Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Evitare dubla impozitare Germania

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View PostMinettoMatoi, on 02 decembrie 2021 - 19:17, said:

Insa si romanii tampiti, de ce nu i-a zis mamei la politie cand si-a facut mutatia aici, ca trebe sa se duca la ANAF si sa isi faca rezidenta fiscala aici ! Ca nu am stiut pana azi.
De unde era sa stim ?
Nu ti-au spus, pt ca nu tine de competenta politiei sa-ti spuna sa-ti faci rezidenta fiscala. E treaba ta sa te asiguri ca-ti faci ordine in situatia personala, mai ales ca te-ai mutat (sau mama ta) de tot din Germania inapoi in Romania.
Ti-a explicat si colegul remvirg.

View PostMinettoMatoi, on 02 decembrie 2021 - 19:39, said:

Exact asta mi-a zis si anaf astazi, mersi foarte mult de informatie, zic mersi mult ptr ca eu le-am zis stiind de la tine, ca mama nu are certif din asta, nu ne-au zis ei primii, au zis dupa aia ca trebuie sa avem.
Pt ca sunt incompetenti. ANAF-ul e plin de pile, amante, neveste, etc de politicieni mai mici sau mai mari. Oamenii competenti nu mai au loc de aia pt ca orice gunoi care a terminat ASE-ul (sau FSE-ul) cu chiu cu vai si are cunostinte zero, dar are un tatic politician sau i-o suge unui politician, prinde loc la ANAF. Fraierii care au invatat pe bune se duc in firme private.

View Postwiseguy76, on 02 decembrie 2021 - 20:33, said:

.
Pe mine prima oara m-a trimis un idiot de la ANAF la primarie sa iau certificat fiscal, d-ala de iti da cand vinzi masina sau apartamentu,
Si pe tine? Cand am fost sa le zic de schimbarea rezidentei fiscale din Romania in De, se uitau la mine ca la felul 14. M-au trimis la naiba-n praznic pe la primarie, alea se uitau la mine ca la ozn, ce caut eu la primarie sa le zic de rezidenta fiscala. Mi-a luat vreo 3 zile sa gasesc pe cineva care a reusit sa-mi dea hartiile corecte pt Finanzamt, pt ca toti veneau cu "dar nu suntem in UE, la ce-ti trebuie asa ceva?"

View PostMinettoMatoi, on 02 decembrie 2021 - 20:42, said:

wiseguy76, ai dreptate, sunt plictisiti aia de la anaf, nu mai sunt atenti la detalii.
Sunt incompetenti, nu plictisiti. Niste inapti 80% dintre ei.

View PostMinettoMatoi, on 02 decembrie 2021 - 20:42, said:

Ti-am explicat de ce nu vreau sa ma impoziteze nemtii si se pare ca nu ai inteles, zici ca si cum nu dorec ceva normal, si oricum nu e normala dublaimpozitare.
Nu e normala, dar aici nu nemtii te-au f*t*t si ti-au luat si banii, ci romanii. E perfect normal ca nemtii sa vrea sa impoziteze niste bani pe care ei ii platesc si nu sunt cheltuiti in De, mai ales ca nu e vorba de o pensie de drept, ci de urmas.

Btw, ca fapt divers: mailul catre Finanzamt tot in stilul asta dezlanat de exprimare l-ai scris? Daca da, mila mi-e de aia cand o sa incerce sa descifreze ce vrei tu de la ei...

#38
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018

View PostLowrider, on 02 decembrie 2021 - 23:58, said:

Nu ti-au spus, pt ca nu tine de competenta politiei sa-ti spuna sa-ti faci rezidenta fiscala. E treaba ta sa te asiguri ca-ti faci ordine in situatia personala, mai ales ca te-ai mutat (sau mama ta) de tot din Germania inapoi in Romania.
Ti-a explicat si colegul remvirg.


Pt ca sunt incompetenti. ANAF-ul e plin de pile, amante, neveste, etc de politicieni mai mici sau mai mari. Oamenii competenti nu mai au loc de aia pt ca orice gunoi care a terminat ASE-ul (sau FSE-ul) cu chiu cu vai si are cunostinte zero, dar are un tatic politician sau i-o suge unui politician, prinde loc la ANAF. Fraierii care au invatat pe bune se duc in firme private.


Si pe tine? Cand am fost sa le zic de schimbarea rezidentei fiscale din Romania in De, se uitau la mine ca la felul 14. M-au trimis la naiba-n praznic pe la primarie, alea se uitau la mine ca la ozn, ce caut eu la primarie sa le zic de rezidenta fiscala. Mi-a luat vreo 3 zile sa gasesc pe cineva care a reusit sa-mi dea hartiile corecte pt Finanzamt, pt ca toti veneau cu "dar nu suntem in UE, la ce-ti trebuie asa ceva?"


Sunt incompetenti, nu plictisiti. Niste inapti 80% dintre ei.


Nu e normala, dar aici nu nemtii te-au f*t*t si ti-au luat si banii, ci romanii. E perfect normal ca nemtii sa vrea sa impoziteze niste bani pe care ei ii platesc si nu sunt cheltuiti in De, mai ales ca nu e vorba de o pensie de drept, ci de urmas.

Btw, ca fapt divers: mailul catre Finanzamt tot in stilul asta dezlanat de exprimare l-ai scris? Daca da, mila mi-e de aia cand o sa incerce sa descifreze ce vrei tu de la ei...
Ca sa-mi fac ordine in situatia personala ce trebuia sa fac ? Tu ce ai fi facut ? Intrebai unde ? Si ce intrebai ? Ok, ai venit in tara definitiv, si apoi ? Prima data te duci la politie, evidenta populatiei sa-ti faci domiciliu si buletin (ca nu aveai buletin, aveai doar pasaport pe care era trecut domiciliu de acolo).
Ai facut buletinu, ai mutatia aici, apoi ce faci ? De unde stii ca mai trebuie sa faci ceva, si unde ?! Dupa aia a aparut si la casa pensiei de aici automat ca mama sta aici, deci aparent totul era in regula.
Inscriem contractul de chirie la ANAF in 2018 si platim impozit, trimit ei scrisoare in 2020 ca trebe sa platim pe pensia din Germania, platim si asta, si tot nu stiai ca nu esti in ordine, ca na, daca de la ANAF nu era ceva ok, ti-ar fi zis se presupune, mai ales ca are legatura cu impozitarea.
Si uite asa stai si nu sti.

Ma, nu stiu daca-s chiar incompetenti, ca nu e mare lucru ce fac ei acolo, cred ca-s rauvoitori si dezinteresati, ca la cata rutina de munca au, s-au tampit.

Pai o fi normal sa ia nemtii pe niste bani impozit care nu-s cheltuiti acolo, insa noi am platit aici, iar tarile astea au acord de evitare a dubleiimpozitari, plus de asta cum am zis, noi nu vom beneficia absolut deloc de impozitul luat acolo, asa cum beneficiam daca stateam acolo, asa ca nu vad motivu ptr care as plati ptr altii fara sa am eu nici un avantaj.
Ca asa se zicea acolo "platesti domne, dar uite ce-ti oferim ca cetatean, aia aia si aia, tot ptr tine platesti la o adica", si mda, aveau dreptate, dar altfel e aiurea.
Eu mai intrebam pe la finante intrucat ma miram de ce impoziteaza cam mult in general.

Cui am zis povestea a inteles, si familie si rude si prieteni, cine nu vrea sa inteleaga o sa zica ca e mesajul neinteligibil.
Daca citesti scrisoarea nemtilor, acolo da, ai sanse sa te incurci. Data trecuta ne-au trimis o scrisoare de 10 pagini cu detalii inutile, asa densa era scrisoarea aia de te zapacea, in loc sa fi zis concret si concis ce era de facut.
Si ca dovada, cum arata formularul de aici ptr impozit si cum al lor, al lor e mai dificil si mai complex.
Aici iti cere data nasterii, CNP, telefon, adresa, aia iti cer nu stiu ce nr de asigurare, nu stiu ce draci, de te oboseste numa cand deschizi sa citesti.

Eu le-am scris concid la nemti, nu cum fac ei, sigur ca vor intelege, am scris corect in germana ca limba o cam stiu, si aia e. Le-am zis f clar ca noi am platit impozit aici pe pensia aia din 2017 si ca nu e normal sa dublu impoziteze ei anii 2018-2020, tocmai cum ei au zis, ptr evitarea dublei impozitari. Si ca o sa le trimit dovada ca am platit aici.
Atat, nu 7 pagini inutile.

Dar fiind f aglomerati, au zis sa avem rabdare..., nici nu cred ca vor raspunde la mail, dar sa vedem.

Si acuma o sa le scriu ca o sa le trimit certif de rezindenta fiscala ca sa ma scoata de la impozitare, cum a zis colegul de forum.
Am fost azi la ANAF si am despus cererea ptr rezidenta fiscala, o traducem oficial, si le-o dam la nemti.
Doar ca nu stiu cum se zice certificat de rezidenta fiscala, la translator zice Steueransässigkeitsbescheinigung, daca asta o fi, asa voi scrie, nu stiu ce sa zic.
Le zic, ca sa nu faca ceva inainte sa ajunga actul.

Asa fac ei, iti dau scrisori de n pagini dense si obositoare, si in Germania iti faceau la fel cam la orice.
Parca s-au vorbit cu aia care te consiliaza, ca sa ai nevoie de ei si sa iti ia sute de euro. Asa cum e si la termenii juridici, au asa termeni ca nu-i pricepi, in loc sa foloseasca limbaj simplu.

Chiar intreb colegii care stiu, asa se numeste in germana certif de rezidenta fiscala ? Steueransässigkeitsbescheinigung ?

Edited by MinettoMatoi, 03 December 2021 - 13:27.


#39
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018
A zis aia din Germania sa o sun ca mi-a primit mailurile, a zis ca nu e cazul deloc sa completez acele formulare complicate, a zis ca vrea doar antragul ptr a ma baga la o impozitare usoara, antrag care mi l-a trimis in plic, adeverinta de venit de la ANAF si adeverinta de pensie cu sumele lunare intre 2018 si 2020, atata tot.
Sa i le dau pe mail.

A zis ca nu are nevoie de certificatele de rezidenta fiscala.

S-a si mirat...ca, cum sa completez toate formularele alea, ptr ca ei au zis "sau", adica asa cum am zis eu, completai alea daca ANAF-u nu dadea adev de venit.

Oricum ideea e ca noi n-am trimis acolo ca avem rezidenta fiscala aici din 2018, ma mir cum de nu vor foile cu asta. Colegul de aici zicea ca daca trimit asta, ma scoate acolo de la impozit, se pare ca nu e asa, a zis doamna ca nu vom mai plati aici la anaf impozitul pe pensia de acolo.

Edited by MinettoMatoi, 15 December 2021 - 15:42.


#40
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
La cum te exprimi in scris, normal ca s-a luat cu mainile de cap si a zis s-o suni... stiam de ce te intreb :lol:

View PostLowrider, on 02 decembrie 2021 - 23:58, said:

Btw, ca fapt divers: mailul catre Finanzamt tot in stilul asta dezlanat de exprimare l-ai scris? Daca da, mila mi-e de aia cand o sa incerce sa descifreze ce vrei tu de la ei...



View PostMinettoMatoi, on 15 decembrie 2021 - 15:41, said:

S-a si mirat...ca, cum sa completez toate formularele alea, ptr ca ei au zis "sau", adica asa cum am zis eu
Formularele alea cu "sau" le completezi pt a stabili Finanzamt-ul daca mama ta intra la treaba cu 90% sau nu. Fii antena ce scrie pe ultima pagina atasata de tine: Zur Bewilligung des Antrages auf unbeschränkte Steuerpflicht sind zwingend folgende Unterlagen einzureichen.

Esti sigur ca a inteles ce o intrebi? In fine, trimite-le ce ti-au zis la telefon si apoi vezi tu daca mai vor ceva de la tine sau nu.

View PostMinettoMatoi, on 15 decembrie 2021 - 15:41, said:

Colegul de aici zicea ca daca trimit asta, ma scoate acolo de la impozit, se pare ca nu e asa, a zis doamna ca nu vom mai plati aici la anaf impozitul pe pensia de acolo.
Nu mai stiu care coleg ti-a spus asta, eu stiu ca ti-am spus de la bun inceput ca pe nemti nu-i intereseaza ce platesti tu in Romania, ei isi vor banii pe care trebuie sa-i achiti lor, nu romanilor. Ca tu consideri ca nu li se cuvin, e parerea ta si esti liber s-o ai, atata timp cat le dai banii pe care ei ti-i cer :lol:

View PostLowrider, on 30 noiembrie 2021 - 00:10, said:

In principiu voi ati platit degeaba in Romania impozit pe pensia din Germania, pt ca nemtii vor ca acea pensie sa fie impozitata in Germania (logic, nu?).

View PostLowrider, on 02 decembrie 2021 - 23:58, said:

Nu e normala, dar aici nu nemtii te-au f*t*t si ti-au luat si banii, ci romanii. E perfect normal ca nemtii sa vrea sa impoziteze niste bani pe care ei ii platesc si nu sunt cheltuiti in De, mai ales ca nu e vorba de o pensie de drept, ci de urmas.


Chiar sunt curios cum se termina telenovela asta...

#41
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018
Colegul wiseguy76 a zis pe pagina 1 mesaj 2 ca daca trimit certif de rezidenta fiscala la nemti, m-ar scoate nemtii de la impozit.

A inteles f bine ce o intreb, a zis foarte clar ca daca ANAFu da adev de venit, nu e nevoie sa completez acele formulare de la "sau", a zis clar, "nu am nevoie nici de alea si nici de certif de rezidenta fiscala". Adica exact ce zici tu, ii int sa ia banii care vor ei, nu cont ce plateam eu aici.
Si a zis ca cererea aia trimitsa de ea in plic (Antragu de care vorbea si vata pe batz), face sa fiu bagat la o impozitare mai slaba.

Si eu sunt curios cum se termina telenovela asta, pe 15 ianuarie vine adeverinta cu sumele de pensie de la casa pensiei romaneasca, marti acu vine adev de venit de la ANAF, completez si Antrag ala si atunci pe 15 ian trimit pe mail ei toate astea asa cum a zis.
Am sunat-o sa-i zic ca pe 15 ii dau, si a zis ca e okey.
Doar ca va trebui sa-mi dea ei de acolo dovada ca platesc acolo ca sa nu mai platim aici impozit.

Dar ma intreb de ce n-a luat impozit de la inceput neamtu ? De ce abia acuma s-au trezit ca trebe impozitata pensia din germania ? Asta ma mir eu.
Prima pensie i-a venit mamei in februarie 2016, de ce n-au luat de atunci lunar ?! Ce, tu platesti impozitu pe sal dupa 4 ani abia ?

Edited by MinettoMatoi, 17 December 2021 - 22:30.


#42
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View PostMinettoMatoi, on 17 decembrie 2021 - 22:28, said:

Si a zis ca cererea aia trimitsa de ea in plic (Antragu de care vorbea si vata pe batz), face sa fiu bagat la o impozitare mai slaba.

Intri la impozitarea mai favorabila tie (ok, mamei tale) daca indeplinesti conditiile (treaba cu 90%), de asta are nevoie de hartiile alea: ca sa poata face calculul.

View PostMinettoMatoi, on 17 decembrie 2021 - 22:28, said:

Dar ma intreb de ce n-a luat impozit de la inceput neamtu ? De ce abia acuma s-au trezit ca trebe impozitata pensia din germania ? Asta ma mir eu.
Prima pensie i-a venit mamei in februarie 2016, de ce n-au luat de atunci lunar ?! Ce, tu platesti impozitu pe sal dupa 4 ani abia ?
Pt ca ai la dispozitie niste ani (stiam ca 7, posibil totusi sa fie 4) in care sa-ti completezi Steuererklärung-ul si sa-l predai, inclusiv ca pensionar. Cum timpul s-a scurs, nemtii au observat ca n-au primit nimic de la mama ta si s-au activat. E doar o presupunere, dar tind sa cred ca e presupunerea corecta.

Edited by Lowrider, 17 December 2021 - 22:45.


#43
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018
Pai o sa faca calculul simplu si fara formularele alea, ca ii dau adevereinta de pensie romaneasca, si de la anaf asa cum a si cerut (Ca poate de aia a cerut astea) ca nu are alte venituri, asa ca are calculul pensia geramana + pensia romana.
Din pacate venitul din germania nu e 90 % din totalul de venituri, ca aia din Germania e 773 Euro, asta din ro este de 411 Euro, iar 773 nu e 90 % din 1184 Euro.
Pensie din germania e doar 65 % din venit.

Pai la veniturile salariale si pensii, in mod normal trebe sa-ti ia automat lunar de la inceput, ca nu esti in SUA unde nu se face asa, si la noi la fel, ai pe talonu de pensie impozitul lunar la ce sare de 2000 lei, nu sta sa-ti aduca aminte dupa 4 ani.
Si asa e mult mai simplu. Dar nemtii da, poate au gandit cum ai zis tu.
Stiam ca trebe eu de declar veniturile si altele, cand nu stie statu ce venit ai, insa daca ai pensie, automat stie, ca doar ei ti-o dau, ce sa mai declari ? Ce ei stiu deja ?
Adica tu imi dai 10000 lei anual, si tot tu vrei sa iti scriu pe formular ca am 10000 ? Pai ce rost are ? Ia din start impozitul ca sa nu mai iasa incurcaturi.

Edited by MinettoMatoi, 18 December 2021 - 18:19.


#44
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018
Mi-a adus un coleg aminte de treaba asta cu impozitul pe pensia mamei si vin cu rezultatul, ca poate ar mai fi cineva interesat daca ar ajunge in aceata situatie. Dupa data aia de 18 dec 2021 am trimis ce trebuia pe 15 ianuarie 2022, a confirmat aia pe mail ca a primit ce trebuia si a ramas chestia asa, n-am primit nimic, n-a mai scris nimic. Nu stiu de ce, dar asa s-a intamplat. Si nici impozit pe pensie n-au luat.

#45
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018
Gata s-a finalizat treaba. Au venit o scrisorica din Germania abia acuma, cu patru foi si anume cu impozitele pe pensia mamei pe 2018, 2019, 2020 si 2021. Pai nici nu se compara cu, cat de la noi ! La noi e cam 400-440 Euro anual, la ei pe 2018 aveam de platit 4 Euro, pe 2019 25 Euro, pe 2020 84 si pe 2021 95.
Deci am dat 203 Euro pe 4 ani, adica cam 51 Euro anual.

Oricum observam o marire de la 4 la 95 Euro, deci procentul impozitului a urcat, nu pensia, pensia a urcat poate cu un 70 Euro lunar.

O sa ma duc la ANAF cu scrisorile traduse (ca asa au zis astia), si cu dovada de trimitere a banilor, o sa-mi dea si nemtii dovada ca au intrat banii la ei, ca sa ma anuleze de la plata de aici.
Acuma intrebare, imi mai dau banii inapoi pe cei 4 ani ? Ca e dubla impozitare totusi. Iar nemtii nu au vrut ca sa platesc aici si nu la ei (evident ca, e mult mai rentabil sa dai lor), dar la inceput nu stiam.
ANAFU a trimis somatie sa platim impozitul, nemtii nu au zis atunci nimic, deci nu stiam ca trebuie platit acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate