Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cadouri profesori: mai scăpăm de ele, vreodată?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#109
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

View Posttytysor, on 30 noiembrie 2021 - 11:02, said:

De ce ar trebui o imprimanta la clasa??? nici in America nu exista!
sa predea domnul profesor constiincios tot ce scrie in manual, conform programei si nu va fi necesara nici o imprimanta! nici alte gadgeturi SF, luate doar de kiki de mango!

Hai sa ne calmam putin ...
Am facut liceul (eu) si fratemiu gimnaziu + liceu in Franta ... si in clasa era si imprimanta .. iar la ora de franceza discutam anumite portiuni de text (scoase la acea imprimanta) , chestii audio sau filme ... oricine putea folosi imprimanta. Sa ne facem intelesi , era o imprimanta normala conectata la un laptop, nu profesionala, de fac sute de copii pe minut
Nu se prea preda dupa manual , ci in mare se discuta, sa iti poti forma o opinie proprie, care nu e gresita niciodata daca o si argumentezi. La noi in schimb, cand te intreaba "ce a vrut autorul sa zica" e cu subinteles ... mai precis "ce cred eu ca profesoara ca a vrut sa zica" Posted Image

Si ca sa revin pe subiect, sa nu spurc topicul : nu exista fondul clasei, nici nu stiai cand e ziua de nastere al profesorului / profesoarei . Singura chestie ce o plateai , era cantina, undeva la 2-3 euro, nici nu mai stiu si mancarea era buna de tot si foarte varianta in fiecare zi Posted Image .

Suntem mult in spate cand vine vorba de sistemul educational

Edited by Andreysc7, 30 November 2021 - 11:21.


#110
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

View Postpasilla, on 30 noiembrie 2021 - 00:20, said:

II afecteaza in mod direct, dar copii isi pot lua responsabilitatea ca accepta provocarea.

In general, spagarul va lua o nota mai mare, va accede la un liceu mai bun, la o universitate mai buna, la un post mai bun (in RO).
  Prostii! datorita locului de munca si a pozitiei in firma, am fost tinta preferata a profesorilor celor doi copii ai mei, timp de 12 ani! nu am cedat niciodata si am donat unde am vrut si la fel, am sponsorizat cind si ce am vrut! am fost constient ca notele mediocre primite de copii nu reflecta realitatea ci sint doar o razbunare si m-a durut la sireturi! ca urmare au luat cu note foarte mari capacitatea si bacalaureatul, au intrat la facultatea dorita, la buget, au absolvit si sint bine merci!
Din amintiri, parintii cei mai vocali la adunat spagi pentru profesori erau cai ai caror copii nu straluceau la invatatura si adesea erau la limita corijentei! Altfel, un parinte care un copil eminet, de ce ar da spaga profesorilor?

#111
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttytysor, on 30 noiembrie 2021 - 11:02, said:

De ce ar trebui o imprimanta la clasa??? nici in America nu exista!
E util sa ai acces la imprimanta in educatie, dar sa ai imprimanta in fiecare clasa mi se pare o risipa. Dar da, ar trebui sa fie cateva in fiecare scoala si profesorii sa aiba acces nelimitat la ele.

#112
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

View PostAndreysc7, on 30 noiembrie 2021 - 00:42, said:

...................
Sa nu crezi ... eu am avut o diriginta de istorie si nu mai stia cum sa ii convinga pe ai mei sa ma dea la mediatii ... ce cacat de mediatii sa iei la istorie, ca pur si simplu inveti. Ma tinea in 3-4-5 ... in clasa a 8-a a fost si mai rau cand a auzit ca taica-miu muncea in strainatate iar dupa ce la examenul de capacitate am luat peste 8 , ceva de genu, a tinut sa o felicite pe maica-mea , pe un ton ironic, pentru faptul ca am luat o nota asa "mare"
..............
Nu stiu la istorie, dar un cacat de meditatii la limba romana sigur aveai nevoie!

View Postutopium, on 30 noiembrie 2021 - 11:15, said:

E util sa ai acces la imprimanta in educatie, dar sa ai imprimanta in fiecare clasa mi se pare o risipa. Dar da, ar trebui sa fie cateva in fiecare scoala si profesorii sa aiba acces nelimitat la ele.
ca sa ce? una plus un copiator, aflate la biblioteca scolii eventual!

#113
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

View Posttytysor, on 30 noiembrie 2021 - 11:20, said:

Nu stiu la istorie, dar un cacat de meditatii la limba romana sigur aveai nevoie!


Cu romana mea de balta am ajuns unde sunt acum :) si sunt multumit. Daca eram mai pregatit, cine stie, poate ajungeam si mai sus Posted Image , sau in caz contrar, daca stiam mai putin, poate ajungeam vreun ministru

#114
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

View Postpasilla, on 30 noiembrie 2021 - 00:46, said:

Te inteleg, dar eu cred ca nu conteaza suma.
Poate fi si un leu, principiul conteaza.

Eu, ca elev, nu am avut asemenea obligatii. Ca parinte am avut si nu am putut [din pacate] sa ma substrag. Am inghitit broasca si inca regret. Prea tarziu.
se pare ca totusi te-ai substras!

#115
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
sustrag.......se intampla.

#116
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttytysor, on 30 noiembrie 2021 - 11:20, said:

ca sa ce? una plus un copiator, aflate la biblioteca scolii eventual!
Scoala fiicei mele e foarte mare, 2.000 de elevi, deci nu m-as baza pe o singura imprimanta.

Edited by utopium, 30 November 2021 - 11:39.


#117
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

View Postemeral, on 30 noiembrie 2021 - 07:23, said:

Există soluție - să le dubleze salariile. Să aibă minim 2000 de euro net. Atunci nu o să mai fie obiceiul ăsta.
Aiurea, nea marine! Doctorii au depasit in mare parte veniturile celor din vest si tot iau cu ambele miini! si mult prea multi nu stiu mai multa meserie decit o asistenta cu experienta!

View PostMunicipalwaste, on 30 noiembrie 2021 - 08:24, said:

Daca le dubleaza, o sa fie minimum 1000 euro, nu 2000. Dar de unde? Avem cel mai mic procent din PIB pentru educatie din toata Europa (nu doar UE). Un profesor la inceput de cariera castiga cat un soldat fara scoala. Cunosc profesori care au renuntat complet la a preda si fac meditatii cu anunturi pe olx, ca e mai rentabil.
Eu in locul tau nu as da. Problema nu e ca nu poti refuza, ca poti, problema e ca iti este rusine de ceilalti parinti. Eu am fost la spital si erau niste mosi din armata si securitate cu pensii astronomice care aruncau cu banii in toate directiile. Eu nu am dat. Mi-a fost un pic jena, dar asta e... S-au purtat ok si cu mine, mi-au facut ce era nevoie. Deci, asta e, iti asumi rusinea si nu dai.
ce inseamna ''soldat fara scoala''?
P.S. tot de securisti ai ramas obsedat???

#118
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View Post-Diana-, on 29 noiembrie 2021 - 22:26, said:

Ne mai schimbăm vreodată sau vom perpetua obiceiurile astea, ani și ani?
ne schimbam daca ramanem cu scoala online, altfel nu vad

#119
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

View Postcarturarulobosit, on 30 noiembrie 2021 - 09:54, said:

Pai tu compari un profesor cu un doctor?  Doctorul ala n-are craciun, weekend, an nou etc.

Calitatea profesorilor in RO e de la jenant in jos.
Medicul meu de familie are! iar in zilele de lucru, nu sta mai mult de 2-3 ore la cabinet, restul face asistenta! Si citi ca el! iar ala fara craciun si an nou, e platit gras pentru asta. Cistiga pe o garda cit pensia ta pe o luna!

#120
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View Postadisz, on 29 noiembrie 2021 - 23:00, said:

Asa ca ramanem la vorba nemuritorului Dante:
    Lasciate ogni speranza, voi ch’intrate
Si daca ne intoarcem pe plaiurile mioritice, il avem pe raposatul Vadim, care intreba:
Dar o **** nu vrei tu?
Cred ca merita adresata celor care propun si incurajeaza oferitul de atentii profesorilor.
Intrebarea este cat se poate de sincera.
In sensul in care, cat de impertinent poti fi ca parinte incat sa perpetuezi astfel de metehne?
Si in mod special atunci cand argumentele supreme sunt "ca trebuie" si "ca asa se face", sau ca, vezi tu Doamne, "asa e frumos".
Este de-a dreptul gretos. Prin urmare, intrebarea propusa se incadreaza perfect in registru.

#121
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Vad ca majoritatea au un singur copil - cel mai destept si cel mai frumos Posted Image - si se plang

Eu am 3 - varste diferite

Nu prea exista solutie pentru "problema"

Sunt profesori care chiar refuza cadoul dar, se creeaza alte isterii. Refuzul ii sperie pe unii din parinti si apar niste discutii pe grupuri de-ti vine sa-ti smulgi parul din cap
Alti profesori se plang ca au rate la banca si abia fac fata. Bineinteles ca apar parinti cu initiativa care iau masuri
Am intalnit si situatii absolut penibile (din puntul meu de vedere)
Haina pentru doamna era prea mica sau nu-i placea culoarea si trebuie schimbata
Sau ... Mai are 2 sticle din parfumul ala si vrea altceva
Stiu parinti care chiar au fost la Inspectorat cu jalba-n protap
Rezultatul ? Terifiant - un avertisment
Va dati seama ca parintii respectivi au dus copilul la alta scoala

Ce ar mai fi de zis ? Avem multe obiceiuri balcanice imposibil de dezis
Bine a spus cineva pe aici - vrei sa "scapi" de aceste obiceiuri ? Emigreaza
Nu ? Traieste cu ele si nu incerca sa schimbi mentalitatea romanului pentru ca el, stie mai bine Posted Image

Edited by Naijax, 30 November 2021 - 12:05.


#122
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006
Din amintirile mele, asa cum am spus, cei mai implicati in activitatea de colectare a banilor, erau parintii loazelor, care altfel nu ar fi trecut clasa!
Parintii ai caror copii invata bine, nu au de ce sa se teama daca nu cotizeaza!

P.S. tot n-am inteles la ce serveste imprimanta clasei, in conitiile actualului sistem si actualei programe de invatamint!

#123
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Posttytysor, on 30 noiembrie 2021 - 11:02, said:

De ce ar trebui o imprimanta la clasa??? nici in America nu exista!
sa predea domnul profesor constiincios tot ce scrie in manual, conform programei si nu va fi necesara nici o imprimanta! nici alte gadgeturi SF, luate doar de kiki de mango!
Inca unul care vorbeste fara sa stie. Te las asa.

View PostTarzy, on 30 noiembrie 2021 - 05:51, said:

Mda .... in asta consta mai nou "profesionalismul" .... sa fii slugoi la copii rasfatati.
Poate nu stiai ca unii nu merg la toaleta singuri. Rasfatati, nerasfatati, ii duc femeile la toaleta. Probabil te asteptai sa-i lase sa se descurce singuri, rasfatatii astia. Iar zic: inc aunul car enu stie despre ce se vorbeste.

#124
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006
Draguta, sigur ca ma lasi asa, am inteles ca la tine timpul inseamna bani si mai mult de 10 minute nu poti acorda copilului!


dar daca ai un copil de scoala care nu merge singur la toaleta, poate ca in alta parte e problema!!!

daca nu e la scoala ci la gradinita, intra in fisa postului doamnelor sa-i duca la WC si chiar sa-i stearga la fund!

asa ca incearca sa acorzi mai mult timp copului, pentru ca s-ar putea ca banii cistigati in timpul ala sa nu compenseze ce vei pierde!

#125
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Nu am reușit să scăpăm de șpagă la doctori cu toate măsurile care s-au luat, în niciun caz nu reușim la școală unde cadrele didactice sunt mult mai sărace.
Veșnic este unul/una în clasă care ridică problema: ce le luăm de Crăciun, de 8 martie etc etc etc. Și în momentul ăla care nu dă este libelulă. Ia uite și la săracul ăla, nu avea 20 de lei de dat. Cam așa se pune problema.

Este un caz menționat pe prima pagină cu un coleg ce zicea de plicul pentru înmormântare, că nu stă în mărunțișul tău, 3-400 RON. O fi având doar prieteni bogați, nu știu ce să spun. Nu este un exemplu concludent. Unei colege i-a murit tatăl, era 11 noaptea. În seara aia a avut nevoie de 3000 de lei ca să vadă mortul dus la capelă, bani strânși de peste tot, chete peste chete. Femeia nu avea un ban în casă și o duce greu. Ăla este ajutor, nu șpagă sau cadou. Ajutorul îl oferi la nevoie.

#126
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Post-Diana-, on 29 noiembrie 2021 - 22:26, said:

De câte ori îmi doresc să ne facem bine ca nație, de atâtea ori și mai mult, îmi dau seama că nu se poate.

Abia așteptam să scape fii-mea de clasa a VIII-a (de părinții din clasa ei) și să ajungem la liceu, ne-am gândit că aici vom da de alți părinți, mai cu minte, mai cu onoare, mai...altfel.

Bucuria că or fi alți părinți mai inteligenți, a ținut din septembrie a.c. până acum câteva zile, când două mămici cu inițiativă, probabil care se plictisesc prin viața asta, s-au apucat să faca grup cu părinții și să ceară bani pentru diriga, dar și cele două directoare ale liceului.

În același timp cu ele, ba și pe diriga a apucat-o excursiile, uitând că este pandemie, ca majoritatea colegilor fiică-mii sunt nevaccinați.

Mă îngrozește ideea asta cu cadourile, nu mai scăpăm de obiceiurile astea hidoase.
Ce facem, cum le tolerăm? Sau...le mai tolerăm?
Ne mai schimbăm vreodată sau vom perpetua obiceiurile astea, ani și ani?
Nu stiu ce sa zic, cadourile sunt importante. Daca sunt profesoare probabil vor aprecia daca le faceti cadou niste carti :D :D :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate