Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Recomandare Monitor Gaming

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
geany_devil94

geany_devil94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.01.2009
Salut! Vreau sa fac upgrade la un monitor mai bun si nu ma pot decide intre aceste 2 monitoare:
LG 32GK650F-B si MSI Optix G273QF
https://www.rtings.c...&threshold=0.10
La LG ma atrage display-ul mai mare si am vazut pe youtube pe canalul Hardware Unboxed un feedback foarte bun la acest monitor, doar ca vine si cu minusuri , acela ca are panou VA si nu am o experienta prea placuta cu ele deoarece am mai avut si cam toate au ghosting si inca o problema ar fi ca stau cam la 70 cm distanta de monitor si imi este frica sa nu fie prea mare , nu as vrea sa numar pixelii pe ecran.
La MSI singurele avantaje care ma atrag sunt ca are panou IPS si am inteles ca este superior fata de VA si TN (input lag mai redus fata de VA,nu are ghosting,unghiurile de vizualizare mai bune, culori mai bune)  si banuiesc ca datorita ecranului mai mic imaginea este mult mai clara si crisp.

Vreau o parere, voi ce ziceti sa fac?

Edited by geany_devil94, 29 November 2021 - 23:07.


#2
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Daca te uiti la Hardware Unboxed nu inteleg de ce nu alegi un monitor din cele testate de ei. Eu am luat un Dell S2721DGF si sunt foarte multumit.

Edited by RedDev, 29 November 2021 - 23:31.


#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Am eu un Philips cu panou IPS si este praf. Are efectul de backlight bleed sau glow la toate colturile si contrastul e mediocru. La 2K si 32" nu cred ca vezi pixelii.

Edited by Leo2006, 29 November 2021 - 23:34.


#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
1. H.U. face reviewuri la 27-32" pt. ca nu exista IPSuri bune cu 1440p @ refresh mare mai mici de 27".

2. Probabil e si subiectiva treaba, dar eu le gasesc mult prea mari si la 23"; datorita formatului wide chiar si la 21" ametesc de la uitatul ba in stanga ba in dreapta, iar daca ma retrag mai departe ma duc mai bine sa fac altceva mai interesant...

3. Si eu urmaresc H.U., si chiar daca vorbele lor nu spun mereu asta, testele lor imi reconfirma mereu ca toate LCDurile sunt inacceptabil de proaste d.p.m.d.v.
Asa ca o sa folosesc in continuare CRTuri high end pana o sa fie disponibile microLEDuri bune.

4. La 27" @ 1440p trebuie sa stai la minim 81cm ca sa nu te enerveze subpixelii.
     La 32" @ 1440p trebuie sa stsi la minim 94 cm din acelasi motiv.

      La 32" @ 2160p e OK 64 cm, dar iti trebuie RTX 4900...

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
In loc de acel model de MSI,mai bine asta
https://www.emag.ro/...f/pd/D0N6C2MBM/
Se poate regla pe inaltime.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ca tot veni vorba de monitoare de gaming, ce parere aveti de




1.   Monitor Gaming LED TN Dell 23.8", Full HD, 1ms, 144Hz, FreeSync, DisplayPort, HDMI, Pivot, Negru, S2421HGF
https://www.emag.ro/.../pd/DB7M9YMBM/?


2.   Monitor Gaming LED IPS Acer Nitro 23.8", Full HD, 1920x1080, 1 ms, 144Hz, FreeSync, HDMI, DisplayPort , VG240YPbiip
https://www.emag.ro/.../pd/D34QWWBBM/?


Pe care il recomandati?

Edited by MembruAnonim, 30 November 2021 - 01:59.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Pe nici unul.
Avand in vedere evolutia,avand in vedere ca la TV este nevoie de ecran cu diagonala cat mai mare,la telefon asisderea,monitoarele de 23,8-24 deja sunt considerate depasite,indiferent de ce ofera.
Asadar tre' sa te orientezi catre minimum o diagonala de 27" si minimum QHD.Asta in 2021.

ps.
Pentru gaming nu se recomanda monitoare TN,indiferent de cata reclama se face in acest sens.De exemplu erau la un moment dat monitoarele BENQ cu ecran TN care erau foarte laudate,dar "isteria" a tinut foarte putin.
Tot IPS-ul (si derivatele) face inca legea,cu toate bubele aferente.

#8
geany_devil94

geany_devil94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.01.2009

View Postadisz, on 30 noiembrie 2021 - 08:35, said:

Pe nici unul.
Avand in vedere evolutia,avand in vedere ca la TV este nevoie de ecran cu diagonala cat mai mare,la telefon asisderea,monitoarele de 23,8-24 deja sunt considerate depasite,indiferent de ce ofera.
Asadar tre' sa te orientezi catre minimum o diagonala de 27" si minimum QHD.Asta in 2021.

ps.
Pentru gaming nu se recomanda monitoare TN,indiferent de cata reclama se face in acest sens.De exemplu erau la un moment dat monitoarele BENQ cu ecran TN care erau foarte laudate,dar "isteria" a tinut foarte putin.
Tot IPS-ul (si derivatele) face inca legea,cu toate bubele aferente.

Nu exista monitorul perfect, fiecare are plusuri si minusuri.
Panoul TN exceleaza in timpurile de raspuns dar reproducerea culorilor este proasta, VA  are cate putin din ambele tabere dar sufera de ghosting si input lag, IPS are culori foarte bune, timp de raspuns ok, unghiuri de vizualizare bune dar poate suferi de ips glow , contrast scazut etc.
Deci depinde de preferintele fiecaruia ce sa aleaga.

Edited by geany_devil94, 30 November 2021 - 16:38.


#9
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,665
  • Înscris: 03.01.2007
Dupa ani de zile cu monitoare IPS, nu mai vreau sa vad IPS, as alege VA fara sa ma gandesc chiar daca nu-s rapide ca TN sau IPS. Sunt unele de 240hz fara probleme tipice VA-urilor (AOC PD27, ViewSonic XG270QC, AORUS CV27F, Acer X35 etc).
Am un Samsung VA de 55 inch, ma impresioneaza de fiecare data cand ma uit la el. Sincer nu stiu cum unii pot viziona filme sau jocuri pe IPS ca sa nu mai spun TN care pentru mine sunt de neprivit chiar si pentru browsing sau youtube.
Toate LCD-urile de top sunt VA.
IPS inca este o țeapă globala, ca apa imbuteliata.

#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostFeDaYin, on 30 noiembrie 2021 - 19:26, said:

Toate LCD-urile de top sunt VA.
IPS inca este o țeapă globala, ca apa imbuteliata.
Hai, mai taie un pic. Am toate 3 tehnologiile in casa, monitoare de top la vremea lor. IPS este imbatabil la calitate. SIngura problema a IPS-ului este IPS GLOW (a nu se confunda cu light bleed).

#11
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,665
  • Înscris: 03.01.2007
La LCD-uri VA de top ma refeream la televizoare. Poti sati lauzi IPS-urile cat vrei tu, nu te opreste nimeni. Va spune baiatu, 800 la 1 este viitorul dar si prezentul.
"The eye can't see more than 800 to 1"

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Nu suport niciun LCD, dar VAurile sunt cele mai naspa, alea de top ma enerveaza mai rau decat niste TNuri de top, iar la Samsung au si doar curbate @ 144hz - alta chestie pe care nu o suport.

AHVA este IPS 100%, are o denumire confuza, advanced hyper viewing angle, dar nu sunt deloc VA ( vertical alignment) ci sunt IPS ( in plane switching).

Astept AMOLED din vara lui 1992, am la smartphone AMOLED 1440p dar e pentile, insa la monitoare astept True microLED si pana atunci ma descurc cu CRTuri infinit mai bune decat orice LCD.


#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostFeDaYin, on 01 decembrie 2021 - 15:05, said:

"The eye can't see more than 800 to 1"
Mda .. de asta un OLED rupe tot cand vine vorba de contrast.
Sper ca erai sarcastic.

Oricum, contrastul nu e totul, VAul are ghosting la orice nivel si in anumite scenarii devine groaznic de deranjant.

#14
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Am cumparat un SAMSUNG C27RG54FQU LED, Gaming-Monitor
(68.6 cm(27 Zoll), schwarz/dunkelblau, FullHD, 240 Hz, Curved, 240Hz Panel)
265€

si la orice joc, este foarte bun.

Edited by WestPoint, 17 December 2021 - 23:04.


#15
geany_devil94

geany_devil94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.01.2009
Revin cu un update la acest thread sa nu mai deschid altul.
Inca nu mi-am luat monitor si ramas nehotarat intre un LG GL850-B si LG GK650-F.
https://www.rtings.c...&threshold=0.10

Cel mai mult ma atrage ecranul mare la cel de 32 inch deoarece sunt un fan al ecranelor mari dar asta vine si cu dezavantaje, panel VA cu pixel density  mai mic pe 32 inch si timpul de raspuns mai mare fata de gl 850.
Dar parca tot asa renunta la aceste avantaje pentru un display mai mare, voi ce parere aveti, ce sa aleg?

#16
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Sunt monitoare bune de 32 de inchi si cu IPS si rezolutie mare/densitate mare a pixelilor. Vezi ultima comparatie de la Hardware Unboxed: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hk5DtR8alKo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
geany_devil94

geany_devil94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.01.2009

View PostRedDev, on 18 decembrie 2021 - 20:41, said:

Sunt monitoare bune de 32 de inchi si cu IPS si rezolutie mare/densitate mare a pixelilor. Vezi ultima comparatie de la Hardware Unboxed: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hk5DtR8alKo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
E cu mult peste bugetul meu.

#18
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
O fi. Nu stiu. Dar un monitor nu se schimba ca placile video. Un 1440P sau, Doamne fereste, un 4K vor fi bune mult timp de acum inainte. De fapt e recomandat sa stai deoparte de 4K pentru ca nici 3090 nu ii face fata in jocurile curente, daramite ce va aparea in 2022. Cum zice Tech, daca iei un monitor 4K ai semnat sa iei automat si RTX 3090, 4090 si 5090.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate