Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

viteza internetului scade drastic, solutii

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 13.08.2006
am internet de 500.la wifi,langa router am cam 440.este routerul alb,compal parca.acesta se afla la parter.
la etaj,exact deasupra lui,pe wifi viteza scade la 220-230
deoarece am nevoie de ethernet la etaj,am cumparat un Range Extender wireless AC1750 TP-Link RE450,in ideea ca voi avea macar aceeasi viteza de 200Mbps.
insa nu este asa,am abia undeva la 25-30,pe ethernet.
folosind vpn,viteza ajunge la 17-18.
as avea nevoie de un 25Mbps cu vpn activ.
ce solutii as putea avea,in afara de a trage cablu intre etaje
toate aparatele sunt pe 5Ghz

Edited by legalizes_crime, 30 November 2021 - 12:16.


#2
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007
Mesh

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,740
  • Înscris: 30.08.2006
Muta Range Extenderul din camera si du-l pe hol. Ai nevoie si de semnal bun pentru extender.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Orice extender va injumatati viteza pe wi-fi - asta teoretic - practic va fi chiar mai rau.

Ai doua solutii eficiente, una nu iti convine:
- cablu intre etaje - varianta ideala !!!
- adaptor powerline - daca ai aceeasi faza intre parter si etaj te scuteste de un fir tras - transfera semnalul prin reteaua de 230V - adica ceva de genul - https://www.emag.ro/...t/pd/E89VNBBBM/

In amblele cazuri mai montezi un AP la etaj ( daca gasesti sunt si kit-uri powerline care au wi-fi - dar ala merge doar in camera respectiva - nu are putere mare )

Mai ramane si solutia MESH dar e cu dus si intors - e tot un sistem cu range extender la origini, plus ca ai de testat pana gasesti punctele optime ptr viteza.

#5
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Un "ceva" tri-band. Am mai recomandat si pe aici aceeasi treaba: https://forum.softpe.../#entry28470252
Faci frumos retur la acel RE450 si iei ceva tri-band.
evoMAG: ASUS ZenWifi CT8, Mesh, MU-MIMO, AC3000 Gigabit, Tri Band, 1 pack
Daca spui ca ai dispozitive pe 5GHz, acel repeater tri-band avand doua module de 5GHz se va conecta cu un modul la router-ul tau iar prin celalalt modul va da internet mai departe, nu se injumatateste nimic.

Edited by Znevna, 30 November 2021 - 12:49.


#6
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View Postlegalizes_crime, on 30 noiembrie 2021 - 12:15, said:

am internet de 500.la wifi,langa router am cam 440.este routerul alb,compal parca.acesta se afla la parter.
la etaj,exact deasupra lui,pe wifi viteza scade la 220-230
deoarece am nevoie de ethernet la etaj,am cumparat un Range Extender wireless AC1750 TP-Link RE450,in ideea ca voi avea macar aceeasi viteza de 200Mbps.
insa nu este asa,am abia undeva la 25-30,pe ethernet.

Obisnuieste-te cu ideea ca, daca nu locuiesti singur in bloc, ai de-a face cu roterele vecinilor. De aceea niciodata pe WIFI nu o sa vezi viteze de 200Mbs constant ci doar intamplator in conditii ideale.
Peste 90% din oameni au pe WIFI pana in 100 Mbs

#7
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
@Rav_885 O fi avand initiatorul doua apartamente chiar unul sub altul? Eu zic ca e vorba de-o casa totusi.

#8
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Pentru o casa cu etaj trebuie mesh -    Tp-Link Deco M4 sau S4 (3 pack)

Edited by Rav_885, 30 November 2021 - 12:51.


#9
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Alea-s Dual band Posted Image
N-as recomanda asa ceva nici la dusmani.
Daca le pui pe cablu, da, dar sa faci Mesh cu ele, nu.

Edited by Znevna, 30 November 2021 - 12:53.


#10
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

View Postlegalizes_crime, on 30 noiembrie 2021 - 12:15, said:

am abia undeva la 25-30,pe ethernet.
folosind vpn,viteza ajunge la 17-18.
as avea nevoie de un 25Mbps cu vpn activ.

VPN-ul e cu rutare pe extern? Inclin sa cred ca-ti va limita viteza la 17-18 indiferent ce solutie WiFi vei folosi.

#11
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 13.08.2006
casa cu etaj.in ambele locuiesc eu.sus am biroul iar la parter locuiesc.

__Dan__ said:

1638272378[/url]' post='28527272']
VPN-ul e cu rutare pe extern? Inclin sa cred ca-ti va limita viteza la 17-18 indiferent ce solutie WiFi vei folosi.
expressVpn,nu limiteaza.
am scos si viteze de 70Mbps,tot pe acelasi server din new york,ceea ce e mai mult decat necesar
in zona la noi internetul e chiar foarte bun,am si de la rds cu 940Mbps pe cablu,abonament de 1Ghz

View Posteiffel, on 30 noiembrie 2021 - 12:36, said:

Orice extender va injumatati viteza pe wi-fi - asta teoretic - practic va fi chiar mai rau.

Ai doua solutii eficiente, una nu iti convine:
- cablu intre etaje - varianta ideala !!!
- adaptor powerline - daca ai aceeasi faza intre parter si etaj te scuteste de un fir tras - transfera semnalul prin reteaua de 230V - adica ceva de genul - https://www.emag.ro/...t/pd/E89VNBBBM/

In amblele cazuri mai montezi un AP la etaj ( daca gasesti sunt si kit-uri powerline care au wi-fi - dar ala merge doar in camera respectiva - nu are putere mare )

Mai ramane si solutia MESH dar e cu dus si intors - e tot un sistem cu range extender la origini, plus ca ai de testat pana gasesti punctele optime ptr viteza.
nu am aceeasi faza,
uffff

Edited by legalizes_crime, 30 November 2021 - 14:48.


#12
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View PostZnevna, on 30 noiembrie 2021 - 12:52, said:

Alea-s Dual band Posted Image
N-as recomanda asa ceva nici la dusmani.
Daca le pui pe cablu, da, dar sa faci Mesh cu ele, nu.

Care-i problema ca-s dual band si de ce n-ai putea sa faci mesh cu ele?

#13
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
N-am zis ca nu poti sa faci Mesh cu ele, am zis ca n-as recomanda sa faci Mesh cu dispozitive dual band, daca tot vrei sa faci Mesh mergi pe ceva solutii tri-band, sa ai modul radio dedicat pentru backhaul. Posted Image
Valabil si pentru un simplu repeater.

#14
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 13.08.2006
https://altex.ro/sis...FYaApqKEALw_wcB

ar rezolva problema?
cum lucreaza aces sistem? nu este ca un repeater?
sau este mult mai puternic si comunica mult mai bine cu routerul prin placa de beton

#15
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Daca tot esti dispus sa dai asa multi bani as merge totusi pe ceva de la Asus, sistemul lor AiMesh parca e ceva mai ok decat TP-Link, si firmware-ul e ceva mai bogat.
Poti luat ori doua bucati din cele mentionate de mine mai sus, Asus ZenWiFi AC CT8, iar daca vrei ceva cu AX ar fi Asus ZenWiFi AX XT8 (pachet de doua bucati la pret acceptabil: https://www.vexio.ro...-home-mesh-2pk/ )
Dar nu stiu daca merita, daca iei doua bucati de CT8 de la evoMAG (inca nu stiu de ce e asa ieftin la ei) ajungi la 1200 lei, pe cand cele doua XT8 sunt cu 800 lei mai mult.
Avantajul la doua bucati vs 1 ar fi ca o unitate o pozitionezi fix unde ai cel mai bun semnal la etaj de la router-ul tau de jos, iar cealalta unitate o pozitionezi undeva la etaj ... unde inca ai semnal bun de la prima unitate sa-ti extinda si mai departe (sau sa conectezi ceva pe cablu).
Dar, daca vrei neaparat TP-Link, vezi ca la PC Garage e la promotie: https://www.pcgarage...d-wifi-6-2pack/

Edited by Znevna, 30 November 2021 - 19:45.


#16
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Sau, alta idee, iei 3 bucati CT8 si opresti wireless-ul de la acel modem, legi o unitate CT8 prin cablu la modem si restul la etaj. Posted Image
Sau una la etaj si doua jos.. dupa preferinte.

Edited by Znevna, 30 November 2021 - 20:15.


#17
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 13.08.2006
tp link este la pc garage la desigilate cu 1611 lei.dar nu am mai luat de la ei.sunt de incredere?in caz de ceva cum se comporta a retur

#18
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Ti-am zis mai sus, eu n-as merge pe TP-Link, uite, daca tot vrei sa incerci resigilate, sunt la emag alea mentionate de mine mai sus, CT8, pare a fi pack de 2 bucati, la 749,99 lei.
https://www.emag.ro/...e/pd/DQQMLMMBM/
Dar ar trebui sa confirmi cumva cu emag-ul ca e vorba de "2 pack".
Iar daca nu esti multumit de ele dupa ce le faci update la ultimul firmware si configurezi corect, le poti face retur.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate