

• Attached File  c1.JPG   67.25K   15 downloads
  • Attached File  c2.JPG   31.41K   17 downloads
  • Attached File  c3.JPG   32.26K   17 downloads
  • Attached File  c4.JPG   45.65K   17 downloads
  • Attached File  c5.JPG   39.84K   13 downloads

Edited by ionut_p71, 30 November 2021 - 16:36.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate