Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Traiesc mai bine romanii stabiliti in strainatate decat romanii din tara?

* * - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
657 replies to this topic

#19
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,484
  • Înscris: 30.10.2003

View PostCristi_E, on 30 noiembrie 2021 - 12:38, said:

Intr-o tara straina te trezesti ca nu-ti suna cu telefonul cu lunile, sau  ca n-ai niciun mesaj. E, cum este? Posted Image
Mult mai linistit Posted Image

#20
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005

View PostCristi_E, on 30 noiembrie 2021 - 12:01, said:

Pareri? Posted Image
A ta care este ?

#21
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,484
  • Înscris: 30.10.2003

View Posttehnics, on 30 noiembrie 2021 - 12:40, said:

A ta care este ?
Ca tu stai nasol acolo unde stai! Ar trebui sa te intorci acasa.

#22
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 31.03.2015

View PostNaijax, on 30 noiembrie 2021 - 12:28, said:



Haidi' bre' Cristi ...
Parca te-ai nascut ieri

Stau 10 in camera, baga mancare ieftina si proasta...
Hiii, sa nu mai zici asta, ca am zis-o si eu si cică sunt inventii de ale mele. :lol:

#23
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 01.10.2010
depinde ce intelege fiecare prin calitatea vietii.

parerea mea e ca nu te ajuta cu nimic un salariu de 3000 de euro in mana in Romania, atat timp cat stai in trafic cu orele sa ajungi la job, sa rezolvi o hartie la o institutie publica e aventura curata, n-ai strazi asfaltate in cartiere de case in marile orase, toti vor sa te faca, Politia e o gluma, la scoala inca dai plocon de sarbatori etc etc.

cat despre asta cu locuinta, pana mea, mie sarbatorile la romani mi se par horror - se inghesuie 4 generatii in apartamentul din anii 60 a lu' bunelu' ca sa discute politica si sa se uite la EtnoTV... cam asta e standardul.
nu e mai fain in alte tari, iesi la pub, iesi la restaurant la un curcan si cam aia e?

#24
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 31.03.2015

View PostFane, on 30 noiembrie 2021 - 12:35, said:


nu-i asa fancy sa locuiesti cu parinti...
Locuiesti pana strangi ceva bani sa incepi constructia unei case.
Ceea ce au si facut românii.

#25
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 25.10.2016
E putin complicat de spus daca cei din vest traiec bine sau nu.
Depinde ce planuri de viitor au.
Sunt unii care sunt pe economie mereu, cumpara cele mai ieftine alimente, bauturi, etc, locuiesc in niste apartamente mizere (desi castiga bine), fiindca toarna toti banii intr-un castel in Romania in care nu o sa locuiasca niciodata.
Si altii care stiu sa traiasca fain, dar asta vine cu niste costuri. O locuinta faina(chiar daca e cu 100-200 Eur mai scumpa), niste excursii locale regulate, un cinema, un restaurant etc.

#26
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
un roman din strainatate care are un job cu minimul pe economie si locuieste cu alti 3 colegi in camera traieste mult mai prost ca un roman din tara care are un salar peste 1000 de euro net
daca e sa comparam joburi similare, sa zicem programator, care i tara are 3000 de euro salar comparat cu unul ce are 4000 de euro salar, aici e relaiv pentru ca raportat la costuri cel din Romania va iesi cu mai multi bani la sfarsit de luna dar poate cel din germania e mai fericit datorita societatii de acolo....

#27
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 31.03.2015

View Postbritishpub, on 30 noiembrie 2021 - 12:42, said:



cat despre asta cu locuinta, pana mea, mie sarbatorile la romani mi se par horror - se inghesuie 4 generatii in apartamentul din anii 60 a lu' bunelu' ca sa discute politica si sa se uite la EtnoTV... cam asta e standardul.
nu e mai fain in alte tari, iesi la pub, iesi la restaurant la un curcan si cam aia e?
Pai asa fac batranii peste tot. Tinerii procedeaza altfel acum.

#28
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

View Posttehnics, on 30 noiembrie 2021 - 12:40, said:

A ta care este ?

Stie el mai bine ca tine despre cat de rau o duci Posted Image

#29
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostCristi_E, on 30 noiembrie 2021 - 12:38, said:

Asta cam asa e. Dar cu cine te bucuri de toaste astea, singur? Bine, daca esti cuplat, te duci cu sotia, dar chiar si asa...
Apoi, gandeste-te la o situatie ciudata. In Ro esti obisnuit sa iti sune toata ziua buna ziua telefonul. Intr-o tara straina te trezesti ca nu-ti suna cu telefonul cu lunile, sau  ca n-ai niciun mesaj. E, cum este? Posted Image

Sa spui ca asta e un avantaj e ca si cand ai zice ca-i mai bine sa ai buda in fundul curtii, ca mai faci miscare pana ajungi.

#30
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 31.03.2015

View Posttehnics, on 30 noiembrie 2021 - 12:40, said:


A ta care este ?
Sa ai bani si luciditate.

#31
AKSAGUAM

AKSAGUAM

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 24.09.2021
Traim foarte rau aici in Vest, puteti sa ne trimiteti niste lei si niste conditii de viata din România ?
Sau poate ca o ducem normal ka orice nivel ne-am afla pe scara sociala si asta ar trebui ca pe voi sa nu va intereseze prea tare ca vorba aia, fiecare cu aia a masii si daca ne cumpar o masina o cumparam cu banii nostri.
Iar in România eu unul deabia astept sa ma intorc, la pensie 😁😁😁.

#32
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 31.03.2015

View Postdani.user, on 30 noiembrie 2021 - 12:45, said:



Stie el mai bine ca tine despre cat de rau o duci Posted Image
Da, si voi stiti mai bine despre cat de bine o duc unii români. Ca ati zis pe celalalt topic ca toti romanii fac foamea si traiesc printre gunoaie si se afunda pana la genunchi in noroi. =)))

View Postgiuliani, on 30 noiembrie 2021 - 12:45, said:



Sa spui ca asta e un avantaj e ca si cand ai zice ca-i mai bine sa ai buda in fundul curtii, ca mai faci miscare pana ajungi.
Nu neaparat un avantaj, ci un indicator al faptului  ca brusc ai ajuns singur pe lume. Apropos, daca ar disparea lumea, cu exceptia ta, ai lua toti banii din banci ca sa te imbogatesti? :lol:

Edited by Cristi_E, 30 November 2021 - 12:54.


#33
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,484
  • Înscris: 30.10.2003
Initiatorul intodeauna face comparatie intre unu din Romania care are o situatie mai buna si unu din vest intr-o situatie mai proasta.

Aia care stau 10 in camera, dar lucreaza in Romania ar sta singur acasa pe somaj. De asta nu se pomeneste. Ca multi romani nu au sanse in Romania de un castig decent pe masura muncii lor. Pentru aceeasi munca in vest castiga de 10 ori mai bine.

Edited by Bursul, 30 November 2021 - 12:51.


#34
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 27.10.2007
este foarte bine.

View PostCristi_E, on 30 noiembrie 2021 - 12:38, said:

Apoi, gandeste-te la o situatie ciudata. In Ro esti obisnuit sa iti sune toata ziua buna ziua telefonul. Intr-o tara straina te trezesti ca nu-ti suna cu telefonul cu lunile, sau  ca n-ai niciun mesaj. E, cum este? Posted Image

Edited by strongsss, 30 November 2021 - 12:53.


#35
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

Quote


„De ce am plecat? Pe scurt, de frică. De grija zilei de mâine. Pentru că îmi era mai frică să rămân decât îmi era să plec. Eram «single mom» la data luării deciziei și trăiam de ceva vreme cu o teamă latentă și o nesiguranță care devenise deja ceva cert în viața mea. Simțeam că merg pe nisipuri mișcătoare, că pedalez în gol și că nu exista și nici nu se întrevedea vreo plasă de siguranță.
Munceam fără pauză pentru a-i putea plăti meditații fiului meu și mă gândeam dacă are vreo noimă. Și dacă ajunge să facă două facultăți, cum am făcut eu, va câștiga oricum insuficient cât să îi tihnească, pe când fratele meu care era șofer de camion în Germania de ceva ani era atât de relaxat din toate punctele de vedere încât ai fi crezut că practică vreo formă de meditație sau bea apă sfințită.
Așa că am plecat undeva unde mi se asigură stabilitate economică, asigurări sociale, putere de cumpărare, iluzia asta de cădere pe moale, de plasă de siguranță.”

https://pressone.ro/...tara-vrem-popor




#36
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 27.10.2007

View PostCristi_E, on 30 noiembrie 2021 - 12:49, said:

Da, si voi stiti mai bine despre cat de bine o duc unii români. Ca ati zis pe celalalt topic ca toti romanii fac foamea si traiesc printre gunoaie si se afunda pana la genunchi in noroi. =)))
romanii de afara traiesc mai bine acolo decat in Romania, dupa sistemul lor de valori. daca ar duce-o mai prost afara, s-ar intoarce.
i-a dus capul sa plece, in mod sigur ii duce capul sa se intoarca.
ei nu se intorc in Romania dintr-un singur motiv. acolo le este mai bine, si chiar au cu ce compara.
ca aceasta stare de bine e diferita de la om la om,asta e o alta discutie.
personal, nu cred ca e treaba mea sa judec sistemul de valori al altuia.

Edited by strongsss, 30 November 2021 - 13:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate