Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cadouri profesori: mai scăpăm de ele, vreodată?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#127
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

View Postcraciuncostel, on 30 noiembrie 2021 - 13:41, said:

Nu am reușit să scăpăm de șpagă la doctori cu toate măsurile care s-au luat, în niciun caz nu reușim la școală unde cadrele didactice sunt mult mai sărace.
.......................
Este un caz menționat pe prima pagină cu un coleg ce zicea de plicul pentru înmormântare, că nu stă în mărunțișul tău, 3-400 RON. O fi având doar prieteni bogați, nu știu ce să spun. Nu este un exemplu concludent. Unei colege i-a murit tatăl, era 11 noaptea. În seara aia a avut nevoie de 3000 de lei ca să vadă mortul dus la capelă, bani strânși de peste tot, chete peste chete. Femeia nu avea un ban în casă și o duce greu. Ăla este ajutor, nu șpagă sau cadou. Ajutorul îl oferi la nevoie.
daca a murit la 11 noaptea, in nici un caz nu a putut duce decedatul la capela in urmatoarele 12 cel mai probabil 24 de ore! nu ca ar conta...

#128
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,471
  • Înscris: 21.04.2014
Sa le dea un set de carti Tarot, sa-si ghiceasca viitoarele cadouri si la ce data le vor primi. :P

Cucoanele alea doua chiar au impresia ca parintii sint societate de binefacere ?

Eu le-as intreba: la ce ii sint de folos bijuteriile unui profesor si mai ales unuia care n-are nici o tangenta cu clasa fiicei mele ? E o dovada de servilism si mult prost gust. :)


#129
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006
cam toti cei care primesc ''atentii'' au legaturi cu diverse dughene si le transforma in bani!

#130
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
Niciodata! Cadouri la profesori,spaga la doctori si militieni....astea niciodata nu o sa dispara!

#131
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
VREI CALULE OVAZ??

DECI FARA INTERZICEREA ACESTOR FOLOASE NECUVENITE NU O SA SE REZOLVE IN VECI

Atentie la mine, cineva a spus ca "un informatician bun nu sta la catedra". Asa ca nu mai credeti minciunile celor de la catedra aflati si pe aici care se apara in disperare, ca imprimanta laptopul lucrraile de control si bugetul mic. Faptul ca Romania e pe ultimul loc la testele pisa si la educatia tinerilor in domeniul stiintelor exacte si matematicii este exact rodul lor.

Daca doreau un progres puneau piciorul in prag si cereau copierea unui sistem de invatamant dintr-o alta tara. Dar lor le place mizeria asta sinistra, in care in programa e ceva si ei fac altceva ca vezi doamne profesorul are voie sa adapteze ca sa faca acele comptetente care de fapt tot nu le pot face.



Si suna chiar aiurea cazul tocmai al initiatoarei care a luat nota nepotrivita de mica la examen in facultate pt ca nu a dat spaga ca ceilalti. O rusine pt spagarii aia din grupa ei si pt proful care a luat in calcul spaga in calculul notelor.

Sistemul e lafel si aia cu notele e ce vedem.

Ca sa ajungi director /inspector (sef / adjunct / de specialitate / compartimente diverse etc) /fufa de minister (directii / secretariate) / salar de merit / ore peste norma / proiecte europene / transferuri (in unele cazuri) / titularizari (in unele cazuri)  e nevoie lafel de spaga data la altii care tot asa au ajuns acolo.

Nu e vorba de saracie, e vorba de mita si spaga. Ei primesc la oricare din nivele. Ca inspectorul nu primeste atentii /spagi ca e sarac (ca are vreo 2000 euro venit lunar) el primeste ca sa execute diverse sarcini pt aia care dau spaga.

DACA nu-i dai spaga il ajuta pe altul care a dat si pe tine nu si tot asa, ba te si incurca.

Insa plebea de la catedra ascunde, unii is naivi si prea prosti ca sa stie sau creada, altii au exact ala idealul (sa ajunga bine pupat in cur de cat mai multa lume)

Edited by pisoiu_22, 30 November 2021 - 18:00.


#132
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018
Nu esti obligata sa dai.Nu vrei ,nu dai si punct

#133
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posthelen76, on 01 decembrie 2021 - 17:47, said:

Nu esti obligata sa dai.Nu vrei ,nu dai si punct
Nu e asa de simplu.
Copilul poate avea probleme. Morisca asta e foarte parsiva.

#134
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018

View Postpasilla, on 01 decembrie 2021 - 17:57, said:

Nu e asa de simplu.
Copilul poate avea probleme. Morisca asta e foarte parsiva.
Exista lege pt asa ceva sau transfer Posted Image aduce televiziunea si se potoleste

Edited by helen76, 01 December 2021 - 19:32.


#135
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Posthoneybee, on 30 noiembrie 2021 - 14:28, said:

mai ales unuia care n-are nici o tangenta cu clasa fiicei mele ? E o dovada de servilism si mult prost gust. :)
Sincer, eu cred ca minte.

#136
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Cadourile ar trebuie date, doar din propriile considerente sau eventual pus mâna de la mâna și luat un cadou calumea, dacă consideri că dirigentele, că deobicei ei le primesc, în general, chiar e un diriginte, îndrumător, profesor, dar în special OM care și-a pus amprenta asupra educație copiilor în ăia 4 ani sau mai mult, depinde, dacă unii au norocul să-l prindă în continuare. Dar nu cu mentalitatea comunistă, să te pui bine cu dirigintele(a), încă de la început și sunt musai atențiile de 1/8 Martie, zi de naștere și Sărbători, că altfel se uită ciudat restul părinților și al colegilor de clasă ai copilului, dacă tu nu contribui. Diriginții și profesorii n-ar trebui să primească mai mult de niste flori și mărțișoare, în general. Că primesc parfumuri, bijuterii, ciocolată etc., deja nu mai este deloc în regulă.

Edited by Vlad_22, 02 December 2021 - 18:29.


#137
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Problema e că e generalizată prostia asta. Și la locul de muncă, medic, firmă, corporație etc. Popor de iobagi mocangii, capitaliști mocangii care și-au luat tara înapoi.

Edited by Vlad_22, 02 December 2021 - 18:45.


#138
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Posttytysor, on 30 noiembrie 2021 - 14:15, said:


daca a murit la 11 noaptea, in nici un caz nu a putut duce decedatul la capela in urmatoarele 12 cel mai probabil 24 de ore! nu ca ar conta...
Cu 3000 de lei il duci inainte sa moara.

Cadouri la 20 de profesori e insanity, n-am auzit in viata mea de mai mult de invatatoare/diriginta :lol:

#139
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Post-Diana-, on 29 noiembrie 2021 - 22:26, said:

De câte ori îmi doresc să ne facem bine ca nație, de atâtea ori și mai mult, îmi dau seama că nu se poate.

Abia așteptam să scape fii-mea de clasa a VIII-a (de părinții din clasa ei) și să ajungem la liceu, ne-am gândit că aici vom da de alți părinți, mai cu minte, mai cu onoare, mai...altfel.

Bucuria că or fi alți părinți mai inteligenți, a ținut din septembrie a.c. până acum câteva zile, când două mămici cu inițiativă, probabil care se plictisesc prin viața asta, s-au apucat să faca grup cu părinții și să ceară bani pentru diriga, dar și cele două directoare ale liceului.

În același timp cu ele, ba și pe diriga a apucat-o excursiile, uitând că este pandemie, ca majoritatea colegilor fiică-mii sunt nevaccinați.

Mă îngrozește ideea asta cu cadourile, nu mai scăpăm de obiceiurile astea hidoase.
Ce facem, cum le tolerăm? Sau...le mai tolerăm?
Ne mai schimbăm vreodată sau vom perpetua obiceiurile astea, ani și ani?

Dus cu apa calda de la radet.
Rece.

Toate povestile de genul asta tin de abilitatile sociale.

Unii iau BMW ca sa tufa, altii ca sa nu fi tufuti de aia cu BMW.

Unii dau cadouri sa aiba un castig de pe urma urma lor iar altii ca sa nu aiba de suferit daca nu dau. Si uneori se vaicaresc dupa aia ca trebuie sa dea.

Evident, mai e si a 3a categorie. Cei care merg drept si pasesc apasat. Dau cand, ce si daca considera ca e cazul.

Topicul e doar o vaicareala inutila.
Nu participa la cadou si aia e. Dai un exemplu prin fapte. Poate mai sunt si altii care gandesc la fel.
De vaicarit, mai ales pe ascuns si impersonal, e capabil oricine.
Nu va rezolva nimic in mod real. Doar va descarca niste chestii.

#140
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Au fost 8 pagini de mesaje si nimic nu s-a schimbat. Eu zic sa mai asteptam 8  ani, poate, poate. Posted Image

#141
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
@initiator,

Ce faci tu e ca fratele mai mic care se duce la ala mai mare si-i zice ca l-a suparat X si ca vrea sa ca ala mare sa il bata pe X.
Fratele mare, daca nu e mare degeaba ii zice aluia mic sa il bata chiar el pe X si daca si-o ia ala mic peste ochi atunci sa vina la el si va avea motiv sa intervina.


Fa-ti partea ta si daca apar repercusiuni, atunci poti reclama acele repercursiuni. Nu te vaicari din prima ca se strang bani de cadouri. Nu da bani si daca apar probleme, atunci ai ce reclama.

Edited by underb, 02 December 2021 - 21:43.


#142
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

View Post-Diana-, on 29 noiembrie 2021 - 22:38, said:

se vor cumpăra cadouri pt 2 directoare, 1 dirigă, 19 profesori!
Ai de plm = puii lu' mama!

La  fiu-miu la gradi nici flori nu vor. Daca primesc un buchet, trebuie sa completeze formulare peste formulare. Asa ca mai bine lipsa.  Pana la urma s-au cumparat lucruri pentru copii.

#143
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013

View PostMosotti, on 02 decembrie 2021 - 21:16, said:

Cu 3000 de lei il duci inainte sa moara.

Cadouri la 20 de profesori e insanity, n-am auzit in viata mea de mai mult de invatatoare/diriginta Posted Image
wake-up dear, e 2022.
Aia la scoala Dianei is amarasteni. La alte scoli cu staif sunt si femeile de servici si portarii si.... hehe, ce stiti voi, pe ce lume traiti.

#144
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

View PostYOUR_GOD, on 29 noiembrie 2021 - 23:33, said:

Amice, tu stii sa faci diferenta dintre spaga si atentie? Stiu, se aprind toate becurile la oricare, daca crezi ca 200 Lei de cardu didactic, educatoare in cazul meu, se numeste c ai-am dat spaga, traiesti in alta lumea. Spaga este aia ce dai la ITP, la doctor, politistului, stii tu, alora care te scuipa cand te vad.
Let us agree we disagree.
Si.. de unde stiu eu ca aia 200 de lei sunt chiar nevionovati vs dati cu intentie (de a-ti trece copilul mai usor clasa sau de a lua o nota mai buna)? Scrii pe ei, explicit? Posted Image Nu crezi ca e normal, intr-o lume atat de murdara, ca ceilalti sa ridice putin sprancenele?

Eu as reduce la minimum chestiile astea, asa, preventiv. E foarte greu de masurat corectitudinea in sala de clasa (notare etc). Insa, devreme ce atata lume trece clasa dupa clasa si pica in gat la bac, devreme ce multa lume  u stie sa scrie corect, nu are cunostinte minime de fizica, chimie nici chiar dupa 12 clase, e clar ca notarea (si predarea) la clasa e teribil de laxa, sa nu zic chiar frauduloasa... Dar profesorii te trec chiar daca nu stii nimic si din alte motive (sa nu aiba corijenti, ca e clasa lu' cutare etc), deci... Si asta e cel putin din anii 90, de pe vremea mea.

Si apropo de rolul formativ al scolii, de faptul ca ar trebui sa te invete corectitudinea (care oricum e rarisima in societate, deci e o utopie chestia asta, alaturi de "sa fii un bun cetatean/crestin") - da de unde, degeaba ti se predica, atata vreme cat e plin in jurul tau de contraexemple - unul din ele e chiar asta, faptul ca poti trece sau lua note bune (sunta/fenta) sistemuld e notare si prin asemenea mijloace. Dar sistemul de valori in general, ceea ce se prezinta copilului, e sever compromis. De cum faci 10-12 ani e imposibil sa nu intelegi /vezi/auzi ca parintele da spaga /etc la doctor, la ITP, la autorizatie etc etc. E chiar imposibil sa nu pricepi ca asta e viata in Romania. Deci, sin daca scoti atentiile, mi s-ar parea utopic sa zicem ca ar avea un rol educativ. E ca si cum am spune ca daca sunt camere la bac, gata, copiii ies corecti. Nu, dom'le, cu o floare nu se face primavara...

Edited by aaaa4567, 07 January 2022 - 20:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate