Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Despre OTET

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu se pierde concentratia rapid. Cred ca nu vrei sa tii hainele acolo cu lunile. Pui o folie deasupra si ai rezolvat treaba.

#20
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pui hainele intr-o punga (ori sac plastic), torni otet peste ele, legi punga si ... gata
Nu se evapora nimic dar ... asta-i tot

#21
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021
Studiile spun ca otetului de 5% ii trebuie 30 min sa fie eficient. Eu vreau sa las in  otet de 9% o noapte , max, 12 ore. Da, la  folie ma gandeam si eu. Multumesc pentru lamuriri.

#22
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011

 stefan0011, on 30 noiembrie 2021 - 16:11, said:

Si nu, nu voi dezinfecta suprafete, vreau sa dezinfectez hainele copilului de eventuale oua de ascaris.
Ouale de Ascaris nu sunt contaminante decât daca se matureaza pe sol (e un geohelmint); poate te refereai la oxiuri (si pentru asta e deajuns sa le speli la 60°)

#23
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 stefan0011, on 30 noiembrie 2021 - 16:11, said:


De ce crezi ca se va dilua? Daca apa fierbe la 100 gr si acidul acetic la 118, la temp camerei nu se va evapora mai multa apa?

Si nu, nu voi dezinfecta suprafete, vreau sa dezinfectez hainele copilului de eventuale oua de ascaris.
Foloseste masina de spalat rufe pe functia aburire. Sa stii ca mai usor distrugi ouale de ascarizi cu solutie clorata decat cu otet.
Cea ma eficienta metoda este sa fierbi lenjeria de corp si lenjeria de pat. Poti folosi si dezinfectantul de rufe dar nu stiu daca e bun si pentru oua de paraziti. Pentru bacterii si mucegaiuri e excelent.

#24
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007

 stefan0011, on 30 noiembrie 2021 - 15:43, said:

Intrebari:
1. La temperatura de 10 grade C,acidul acetic din otet e inghetat, adica in stare solida, iar apa e lichida? Eu nu vad nici un sediment in sticlele de otet din comert. Sau acidul acetic se dizolva in apa scazandu-si astfel temp de topire? Cat timp otetul e la mai putin de 16.7 gr C, acidul acetic din el o mai fi avand aceleasi proprietati?
acele proprietati sunt pentru acidul acetic=otetul pur. tu ai o solutie de 5% otet. aceasta nu ingheata sub 10 grade, ca altfel, iarna, inghetau sticlele de otet prin depozite.
atentie otetul pur sau de concentratii este foarte periculos. daca intra in contact cu pielea o arde atat din cauza caracterului acid cat, mai ales din cauza proprietatii de a extrage apa => este foarte higroscopic.

Quote

2. Daca las o sticla de otet deschisa, fara capac, concentratia sa se va mari sau se va micsora? Se va evapora mai multa apa sau mai mult acid acetic? Isi va pierde otetul din "tarie"?

otetul se evapora mai repede. este mai volatil decat apa.

 stefan0011, on 30 noiembrie 2021 - 16:47, said:

Vreau sa bag niste HAINE in otet. Pe langa faptul ca improspateaza culorile, unele studii spun ca ar ucide ouale de ascaris lumbricoides.
daca le lasi mai mult, hainele se vor imbiba cu otet. cand le vei purta,  risti sa declansezi niste alergii de mama, mama.

 stefan0011, on 30 noiembrie 2021 - 17:05, said:

Cum nu toate se pot fierbe, apelez la solutia asta. Exista studii si experimente in acest sens. Dilema mea principala era daca se pierde din concentratie daca las otetul neinchis etans.
eu as cauta niste solutii alternative- clor sau alti agenti de albire, dezinfectati specifici, spalat la temperaturi mari.
sincer mi se pare ca te imbeti cu otet si apa rece.

LE
simt nevoia sa repet. nu te juca cu acid acetic concentrat, te poti arde.

Edited by strongsss, 30 November 2021 - 18:21.


#25
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021

 Victor5, on 30 noiembrie 2021 - 17:25, said:

Ouale de Ascaris nu sunt contaminante decât daca se matureaza pe sol (e un geohelmint); poate te refereai la oxiuri (si pentru asta e deajuns sa le speli la 60°)
La Ascaris ma refer. Am citi din diferite surse, unii spun ca da, unii spun ca nu...daca poti, spune-mi concret de ce devin infectioase doar pe sol si nu si pe o haina.

 strongsss, on 30 noiembrie 2021 - 18:18, said:

acele proprietati sunt pentru acidul acetic=otetul pur. tu ai o solutie de 5% otet. aceasta nu ingheata sub 10 grade, ca altfel, iarna, inghetau sticlele de otet prin depozite.
atentie otetul pur sau de concentratii este foarte periculos. daca intra in contact cu pielea o arde atat din cauza caracterului acid cat, mai ales din cauza proprietatii de a extrage apa => este foarte higroscopic.



otetul se evapora mai repede. este mai volatil decat apa.


daca le lasi mai mult, hainele se vor imbiba cu otet. cand le vei purta,  risti sa declansezi niste alergii de mama, mama.


eu as cauta niste solutii alternative- clor sau alti agenti de albire, dezinfectati specifici, spalat la temperaturi mari.
sincer mi se pare ca te imbeti cu otet si apa rece.
Dupa ce le scot din otet, le bag la masina de spalat. Dup-aia se poarta. Nu stiu de ce vorbiti toti de otet pur, cand eu folosesc din comert, de 9%.  Citesc de ceva timp despre chestiile astea, clorul e ineficient. Nu degeaba am ajuns eu la otet. https://www.ncbi.nlm...les/PMC4792319/

#26
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008
stefan0011, iti raspund la cele doua intrebari cu care ai inceput topicul.

1. Acidul acetic anhidru (anhidru = fara apa) este o substanta solida cristalizata, la fel cum este si hidroxidul de sodiu (soda caustica), clorura de sodiu (sarea de bucatarie) etc.

Solidele (cristalele) au structura ordonata, repetitiva spatial, a atomilor si le este specifica un punct (temperatura) de topire, la care structura cristalina se distruge, trecand in faza lichida (ioni pozitivi si negativi miscandu-se dezordonat si independent). Cat are loc inca topirea, temperatura amestecului cristal - lichid ramane constanta, indiferent cat de puternica este sursa de caldura (energia primita este consumata la distrugerea retelei cristaline, nu la cresterea temperaturii).

Aceasta temperatura de topire (punct de topire) a solidelor (cristalelor) se micsoreaza la cresterea presiunii pe cristal, de aceea tabelele se refera la topirea la presiunea normala (1 atmosfera fizica).

Am accentuat: solid = cristal, deoarece alte substante, pe care poporul le numeste solide (sticla, plasticul, bitumul), nu se topesc la incalzire (nu au punct de topire), ci se inmoaie treptat, temperatura nu are un platou, devenind din ce in ce mai fluide. Se numesc substante amorfe (amorfe = fara forma, fara ordine interna).

Sper ca nu faci confuzia de limbaj stiintific intre topire si dizolvare, ci spui corect asa:

- Cristalele de acid acetic devin lichid = se topesc la incalzire cand, indiferent de puterea sursei de caldura, automat temperatura se stabilizeaza la valoarea egala cu temperatura de topire.

- Cristalele se dizolva in apa si obtii solutie.

- Acidul acetic 100% lichid (rezultat prin topire) se dilueaza cu apa si rezulta solutii de acid acetic de diferite concentratii.

Otetul alimentar nu este facut prin dizolvarea cristalelor, ci prin fermentatia vinului etc.


Tu nu ai acces la cristale de acid acetic, deci nu te intereseaza in problema ta cu dezinsectia hainelor.

2. Lasat in aer liber, otetul alimentar "se trezeste", adica isi pierde din tarie, din grade, ramane numai apa cu mirosuri si depuneri.
Poti sa-ti dai seama si singur: cand pui otet in salata si apoi lasi castronul descoperit, mai tarziu constati ca nu mai este la fel de acru, adaugi din nou otet.

#27
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021

 Anca12, on 30 noiembrie 2021 - 19:30, said:

stefan0011, iti raspund la cele doua intrebari cu care ai inceput topicul.

1. Acidul acetic anhidru (anhidru = fara apa) este o substanta solida cristalizata, la fel cum este si hidroxidul de sodiu (soda caustica), clorura de sodiu (sarea de bucatarie) etc.

Solidele (cristalele) au structura ordonata, repetitiva spatial, a atomilor si le este specifica un punct (temperatura) de topire, la care structura cristalina se distruge, trecand in faza lichida (ioni pozitivi si negativi miscandu-se dezordonat si independent). Cat are loc inca topirea, temperatura amestecului cristal - lichid ramane constanta, indiferent cat de puternica este sursa de caldura (energia primita este consumata la distrugerea retelei cristaline, nu la cresterea temperaturii).

Aceasta temperatura de topire (punct de topire) a solidelor (cristalelor) se micsoreaza la cresterea presiunii pe cristal, de aceea tabelele se refera la topirea la presiunea normala (1 atmosfera fizica).

Am accentuat: solid = cristal, deoarece alte substante, pe care poporul le numeste solide (sticla, plasticul, bitumul), nu se topesc la incalzire (nu au punct de topire), ci se inmoaie treptat, temperatura nu are un platou, devenind din ce in ce mai fluide. Se numesc substante amorfe (amorfe = fara forma, fara ordine interna).

Sper ca nu faci confuzia de limbaj stiintific intre topire si dizolvare, ci spui corect asa:

- Cristalele de acid acetic devin lichid = se topesc la incalzire cand, indiferent de puterea sursei de caldura, automat temperatura se stabilizeaza la valoarea egala cu temperatura de topire.

- Cristalele se dizolva in apa si obtii solutie.

- Acidul acetic 100% lichid (rezultat prin topire) se dilueaza cu apa si rezulta solutii de acid acetic de diferite concentratii.

Otetul alimentar nu este facut prin dizolvarea cristalelor, ci prin fermentatia vinului etc.


Tu nu ai acces la cristale de acid acetic, deci nu te intereseaza in problema ta cu dezinsectia hainelor.

2. Lasat in aer liber, otetul alimentar "se trezeste", adica isi pierde din tarie, din grade, ramane numai apa cu mirosuri si depuneri.
Poti sa-ti dai seama si singur: cand pui otet in salata si apoi lasi castronul descoperit, mai tarziu constati ca nu mai este la fel de acru, adaugi din nou otet.
Merci, foarte documentata. Care ar fi viteza de "trezire" otetului la 5 gr C sa zicem? Adica in 24 h la 5 gr C ajunge de la 9% la ...x%? Daca se poate face o astfel de estimare...

#28
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008
Depinde de temperatura mediului si de viteza vantului.
Viteza de evaporare (mai mare a otetului decat a apei) este proportionala cu temperatura, cu suprafata libera expusa si cu diferenta dintre presiunea actuala a vaporilor de deasupra si  presinii vaporilor saturanti. Daca acoperi cu capac sau cu folie si mentii temperatura scazuta, se ajunge rapid la vapori saturanti si atunci evaporarea inceteaza. Daca vaporii gasesc portita de iesire, saturarea nu are loc si evaporarea (mai rapida a vaporilor de otet) continua si ai din ce in ce mai multa apa in lichid.

#29
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 stefan0011, on 30 noiembrie 2021 - 18:26, said:


La Ascaris ma refer. Am citi din diferite surse, unii spun ca da, unii spun ca nu...daca poti, spune-mi concret de ce devin infectioase doar pe sol si nu si pe o haina.


Dupa ce le scot din otet, le bag la masina de spalat. Dup-aia se poarta. Nu stiu de ce vorbiti toti de otet pur, cand eu folosesc din comert, de 9%.  Citesc de ceva timp despre chestiile astea, clorul e ineficient. Nu degeaba am ajuns eu la otet. https://www.ncbi.nlm...les/PMC4792319/
Pentru ouale de purici clorul e foarte eficient, de aceea se recomanda stergerea suprafetelor cu Domestos. Nu vad de ce nu ar fi eficient si pentru oua de ascarizi.

#30
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011

 stefan0011, on 30 noiembrie 2021 - 18:26, said:

La Ascaris ma refer. Am citi din diferite surse, unii spun ca da, unii spun ca nu...daca poti, spune-mi concret de ce devin infectioase doar pe sol si nu si pe o haina.
Expunerea la soare pe sol le face sa aiba o protectie de chitina contra sucului gastric; daca avem de exemplu din start 4 limbrici (Ascaris Lumbricoides); desi eliminam oua, nu ne putem autoinfecta si nici pe cei din familie nu-i putem infecta; infectia vine din alimente (legume) cu oua mature pe ele; în intestin, ouale trec în circulatie, se opresc în alveolele pulmonare, trec în forma larvara, sparg alveolele, trec în secretia bronsica, pe care o înghitim si asa ne alegem în final cu un numar limitat de limbrici pe care-i pierdem când mor de batrânete sau cu tratament; eventual, iritati de vreun condiment o iau din loc si ies activ sau pe jos sau pe sus (pe gura, nas)- "eratismul ascaridozei"

#31
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021

 Victor5, on 30 noiembrie 2021 - 21:36, said:

Expunerea la soare pe sol le face sa aiba o protectie de chitina contra sucului gastric; daca avem de exemplu din start 4 limbrici (Ascaris Lumbricoides); desi eliminam oua, nu ne putem autoinfecta si nici pe cei din familie nu-i putem infecta; infectia vine din alimente (legume) cu oua mature pe ele; în intestin, ouale trec în circulatie, se opresc în alveolele pulmonare, trec în forma larvara, sparg alveolele, trec în secretia bronsica, pe care o înghitim si asa ne alegem în final cu un numar limitat de limbrici pe care-i pierdem când mor de batrânete sau cu tratament; eventual, iritati de vreun condiment o iau din loc si ies activ sau pe jos sau pe sus (pe gura, nas)- "eratismul ascaridozei"
Partea asta cu soarele si rezistenta la sucul gastric e complet noua pt mine. Nu te contrazic, bine ar fi sa fie asa, poate esti medic, poate te pricepi, etc. Eu n-am mai auzit de asa ceva. Medicul de familie mi-a recomandat sa fierb lenjerii si ce se mai poate, sa curat manerele la usi suplimentar....am omis sa o intreb Cu ce? Am mai citit tot asa unele studii de prin afara, in unele spuneau ca ouale sunt distruse in 15 ore de stat in soare, in altele spuneau ca e nevoie desaptamani sau chiar luni de zile in soare pt a le distruge. Nu stiu pe cine sa mai cred.

#32
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007

 pasilla, on 30 noiembrie 2021 - 16:13, said:

(azeotropi).
Azeotrop e altceva iar acidul acetic nu formeaza amestec azeotrop cu apa.

#33
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
oricat ai dezinfecta si fierbe vine cainele vecinului si-si face treaba mare care se usuca si vantul face restul imprastiind peste tot ouale

#34
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
otetul este intr-adevar eficient in distrugerea oualor de ascaris lumbricoides.
https://www.ncbi.nlm...les/PMC4800893/
asa cum rezulta din articol a fost testat in special pentru a dezinfecta legumele care nu se consuma fierte (ex salata, rosii etc).
Fata de clor e adevarat ca are niste avantaje pentru ca nu distruge hainele desi fiind vorba de hainele copilului nu cred ca va avea nevoie prea mult de ele pentru ca va creste. Dupa cum rezulta din articol otetul de 5% deja distruge ouale in 30 min. Otetul comercial cel mai ieftin are 9% si nu sunt sigur ca e din fermentatie. In principiu va functiona cu succes pentru dezinfectia rufelor de aceste oua dar ai nevoie de cantitati suficiente. Cred ca mai simplu si mai ieftin ar fi sa nu mai cumperi haine si lenjerie din plastic ci din bumbac si sa le speli la 70-80C.
Pe de alta parte pentru dezinfectia clantelor si altor obiecte nu m-as baza pe otet. Radiatia UV nu are efect se pare fiind cam cele mai rezistente oua la UV. Din nefericire sunt niste oua foarte rezistente cam la orice asa ca necesita si dezinfectanti agresivi de tipul hipocloritului sau formaldehidei sau amoniac solutie. Ma gandesc ca va fi destul de neplacut o vreme cu dezinfectia.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate